Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Staramy się o polski paszport: Konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska służy fachową pomocą

Opublikowano

dnia

Nie odkładajmy decyzji o wyrobieniu polskiego paszportu, zwłaszcza jeśli musimy przejść przez długo trwającą procedurę poświadczenia obywatelstwa. O tym jak zdobyć polski dokument i dlaczego jest on ważny, wyjaśnia w studiu Radia Deon konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska, z Konsulatu Generalnego RP w Chicago, szefowa wydziału paszportowego.

„Czas oczekiwania na paszport to około 5-6 tygodni od czasu złożenia wniosku” mówi konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska.

Żeby złożyć dokumenty należy się umówić drogą elektroniczną – w tej chwili wolne terminy na załatwienie sprawy paszportowej to początek grudnia. Czasem ktoś zrezygnuje i odwołuje wizytę, którą wcześniej umówił – wtedy pojawia się dodatkowy termin, możliwy do wykorzystania.

Czyli podejmując teraz decyzję o wyrobieniu polskiego paszportu realny czas otrzymania tego dokumentu to pierwsza połowa stycznia.

Staranie się o paszport może być utrudnione przez różnego rodzaju nieuporządkowane sprawy urzędowe, chociażby kwestię różnych nazwisk po zawarciu związku małżeńskiego. Wtedy czas wyrobienia polskiego paszportu się wydłuża, tłumaczy nasz Gość.

Jednym z poważniejszych problemów jest długo nieodnawiany paszport, lub jego całkowity brak kiedykolwiek – a takie sytuacje także się zdarzają

W takim przypadku dana osoba musi przejść procedurę poświadczenia obywatelstwa polskiego.

„Nasi obywatele bardzo się jej niestety obawiają” mówi konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska, zapewniając, że te obawy są całkowicie niepotrzebne.

„Trzeba pamiętać o rejestracji aktów stanu cywilnego” tłumaczy Gość Radia Deon Chicago. Czyli w przypadku urodzenia dziecka tutaj, w Stanach Zjednoczonych, czy zawarcia małżeństwa, trzeba dokonać transkrypcji tych dokumentów do „polskiego porządku prawnego”.

Czas oczekiwania na poświadczenie obywatelstwa jest różny i zależy od obłożenia konkretnego urzędu wojewódzkiego w Polsce. W tej chwili najdłużej czeka się w Warszawie, około roku, mówi konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska. Do tego urzędu trafiają wszystkie przypadki osób, które nie były urodzone w Polsce ale chcą poświadczenia swojego obywatelstwa.

Dokumenty docelowo mające trafić do któregoś z urzędów wojewódzkich w Polsce, można przekazać poprzez konsulat, podpisując odpowiednie pełnomocnictwo. Pełnomocnikiem może być także jakaś osoba mieszkająca w Polsce.

Sam wniosek o poświadczenie obywatelstwa nie jest łatwo sformułowany, dlatego tym bardziej konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska zachęca, by zwrócić się o pomoc w jego prawidłowym wypełnieniu do konsulatu.

Jeśli natomiast mamy paszport nieważny od 5-6 lat, ale nie zaszły żadne ważne zmiany w naszym życiu, np. w związku z zawarciem związku małżeńskiego, czy naturalizacją, to konsulat uzna ten dokument wraz z innym potwierdzającym tożsamość. W Polsce te terminy są przestrzegane bardziej rygorystycznie.

Polski paszport bardzo ułatwi podróże do Europy, gdzie już od przyszłego roku Unia Europejska będzie wymagała dodatkowych procedur od przylatujących z USA, w związku z wprowadzeniem systemu ETIAS, o którym pisaliśmy 18 sierpnia.

Jest także konieczny by załatwić sprawy w Polsce, np. związane ze spadkiem. Oczywiście jest także niezbędny by brać udział w polskich wyborach za granicą.

Konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska zaprasza do kontaktu w swojej sprawie z konsulatem, najlepiej drogą mailową.

Konsulat kontynuuje rozpoczęta w kwietniu tego roku współpracę z placówkami Polsko Słowiańskiej Unii Kredytowej w regionie Chicago wychodząc naprzeciw mieszkańcom różnych dzielnic. Najbliższy dyżur w biurze Naszej Unii będzie miał miejsce 8 listopada.

Listopad

 • 8 listopad – Schaumburg
 • 15 listopad – Orland Park
 • 29 listopada – Norrigde (również dyżur w sprawach prawnych)

Grudzień

 • 6 grudnia – Mount Prospect
 • 13 grudnia- Glandale Heights
 • 20 grudnia – Norrige (również dyżur w sprawach prawnych)

W przyszłym roku także będą odbywać się te dyżury, także w nowej siedzibie PSFCU, w Algonquin.

Konsulat Generalny RP w Chicago mieści się przy 1530 North Lake Shore Drive, Chicago IL 60610.

Godziny przyjęć interesantów: poniedziałek, wtorek, środa i piątek od 09:00AM – 3:30PM. Czwartek od 11:30AM – 6:00PM.

Obiór paszportów: poniedziałek od 11:00AM do 3:30PM, czwartek od 11:30AM – 6:00PM.

Optymalny kontakt mailem:

 • sprawy prawne: chicago.legal@msz.gov.pl
 • paszporty/wizy lub sprawy dotyczące poświadczenia polskiego obywatelstwa: chicago.passport-visa@msz.gov.pl

Telefon: 312 337 8166

Faks: 312 337 7841, 312 337 7476

Zapisy na wizyty paszportowe, wizowe, prawne i obywatelskie: Za pomocą elektronicznego systemu rejestracji poprzez stronę www.e-konsulat.gov.pl 

Strona internetowa: www.gov.pl/web/usa/konsulat-generalny-rp-w-chicago

1 listopada (Dzień Wszystkich Świętych) oraz 10 listopada (w związku z Dniem Niepodległości) Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago będzie nieczynny.

Źródło: informacja własna
Foto: Polish Consulate in Chicago, TVP3 Warszawa, flickr//, istock/Stadtratte/

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dobromir Makowski powie o ważnych sprawach w życiu młodzieży i roli ich rodziców

Opublikowano

dnia

Autor:

Dobromir Makowski to człowiek, który był na dnie ale został podniesiony przez Jezusa i od 2011 roku objechał ponad 1000 szkół, domów dziecka, aresztów śledczych, więzień i innych placówek. Przekazuje swoje świadectwo młodym ludziom i daje im wskazówki, co do życiowych wyborów, a w najbliższy weekend spotka się także z młodzieżą oraz ich rodzicami w Chicago. W studiu Radia Deon Dobromir Makowski – RapPedagog i założyciel fundacji Rampa – oraz proboszcz parafii Św. Tomasza Becketta, ks. Grzegorz Wójcik zapraszają na serię wykładów.

Dobromir Makowski gościł już w Chicago i w naszym studiu radiowym. Wiele osób miało także okazję poznać go osobiście w czasie tegorocznej pielgrzymki do Merrilville, usłyszeć jego świadectwo, porozmawiać i głęboko odczuć autentyzm człowieka, który przeszedł w życiu przemianę.

Raper, działacz społeczny i człowiek, który stara się zarażać innych wiarą w Boga mówi, że to co go w życiu spotkało to nie jego zasługa, tylko Pana Jezusa. Chrystus wskrzesił go jak Łazarza, gdy Dobromir przegrał swoje życie 20 lat temu i był „wrakiem człowieka”.

„Na pielgrzymce spotkałem wielu tych, i ciągle ich spotykam, którzy wciąż poszukują nadziei” mówi nasz Gość.

W Chicago Dobromir Makowski wygłosi wykłady zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych – rodziców, którzy muszą pomóc swoim dzieciom wejść w dorosłość.

Na spotkaniach w parafii Św. Tomasza Becketta, a następnie w Kościele Św. Moniki, Gość Radia Deon będzie mówił m.in. o odpowiedzialności rodziców wobec ich dzieci oraz o potrzebie by byli dla nich autorytetami. Dobromir sam jest ojcem piątki dzieci i wie jak ważna jest miłość do nich i wychowanie.

„Współczesny młody człowiek potrzebuje rodzica ponad wszystko” podkreśla RapPedagog. Dodając, że „my niestety wpuściliśmy ich na autostradę multimedialną i tam rozbijają się”.

Na spotkaniach z Dobromirem będzie również mowa o znaczeniu domu i rodziny, a także o miłości, szacunku i tożsamości.

Ks. Grzegorz Wójcik po raz pierwszy usłyszał o Dobromirze Makowskim od osób, które poznały go właśnie na chicagowskiej polonijnej pieszej pielgrzymce w tym roku i sam poczuł się zainspirowany jego postacią. Dlatego, jak mówi, ucieszyła go możliwość zaproszenia Dobromira na wykłady do parafii.

Parafia Św. Tomasza Becketta od lipca została połączona z parafią Św. Alfonsa Liguori i ma teraz dwa kościoły – w Mount Prospect i w Prospect Heights, okolicach licznie zamieszkanych przez Polonię.

„Zapraszamy wszystkich, na pewno Was pomieścimy” zachęca ks. Grzegorz Wójcik, dodając, że „Dobromir gwarantuje, że treści które przekazuje są motywacją dla rodziców, dla dzieci, ab właśnie być jak najlepszymi wersjami człowieka, jakimi Bóg pragnie abyśmy byli”.

Harmonogram wykładów Dobromira Makowskiego:

1,2,3 grudnia 2023 Kościół  Św. Tomasza Becketta

 • 1 grudnia, 8:00 PM do 9:30 PM – dla rodziców, nauczycieli, katechetów
 • 2 grudnia, 6:00 PM do 7:30 PM – dla uczniów klas 7,8 i szkół średnich
 • 3 grudnia, 5:00 PM do 6:30 PM – dla wszystkich

8,9 grudnia 2023 Kościół  Św. Moniki

 • 8 grudnia 7:30 PM do 9:00 PM – dla rodziców, nauczycieli, katechetów
 • 9 grudnia 6:00 PM do 7:30 PM – dla uczniów klas 7,8 i szkół średnich

Serdecznie Zapraszamy!

Dobromir Makowski to nauczyciel wychowania fizycznego oraz magister pedagogiki resocjalizacyjnej.

Jest pomysłodawcą projektu RAPPEDAGOGIA, który od 2011 roku objechał ponad 1000 szkół, domów dziecka, aresztów śledczych, więzień, ośrodków szkolno – wychowawczych, świetlic środowiskowych w Polsce, jak i za granicą: Francji, Anglii, Szwecji, Niemczech, Kanadzie i USA.

Dobromir Makowski jest także założycielem fundacji „Rampa”, która w Pabianicach w województwie łódzkim prowadzi szereg zadań o charakterze profilaktycznym. Są to: streetworking, świetlica środowiskowa, punkt konsultacyjny i psychologiczny dla osób uzależnionych, zajęcia sportowe – Tajski Boks, CravMaga, ośrodek dla osób uzależnionych i wykluczonych społecznie, a także hostel dla osób które ukończyły terapię.

Dobromir jest autorem książki “Nic z Ciebie nie będzie”.

Opisuje ją w ten sposób: „Ta książka to historia mojego życia. To proces mojej walki, opis ciężkiej, niekiedy bolesnej drogi do przemiany mojego życia. Ufam, że ta opowieść może Ci pomóc uwolnić się od ciężaru przeszłości i pokaże jak dokonywać mądrych wyborów. Twoje życie ma znaczenie, a wybory nadają mu sens”.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Zostańmy Aniołami małego Tymka. Katarzyna Romanowska zaprasza na Mikołajki

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak co roku o tej porze gorąco zachęcamy – przyjdźcie na Mikołajki Fundacji You Can Be My Angel. Poza uczestniczeniem w najlepszej zabawie dla całych rodzin będziecie mieć okazję wesprzeć chorego na raka Tymusia. Prezes YCBMA, Katarzyna Romanowska, czeka na prawdziwych Aniołów, zapraszając na Mikołajki w studiu Radia Deon Chicago.

Fundacja You Can Be My Angel pomaga obecnie małemu Tymkowi z Łodzi, o którym już pisaliśmy z okazji anielskich Wianków, które miały miejsce 25 czerwca. To wydarzenie przyniosło aż 61 tys i 48 dolarów na leczenie chłopca – oczywiście dzięki Waszej hojności.

4-letni już Tymoteusz Zacharski w 2021 roku zachorował na chorobę nowotworową – guza rdzenia kręgowego i bardzo szybko ze zdrowego, aktywnego chłopca stał się dzieckiem niepełnosprawnym.

Koszty jego leczenia w USA zostały oszacowane na 300 tysięcy dolarów. Chłopiec jest poddawany terapii w Columbus, w Ohio.

„To jest zaszczyt móc zatroszczyć się o finanse, żeby rodzice mogli ze spokojną głową opiekować się i martwić leczeniem swojego syna, a nie dodatkowo martwić się skąd wezmą na to pieniądze” podkreśla Katarzyna Romanowska, która ma nadzieję, że Mikołajki będą już ostatnią zbiórką dla zdrowiejącego Tymka.

Chłopiec wraz z wdzięcznymi za pomoc rodzicami odwiedził Chicago i spotkał się z członkami fundacji YCBMA.

Mikołajki fundacji YCBMA odbędą się Paradise Elegant Banquets 9220 Harlem Ave, Bridgeview, IL 60455, w niedzielę, 3 grudnia w godzinach od 1.00 PM do 6.00 PM.

Poza bogatym programem występów artystycznych wszyscy goście otrzymają poczęstunek a dzieci prezent od Św. Mikołaja, z którym można sobie będzie zrobić zdjęcie. Jak zawsze odbędzie się loteria, aukcje i tradycyjny, świąteczny kiermasz.

Bilety w cenie 20 USD będą sprzedawane przy wejściu. Dzieci do lat 12 nie płacą.

Serdecznie Zapraszamy!

Fundacja You Can Be My Angel jest organizacją non-profit, której celem jest pomoc rodzinom dzieci chorych na raka. Tworzy ponad czterdziestu wolontariuszy, dzieci i dorosłych, którzy poświęcają swój czas i służą swoim talentem by pomagać potrzebującym rodzinom.

Powstanie organizacji zainspirowała historia 2-letniego Jacoba, chłopca, który dzielnie walczył z nerwiakiem niedojrzałym.

Fundacja działa w Chicago już od 10 lat dzięki ofiarności swoich sponsorów i darczyńców, którzy nie są obojętni na los chorych dzieci. W tym czasie znacząco wsparła leczenie 50 małych pacjentów, przekazując w sumie na ten cel ponad 2,5 mln dolarów.

Fundację można wspierać nie tylko przy okazji organizowanych przez nią wydarzeń. Datki można wpłacać systematycznie poprzez stronę fundacji korzystając z systemu PayPal, dokonując stałego zlecenia ze swojego konta, lub przesyłając czek na jej adres.

Puszki na datki dla YCBMA znajdują się także w sklepach polonijnych.

Liczy się każda wpłata by ratować chore dzieci! Bądźcie ich Aniołami!

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę fundacji YCBMATel. kontaktowy 773-225-9749.

Źródło: informacja własna
Foto: YCBMA
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Zielony Piątek w IDEA Furniture! Skorzystajcie z promocji – zaprasza Marek Kowalczyk

Opublikowano

dnia

Autor:

Salon IDEA Furniture działa w Chicago od 25 lat i już młode pokolenie przychodzi ze swoimi rodzicami, by umeblować swoje domy i mieszkania europejskimi meblami najwyższej jakości, które będą im służyć przez dekady. A teraz, okazji Czarnego Piątku, którego właściciel sklepu nazywa „Zielonym” salon ma dla nas oferty, których zdecydowanie nie można przegapić. W studiu Radia Deon Chicago Marek Kowalczyk zaprasza na zakupy w IDEA Furniture – to się naprawdę opłaca!

„Dlaczego Zielony Piątek w Idei? Ponieważ meble z Idei służą przez długie, długie lata” podkreśla Marek Kowalczyk. To jest 15, 20, a nawet 25 lat, kiedy stoją w naszych domach i wciąż są bardzo funkcjonalne i spełniają swoje zadanie. Tym samym są nie tylko ekonomiczne ale i ekologiczne.

W tej chwili bardzo modne są jasne kolory obić, ale klienci nie muszą się martwić o zabrudzenia, ponieważ wszystkie stosowane tkaniny są zmywalne, wyjaśnia nasz Gość. Plamy z kawy, wina czy czekolady nie stanowią problemu.

Zaletą salonu IDEA Furniture jest to, że posiada duży magazyn z potężnym zapasem mebli i większość oferowanych modeli jest dostępne od ręki, a klient nie musi czekać. To doskonała możliwość, dla wszystkich, którzy się spieszą i potrzebują mebla „na wczoraj”, jak mówi Marek Kowalczyk.

Np. jak nagle przylatuje rodzina z Polski i trzeba im zapewnić łóżko do spania.

Do salonu IDEA Furniture przychodzą także osoby, które szukają dla siebie mebli na zamówienie – modeli, które są niepowtarzalne i których sąsiedzi na pewno nie mają. Tacy klienci także wyjdą ze sklepu w pełni usatysfakcjonowani.

Z okazji Black Friday czy też właśnie „Zielonego Piątku”, salon meblowy jest czynny dzisiaj do godziny 5.00PM, i będzie również czynny w sobotę i niedzielę, w godzinach od 11.AM do 5.00PM.

Marek Kowalczyk poleca w tych dniach świetną ofertę na wersalki, które możemy kupić z upustem do 40% lub bez podatku. Natomiast komplety wypoczynkowe i kanapy skórzane są teraz tańsze o 20%, narożniki o 15%, a meble systemowe do 30%.

Dla osób planujących większe zakupy lub nie posiadających w tej chwili gotówki, lub po prostu nie chcących w tej chwili jej wydawać sklep IDEA Furniture ma idealne rozwiązanie, czyli nieoprocentowane raty, z których naprawdę można skorzystać.

Więcej informacji czeka na Was w salonie meblowym przy 6545 W Irving Park Rd, Chicago oraz na stronie internetowej Idea Furniture. Telefon do sklepu to 773 788 8000.

Salon prowadzi także sklep internetowy, można składać zamówienia online a transport mebli jest możliwy na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Serdecznie Zapraszamy – zobaczcie, dotnijcie i kupcie – nie pożałujecie!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Idea Furniture
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu