Połącz się z nami

Kościół

Najważniejsze historie katolickie, którymi żyliśmy w 2023 roku

Opublikowano

dnia

Rok 2023 był dla wspólnoty katolickiej pełen wzlotów i upadków. Przeżyliśmy ból po śmierci papieża Benedykta XVI i poczuliśmy wielką radość, widząc setki tysięcy młodych ludzi zgromadzonych w Lizbonie w Portugalii na Światowych Dniach Młodzieży. O  tych najważniejszych dla Kościoła wydarzeniach mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Śmierć papieża Benedykta XVI

Nowy Rok 2023 rozpoczął się smutną nutą, a katolicy na całym świecie opłakiwali stratę papieża Benedykta XVI, która miała miejsce w sylwestra, 31 grudnia 2022 r. W kolejnych dniach byliśmy świadkami, jak tysiące ludzi odwiedzało jego trumnę w Bazylice św. Piotra, a następnie jego pogrzeb i ostateczne pożegnanie papieża Franciszka z byłym papieżem.

Światowe Dni Młodzieży 2023 w Lizbonie

Szacuje się, że 1,5 miliona ludzi zebrało się w Parque Tejo w Lizbonie w Portugalii na Mszy św. na zakończenie Światowych Dni Młodzieży, podczas której papież Franciszek przypomniał młodym: „Nie lękajcie się”.

Podczas międzynarodowego wydarzenia, które odbyło się w dniach 1–6 sierpnia, widzieliśmy, jak młodzi ludzie z całego świata zebrali się na celebracji wiary, podczas której podzielono się inspirującymi historiami nawrócenia, a nawet miały miejsce potencjalne cuda.

Siostra Wilhelmina

Siostra Wilhelmina Lancaster, OSB, zmarła w 2019 roku, a kiedy cztery lata później siostry zdecydowały się przenieść jej prostą, drewnianą trumnę na miejsce spoczynku, to, co znalazły w środku, było niewiarygodne.

Statua Maryi nietknięta podczas trzęsienia ziemi w Turcji

6 lutego potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię. Kilka godzin później trzęsienie ziemi o sile 7,5 w skali Richtera nawiedziło środkową Turcję, powodując ogromne zniszczenia i śmierć ponad 6000 osób.

Pomimo tej tragedii posąg Matki Boskiej pozostał nietknięty po całkowitym zawaleniu się Katedry Zwiastowania w mieście Alexandretta w Turcji.

Procesja eucharystyczna z księdzem Mikem Schmitzem w Nowym Jorku

Możliwy cud eucharystyczny w kościele w Connecticut

Lokalna stacja telewizyjna w Connecticut poinformowała, że archidiecezja Hartford bada możliwy cud eucharystyczny, w którym szafarz Eucharystii zobaczył więcej hostii po tym, jak prawie zabrakło ich podczas Mszy św. w kościele katolickim św. Tomasza w Thomaston.

Pożar Maui

W tym roku jeden z najbardziej śmiercionośnych pożarów w USA nawiedził Maui na Hawajach. W wyniku szybko poruszających się płomieni zginęło ponad 90 osób, a miasta zostały zniszczone. Jednak znak nadziei pojawił się, gdy kościół katolicki Marii Lanakila w Lahainie uchronił się przed zniszczeniem. Prałat Terrence Watanabe nazwał to „cudem”.

Film „Sound of Freedom”

„Sound of Freedom”, który opowiada prawdziwą historię agenta bezpieczeństwa wewnętrznego Tima Ballarda i jego pracy ratującej dzieci przed handlem ludźmi, przeszedł do historii pod względem kasowym i pobił kilka innych oczekiwanych letnich hitów.

Świętość Siostry Łucji

Papież Franciszek poparł sprawę kanonizacji s. Łucji dos Santos, najstarszego dziecka, które było świadkiem objawień fatimskich. W dekrecie podpisanym 22 czerwca papież uznał heroiczność cnót Łucji i ogłosił ją „czcigodną”. Zanim będzie mogła zostać beatyfikowana, Kościół będzie musiał teraz zatwierdzić cud przypisywany jej wstawiennictwu.

Siostra Andre umiera w wieku 118 lat

Siostra Andre Randon, francuska zakonnica, wówczas najstarsza osoba na świecie, zmarła 17 stycznia w wieku 118 lat. Urodziła się jako Lucile Randon 11 lutego 1904 r. w Alés we Francji. Nawróciła się z protestantyzmu na katolicyzm w wieku 19 lat. W wieku 40 lat wstąpiła do Sióstr Miłosierdzia, zakonu założonego przez św. Wincentego a Paulo, w 1944 r.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube Catholic Arena/Twitter

Kościół

Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna 2025 rozpoczęta – tysiące idą z wiarą i nadzieją w sercu

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 18 maja, w kościele św. Jana Ewangelisty w centrum Indianapolis zainaugurowano Narodową Pielgrzymkę Eucharystyczną 2025. W uroczystej Mszy świętej otwierającej tegoroczną trasę udział wzięło około 1000 wiernych, w tym wiele młodych rodzin. Liturgii przewodniczył arcybiskup Charles C. Thompson, który przypomniał, że wiara nie kończy się w murach świątyni.

„Nasza wiara nie jest czymś, co przeżywa się tylko w kościele. Msza kończy się posłaniem. Eucharystia nas przemienia – i przez nas przemienia świat” – powiedział arcybiskup.

Wyruszyli z Chrystusem w sercu

Pielgrzymka 2025 jest kontynuacją czterech równoległych tras z ubiegłego roku, które zakończyły się w Indianapolis podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w lipcu 2024 roku. Wszystkie te wydarzenia są częścią szerszej inicjatywy Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego, zapoczątkowanej przez Konferencję Episkopatu USA w celu pogłębienia wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

W tym roku trasa została nazwana Szlakiem św. Katarzyny Drexel (1858–1955) i obejmuje ponad 3300 mil (ok. 5300 km), prowadząc przez 10 stanów, 20 diecezji i 4 katolickie eparchie wschodnie. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie uroczysta Msza w Los Angeles, zaplanowana na 22 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała.

Pielgrzymi z misją

Najświętszemu Sakramentowi w podróży towarzyszy ośmioosobowa grupa młodych dorosłych, określanych jako „Wieczni Pielgrzymi”. To oni codziennie uczestniczą we Mszy świętej, prowadzą adoracje i niosą świadectwo wiary – nie tylko w parafiach, ale również w więzieniach, domach opieki i podczas eucharystycznych procesji ulicznych.

Nadzieja w czasach zamętu

„Ta pielgrzymka niesie nadzieję i uzdrowienie – i to nie tylko dla katolików” – podkreśla arcybiskup Thompson. – „To Jezus Chrystus, droga, prawda i życie, który idzie przez Amerykę. On jednoczy i prowadzi”.

Hasło tegorocznej trasy Drexel brzmi „Nadzieja i uzdrowienie” – co wpisuje się w trwający w Kościele Katolickim Jubileuszowy Rok Nadziei. Pielgrzymka jest duchową odpowiedzią na niepokoje społeczne, kryzysy tożsamości i duchową pustkę, z którą boryka się wielu ludzi we współczesnym świecie.

Pielgrzymi odwiedzą nie tylko parafie, ale także miejsca zapomniane – zakłady karne, hospicja, ośrodki pomocy. W programie są również świadectwa wiary, konferencje, adoracje eucharystyczne i wspólne posiłki z lokalnymi wspólnotami.

Kalendarium pielgrzymki Drexel:

  • Start: Indianapolis, 18 maja 2025
  • Trasa: 10 stanów, 20 diecezji
  • Motyw przewodni: „Nadzieja i uzdrowienie”
  • Finał: Los Angeles, 22 czerwca (Boże Ciało)
  • Punkty szczególne: codzienna Eucharystia, adoracja, procesje, spotkania z ludźmi na marginesie społeczeństwa

Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne to nie tylko wydarzenie. To duchowa droga Ameryki, która – jak podkreślają organizatorzy – zaczyna się na ołtarzu, ale nie kończy na kościelnych ławkach. Jezus w Najświętszym Sakramencie idzie przez kraj – a Kościół idzie razem z Nim.

Źródło: cna
Foto: National Eucharistic Revival
Czytaj dalej

News USA

J.D. Vance u Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.

Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.

J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

News USA

Demokraci w Senacie zablokowali nominację ambasadora USA przy Watykanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Demokraci w Senacie USA zablokowali przyspieszone zatwierdzenie Briana Burcha, kandydata prezydenta Donalda Trumpa na ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej. Do opóźnienia doszło we wtorek, gdy Senator Brian Schatz z Hawajów — zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami — nałożył blokadę proceduralną na wszystkie nominacje do Departamentu Stanu.

Senator Schatz zapowiedział ten ruch już w lutym, protestując przeciwko próbom administracji Trumpa ograniczenia niezależności USAID (Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego).

W efekcie Senat nie będzie mógł zatwierdzić Burcha oraz kilkudziesięciu innych kandydatów w drodze jednomyślnej zgody — uproszczonej procedury często stosowanej przy nominacjach dyplomatycznych. Zamiast tego, każda kandydatura będzie musiała być rozpatrywana indywidualnie, co znacznie wydłuży cały proces.

Spór polityczny wokół nominacji

Brian Burch, katolik i znany działacz konserwatywny, został zatwierdzony przez Senacką Komisję Spraw Zagranicznych stosunkiem głosów 12:10 — wszyscy Republikanie byli za, wszyscy Demokraci przeciw.

Senator Eric Schmitt z Missouri skrytykował blokadę jako motywowaną politycznie:

„Nigdy nie sądziłem, że nadejdzie dzień, w którym Demokraci zablokują nominację ambasadora przy Stolicy Apostolskiej tylko po to, by przypodobać się skrajnej lewicy. To pokazuje, jak głęboko polityka zdominowała działania Senatu” — powiedział Schmitt w rozmowie z Catholic News Agency.

Senator Schmitt zaznaczył również, że ponad 50 kandydatów administracji Trumpa oczekuje obecnie na zatwierdzenie przez Senat.

Konsekwencje opóźnienia

Opóźnienie spowodowało, że USA nie miało oficjalnego przedstawiciela w Watykanie podczas ceremonii objęcia urzędu przez nowego papieża — wydarzenia o dużym znaczeniu dyplomatycznym i symbolicznym.

Republikanie twierdzą, że brak ambasadora w tak kluczowym momencie to cios dla relacji dwustronnych z Watykanem.

Źródło: cna
Foto: CRC Advisors
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu