Połącz się z nami

News USA

Teksas chce wprowadzić kontrowersyjne prawo dotyczące imigrantów w marcu

Opublikowano

dnia

Republikański gubernator Teksasu, Greg Abbott, podpisał w poniedziałek ustawę, która uznaje nielegalny wjazd do Teksasu za przestępstwo stanowe. Jest to bezprecedensowy krok w zaciętej batalii prawnej między stanem a rządem federalnym w sprawie wysiłków na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.

Ustawa SB 4, przyznaje lokalnym organom ścigania uprawnienia do aresztowania migrantów, a sędziom możliwość wydawania nakazów wydalenia ich do Meksyku.

Jej podpisanie wywołało falę strachu w całej społeczności latynoskiej w Teksasie, która stanowi 40% populacji stanu. Prawo zostało potępione przez organizacje praw obywatelskich i grupy rzeczników imigrantów po przyjęciu go przez legislaturę Teksasu w zeszłym miesiącu.

Oczekuje się, że ustawa zacznie obowiązywać w marcu.

Trwający wzrost migracji na granicy USA-Meksyk wywarł ogromną presję na zasoby lokalne i federalne, a Greg Abbott i administracja Bidena sprzeczały się w sprawie niektórych środków wprowadzonych przez stan mających na celu ograniczenie nielegalnej imigracji wzdłuż południowej granicy.

W niedzielę amerykański urząd celny i ochrony granic ogłosił, że od poniedziałku tymczasowo zawiesi działalność na międzynarodowych przejściach kolejowych w Eagle Pass i El Paso w Teksasie ze względu na wzrost liczby migrantów przekraczających granicę.

Władze graniczne zatrzymały w listopadzie około 192 000 migrantów, co stanowi wzrost o 2% w porównaniu z 188 000 migrantów zatrzymanych w październiku, poinformował szef amerykańskiej straży granicznej Jason Owens.

Członkowie Izby Demokratycznej stwierdzili, że ustawa jest sprzeczna z przepisami rządu federalnego i odzwierciedla prawo dotyczące statusu imigracyjnego Arizony, który przeciwnicy nazwali ustawą „pokaż mi swoje dokumenty” (“show me your papers”).

Ustawa ta została odrzucona przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w 2012 r., kiedy podtrzymał on, że to rząd federalny a nie stanowy ustala politykę i przepisy imigracyjne.

Republikański autor projektu ustawy z Teksasu utrzymuje jednak, że środek ten jest zgodny z konstytucją. A dyrektor wykonawczy Stowarzyszenia Policji Miejskiej Teksasu, Kevin F. Lawrence, stwierdził, że „SB 4, przynajmniej w pewnym stopniu, zapewni lokalnym organom ścigania lepsze narzędzia do pracy”.

We wtorek American Civil Liberties Union ACLU pozwała administrację Abbotta w związku z uchwalonym rozwiązaniem. Organizacja określiła ustawę SB 4 jako jedną z najbardziej antyimigracyjnych ustaw przyjętych przez jakikolwiek stan.

Pod koniec zeszłego miesiąca trzech czołowych urzędników powiatów El Paso, Harris i Travis w Teksasie napisało list do prezydenta Joe Bidena, wzywając go do powstrzymania wejścia w życie ustawy SB 4, powołując się na obawy, że rozwiązanie to jest niezgodne z konstytucją i może zmniejszyć bezpieczeństwo społeczności.

Z kolei w poniedziałek Kongresmen Joaquin Castro z Teksasu i 20 innych demokratycznych prawodawców napisali list do Prokuratora Generalnego Merricka Garlanda, wyrażając „poważne zaniepokojenie” ustawą.

Kto może zostać aresztowany?

Ustawa SB 4 pozwala każdemu funkcjonariuszowi organów ścigania w Teksasie aresztować osoby podejrzane o nielegalny wjazd do kraju. Po zatrzymaniu migranci mogą albo zgodzić się na nakaz opuszczenia Stanów Zjednoczonych albo zostać pociągnięci do odpowiedzialności za wykroczenie związane z nielegalnym wjazdem i stanąć przed sądem.

Migrantom, którzy nie opuszczą kraju, może ponownie grozić aresztowanie pod poważniejszymi zarzutami.

Funkcjonariusze zatrzymujący podejrzaną osobę muszą mieć prawdopodobną przyczynę aresztowania, która może obejmować bycie świadkiem nielegalnego wjazdu lub obejrzenie go na nagraniu wideo.

Tego prawa nie można egzekwować wobec osób legalnie przebywających w USA, w tym osób, którym przyznano azyl lub które są zapisane do programu Deferred Action for Childhood Arrivals DACA.

Jednak krytycy, w tym prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador, obawiają się, że nowe prawo może prowadzić do profilowania rasowego i separacji rodzin.

Gdzie będzie egzekwowane prawo?

Prawo można egzekwować w dowolnym miejscu w Teksasie. Republikański Kongresmen stanu David Spiller, który przedstawił projekt ustawy w Izbie Reprezentantów Teksasu, spodziewa się, że zdecydowana większość aresztowań będzie miała miejsce w promieniu 50 mil od granicy USA-Meksyk.

Niektóre miejsca będą jednak niedostępne. Nie będzie można dokonywać aresztowań w szkołach publicznych i prywatnych; w kościołach, synagogach lub innych miejscach kultu; a także w szpitalach i innych placówkach opieki zdrowotnej.

Zgodnie z prawem Teksasu migranci, którym nakazano opuszczenie kraju, byliby wysyłani do portów wejściowych wzdłuż granicy z Meksykiem, nawet jeśli nie byliby obywatelami Meksyku.

Czy prawo jest zgodne z konstytucją?

Eksperci prawni i grupa zajmująca się prawami imigrantów stwierdzili, że to rozwiązanie stanowi wyraźny konflikt z uprawnieniami rządu USA do regulowania imigracji.

Kluczowym twierdzeniem we wtorkowym pozwie złożonym przez ACLU i inne grupy jest to, że narusza on klauzulę supremacji Konstytucji Stanów Zjednoczonych. W pozwie zarzuca się Teksasowi próbę „stworzenia nowego systemu stanowego regulującego imigrację, który całkowicie omija system federalny i jest z nim sprzeczny”.

Greg Abbott i inni Republikanie stwierdzili, że prezydent Joe Biden nie robi wystarczająco dużo, aby kontrolować południową granicę o długości 1950 mil.

Rząd USA nie powiedział jeszcze, czy zakwestionuje prawo stanu Teksas, tak jak to miało miejsce w przypadku rozwiązania przyjętego w Arizonie. Natomiast Prezydent Meksyku zapowiedział, że jego kraj podejmie interwencję.

 

Źródło: cnn, fox32
Foto: YouTube, Biuro Grega Abbotta

News USA

Trump raczej nie odpowie w sprawie wyborów 2020 r. przed głosowaniem listopadzie

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Sąd Najwyższy zgodził się rozstrzygnąć roszczenia Donalda Trumpa dotyczące kwestii czy immunitet prezydencki chroni go przed zarzutami karnymi specjalnego prokuratora, Jacka Smitha, związanymi z próbą sfałszowania wyników wyborów 2020 roku. W związku z tą decyzją były prezydent raczej nie odpowie przed sądem w tej sprawie przed listopadem 2024.

Decyzją Sądu Najwyższego, ustne argumenty w sprawie immunitetu rozpoczną się 22 kwietnia. Już sama decyzja o podjęciu przed sąd tej sprawy oznacza dalsze odroczenie procesu w sprawie Donalda Trumpa, pierwotnie planowanej na początek marca.

Pozostawia to otwartą realną możliwość, że były prezydent oskarżony o spiskowanie mające na celu sfałszowanie wyborów może uniknąć procesu, zanim będzie miał szansę na powrót do Białego Domu.

W sprawie w Waszyngtonie Donald Trump usłyszał cztery zarzuty karne, w tym udziału w zmowie przeciwko Stanom Zjednoczonym, w związku z jego działaniami zmierzającymi do unieważnienia wyniku wyborów prezydenckich w 2020 r. i pozostania przy władzy.

Sędzina okręgowa USA, Tanya Chutkan, pierwotnie wyznaczyła datę rozprawy na 4 marca, jednak termin ten został opóźniony, gdy sprawa została wstrzymana w grudniu w wyniku odwołania zespołu byłego prezydenta.

Trumpowi pozostało 88 dni na harmonogram przygotowań, co oznaczało, że gdyby Sąd Najwyższy po prostu pozwolił na utrzymanie w mocy decyzji Sądu Apelacyjnego w sprawie immunitetu prezydenta, sprawa toczyłaby się na sali Tanyi Chutkan już na początku maja.

Część ekspertów spodziewała się, że Sąd Najwyższy odmówi rozpatrzenia apelacji, pozostawiając w mocy wyrok z niższej instancji. O orzeczeniu Sądu Apelacyjnego pisaliśmy 7 lutego.

Złożony z trzech sędziów Okręgowy Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu Kolumbii orzekł, że Donald Trump nie ma podstaw do twierdzenia, że byli prezydenci korzystają z całkowitego immunitetu za jakiekolwiek czyny popełnione w czasie sprawowania funkcji prezydenta.

„Były prezydent Trump stał się obywatelem Trumpem” stwierdza to orzeczenie.

Sąd Najwyższy mógłby wydać orzeczenie w tej sprawie przed końcem czerwca, ale będzie to częściowo zależeć od jednomyślności dziewięciu sędziów. Rozstrzyganie spraw, w której zdania są podzielone zajmuje zazwyczaj więcej czasu, a sędziowie piszą swoje zdania odrębne.

Ale nawet jeśli Sąd Najwyższy wyda wyrok w czerwcu, harmonogram będzie i tak bardzo napięty, aby rozpocząć sprawę o sfałszowanie wyborów 2020 roku przed dniem wyborów 2024.

Oczekuje się, że amerykańska sędzia okręgowa Tanya Chutkan da prokuratorom i obrońcom co najmniej trzy miesiące na przygotowanie się do rozprawy, jeśli sprawa wróci do jej sądu. Proces będzie jednak kolidował z wyborami, jeśli nie rozpocznie się do sierpnia.

Zespół specjalnego doradcy Jacka Smitha przekazał wprawdzie, że sprawa nie powinna zająć dłużej niż cztery do sześciu tygodni, ale ten plan nie obejmuje żadnej obrony, jaką Trump mógłby przedstawić. A sam wybór ławników może zająć tygodnie.

Choć Donald Trump mierzy się z zarzutami w trzech innych sprawach, prawdopodobnie tylko w jednej z nich proces może zakończyć się przed wyborami.

To sprawa prokuratury stanu Nowy Jork, w której oskarżono go o fałszowanie dokumentacji biznesowej w związku z cichymi płatnościami na rzecz gwiazdy porno, która ma się rozpocząć pod koniec marca.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Teksas w ogniu: Co najmniej jedna osoba nie żyje a 900 tys. akrów poszło z dymem

Opublikowano

dnia

Autor:

Od poniedziałku w Teksasie Zachodnim szaleją pożary, które do tej pory spaliły 900 000 akrów ziemi, spowodowały masowe ewakuacje i zmusiły do zamknięcia dużą fabrykę broni jądrowej. Co najmniej jedna osoba zginęła.

Urzędnicy podali, że 83-letnia kobieta, zidentyfikowana jako Joyce Blankenship, była nauczycielka zastępcza, została znaleziona martwa w swoim zniszczonym domu w Stinnett City w powiecie Hutchinson.

Pięć poważnych pożarów w Teksasie Zachodnim pochłonęło prawie 900 000 akrów, co spowodowało ewakuację, zamknięcie dróg i ogłoszenie stanu nadzwyczajnego. We wtorek Gubernator Teksasu, Greg Abbott, ogłosił stan klęski żywiołowej w 60 powiatach, gdy w ciągu jednego dnia wielkość pożaru podwoiła się.

W powiecie Potter rozprzestrzenianie się pożaru w Windy Deuce spowodowało, że fabryka Pantex – która jest głównym amerykańskim obiektem montażu i demontażu broni nuklearnej – na krótko zamknęła działalność we wtorek wieczorem. W środę rano zakład wznowił normalną pracę.

Do pożarów przyczyniły się suche i wietrzne warunki oraz wyjątkowo wysokie temperatury.

Największy pożar to Smokehouse Creek Fire na północ od Stinnett, który opanowany jedynie w 3%. W środę ogień gwałtownie wzrósł, zwiększając się z 300 000 akrów do 850 000 akrów, co czyni go drugim co do wielkości pożarem w historii Teksasu.

W czwartek w niektórych częściach tego regionu może spaść śnieg, gdy słaby system niskiego ciśnienia przedostanie się do Teksasu Zachodniego z Nowego Meksyku, podało FOX Forecast Center.

Opad, choć niewielki (poniżej 1 cala) ułatwiłby walkę z ogniem, ale niestety w piątek temperatury powrócą do wysokich, przy wietrze wiejącym z prędkością ponad 30 mph i wilgotności względnej poniżej 20%.

Oczekuje się, że takie warunki utrzymają się przez cały weekend.

Uważa się, że pożar w Teksasie wybuchł w pobliżu miasta Stinnett i rozprzestrzenił się głównie na wschód. Władze stanowe nie podały, co ich zdaniem spowodowało zapalenie się początkowych płomieni.

 

Źródło: The independent, Fox Weather
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Miliard dolarów dostali studenci szkoły medycznej w Bronksie. Odpowiedzią był wielki aplauz

Opublikowano

dnia

Autor:

93-letnia wdowa po finansiście z Wall Street przekazała miliard dolarów szkole medycznej znajdującej się w dzielnicy Bronx Nowego Jorku, Albert Einstein College of Medicine. Jej życzeniem jest aby darowizna została wykorzystana na pokrycie czesnego dla wszystkich studentów w przyszłości. Jest to jedna z największych darowizn na rzecz instytucji edukacyjnej w USA i najprawdopodobniej największa na rzecz szkoły medycznej.

Darczyńca, Ruth Gottesman, była profesorką w Einstein, gdzie badała trudności w uczeniu się. Fortunę zostawił jej zmarły mąż, David Gottesman, który był protegowanym Warrena Buffetta i który wcześnie zainwestował w Berkshire Hathaway, konglomerat zbudowany przez Buffetta.

Darowizna jest godna uwagi nie tylko ze względu na oszałamiającą wielkość, ale także dlatego, że zostanie przeznaczona dla placówki medycznej znajdującej się w najbiedniejszej dzielnicy miasta. Bronx charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem przedwczesnych zgonów i jest najbardziej niezdrowym powiatem Nowego Jorku.

W ciągu ostatniego pokolenia wielu miliarderów przekazało setki milionów dolarów bardziej znanym szkołom medycznym i szpitalom na Manhattanie, najbogatszej dzielnicy miasta.

Doktor Ruth Gottesman powiedziała, że jej darowizna umożliwi nowym lekarzom rozpoczęcie kariery zawodowej bez długów uczelni medycznych, które często przekraczają 200 000 dolarów. Ma również nadzieję, że poszerzy to grono studentów o osoby, których w innym przypadku nie byłoby na nie stać.

Podczas gdy jej mąż prowadził firmę inwestycyjną First Manhattan, dr Gottesman miała długą karierę w Einstein, cieszącej się dobrą reputacją uczelni medycznej, począwszy od 1968 roku, kiedy objęła stanowisko dyrektora usług psychoedukacyjnych. Od dawna zasiada w radzie nadzorczej uczelni, a obecnie jest jej przewodniczącą.

Reakcja studentów na ogłoszenie o darowiźnie

Czesne w Albert Einstein College of Medicine kosztuje ponad 59 000 dolarów rocznie.

Według szkoły prawie 50% jej uczniów po ukończeniu studiów było winnych ponad 200 000 dolarów. W większości innych szkół medycznych w Nowym Jorku mniej niż 25% nowych lekarzy miało tak duży dług.

Prawie połowa studentów pierwszego roku medycyny w Einstein to nowojorczycy, a prawie 60% to kobiety. Około 48% obecnych studentów medycyny na uczelni to biali, 29%to Azjaci, 11% to Latynosi, a 5%to Czarni.

„Mam nadzieję, że się uśmiecha, a nie marszczy brwi” – powiedziała ze śmiechem Ruth Gottesman o swoim zmarłym mężu. „Ale dał mi możliwość zrobienia tego i myślę, że jest szczęśliwy – mam taką nadzieję”.

Zazwyczaj darczyńcy dużych sum są honorowani tym, że szkoła przybiera ich imię, ale warunkiem daru doktor Gottesman było, aby Einstein College of Medicine nie zmienił swojej nazwy.

Albert Einstein, fizyk, twórca teorii względności, zgodził się nadać swoje imię uczelni medycznej, która została otwarta w 1955 roku. Ruth Gottesman uważa, że tego imienia nie da się przebić.

Źródło: NYTimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu