Połącz się z nami

Kościół

Papież Franciszek rozmawiał z krytykowaną przez Kościół organizacją LGBT: New Ways Ministry

Opublikowano

dnia

Papież Franciszek spotkał się we wtorek w swojej rezydencji z przywódcami amerykańskiej organizacji LGBT New Ways Ministry, która została wcześniej potępiona zarówno przez Konferencję Episkopatu USA, jak i biuro doktrynalne Watykanu za powodowanie zamieszania w kwestii moralności seksualnej wśród wiernych katolików. O spotkaniu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Nie jest jasne, jaki był temat spotkania, ale w oświadczeniu z 17 października organizacja New Ways Ministry podała, że trwało ono 50 minut, a jej kontrowersyjna współzałożycielka, siostra Loretanka Jeannine Gramick, podziękowała Ojcu Świętemu za „jego otwartość na błogosławieństwo związków jednopłciowych, a także za swój sprzeciw wobec kryminalizacji osób LGBTQ+ w społeczeństwie obywatelskim”.

W oświadczeniu organizacji nie znalazła się żadna wypowiedź Ojca Świętego wygłoszona podczas spotkania.

Ministerstwo New Ways zostało założone w 1977 r. w Archidiecezji Waszyngtońskiej przez s. Gramick i ks. Roberta Nugenta, którzy obydwoje otrzymali „trwały zakaz jakiejkolwiek pracy duszpasterskiej z udziałem osób homoseksualnych” po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie ich pracy, jak orzekło biuro doktrynalne Watykanu w notyfikacji z 1999 r.

Słowa wdzięczności s. Gramick skierowane do papieża za jego rzekomą „otwartość” na błogosławieństwa osób tej samej płci nawiązują do odpowiedzi, której Ojciec Święty udzielił pięciu kardynałom w lipcu tego roku po tym, jak poprosili oni o odpowiedzi na zestaw pytań znanych jako „dubia”.

S. Gramick i ks. Nugent rozpoczęli w Waszyngtonie warsztaty dla „katolickich pracowników duszpasterskich i innych osób zainteresowanych kwestiami gejów i lesbijek” – jak podaje strona internetowa organizacji. Wspólnie pisali i redagowali książki, które stały się przedmiotem dochodzenia watykańskiego.

Dochodzenie Watykanu z 1998 r. skupiało się głównie na książce „Budowanie mostów: rzeczywistość gejów i lesbijek a Kościół katolicki”.

Ostatecznie Stolica Apostolska stwierdziła, że w ich pismach i działalności duszpasterskiej występowały „poważne braki, które są niezgodne z pełnią moralności chrześcijańskiej” – głosi notyfikacja.

Ich sprawę skierowano do ówczesnej Kongregacji Nauki Wiary, która zapytała ich o stanowisko w sprawie moralności seksualnej.

W swoich odpowiedziach „Siostra Gramick i ojciec Nugent wykazali jasne, koncepcyjne zrozumienie nauczania Kościoła na temat homoseksualizmu, ale powstrzymali się od wyznawania, że trzymają się tego nauczania” – czytamy w powiadomieniu.

W notyfikacji, podpisanej przez kardynała Josepha Ratzingera, przyszłego papieża Benedykta XVI, stwierdzono, że ich stanowisko „w sprawie wewnętrznego zła aktów homoseksualnych i obiektywnego zaburzenia skłonności homoseksualnych jest doktrynalnie nie do przyjęcia, ponieważ nie przekazuje wiernie jasnego i stałego nauczania Kościoła katolickiego na tym obszarze”.

W 2010 roku, Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych pod przewodnictwem zmarłego kardynała Francisa George’a, wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że New Ways Ministry „nie ma aprobaty ani uznania ze strony Kościoła katolickiego i że nie może wypowiadać się w imieniu wiernych katolików w Stany Zjednoczone.”

Jak wynika z oświadczenia Ministerstwa New Ways, wtorkowe spotkanie następuje po kilku latach korespondencji między s. Gramick a Ojcem Świętym.

W kwietniu 2021 roku dyrektor wykonawczy organizacji Francis DeBernardo napisał list do papieża Franciszka, wyjaśniając misję organizacji. Według „National Catholic Reporter” 3 maja 2021 r. papież Franciszek odpowiedział na niego i oświadczył, że przeczytał list, co pomogło mu lepiej zrozumieć historię organizacji.

Od tego czasu korespondencja między New Ways Ministry i Papieżem Franciszkiem jest kontynuowana.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, New Ways Ministry

 

Kościół

Watykan: Święta obowiązują katolików w USA, nawet po przeniesieniu na dzień powszedni

Opublikowano

dnia

Autor:

Watykan oświadczył, że katolicy w Stanach Zjednoczonych muszą uczestniczyć we mszy świętej w obowiązkowe święta nakazane, nawet gdy zostają one przeniesione na poniedziałek lub sobotę. Stanowi to korektę dotychczasowej praktyki stosowanej w Kościele katolickim w USA, tłumaczy Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Amerykańska Konferencja Biskupów Katolickich (USCCB) od lat uznawała, że jeśli święta nakazane przypadają w sobotę lub poniedziałek, obowiązek udziału we mszy można uchylić. Takie zasady obejmują m.in. uroczystość Niepokalanego Poczęcia, która w tym roku przypada w niedzielę Adwentu i została przeniesiona na poniedziałek, 9 grudnia, co potwierdza kalendarz liturgiczny USCCB na rok 2024.

Jednak w liście z 4 września skierowanym do biskupa Thomasa Paprockiego z diecezji Springfield w Illinois, Dykasteria ds. Tekstów Ustawodawczych Watykanu sprecyzowała, że takie święta „zawsze pozostają dniami nakazanymi, nawet po ich przeniesieniu na inny dzień”.

Arcybiskup Filippo Iannone, prefekt Dykasterii, podkreślił, że zgodnie z prawem kanonicznym wierni powinni traktować takie przeniesione święto jako dzień obowiązkowy. Wyjątki są możliwe jedynie w przypadku „poważnych przyczyn”, takich jak choroba czy opieka nad niemowlęciem.

Reakcja diecezji w USA była różna. Archidiecezje, takie jak Boston, Cincinnati, Youngstown, oraz inne, m.in. w Portland, Las Vegas, Miami, Denver i Seattle, potwierdziły, że uczestnictwo we mszy 9 grudnia będzie traktowane jako obowiązkowe.

Amerykańska Konferencja Biskupów Katolickich (USCCB) nie odniosła się jeszcze do uwag Watykanu i nie dokonała aktualizacji kalendarza liturgicznego na rok 2024.

 

Źródło: cna
Foto: istock/ViktorCap/
Czytaj dalej

News USA

Archidiecezja Cincinnati rozstaje się z Girl Scouts USA z powodu różnic ideologicznych

Opublikowano

dnia

Autor:

Archidiecezja Cincinnati ogłosiła zakończenie wieloletniej współpracy z organizacją Girl Scouts of the USA, argumentując, że promowane przez nią idee stoją w sprzeczności z nauką katolicką. Arcybiskup Dennis Schnurr poinformował, że decyzja obowiązuje od grudnia 2025 roku, podkreślając, że priorytetem Kościoła katolickiego jest „wierność Ewangelii oraz dzielenie się zbawczą misją Chrystusa”. O konflikcie mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Decyzja arcybiskupa wynika z przekonania, że Girl Scouts of the USA (GSUSA) promuje wartości i idee, które nie odpowiadają katolickiej wizji osoby ludzkiej, stworzonej jako mężczyzna i kobieta „na obraz i podobieństwo Boga”.

Jednak w liście do wiernych arcybiskup zaznaczył, że Kościół nie może współpracować z organizacją, która „na najwyższym szczeblu popiera światopogląd związany z tożsamością płciową i seksualnością sprzeczny z wiarą katolicką”.

Dyskusje między archidiecezją a Girl Scouts of Western Ohio (GSWO), regionalnym oddziałem GSUSA, trwały przez ostatnie dwa lata. Archidiecezja przedstawiła propozycję memorandum określającego, które działania i treści są zgodne z nauką Kościoła i mogłyby być wykorzystywane w parafiach. Jednak, jak zaznaczono, strony nie zdołały osiągnąć porozumienia.

Sporne materiały i działania Girl Scouts

Archidiecezja wskazuje konkretne elementy działalności GSUSA, takie jak odznaki i materiały wspierające ideologię LGBTQ+, które uznaje za nieodpowiednie dla młodzieży katolickiej.

W liście arcybiskupa wymieniono m.in. odznaki „Inclusive Together” oraz „LGBTQ+ Pride Month Fun”, które zachęcają do eksplorowania tematów związanych z tożsamością płciową i orientacją seksualną. Dodatkowo Kościół wyraził zaniepokojenie, że GSUSA pozwala na uczestnictwo dzieci uznających się za dziewczynki bez względu na ich biologiczną płeć.

Reakcja Girl Scouts i plany na przyszłość

Przedstawiciele Girl Scouts of Western Ohio wyrazili głębokie rozczarowanie decyzją arcybiskupa i podkreślili, że Girl Scouts pozostaje organizacją świecką, otwartą na osoby wszystkich wyznań.

W oświadczeniu GSWO zaznaczono, że praca organizacji z młodzieżą opiera się na partnerstwach z różnymi społecznościami wyznaniowymi, w tym z Kościołem katolickim, i organizacja nadal jest otwarta na dialog.

„Naszym celem jest wspieranie dziewcząt i wolontariuszy wyznania katolickiego w kontynuowaniu ich doświadczenia harcerskiego,” podkreślono w komunikacie. „Dziewczęta decydują, jakie działania podejmować, a to zawsze odbywa się za zgodą rodziców lub opiekunów.”

Wsparcie dla alternatywy – American Heritage Girls

W związku z zakończeniem współpracy z Girl Scouts of the USA, arcybiskup Schnurr zachęca parafie i szkoły do rozważenia współpracy z American Heritage Girls (AHG) – organizacją skautową, która deklaruje przywiązanie do wartości chrześcijańskich i od lat cieszy się uznaniem Kościoła katolickiego w USA.

AHG jest zaangażowana we wspieranie młodzieży katolickiej w rozwoju duchowym, a jednym z patronujących jej biskupów jest bp James Conley z diecezji Lincoln w stanie Nebraska.

Decyzja archidiecezji Cincinnati jest częścią szerszego trendu wśród niektórych katolickich diecezji w USA, które odchodzą od współpracy z GSUSA na rzecz organizacji skautowych, których programy są zgodne z wartościami chrześcijańskimi. Na przestrzeni ostatnich lat podobne decyzje podjęły diecezje m.in. w Kansas, Alabamie i Nebrasce.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/flySnow/
Czytaj dalej

Kościół

Czy twój smartfon cię podsłuchuje? Katolicka diecezja zakazuje telefonów w konfesjonale

Opublikowano

dnia

Autor:

Każdy, kto korzysta ze smartfona, choć raz doświadczył dziwnej sytuacji: reklama produktu, o którym właśnie wspomnieliśmy w rozmowie, nagle pojawia się w aplikacjach czy przeglądarce. Czy to możliwe, że nasze telefony nas podsłuchują? To pytanie o prywatność budzi obawy nie tylko wśród użytkowników technologii, lecz także u liderów Kościoła katolickiego. O zakazie telefonów w konfesjonale, wprowadzonym w Diecezji Lincoln, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Sakrament spowiedzi jest fundamentalnym elementem wiary katolickiej, traktowanym przez Kościół katolicki z najwyższą powagą.

Tymczasem dzisiejsze technologie stawiają przed Kościołem nowe wyzwania związane z prywatnością. Wielu wiernych korzysta z telefonów, aby zanotować listę grzechów czy otworzyć tekst modlitwy, jednak dla biskupów smartfony w konfesjonale stanowią zbyt duże ryzyko naruszenia prywatności.

Od lat wiadomo, że wbudowane w smartfony aplikacje głosowe, jak Siri czy Google Assistant, mogą nasłuchiwać słów wybudzających. Wątpliwości budzi jednak dostęp aplikacji do mikrofonów i kamer telefonów, często bez wyraźnej potrzeby.

Badania prowadzone na Northeastern University przez prof. Davida Choffnesa nie potwierdziły jednak teorii o ciągłym podsłuchiwaniu przez aplikacje.

Zakaz w konfesjonale – Reakcja Diecezji Lincoln

W odpowiedzi na rosnące obawy dotyczące technologii, biskup James Conley z diecezji Lincoln w Nebrasce wprowadził formalny zakaz wnoszenia smartfonów do konfesjonału.

„Czas spędzony na spowiedzi powinien być czasem ciszy i modlitwy, wolnym od technologii” — tłumaczył ks. Caleb La Rue, kanclerz diecezji.

Wielu kapłanów wykorzystywało dotąd telefony do wyszukiwania modlitw czy sprawdzania godziny, jednak biskup Conley podkreślił, że nawet najmniejsze rozproszenie technologiczne powinno być wyeliminowane z przestrzeni sakramentalnej.

Dylemat prywatności – Zaufanie czy ostrożność?

Eksperci radzą, by podchodzić ostrożnie do uprawnień udzielanych aplikacjom, które instalujemy, zwłaszcza gdy w grę wchodzą kwestie osobiste i religijne. Prof. Choffnes sugeruje, że chociaż codzienne urządzenia rzadko nagrywają rozmowy bez wyraźnej aktywacji, rejestrowane informacje mogą być wykorzystywane przez firmy technologiczne do celów marketingowych.

Świadomość użytkowników o zagrożeniach prywatności jest kluczowa, zwłaszcza w obszarach, które chcemy zachować dla siebie.

Dla biskupa Conleya zakaz jest kwestią nie tylko ochrony prywatności, lecz także powagi sakramentu. „Usuwanie wszystkiego, co może być przeszkodą w autentycznym spotkaniu z Chrystusem, ma fundamentalne znaczenie” — zaznacza ks. La Rue.

Dla Diecezji Lincoln smartfon w konfesjonale to więcej niż potencjalne zagrożenie prywatności: to rozproszenie, które może zakłócić duchowe doświadczenie penitenta i kapłana.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Liudmila Chernetska/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu