Połącz się z nami

Kościół

Papież Franciszek rozmawiał z krytykowaną przez Kościół organizacją LGBT: New Ways Ministry

Opublikowano

dnia

Papież Franciszek spotkał się we wtorek w swojej rezydencji z przywódcami amerykańskiej organizacji LGBT New Ways Ministry, która została wcześniej potępiona zarówno przez Konferencję Episkopatu USA, jak i biuro doktrynalne Watykanu za powodowanie zamieszania w kwestii moralności seksualnej wśród wiernych katolików. O spotkaniu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Nie jest jasne, jaki był temat spotkania, ale w oświadczeniu z 17 października organizacja New Ways Ministry podała, że trwało ono 50 minut, a jej kontrowersyjna współzałożycielka, siostra Loretanka Jeannine Gramick, podziękowała Ojcu Świętemu za „jego otwartość na błogosławieństwo związków jednopłciowych, a także za swój sprzeciw wobec kryminalizacji osób LGBTQ+ w społeczeństwie obywatelskim”.

W oświadczeniu organizacji nie znalazła się żadna wypowiedź Ojca Świętego wygłoszona podczas spotkania.

Ministerstwo New Ways zostało założone w 1977 r. w Archidiecezji Waszyngtońskiej przez s. Gramick i ks. Roberta Nugenta, którzy obydwoje otrzymali „trwały zakaz jakiejkolwiek pracy duszpasterskiej z udziałem osób homoseksualnych” po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie ich pracy, jak orzekło biuro doktrynalne Watykanu w notyfikacji z 1999 r.

Słowa wdzięczności s. Gramick skierowane do papieża za jego rzekomą „otwartość” na błogosławieństwa osób tej samej płci nawiązują do odpowiedzi, której Ojciec Święty udzielił pięciu kardynałom w lipcu tego roku po tym, jak poprosili oni o odpowiedzi na zestaw pytań znanych jako „dubia”.

S. Gramick i ks. Nugent rozpoczęli w Waszyngtonie warsztaty dla „katolickich pracowników duszpasterskich i innych osób zainteresowanych kwestiami gejów i lesbijek” – jak podaje strona internetowa organizacji. Wspólnie pisali i redagowali książki, które stały się przedmiotem dochodzenia watykańskiego.

Dochodzenie Watykanu z 1998 r. skupiało się głównie na książce „Budowanie mostów: rzeczywistość gejów i lesbijek a Kościół katolicki”.

Ostatecznie Stolica Apostolska stwierdziła, że w ich pismach i działalności duszpasterskiej występowały „poważne braki, które są niezgodne z pełnią moralności chrześcijańskiej” – głosi notyfikacja.

Ich sprawę skierowano do ówczesnej Kongregacji Nauki Wiary, która zapytała ich o stanowisko w sprawie moralności seksualnej.

W swoich odpowiedziach „Siostra Gramick i ojciec Nugent wykazali jasne, koncepcyjne zrozumienie nauczania Kościoła na temat homoseksualizmu, ale powstrzymali się od wyznawania, że trzymają się tego nauczania” – czytamy w powiadomieniu.

W notyfikacji, podpisanej przez kardynała Josepha Ratzingera, przyszłego papieża Benedykta XVI, stwierdzono, że ich stanowisko „w sprawie wewnętrznego zła aktów homoseksualnych i obiektywnego zaburzenia skłonności homoseksualnych jest doktrynalnie nie do przyjęcia, ponieważ nie przekazuje wiernie jasnego i stałego nauczania Kościoła katolickiego na tym obszarze”.

W 2010 roku, Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem zmarłego kardynała Francisa George’a, wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że New Ways Ministry „nie ma aprobaty ani uznania ze strony Kościoła katolickiego i że nie może wypowiadać się w imieniu wiernych katolików w Stany Zjednoczone.”

Jak wynika z oświadczenia Ministerstwa New Ways, wtorkowe spotkanie następuje po kilku latach korespondencji między s. Gramick a Ojcem Świętym.

W kwietniu 2021 roku dyrektor wykonawczy organizacji Francis DeBernardo napisał list do papieża Franciszka, wyjaśniając misję organizacji. Według „National Catholic Reporter” 3 maja 2021 r. papież Franciszek odpowiedział na niego i oświadczył, że przeczytał list, co pomogło mu lepiej zrozumieć historię organizacji.

Od tego czasu korespondencja między New Ways Ministry i Papieżem Franciszkiem jest kontynuowana.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, New Ways Ministry

 

Kościół

Budynki na całym świecie zapłonęły na czerwono na cześć prześladowanych chrześcijan

Opublikowano

dnia

Autor:

Budynki, pomniki i setki kościołów na całym świecie zapłonęły czerwonym kolorem na cześć prześladowanych chrześcijan cierpiących za wiarę. Tydzień demonstracji, który odbył się w dniach 19–26 listopada, nazywany „Czerwonym Tygodniem” odbywa się od 2015 r. „Chrześcijanie są dzisiaj o wiele bardziej prześladowani niż to było w początkach chrześcijaństwa” podkreśla Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Akcja została zorganizowana przez chrześcijańską grupę pomocową Aid to the Church in Need International (ACN). W tym roku kilka specjalnych wydarzeń w związku z Czerwonym Tygodniem miało na celu uwydatnić trudną sytuację prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w Azji, Ameryce Łacińskiej, Indiach i Afryce.

Wg rzeczniczki ACN, Marii Lozano, wyzwania stojące przed chrześcijanami w wielu częściach świata rosną.

Według opublikowanego w czerwcu Raportu ACN na temat wolności religijnej za rok 2023 ponad połowa światowej populacji mieszka w krajach, w których w ciągu ostatniego roku miały miejsce poważne naruszenia wolności religijnej.

W raporcie ACN stwierdzono, że „intensywne prześladowania stały się bardziej dotkliwe i skoncentrowane, a bezkarność wzrosła”. „Następuje ogromna erozja powszechnego prawa do wolności religijnej i uważamy, że nie może to pozostać niezauważone” – stwierdziła Lozano.

Globalny świadek

Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, kilka zamków na Słowacji, budynek austriackiego parlamentu i katedra św. Patryka w Melbourne w Australii to tylko niektóre z wielu znaczących i historycznych zabytków podświetlonych na czerwono na cześć współczesnego chrześcijanina męczenników i prześladowanych wiernych na całym świecie.

Jak wynika z komunikatu prasowego ACN Italy, wiele budynków Watykanu oraz kilka budynków i atrakcji włoskiego rządu w Rzymie, w tym Koloseum, również zostało oświetlonych na czerwono.

Pierwsza demonstracja Czerwonego Tygodnia miała miejsce w 2015 r., kiedy ACN Brazylia oświetliła na czerwono ogromną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro na cześć prześladowanych chrześcijan w Iraku.

Wg ACN kolor czerwony „przywołuje kolor krwi przelanej przez miliony [chrześcijańskich męczenników]”.

W tym roku w wydarzeniach Czerwonego Tygodnia zaplanowanych w kilkunastu różnych krajach wzięło udział ponad 10 000 osób. Kolejne miliony widziały, jak budynki i pomniki podświetlą się na czerwono.

W środę ACN UK zorganizowała specjalną Mszę św. w katedrze św. Jerzego w Southwark na cześć cierpiącego Kościoła w Afryce. Mszę odprawił nuncjusz apostolski w Wielkiej Brytanii abp Miguel Maury Buendia.

Organizatorzy rozpoczęli także akcję odmawiania 100 000 dziesiątek różańca za Afrykę oraz zbiórkę funduszy dla prześladowanego Kościoła afrykańskiego.

Źródło: cna
Foto: YouTube, FB Jana Góra
Czytaj dalej

News USA

Prokurator Generalny Oklahomy próbuje zablokować pierwszą katolicką szkołę społeczną

Opublikowano

dnia

Autor:

Prokurator generalny Oklahomy złożył pozew przeciwko pierwszej w kraju społecznej szkole religijnej, twierdząc, że jej utworzenie narusza stanową i federalną ochronę wolności religijnej. Szkoła odpowiedziała, że pozew źle interpretuje prawo dotyczące wolności religijnej, a jej przedstawiciele mają nadzieję, że placówka będzie mogła funkcjonować. O przykładzie dyskryminacji katolickiej placówki, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Prokurator generalny stanu Oklahoma Gentner Drummond ogłosił 20 października, że złożył pozew przeciwko Wirtualnej Szkole Czarterowej Oklahomy w związku z zatwierdzeniem utworzenia Szkoły im. Św. Izydora, która byłaby pierwszą w kraju religijną szkołą społeczną.

Drummond złożył pozew do Sądu Najwyższego Oklahomy, a jego twierdzenie koncentruje się na wolności religijnej.

„Członkowie zarządu, którzy zatwierdzili tę umowę, naruszyli wolność religijną każdego mieszkańca Oklahomy, zmuszając nas do finansowania nauk określonej sekty religijnej z naszych podatków” – oświadczył Drummond, Republikanin.

„Dzisiaj mieszkańcy Oklahomy są zmuszani do finansowania katolicyzmu” –stwierdził Prokurator Generalny stanu. „Ze względu na precedens prawny stworzony przez działania Zarządu, jutro możemy być zmuszeni do finansowania radykalnych nauk muzułmańskich, takich jak prawo szariatu… Jest to rażące naruszenie naszej wolności religijnej”.

Zarząd Szkoły św. Izydora odpowiedział m.in.:

„W pozwie Prokurator Generalny Drummond używa języka strachu i dyskryminacji, wypacza prawo dotyczące wolności religijnej nie do poznania i ignoruje bardzo realne sukcesy szkół wyznaniowych w naszym kraju. Niestety, próbuje on także nastawić przeciwko sobie ludzi różnych wyznań.”

„Wolność religijna dla wszystkich jest kamieniem węgielnym naszego społeczeństwa”.

Gubernator Oklahomy Kevin Stitt, zwolennik wyboru szkoły, nie zgodził się z poglądami Prokuratora Gentnera Drummonda i nazwał pozew „politycznym chwytem”.

Oklahoma Statewide Virtual Charter School Board zatwierdziła umowę ustalającą warunki funkcjonowania szkoły 9 października. Wcześniej, 5 czerwca, rada przyjęła wniosek archidiecezji Oklahoma City i diecezji Tulsa w sprawie założenia szkoły.

Szkoła ma zostać otwarta jesienią 2024 r. i będzie obejmowała klasy K-12, do których początkowo przyjmie około 500 uczniów. Szkoła miałaby być bezpłatna i finansowana przez stan.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ustalił, że szkoły religijne mogą otrzymywać fundusze rządowe w postaci dotacji i programów bonów szkolnych. Nie musi to koniecznie oznaczać, że szkoła finansowana ze środków publicznych może promować określoną religię, co stanowi sedno pozwu.

 

Źródło: cruxnow
Foto: YouTube, istock/doidam10/
Czytaj dalej

Kościół

YouTube usunął popularny kanał katolicki, bezpodstawnie oskarżając go o oszustwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Popularny katolicki kanał YouTube, prowadzony przez wspólnotę religijną znaną jako “Home of the Mother”, został usunięty 3 listopada z powodu rzekomego naruszenia zasad platformy dotyczących spamu, oszukańczych praktyk i oszustw. O tym, że media społecznościowe takie jak YouTube nie są obiektywne mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Kanał zatytułowany „HM Television (English)” był najbardziej znany z niezwykle popularnego filmu dokumentalnego „Wszystko albo nic”.

Film opowiada historię siostry Clare Crockett, młodej irlandzkiej zakonnicy, która porzuciła karierę aktorską, aby rozpocząć życie zakonne i zginęła w trzęsieniu ziemi podczas służby w Ekwadorze w 2016 roku. Dokument miał miliony wyświetleń, zanim został usunięty wraz z setkami filmów dostępnych na tym kanale.

Siostra Kristen Gardner, członkini Zgromadzenia Sióstr Służebnic Domu Matki i autorka książki o życiu s. Clare Crockett, powiedziała CNA, że siostry były szczególnie zasmucone usunięciem filmu dokumentalnego.

Mimo że społeczność religijna odwołała się od tej decyzji, Gardner twierdzi, że kanał pozostaje usunięty.

Według Kristen Gardner apostolat ten skierowany jest przede wszystkim do młodych ludzi, rodzin i dzieci i zrodził się z pragnienia wnoszenia wkładu w nową ewangelizację. YouTube, będący własnością Google, nie powiadomił ani nie ostrzegł, że kanał narusza jego zasady przed usunięciem „HM Television”.

EUK Mamie natychmiast odwołała się od decyzji o usunięciu i otrzymała szybką odpowiedź z YouTube.

“Home of the Mother” zaprzeczył, jakoby treści kanału naruszały jakiekolwiek zasady YouTube.

Kanał nie wykorzystywał swoich filmów, aby kogokolwiek oszukać ani na nich nie zarabiał, ponieważ HM Television-EUK Mamie nigdy nie miała zamiaru osiągać korzyści ekonomicznych, ale ewangelizować.

Od tego czasu społeczność utworzyła nowy anglojęzyczny kanał YouTube zatytułowany „HM Television (International)”. Nowy kanał ma obecnie tylko 286 subskrybentów. Społeczność także opublikowała film „Wszystko albo nic” na swoim kanale “Home of the Mother”  i ma on obecnie 7000 wyświetleń.

Dla religijnej społeczności najsmutniejszą kwestią w tej sprawie była utrata wielu komentarzy osób dzielących się swoimi świadectwami i historiami.

„Codziennie ludzie przesyłali świadectwa, zarówno pisemne, jak i ustne, o wielkim duchowym dobru otrzymanym dzięki temu dokumentowi” – oświadczył Home of the Mother.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, Facebook
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu