Połącz się z nami

News Chicago

33 stany, w tym Illinois, przeciw Meta Platforms. Media społecznościowe szkodzą naszym dzieciom

Opublikowano

dnia

Illinois jest jednym z 33 stanów, które przystąpiły do federalnego pozwu przeciwko Meta Platforms, firmie będącej właścicielem popularnych platform mediów społecznościowych Facebook i Instagram. Pozew, złożony we wtorek w federalnym sądzie rejonowym dla Północnego Okręgu Kalifornii, zarzuca firmie udział w oszukańczych praktykach biznesowych, które „głęboko zmieniły psychologiczną i społeczną rzeczywistość pokolenia młodych Amerykanów”.

„Meta wykorzystała potężne i bezprecedensowe technologie, aby przyciągać, angażować i ostatecznie usidlać młodzież i nastolatki” – stwierdzono w skardze. „Jego motywem jest zysk, a chcąc maksymalizować swoje zyski finansowe, Meta wielokrotnie wprowadzała opinię publiczną w błąd co do istotnych zagrożeń związanych ze swoimi platformami mediów społecznościowych”.

Prokurator generalny stanu Illinois Kwame Raoul oświadczył we wtorek: „nasze dzieci przeżywają kryzys”.

„Funkcje uzależniające na platformach mediów społecznościowych Meta zakłócają sen i edukację, umożliwiają cyberprzemoc i przyczyniają się do depresji, lęku, dysmorfii ciała i myśli o samookaleczeniu” – powiedział Raoul.

Illinois domaga się nakazu zapobiegania naruszeniom ustawy o oszustwach konsumenckich, kar do 50 000 dolarów za każdy przypadek nieuczciwych lub oszukańczych praktyk oraz dodatkowych 50 000 dolarów za każdą praktykę, którą uznano za mającą na celu oszukanie.

Stan domaga się także zadośćuczynienia konsumentom w Illinois, żądając od Meta rezygnacji z zysków uzyskanych nielegalnie i domagając się zwrotu kosztów prawnych.

Zgodnie ze skargą Meta zaopatrzyła swoje platformy mediów społecznościowych w funkcje, które pozwalają młodym użytkownikom dłużej pozostać na platformach, takie jak nieskończone przewijanie, które ładuje treści w sposób ciągły.

Meta naruszyła także federalną ustawę o ochronie prywatności dzieci w Internecie (COPPA), zbierając dane osobowe dzieci poniżej 13 roku życia bez uzyskania zgody rodziców wymaganej przez tę ustawę – twierdzi pozew.

 

Meta Platforms jest właścicielem czterech największych platform mediów społecznościowych, z których każda ma ponad 1 miliard aktywnych użytkowników miesięcznie:

  • Facebook z prawie 3 miliardami aktywnych użytkowników,
  • WhatsApp z 2 miliardami,
  • Instagram z 2 miliardami
  • Facebook Messenger z 1 miliardem 

Według ankiety przeprowadzonej w 2022 r. przez Pew Research Center, chociaż liczba nastolatków korzystających z Facebooka drastycznie spadła na przestrzeni lat, 32% z nich nadal korzysta z tej platformy. Instagram odnotowuje wyższy odsetek młodych użytkowników – 60% ankietowanych nastolatków twierdzi, że korzysta z aplikacji skupiającej się na zdjęciach i filmach.

Około 35% nastolatków twierdzi, że „prawie bez przerwy” korzysta z co najmniej jednej z pięciu najpopularniejszych platform internetowych: YouTube, TikTok, Instagram, Snapchat i Facebook.

Wpływ mediów społecznościowych to „poważny problem zdrowia publicznego, który komplikuje poważny kryzys zdrowia psychicznego” dla dzieci i ich rodzin, uważa dyrektorka naczelna National Alliance on Mental Illness of Illinois, Alexa James.

„Smartfony i media społecznościowe są niemal powszechnie w rękach każdego młodego człowieka i mogą wyrządzić poważną szkodę młodym ludziom oraz zaostrzyć problemy związane ze zdrowiem psychicznym” – twierdzi James.

Wtorkowy pozew wynika z dwustronnego ogólnokrajowego śledztwa wszczętego w 2021 r. przez Kwame Raoula i prokuratorów generalnych w całym kraju w sprawie Meta Platforms, mającego na celu sprawdzenie, czy firma naruszyła stanowe przepisy dotyczące ochrony konsumentów i naraziła społeczeństwo na ryzyko.

To najnowsze z szeregu działań prawnych przeciwko technologicznemu gigantowi.

W zeszłym roku Meta rozstrzygnęła pozew dotyczący prywatności danych z udziałem Cambridge Analytica na kwotę 750 milionów dolarów, co nastąpiło tuż po kolejnej ugodzie na kwotę 650 milionów dolarów, która dotyczyła wyłącznie użytkowników w Illinois.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/dolgachov/ Urupong/ panida wijitpanya/

News Chicago

Błąd sprzedawcy z Michigan okazał się wielką wygraną dla gracza na loterii z Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

60-letni Michael Sopejstal dostał znacznie więcej, niż prosił, kupując los na loterię na stacji benzynowej GoLo, w New Buffalo w Michigan. Mieszkaniec Illinois kupił tam we wrześniu los na loterię i wygrał dzięki pomyłce sprzedawcy.

Michael Sopejstal co kilka tygodni jeździ do Michigan, aby zjeść obiad w swojej ulubionej restauracji i zazwyczaj podczas pobytu w mieście kupuje los na loterię Lucky For Life.

„Poprosiłem sprzedawcę o bilet na 10 losowań, ale on przypadkowo wydrukował mi los z 10 typowaniami na jedno losowanie. Powiedziałem mu, że i tak wezmę – dodaje. Jak się okazało, była to dobra decyzja” – powiedział Sopejstal urzędnikom loterii.

Okazało się, że los ten ostatecznie odpowiadał pięciu białym kulom wylosowanym 17 września – czyli o numerach 11, 15, 17, 24 i 48 – co pozwoliło mu zarobić dożywotnio sumę 25 000 dolarów rocznie.

Zwycięzca mógł także skorzystać z opcji ryczałtu w wysokości 390 000 dolarów zamiast dożywotniej renty i  Michael Sopejstal tą opcję właśnie wybrał. Wygraną 60-latek planuje przeznaczyć na podróże, ale część pieniędzy chce zaoszczędzić.

Jak tłumaczy strona Michigan Lottery Connect za 2 dolary obstawiający „Lucky For Life” mają szansę wygrania głównej nagrody – tysiąca dolarów dziennie na resztę życia – muszą jednak trafić pięć zwycięskich liczb z zakresu od 1 do 48 oraz Lucky Ball z zakresu od 1 do 18.

Gracze, którzy trafią pięć zwycięskich liczb, ale nie trafią Lucky Ball, tak jak Michael Sopejstal, wygrywają 25 tys. dolarów rocznie do końca życia.

 

Źródło: nbc
Foto: Michigan Lottery, Google Maps, istock/RAUL RODRIGUEZ/
Czytaj dalej

News Chicago

Dwa nowe schroniska dla imigrantów w Chicago sfinansuje stan wykładając 65 mln USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy stanowi wydadzą 65 milionów dolarów na budowę zimowego obozu w Brighton Park i przekształcenie pustej apteki CVS w Little Village w schronisko. Te miejsca zapewnią schronienie tysiącom migrantów, którym grozi ryzyko śmierci na ulicach Chicago teraz, gdy zapanowała zimowa pogoda. Plan wydatków ogłosiło w poniedziałek biuro gubernatora J.B. Pritzkera.

Urzędnicy twierdzą, że te dwa schroniska będą w stanie pomieścić w sumie aż 2200 migrantów. Budowa obu schronów ma się rozpocząć w tym tygodniu, a pierwsi ludzie będą mogli się do nich wprowadzić już w przyszłym tygodniu.

Według danych miejskich do poniedziałkowego poranka po raz pierwszy od miesięcy na komisariatach policji w całym mieście przebywa mniej niż 1200 migrantów, a kolejnych 165 osób koczuje na międzynarodowym lotnisku O’Hare.

Urzędnicy stanowi twierdzą, że łóżka w nowych schroniskach będą priorytetowo przeznaczone dla rodzin i osób niepełnosprawnych, które obecnie śpią na świeżym powietrzu, na komisariatach policji i na O’Hare.

Choć miejsca te będą częścią miejskiego systemu schronisk, na ich budowę i świadczenie usług zostaną wykorzystane fundusze stanowe. Obecnie w schroniskach prowadzonych przez miasta znajduje się prawie 12 800 migrantów, co jest najwyższym wynikiem w historii Chicago.

J.B. Pritzker ogłosił 16 listopada, że stan wyda dodatkowe 160 milionów dolarów na opiekę nad migrantami, legalnie przebywających w kraju po złożeniu wniosku o azyl. W sumie ponad 22 600 mężczyzn, kobiet i dzieci wysłano do Chicago autobusami opłaconymi przez gubernatora Teksasu Grega Abbotta.

Zimowy obóz namiotowy w Brighton Park ma zostać otwarty pomimo sprzeciwu Radnej Julii Ramirez (12. Okręg), wg której zanieczyszczenie środowiska odkryte na tym terenie sprawia, że wykorzystywanie go jako schronienia dla migrantów jest niebezpieczne. Cały czas protestują także okoliczni mieszkańcy.

Ale rzecznik Brandona Johnsona, Ronnie Reese twierdzi, że władze miasta są „pewne, że nieruchomość będzie nadawać się do celu, do jakiego będzie wykorzystana”. W nadchodzących dniach urzędnicy udostępnią więcej informacji na temat oceny oddziaływania obiektu na środowisko.

Urzędnicy stanowi zapowiedzieli, że migranci nie wprowadzą się do obozu w Brighton Park „dopóki nie zostaną rozwiązane wszystkie kwestie związane z ochroną środowiska”.

Miasto będzie płacić właścicielom działek przy 38th Street i California Avenue 91 400 dolarów miesięcznie za dzierżawę gruntu, zgodnie z warunkami porozumienia osiągniętego w październiku.

W obozie w Brighton Park będą znajdować się oddzielne namioty do spania, obsługi spraw, posiłków, pryszniców i toalet. Urzędnicy podają, że początkowo pomieści on 500 osób, a następnie zostanie powiększony do 2000 osób. Oczekuje się, że drugi obóz namiotowy dla migrantów zostanie zbudowany przy ulicach 115. i Halsted – podają władze.

Po uruchomieniu nowych schronisk większość osób, które się do nich wprowadzą, będzie mogła przebywać w nich nie dłużej niż 60 dni, zgodnie z nowymi zasadami ogłoszonymi przez Brandona Johnsona.

Finansowany przez państwo program oferujący migrantom sześciomiesięczną pomoc w wynajmie nie jest już dostępny, co budzi obawy, że nowe limity zasobów dla migrantów zaostrzą problem bezdomności w Chicago i narażą te osoby na surowe warunki zimowe oraz ryzyko stania się ofiarą przestępstwa lub przemocy.

Drugie miejsce dla imigrantów to pusty budynek dawnej apteki CVS przy 26th Street i Pulaski Road. Propozycja jego wykorzystania była od miesięcy źródłem napięć między urzędnikami stanowymi i miejskimi. Wg urzędników stanowych władze miasta odrzuciły ich ofertę otwarcia schroniska w aptece znajdującej się niedaleko centrum Little Village, często postrzeganej jako centrum kultury latynoskiej w Chicago.

Urzędnicy miejscy zaprzeczyli temu, składając winę za opóźnienie kwestii schroniska przejściu od administracji Lightfoot do administracji Johnsona i problemowi własności nieruchomości.

Oprócz 65 milionów dolarów, które stan Illinois wyda na budowę i eksploatację dwóch nowych schronów, urzędnicy stanowi wydadzą dodatkowe 65 milionów dolarów na pomoc migrantom w ubieganiu się o pozwolenia na pracę, w uzyskaniu pomocy mieszkaniowej i przeprowadzce do stałego miejsca zamieszkania.

Pozostałe 30 milionów dolarów zostanie wykorzystane na utworzenie stanowego ośrodka przyjmowania imigrantów, który będzie zajmował się przyjmowaniem migrantów po ich przybyciu do Chicago, a następnie wysyłał ich na komisariat policji.

Umożliwi to urzędnikom pomoc tym, którzy nie chcą pozostać w mieście, w dotarciu do miejsca docelowego, przy jednoczesnym lepszym monitorowaniu tych, którzy chcą pozostać w Chicago.

Urzędnicy stanowi podali, że pomiędzy sierpniem 2022 r., kiedy przyjechały pierwsze autobusy z Teksasu, a 15 listopada, stan wydał na opiekę nad migrantami 478 mln dolarów.

Natomiast Rada Miasta Chicago wydała 56 milionów dolarów z funduszy miejskich na opiekę nad migrantami w 2023 roku i przeznaczyła dodatkowe 150 milionów dolarów w ramach planu wydatków na 2024 rok.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube, Google Maps
Czytaj dalej

News Chicago

W poniedziałek wieczorem na kampusie Northwestern University w Chicago padły strzały

Opublikowano

dnia

Autor:

Krótko po godzinie 9:00PM Northwestern University opublikował na swojej stronie internetowej informację, że policja chicagowska i policja Northwestern odpowiedziały na doniesienia o strzałach oddanych na terenie kampusu Streeterville. Do strzelaniny rzekomo doszło przed Wieboldt Hall przy Chicago Avenue. Nikogo nie aresztowano.

Około 9:30PM Northwestern opublikował aktualizację, z której wynika, że sytuacja na kampusie „została zabezpieczona”. Uczelnia nie podała żadnych dalszych informacji w sprawie incydentu.

Wg zeznań świadka, około 9:06PM na ulicy 300 East Chicago Avenue rozpoczęła się duża bójka, kiedy kobieta wyciągnęła pistolet i oddała strzały. Według chicagowskiej policji tłum następnie uciekł z miejsca zdarzenia.

We wcześniejszym ostrzeżeniu skierowanym do społeczności Northwestern nakazano mieszkańcom kampusu schronić się, „zamknąć i/lub zabarykadować drzwi” oraz „uciekać, ukrywać się, walczyć” (“Run, Hide, Fight”) ze względu na „aktywne zagrożenie”.

Nie zgłoszono żadnych obrażeń. Policja w Chicago kontynuuje dochodzenie.

Dalsze informacje dotyczące zdarzenia nie są dostępne.

 

Źródło: nbc, suntimes
Foto: istock/Daniel Tadevosyan/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu