News Chicago
Ten weekend to ostatnia szansa by zobaczyć sztukę Witkacego w Trap Door Theatre
To ostatni weekend z polską sztuką Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. “The Pragmatists” wystawianą w Teatrze Trap Door, którą wyreżyserował znakomity Zelijko Djukić. W czwartki w teatrze można skorzystać kupując dwa bilety w cenie jednego.
W scenerii będącej jednocześnie izbą tortur, komnatą serca i salą wirtuozowskiego recitalu, dwóch byłych przyjaciół walczy o dominację w egzystencjalnym konflikcie. Dzielą te same dylematy, ten sam ból upadającego świata, tę samą rozpacz.
Bohaterowie są „pragmatykami”, bo zamiast stawić czoła ostatecznej tajemnicy istnienia, próbują znaleźć uniki, co skazuje ich na ponowne przeżywanie przeszłości i doświadczanie przyszłości z wyprzedzeniem.
Sztuka Witkacego przetłumaczona przez Daniela Geroulda i zaadaptowane przez Adama Ranđelovicia, będzie grana do 28 października.
Trap Door Theatre daje przedstawienia w czwartki, piątki i soboty o godzinie 8.00PM. Bilety na spektakl kosztują 30 dolarów, a w czwartki w cenie jednego biletu kupujący dostaje dwie wejściówki (czwartkowa oferta 2 w cenie 1 nie dotyczy wieczoru otwarcia).
Na przedstawienie dostępne są specjalne bilety grupowe. Aby uzyskać informacje, zadzwoń pod numer (773) 384-0494 lub wyślij e-mail na adres boxofficetrapdoor@gmail.com. Bilety na spektakl można kupić tutaj.
Teatr Trap Door jest przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Teatr mieści się pod adresem 1655 W. Cortland St.
Teatr Trap Door po raz kolejny oferuje popularny karnet na kilka swoich spektakli ze zniżką. Można je wykorzystać w dowolnej kombinacji na dowolną produkcję teatru, po wcześniejszej rezerwacji. Karnety subskrypcyjne nigdy nie wygasają.
Karnet subskrypcyjny na 4 pokazy: jedyne 90 USD (Oszczędź 30 USD!)
Karnet subskrypcyjny na 8 pokazów: jedyne 160 USD (zaoszczędź 80 USD!)
Karnet Super Subskrybenta: 200 USD
Karnet Super Subskrybenta obejmuje: karnet subskrypcyjny na 8 występów, bezpłatną koncesję na każdy występ oraz rezerwację miejsc siedzących na każdy występ.
Subskrypcji na przedstawienia można dokonać tutaj.
Stanisław Ignacy Witkiewicz, zwany Witkacym (1885-1939) to jedna z najwybitniejszych postaci europejskiej awangardy. Był poetą, malarzem, dramaturgiem, wczesnym rzecznikiem radykalnie nierealistycznego teatru oraz oryginalnym filozofem i krytykiem społecznym kultury masowej, społeczeństwa postindustrialnego i totalitaryzmu.
Był także pionierem poważnych eksperymentów z narkotykami i w proroczy sposób dostrzegł rosnące znaczenie, jakie będą one miały dla cywilizacji zachodniej. Polityka, rewolucja, a nawet sztuka były, wg niego, podobnymi „narkotykami”.
Witkacy popełnił samobójstwo wkrótce po wybuchu II Wojny Światowej we wrześniu 1939 roku. Najbardziej znany jest ze sztuk “Wariat i zakonnica”, “Matka”, “Kurka wodna”, “Bezimienne dzieło” i “Szewcy”.

Reżyser Zeljko Djukić studiował w Belgradzkiej Szkole Sztuk Dramatycznych i na Uniwersytecie Maryland w College Park. Jest założycielem zespołu Teatru TUTA w Chicago.
Wśród wielu reżyserowanych przez niego produkcji znajdują się: “The Dumb Waiter” Harolda Pintera, “Baal” oraz “The Wedding” Bertolda Brechta, “Uncle Vanya” Antoniego Czechowa, “First Ladies” Wernera Schwaba i “Judith: A Parting from the Body” Howarda Barkera.
W 2009 roku Zeljko Djukić wyreżyserował “Homebody/Kabul” Tony’ego Kushnera w Teatrze Narodowym w Belgradzie w Serbii. Jest laureatem Nagrody Fulbright Scholar Award za rok 2013. Obecnie wykłada aktorstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie w Serbii.

Źródło: Trap Door Theatre
Foto: Trap Door Theatre, facilitytheatre, YouTube
Polonia Amerykańska
„Dźwięk Pokoleń” z ALLDĘTE w Chicago: Muzyczna podróż przez największe polskie przeboje
Chicago ponownie stanie się miejscem wyjątkowego spotkania z polską muzyką. Już 1 marca na scenie Copernicus Center zabrzmią utwory, które od dekad kształtują wrażliwość kolejnych pokoleń. Program koncertowy „Dźwięk Pokoleń” w wykonaniu ALLDĘTE Brass Band to hołd dla legend polskiej piosenki i zaproszenie do wspólnej, sentymentalnej podróży.
Powrót do źródeł polskiej piosenki
Koncert pod hasłem „Krawczyk, Wodecki, Niemen – Dźwięk Pokoleń” to spotkanie z repertuarem, który na trwałe zapisał się w historii polskiej kultury. Publiczność usłyszy utwory, które przez lata rozbrzmiewały w domach, na festiwalach i rodzinnych spotkaniach, stając się muzycznym tłem codzienności i wielkich emocji.
Wśród wykonywanych kompozycji znajdą się takie tytuły jak „Zacznij od Bacha”, „Płonąca stodoła” czy „Za tobą pójdę jak na bal”, a także wiele innych przebojów, które do dziś budzą wzruszenie i wywołują uśmiech.
Nie tylko klasycy, ale całe spektrum wspomnień
Program koncertu nie ogranicza się wyłącznie do twórczości Krawczyka, Wodeckiego i Niemena. Na scenie zabrzmią również największe polskie hity zespołu VOX, Andrzeja Zauchy czy Czerwonych Gitar. Dzięki temu koncert stanie się szerokim przeglądem polskiej piosenki rozrywkowej, obejmującym kilka dekad i różne muzyczne estetyki.
Całość uzupełnią opowieści i humorystyczne anegdoty, które przybliżą historię utworów oraz ich twórców, nadając koncertowi formę muzycznego spektaklu.
ALLDĘTE Brass Band i nowa energia znanych melodii
ALLDĘTE Brass Band działa od 2018 roku i został założony przez braci Wiktora i Jakuba Wojsyk. Dziewięcioosobowy skład łączy klasyczne brzmienie instrumentów dętych z nowoczesnym podejściem do aranżacji, dzięki czemu doskonale znane melodie zyskują świeży, dynamiczny charakter.
Zespół regularnie koncertuje w Polsce i za granicą, współpracując z czołowymi polskimi artystami. Na swoim koncie ma również dwie płyty z autorskim repertuarem, co potwierdza, że nie jest jedynie zespołem coverowym, lecz pełnoprawnym projektem artystycznym.
Chicago już ich zna
Polonia w Chicago miała okazję poznać ALLDĘTE Brass Band podczas Taste of Polonia 2024. Występ zespołu został bardzo ciepło przyjęty, a publiczność doceniła nie tylko poziom muzyczny, ale również sceniczną charyzmę i energię, która szybko udzielała się słuchaczom.
Marcowy koncert w Copernicus Center będzie więc powrotem do miasta, które już wcześniej okazało zespołowi ogromne wsparcie i entuzjazm.
Muzyczne show dla wszystkich pokoleń
„Dźwięk Pokoleń” to wydarzenie otwarte dla publiczności w każdym wieku. Organizatorzy podkreślają, że to propozycja zarówno dla tych, którzy dorastali przy tych utworach, jak i dla młodszych słuchaczy, którzy chcą poznać klasykę polskiej piosenki w nowoczesnej odsłonie.

Data i miejsce
Koncert odbędzie się w niedzielę, 1 marca 2026 roku. Drzwi Copernicus Center zostaną otwarte o godzinie 5.00PM, a początek wydarzenia zaplanowano na 6.00PM. Organizatorzy zapraszają całe rodziny, podkreślając, że koncert ma charakter międzypokoleniowy.
Bilety dostępne są w przedziale cenowym od 30 do 40 dolarów, co czyni wydarzenie dostępnym dla szerokiego grona odbiorców.
Wieczór, który zostaje w pamięci
Koncert „Dźwięk Pokoleń” to nie tylko muzyka, ale także emocje i wspólnota przeżyć. To spotkanie z dźwiękami, które łączą pokolenia i przenoszą słuchaczy myślami do miejsc i chwil, które ukształtowały ich wrażliwość.

Źródło: Copernicus Center
Foto: Copernicus Center
News Chicago
Walentykowy wieczór w Wayne: Sean Doherty wystąpi z Elgin Symphony Orchestra
W sobotni wieczór walentynkowy, 14 lutego, w Dunham Woods Riding Club w Wayne odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące elegancką kolację z koncertem na żywo. O godzinie 6:00PM romantyczne utwory wykona broadwayowski artysta Sean Doherty, któremu towarzyszyć będzie zespół muzyków Elgin Symphony Orchestra.
Muzyka Broadwayu i światowych scen
Sean Doherty, aktor, wokalista i autor piosenek pochodzący z Hampshire w stanie Illinois, od lat związany jest z nowojorską sceną teatralną. Występował nie tylko na Broadwayu i Off-Broadwayu, ale także na scenach na całym świecie.
W jego dorobku znalazły się m.in. udział w off-broadwayowskim hicie „Teeth”, ogólnokrajowa trasa musicalu „Jagged Little Pill” Alanis Morissette oraz światowe premiery spektakli „Men With Money” i „Eighty-Sixed”. Doherty koncertował również międzynarodowo z programami opartymi na muzyce pop i jazz, takimi jak „Shades of Bublé”, „NYC3” czy „Bachelors of Broadway”.
Artysta związany z Nowym Jorkiem
Obecnie Sean Doherty mieszka w Nowym Jorku i regularnie występuje w słynnej Ellen’s Stardust Diner na Times Square. Jego autorska muzyka dostępna jest we wszystkich serwisach streamingowych, a wkrótce pojawi się także w filmie „Spirit Tasting” w reżyserii Chrisa LaMartiny.
Elegancka kolacja i koncert w kameralnej oprawie
Walentykowy wieczór w Dunham Woods Riding Club będzie miał kameralny charakter – liczba miejsc jest ograniczona. W cenie wydarzenia przewidziano starannie dobrane koktajle, serwowane przekąski oraz wykwintną kolację przygotowaną przez szefa kuchni, po której nastąpi koncert.
Bilety na to wyjątkowe wydarzenie kosztują 200 dolarów od osoby. Są dostępne online oraz w kasie Elgin Symphony Orchestra, czynnej od wtorku do piątku w godzinach od 10:00AM do 3:00PM.

Organizatorzy zapowiadają wieczór pełen romantycznej muzyki, elegancji i nastroju, idealnie wpisujący się w walentynkową atmosferę.
Źródło: dailyherald
Foto: Elgin Symphony Orchestra
News Chicago
Przed nami jeszcze dwa kameralne koncerty klasyczne w Morton Arboretum w tym sezonie
Każdego roku, od listopada do marca w Thornhill Education Center należącym do Morton Arboretum, odbywa się cykl pięciu kameralnych koncertów klasycznych. Wszystkie występy mają miejsce w niedzielę i rozpoczynają się o 2:15 p.m.. Przed nami jeszcze kocert 1 lutego i 1 marca
Subskrypcje oferowane na cały popularny cykl koncertowy są już wyprzedane. Nadal można jednak zakupić bilety na poszczególne wydarzenia. Osoby zainteresowane kupnem kilku biletów jednocześnie zachęca się do kontaktu telefonicznego pod numerem 630-725-2066.
Koncerty odbywają się w Arbor Room, sali ze szklanymi oknami sięgającymi od podłogi do sufitu, skąd rozciąga się widok na ogrody i tereny Arboretum. Kameralna przestrzeń sprzyja odbiorowi muzyki klasycznej w atmosferze spokoju i bliskiego kontaktu z naturą. Ze względu na zimowe warunki organizatorzy zalecają wcześniejsze przybycie, aby zapewnić sobie czas na parkowanie i wejście do obiektu.
Cykl prezentuje różnorodne podejście do muzyki klasycznej – od nowatorskich interpretacji tradycyjnego repertuaru po twórcze połączenia rozszerzające formę muzyki kameralnej.
Terminy i wykonawcy
- niedziela, 1 lutego 2026 o 2:15pm – Cavatina Duo
- niedziela, 1 marca 2026 o 2:15pm – Trevor Stephenson
Po każdym występie zaplanowano spotkanie w Founder’s Room. Uczestnicy mogą porozmawiać z wykonawcami oraz innymi gośćmi przy gorącej kawie, lemoniadzie i cydrze.
Wsparcie dla zielonej przyszłości
Zakup biletu to również wsparcie misji Morton Arboretum, której celem jest tworzenie zdrowszego, piękniejszego świata, w którym ludzie i drzewa współistnieją w harmonii.
Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
-
News USA3 tygodnie temuPełnotłuste mleko wraca do szkolnych stołówek po podpisie Prezydenta Trumpa
-
News USA4 tygodnie temuProtest przeciwko ICE w Minneapolis zakończył się zastrzeleniem kobiety przez agenta
-
News USA3 tygodnie temuTrump grozi użyciem Insurrection Act po kolejnych protestach w Minneapolis
-
News Chicago6 dni temuPolski CUD na autostradzie I-294. W nocy kierowca z Michigan wjechał pod prąd
-
News Chicago4 tygodnie temuMieszkańcy Chicago zorganizowali protest po zatrzymaniu prezydenta Wenezueli
-
News USA5 dni temuNowe nagranie: Wcześniejsza konfrontacja Alexa Prettiego z agentami federalnymi
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temuZmarła Bogna Kosina, krzewicielka polskiej kultury, wielki przyjaciel artystów i żeglarzy
-
News Chicago4 dni temuIllinois na froncie prawnym przeciwko administracji Trumpa: Ponad 50 pozwów










