Połącz się z nami

News USA

Teksas chce wprowadzić kontrowersyjne prawo dotyczące imigrantów w marcu

Opublikowano

dnia

Republikański gubernator Teksasu, Greg Abbott, podpisał w poniedziałek ustawę, która uznaje nielegalny wjazd do Teksasu za przestępstwo stanowe. Jest to bezprecedensowy krok w zaciętej batalii prawnej między stanem a rządem federalnym w sprawie wysiłków na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.

Ustawa SB 4, przyznaje lokalnym organom ścigania uprawnienia do aresztowania migrantów, a sędziom możliwość wydawania nakazów wydalenia ich do Meksyku.

Jej podpisanie wywołało falę strachu w całej społeczności latynoskiej w Teksasie, która stanowi 40% populacji stanu. Prawo zostało potępione przez organizacje praw obywatelskich i grupy rzeczników imigrantów po przyjęciu go przez legislaturę Teksasu w zeszłym miesiącu.

Oczekuje się, że ustawa zacznie obowiązywać w marcu.

Trwający wzrost migracji na granicy USA-Meksyk wywarł ogromną presję na zasoby lokalne i federalne, a Greg Abbott i administracja Bidena sprzeczały się w sprawie niektórych środków wprowadzonych przez stan mających na celu ograniczenie nielegalnej imigracji wzdłuż południowej granicy.

W niedzielę amerykański urząd celny i ochrony granic ogłosił, że od poniedziałku tymczasowo zawiesi działalność na międzynarodowych przejściach kolejowych w Eagle Pass i El Paso w Teksasie ze względu na wzrost liczby migrantów przekraczających granicę.

Władze graniczne zatrzymały w listopadzie około 192 000 migrantów, co stanowi wzrost o 2% w porównaniu z 188 000 migrantów zatrzymanych w październiku, poinformował szef amerykańskiej straży granicznej Jason Owens.

Członkowie Izby Demokratycznej stwierdzili, że ustawa jest sprzeczna z przepisami rządu federalnego i odzwierciedla prawo dotyczące statusu imigracyjnego Arizony, który przeciwnicy nazwali ustawą „pokaż mi swoje dokumenty” (“show me your papers”).

Ustawa ta została odrzucona przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w 2012 r., kiedy podtrzymał on, że to rząd federalny a nie stanowy ustala politykę i przepisy imigracyjne.

Republikański autor projektu ustawy z Teksasu utrzymuje jednak, że środek ten jest zgodny z konstytucją. A dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Policji Miejskiej Teksasu, Kevin F. Lawrence, stwierdził, że „SB 4, przynajmniej w pewnym stopniu, zapewni lokalnym organom ścigania lepsze narzędzia do pracy”.

We wtorek American Civil Liberties Union ACLU pozwała administrację Abbotta w związku z uchwalonym rozwiązaniem. Organizacja określiła ustawę SB 4 jako jedną z najbardziej antyimigracyjnych ustaw przyjętych przez jakikolwiek stan.

Pod koniec zeszłego miesiąca trzech czołowych urzędników powiatów El Paso, Harris i Travis w Teksasie napisało list do prezydenta Joe Bidena, wzywając go do powstrzymania wejścia w życie ustawy SB 4, powołując się na obawy, że rozwiązanie to jest niezgodne z konstytucją i może zmniejszyć bezpieczeństwo społeczności.

Z kolei w poniedziałek Kongresmen Joaquin Castro z Teksasu i 20 innych demokratycznych prawodawców napisali list do Prokuratora Generalnego Merricka Garlanda, wyrażając „poważne zaniepokojenie” ustawą.

Kto może zostać aresztowany?

Ustawa SB 4 pozwala każdemu funkcjonariuszowi organów ścigania w Teksasie aresztować osoby podejrzane o nielegalny wjazd do kraju. Po zatrzymaniu migranci mogą albo zgodzić się na nakaz opuszczenia Stanów Zjednoczonych albo zostać pociągnięci do odpowiedzialności za wykroczenie związane z nielegalnym wjazdem i stanąć przed sądem.

Migrantom, którzy nie opuszczą kraju, może ponownie grozić aresztowanie pod poważniejszymi zarzutami.

Funkcjonariusze zatrzymujący podejrzaną osobę muszą mieć prawdopodobną przyczynę aresztowania, która może obejmować bycie świadkiem nielegalnego wjazdu lub obejrzenie go na nagraniu wideo.

Tego prawa nie można egzekwować wobec osób legalnie przebywających w USA, w tym osób, którym przyznano azyl lub które są zapisane do programu Deferred Action for Childhood Arrivals DACA.

Jednak krytycy, w tym prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador, obawiają się, że nowe prawo może prowadzić do profilowania rasowego i separacji rodzin.

Gdzie będzie egzekwowane prawo?

Prawo można egzekwować w dowolnym miejscu w Teksasie. Republikański Kongresmen stanu David Spiller, który przedstawił projekt ustawy w Izbie Reprezentantów Teksasu, spodziewa się, że zdecydowana większość aresztowań będzie miała miejsce w promieniu 50 mil od granicy USA-Meksyk.

Niektóre miejsca będą jednak niedostępne. Nie będzie można dokonywać aresztowań w szkołach publicznych i prywatnych; w kościołach, synagogach lub innych miejscach kultu; a także w szpitalach i innych placówkach opieki zdrowotnej.

Zgodnie z prawem Teksasu migranci, którym nakazano opuszczenie kraju, byliby wysyłani do portów wejściowych wzdłuż granicy z Meksykiem, nawet jeśli nie byliby obywatelami Meksyku.

Czy prawo jest zgodne z konstytucją?

Eksperci prawni i grupa zajmująca się prawami imigrantów stwierdzili, że to rozwiązanie stanowi wyraźny konflikt z uprawnieniami rządu USA do regulowania imigracji.

Kluczowym twierdzeniem we wtorkowym pozwie złożonym przez ACLU i inne grupy jest to, że narusza on klauzulę supremacji Konstytucji Stanów Zjednoczonych. W pozwie zarzuca się Teksasowi próbę „stworzenia nowego systemu stanowego regulującego imigrację, który całkowicie omija system federalny i jest z nim sprzeczny”.

Greg Abbott i inni Republikanie stwierdzili, że prezydent Joe Biden nie robi wystarczająco dużo, aby kontrolować południową granicę o długości 1950 mil.

Rząd USA nie powiedział jeszcze, czy zakwestionuje prawo stanu Teksas, tak jak to miało miejsce w przypadku rozwiązania przyjętego w Arizonie. Natomiast Prezydent Meksyku zapowiedział, że jego kraj podejmie interwencję.

 

Źródło: cnn, fox32
Foto: YouTube, Biuro Grega Abbotta

News USA

Babcie z Indiany zapraszają na pyszne pierogi do Whiting. Dziś rusza Pierogi Fest!

Opublikowano

dnia

Autor:

Kultowy Whiting Pierogi Fest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych letnich festiwali w rejonie Chicago, ulubiony przez miłośników polskiego specjału – pierogów. Muzyczną gwiazdą tego wydarzenia będzie Sugar Ray.

Whiting Pierogi Fest potrwa od piątku 26 lipca do niedzieli 28 lipca i będzie otwarty w godzinach 11:00AM-11:00PM, zarówno w piątek, jak i sobotę oraz w godzinach 11:00AM–5:00PM w niedzielę.

Znany z takich hitów z końca lat 90-tych, jak „Fly” i „Someday”, Sugar Ray zagra darmowy koncert o 8:30PM w sobotę 27 lipca.

Sugar Ray wystąpi na głównej scenie festiwalu – jednej z sześciu scen wydarzenia, na których wystąpi w sumie ponad 50 wykonawców. Organizatorzy festiwalu twierdzą, że w wydarzeniu weźmie udział także ponad 75 stoisk z jedzeniem, dwa ogródki piwne i ponad 50 sprzedawców dzieł sztuki i rzemiosła.

Festiwal Pierogi Fest powstał na początku lat 90-tych, z inicjatywy Marty’ego Dybel, Toma Dabertina i Darlene Beerling, którzy wpadli na pomysł uczczenia polskiego dziedzictwa kulturowego nowym festiwalem w Whiting.

Pierogi zostały wybrane jako centralny punkt honorowania dziedzictwa Europy Wschodniej, ale festiwal nigdy nie był zarezerwowany wyłącznie dla jednej kultury. Wszystkie potrawy świata są mile widziane, a na przestrzeni lat podczas imprezy zaprezentowano wiele różnych rodzajów pysznych kuchni.

Pierwszy festiwal zorganizowano w 1993 roku i obejmował tylko około 50 stóp długości ulicy, z zaledwie garstką sprzedawców i grupę kilkudziesiąt osób w paradzie. W ciągu półtora dnia podano wtedy około 1200 pierogów. W kolejnych latach impreza rozrosła się i zyskała wielką popularność.

Festiwal tradycyjnie odwiedza grupa polskich babć z Indiany, zwanych „buscia”, które pojawiają się także na innych lokalnych imprezach – paradach, wydarzeniach sportowych, świętach i prowadzą własne pokazy kulinarne.

Festiwal został uznany przez TripAdvisor za jednego z 10 najdziwniejszych festiwali na świecie (top 10 wackiest festivals on the planet).

W tym roku Whiting Pierogi Fest zostanie zorganizowany już 29. raz. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: Pierogi Fest
Czytaj dalej

News USA

Zambada, legendarny przywódca meksykańskiego kartelu, wpadł w Teksasie

Opublikowano

dnia

Autor:

Ismael „El Mayo” Zambada, historyczny przywódca meksykańskiego kartelu Sinaloa, oraz Joaquín Guzmán López, syn innego niesławnego przywódcy kartelu, zostali aresztowani przez władze USA w Teksasie w czwartek. O ich zatrzymaniu poinformował Departament Sprawiedliwości USA.

Ismael „El Mayo” Zambada, lider potężnego kartelu Sinaloa przez dziesięciolecia, obok Joaquína „El Chapo” Guzmána, był znany z prowadzenia operacji przemytniczych kartelu.

Rząd USA zaoferował nagrodę w wysokości do 15 milionów dolarów za informacje prowadzące do jego schwytania.

Zambada i Guzmán López stoją teraz w obliczu licznych zarzutów za kierowanie przestępczymi operacjami kartelu, w tym jego śmiercionośnymi sieciami produkcji i handlu fentanylem, oświadczył Prokurator Generalny, Merrick Garland.

„Fentanyl jest najgroźniejszym zagrożeniem narkotykowym, z jakim kiedykolwiek zmierzył się nasz kraj, a Departament Sprawiedliwości nie spocznie, dopóki każdy przywódca kartelu, członek i współpracownik odpowiedzialny za zatruwanie naszych społeczności nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności”, obiecał Garland.

Zatrzymanie Zambady następuje po kilku ważnych aresztowaniach innych postaci kartelu Sinaloa.

W ostatnich latach synowie Guzmána przewodzili frakcji kartelu znanej jako mali Chapos lub „Chapitos”. Frakcja ta została zidentyfikowana jako jeden z głównych eksporterów fentanylu, śmiercionośnego syntetycznego opioidu, na rynek amerykański.

„El Chapo” Guzmán został skazany na dożywocie w USA w 2019 r.

Synów „El Chapo” uważano ich za bardziej agresywnych i ekstrawaganckich niż Zambada. Ich szef ochrony został aresztowany przez meksykańskie władze w listopadzie. Jeden z nich, Ovidio Guzmán López, został aresztowany i ekstradowany do USA w zeszłym roku. Nie przyznał się do zarzutów handlu narkotykami w Chicago we wrześniu.

Joaquín Guzmán López

W lutym Ismael „El Mayo” Zambada został oskarżony w Dystrykcie Wschodnim Nowego Jorku o spisek w celu produkcji i dystrybucji fentanylu. Prokuratorzy opisali go jako nadal kierującego kartelem Sinaloa, „jedną z najbardziej brutalnych i potężnych organizacji handlujących narkotykami na świecie”.

Syn Zambady przyznał się w 2021 r. w amerykańskim sądzie federalnym w San Diego do bycia liderem kartelu Sinaloa.

Zambada, jeden z najdłużej żyjących capo w Meksyku, był uważany za stratega kartelu Sinaloa, bardziej zaangażowany w codzienne operacje niż jego bardziej efektowny i bardziej znany szef, „El Chapo” Guzman.

Silne powiązania z kolumbijskimi dostawcami kokainy i jego komórki w całych Stanach Zjednoczonych uczyniły Zambadę jednym z najpotężniejszych handlarzy narkotyków na świecie.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, U.S. Department of State
Czytaj dalej

News USA

Kamala Harris do Netanjahu: „nadszedł czas, aby zawrzeć to porozumienie”

Opublikowano

dnia

Autor:

Kamala Harris powiedziała w czwartek, że odbyła „szczere i konstruktywne” spotkanie z premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu, w Białym Domu. W czasie rozmowy wiceprezydent wyraziła swoje obawy dotyczące sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy i potrzebę sfinalizowania porozumienia o zawieszeniu broni.

„To, co wydarzyło się w Strefie Gazy w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy, jest druzgocące” — powiedziała Kamala Harris reporterom po spotkaniu. „Nie możemy odwracać wzroku w obliczu tych tragedii. Nie możemy pozwolić sobie na to, by stać się nieczułymi na cierpienie, a ja nie będę milczała”.

Harris powiedziała, że ​​„zawsze” zapewni Izraelowi możliwość obrony i wskazała na „pełen nadziei ruch” w rozmowach mających na celu zapewnienie zawieszenia broni.

Powiedziała premierowi Izraela, że „nadszedł czas, aby zawrzeć to porozumienie”.

Biuro Benjamina Netanjahu zamieściło zdjęcie dwóch przywódców ściskających sobie dłonie w Białym Domu w poście na platformie X. Kamala Harris również napisała na Twitterze o spotkaniu, zamieszczając we wpisie swoje podsumowanie rozmowy.

Dyskusja nabrała większego znaczenia w obliczu zamieszania wyborczego, gdy Kamala Harris kandyduje na prezydenta po wycofaniu się Joe Bidena z wyścigu. Harris nie była obecna na wspólnym posiedzeniu Kongresu, gdy w środę premier Izraela wygłosił tam przemówienie, o którym pisaliśmy wczoraj.

Harris uczestniczyła wtedy we wcześniej zaplanowanym wydarzeniu w Indianapolis.

Kilka godzin przed spotkaniem z Harris, Joe Biden gościł Benjamina Netanjahu w Gabinecie Owalnym na dwustronnym spotkaniu. Spotkali się także na około godzinę z rodzinami amerykańskich zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy.

Zgodnie z przekazaną informacją, Biden i Netanjahu omawiali trwające wysiłki na rzecz zawieszenia broni i uwolnienia zakładników.

Czwartek był pierwszym razem, kiedy Biden i Netanjahu spotkali się osobiście od czasu wizyty Bidena w Izraelu wkrótce po 7 października. Przemawiając do reporterów w Gabinecie Owalnym przed spotkaniem, Netanjahu podziękował Bidenowi za 50 lat służby publicznej i wsparcie dla Izraela.

Hamas wciąż przetrzymuje około 120 zakładników po ataku terrorystycznym 7 października.

Kamala Harris była zaangażowana w konflikt Izraela z Gazą przez ostatnie 10 miesięcy.

Netanjahu ma się spotkać z byłym prezydentem Donaldem Trumpem w Mar-a-Lago, jego domu na Florydzie, w piątek.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu