Połącz się z nami

Kościół

Papież: 27 października dniem modlitwy, postu i pokuty w intencji pokoju

Opublikowano

dnia

Franciszek zachęcił do podjęcia modlitwy, pokoju i postu w intencji pokoju w dniu 27 października. Zaproszenie jest skierowane do katolików jak również do wyznawców innych religii.

Papież powiedział, że ofiar przybywa, a sytuacja w Gazie jest tragiczna. Apelował, aby robić co tylko możliwe, by uniknąć katastrofy humanitarnej. Przyznał, że niepokoi możliwość rozwinięcia się konfliktu. Tymczasem na świecie jest otwartych już wiele frontów wojennych.

„Niech umilknie broń, niech będzie usłyszany krzyk biednych i dzieci o pokój. Wojna nie rozwiąże żadnego problemu. Sieje tylko śmierć i zniszczenie. Zwiększa nienawiść. Zwielokratnia odwet” – podkreślił Papież. Dodał, że wojna usuwa przyszłość.

Zachęcam wierzących, aby w tym konflikcie wzięli jedną stronę, stronę pokoju, „Nie tylko słowami, ale modlitwą” – apelował Papież.

Mając to na uwadze, Papież wezwał do dnia postu, modlitwy i pokuty w piątek 27 października, do którego zaprosił osoby „różnych wyznań chrześcijańskich, tych należących do innych religii i wszystkich tych, którzy pielęgnują sprawę pokoju na świecie”, aby przyłączyli się według własnego uznania.

Tego wieczoru o godz. 6.00PM w Bazylice św. Piotra przeżyjemy w duchu pokuty godzinę modlitwy, aby błagać o pokój, pokój na tym świecie. Proszę wszystkie Kościoły partykularne o udział w przygotowaniu podobnych inicjatyw angażujących Lud Boży” – apelował Papież Franciszek.

 

Źródło: va
Foto: YouTube

News USA

Trump zwyciężył wśród wyborców katolickich, uzyskując znaczące poparcie w kluczowych stanach

Opublikowano

dnia

Autor:

Według wyników exit poll opublikowanych przez The Washington Post, Associated Press i NBC News, w wyborach prezydenckich w 2024 roku Donald Trump zyskał znaczące poparcie wśród katolików, zarówno na poziomie ogólnokrajowym, jak i w kluczowych stanach wahających się. Było to większe poparcie niż miał 4 lata temu, zaznacza Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Według danych The Washington Post, Donald Trump uzyskał poparcie 56% wyborców katolickich, podczas gdy jego rywalka Kamala Harris, 41%. Oznacza to 15-punktową przewagę Trumpa nad Harris, co stanowi znaczne wzmocnienie jego pozycji w tej grupie – w wyborach w 2020 roku Trump prowadził wśród katolików zaledwie o 5 punktów (52% do 47%) nad prezydentem Joe Bidenem.

Exit poll Washington Post wykazały, też że chociaż 69% katolików popierających legalizację aborcji opowiedziało się za Harris, to Trump zdołał zdobyć 28% głosów nawet wśród tej grupy. Wyniki te pokazują, że kwestie światopoglądowe, takie jak aborcja, wciąż odgrywają istotną rolę w mobilizacji wyborców katolickich.

Z kolei sondaż Associated Press VoteCast potwierdził przewagę Donalda Trumpa wśród wyborców katolickich, choć w nieco mniejszej skali, szacując jego poparcie na poziomie 52% w stosunku do 45% Kamali Harris. Pomimo tego, aż 46% katolików bardziej ufało Harris w kwestii aborcji, podczas gdy Trump zdobył poparcie 36% w tej kwestii.

Sondaże wykazały także dużą przewagę Donalda Trumpa w kwestiach takich jak gospodarka i imigracja. Aż 57% katolików uznało, że bardziej ufa Trumpowi niż Harris w kwestii imigracji, a przewaga ta wynosiła 25 punktów procentowych. W kwestiach gospodarczych były prezydent zdobył zaufanie 55% katolików, co również przewyższyło Harris o 19 punktów.

Katoliccy wyborcy w kluczowych stanach wahających się poparli Trumpa

Badanie NBC News w kluczowych stanach wahających się, takich jak Arizona, Floryda, Michigan, Nevada, Karolina Północna czy Pensylwania, wskazuje na 15-punktową przewagę Donalda Trumpa wśród katolików – 56% do 41%.

W szczególności wśród białych wyborców katolickich jego poparcie wyniosło aż 60%, podczas gdy Harris zdobyła 37%. Katolicy stanowili 22% elektoratu w tych stanach, co dodatkowo podkreśla znaczenie tej grupy w rozstrzyganiu o wyniku wyborów.

 

Źródło: cna
Foto: Donald Trump fb
Czytaj dalej

Kościół

Jeffrey S. Grob nowym Arcybiskupem Milwaukee. Zastąpi Jerome’a Listeckiego

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Watykan ogłosił mianowanie biskupa pomocniczego Chicago, Jeffreya S. Groba, na 12. arcybiskupa Archidiecezji Milwaukee. Urodzony i wychowany w Cross Plains, niedaleko Madison, 63-letni Grob obejmie stanowisko po arcybiskupie Jerome’ie E. Listeckim, który przeszedł na emeryturę zgodnie z przepisami kanonicznymi, osiągnąwszy wiek 75 lat.

Biskup James Grob, który swoją posługę rozpoczął na parafiach w Chicago i zdobył uznanie jako ekspert od prawa kanonicznego oraz egzorcyzmów, 14 stycznia zostanie uroczyście zainstalowany na nowym stanowisku.

W poniedziałek, podczas spotkania z dziennikarzami i seminarzystami w Milwaukee, bp Grob podkreślił, że pragnie być blisko ludzi, słuchać ich potrzeb i aktywnie uczestniczyć w lokalnym życiu społecznym. „Nie boję się stanąć obok kogokolwiek, zakasać rękawy i pracować” — powiedział, nawiązując do swojego pochodzenia i dzieciństwa spędzonego na farmie mleczarskiej.

Nominacja do Milwaukee stanowi dla bp Groba powrót do rodzinnego stanu Wisconsin. Duchowny, który święcenia kapłańskie przyjął w 1992 roku, przyznał, że propozycja od nuncjusza papieskiego, kardynała Christophe’a Pierre’a, była dla niego zaskoczeniem, lecz jednocześnie wzbudziła w nim wdzięczność za możliwość ponownej pracy w rodzinnych stronach.

Bp James Grob zapowiedział, że zamierza realizować ducha niedawno zakończonego Synodu Watykanu, który kładł nacisk na dialog i otwartość Kościoła.

Przed nowym arcybiskupem Milwaukee stoi wiele wyzwań. Archidiecezja zmaga się z problemem kurczącej się liczby wiernych, co skutkuje zamykaniem niektórych parafii i niewykorzystanymi budynkami kościelnymi. Kościół w Milwaukee, tradycyjnie zakorzeniony w życiu społeczności, szczególnie dotkliwie odczuwa odpływ wiernych.

W ciągu ostatnich 60 lat liczba parafii w archidiecezji spadła o 30%, a liczba katolików zmniejszyła się o 23%.

Kolejnym zadaniem będzie zwiększenie liczby księży oraz skuteczne zarządzanie kontrowersyjnymi kwestiami społecznymi, które dzielą katolików, takimi jak stanowisko Kościoła wobec aborcji, antykoncepcji, zapłodnienia in vitro czy akceptacji osób LGBTQ+.

Bp Grob stanie również przed wyzwaniem utrzymania liczby uczniów w szkołach katolickich oraz niesienia pomocy ubogim i potrzebującym mieszkańcom Milwaukee. Jednym z jego głównych celów będzie kontynuacja inicjatyw poprzednika na rzecz edukacji, która w ostatnich latach notowała wzrost liczby uczniów, jak również troska o aktywne wsparcie dla lokalnych społeczności.

Życie i posługa nowego arcybiskupa

Urodzony w 1961 roku bp Grob dorastał w małej, bliskiej sobie rodzinie, jako jedynak mieszkający z rodzicami i dziadkami. Wspomina codzienną pracę na farmie, gdzie wraz z ojcem doił krowy. Na jego drodze kapłańskiej tragiczny był moment, gdy trzy lata po święceniach stracił ojca w wypadku lotniczym. Mimo trudnych doświadczeń Grob kontynuował rozwój naukowy, zdobywając tytuły magistra teologii oraz dwa doktoraty: z prawa kanonicznego i filozofii.

Przez lata pełnił różnorodne funkcje w archidiecezji chicagowskiej, angażując się nie tylko w pracę duszpasterską, ale i administracyjną, jako kanclerz i wikariusz sądowy. W 2020 roku został mianowany biskupem pomocniczym Chicago. Dewizą jego posługi stały się słowa: „Jezus jest krzewem winnym”, co odnosi się do biblijnego wersetu „Ja jestem krzewem winnym, wy jesteście latoroślami”.

Koniec kadencji abp Listeckiego i nadzieje na przyszłość

W styczniu bp Grob przejmie obowiązki po arcybiskupie Listeckim, który zarządzał archidiecezją Milwaukee od 2010 roku. Abp Jerome Listecki, znany z konserwatywnego stanowiska i bezpośredniego stylu komunikacji, prowadził archidiecezję przez trudne lata, w tym przez zawiły proces rekompensat dla ofiar nadużyć seksualnych.

Osiągnięciem jego kadencji była stabilizacja archidiecezji po wyjściu z bankructwa oraz zwiększenie liczby seminarzystów.

 

Źródło: Milwaukee Journal Sentinel
Foto: YouTube, Achidiecezja Milwaukee
Czytaj dalej

Kościół

Komitet Biskupów ds. Wolności Religijnej zaprasza do modlitwy nowenną przed Świętem Chrystusa Króla

Opublikowano

dnia

Autor:

Komitet Biskupów ds. Wolności Religijnej, działający w ramach Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB), zachęca wiernych do aktywnego uczestnictwa w nowennie przed nadchodzącym Świętem Chrystusa Króla, które w tym roku odbędzie się 24 listopada. Nowenna, która stanowi wyjątkową okazję do duchowego przygotowania, rozpocznie się 15 listopada i potrwa do 23 listopada, jak informuje Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Biskupi apelują do wiernych, aby w czasie tej nowenny modlili się do Chrystusa Króla „o wolność Kościoła”.

Intencje modlitewne, które będą towarzyszyć wiernym w każdym dniu nowenny, obejmują prośby o to, by ludzie wiary mogli gromadzić się w domach modlitwy bez obaw, aby Bóg dał nadzieję i odwagę tym, którzy żyją w lęku przed prześladowaniami, oraz aby chronił migrantów i uchodźców. Ponadto do Boga będą kierowane modlitwy, aby liderzy biznesu mogli promować kulturę życia w swoich miejscach pracy.

Warto przypomnieć, że w 2012 roku biskupi wydali dokument zatytułowany „Nasza pierwsza, najbardziej ceniona wolność: Oświadczenie w sprawie wolności religijnej”. W dokumencie tym zalecają, aby uroczystość Chrystusa Króla była dniem, w którym biskupi i kapłani szczególnie poruszają temat wolności religijnej w swoich kazaniach, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Uroczystość Chrystusa Króla ma swoje korzenie w oporze przeciwko totalitarnym naruszeniom wolności religijnej.

Święto Chrystusa Króla zostało ustanowione przez papieża Piusa XI w 1925 roku w encyklice Quas Primas („Na początku”) w odpowiedzi na rosnącą świeckość i ateizm na świecie. Papież uznał, że próby wyparcia Boga z życia publicznego prowadzą do niezgody wśród ludzi i narodów.

Nowenna do Chrystusa Króla będzie dostępna online, a szczegóły można znaleźć na stronie USCCB. Warto skorzystać z tej duchowej okazji, aby wzmocnić swoją wiarę i zaangażowanie w obronę wolności religijnej.

 

Źródło: cna
Foto: istock/PeopleImages/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu