Połącz się z nami

News USA

W sobotę na dużej części obszaru USA będzie widoczne obrączkowe zaćmienie Słońca

Opublikowano

dnia

14 października 2023 r. na niebie Stanów Zjednoczonych, od Oregonu po Teksas, będzie widoczne obrączkowe zaćmienie Słońca. Widowiskowe zjawisko da nam przedsmak rzadkiego całkowitego zaćmienia, które czeka nas 8 kwietnia 2024 roku.

Zaćmienie obrączkowe występuje, gdy Księżyc przechodzi między Słońcem a Ziemią, będąc najdalej od Ziemi. Ponieważ Księżyc nie zasłania całkowicie Słońca (jak ma to miejsce podczas całkowitego zaćmienia Słońca), obrzeże Słońca pozostaje widoczne, tworząc efekt „pierścienia ognia”.

Różnica między zaćmieniem pierścieniowym a zaćmieniem całkowitym wynika właśnie z odległości między Ziemią a Księżycem w momencie, gdy znajdują się w jednej linii ze Słońcem.

Następne zaćmienie obrączkowe będzie miało miejsce w październiku 2041 r.

Trzeba pamiętać, że patrzenie na słońce podczas zaćmienia obrączkowego bez specjalnych filtrów słonecznych nigdy nie jest bezpieczne.

Ze względu na położenie wobec siebie Słońca i Księżyca zaćmienie obrączkowe w pełni będzie można zaobserwować tylko w wąskim pasie biegnącym przez Stany Zjednoczone. Ograniczony będzie również czas możliwej obserwacji zaćmienia – w fazie obrączkowej potrwa ono najdłużej 4 minuty i 51 sekund.

Zaćmienie obrączkowe zacznie się w Oregonie, na południe od Portland, następnie będzie je widać nad północną Kalifornią i w Nevadzie, po czym wejdzie w pas, gdzie przebywa zwykle najwięcej turystów – w południowej i środkowej części Utah.

Najbardziej spektakularnym miejscem, z którego będzie można oglądać zaćmienie w pełnej krasie jest Monument Valley. Ale trzeba będzie naprawdę wcześnie wstać żeby się tam na czas dostać. Można się spodziewać, że na miejscu będą tłumy chętnych i wielogodzinne kolejki aut.

Dalej zjawisko będzie widoczne także nad fragmentami Arizony, Colorado, Nowego Meksyku, przejdzie też przez cały Teksas. Zaćmienie minie 29 jednostek amerykańskich parków narodowych. Znajdź wydarzenia związane z zaćmieniami w parkach w kalendarzu wydarzeń na tej stronie.

Poza USA zjawisko będzie można obserwować także w Ameryce Środkowej oraz Południowej. Pas zaćmienia przebiega m.in przez Meksyk, Belize, Honduras, Nikaraguę, Panamę Kolumbię oraz północną Brazylię.

Zaćmienie będzie także widoczne nad Pacyfikiem, zanim dotrze do Stanów oraz nad częścią Atlantyku, po opuszczeniu Brazylii.

Natomiast poniedziałek, 8 kwietnia 2024 roku będzie dniem, kiedy w samo południe dla dziesiątek milionów Amerykanów zrobi się chwilowa noc. Mieszkańcy dużych miast, w tym Austin, San Antonio, Dallas, Little Rock, Indianapolis, Cleveland, Buffalo i Rochester, doświadczą ciemności przez maksymalnie cztery minuty, gdy nastąpi całkowite zaćmienie Słońca.

Będzie to pierwsze całkowite zaćmienie Słońca, które przetoczy się przez cały kraj od 21 sierpnia 2017 r., kiedy to było widoczne na ścieżce z Oregonu do Karoliny Południowej. W przyszłym roku zaćmienie będzie dłuższe i obejmie szerszy tor, co zapewni większy zmrok i bardziej spektakularne kolory towarzyszące temu rzadkiemu zjawisku.

Całkowite zaćmienie Słońca 8 kwietnia 2024 r. będzie widoczne od 1000 mil na północny-wschód od Samoa,  łukiem przejdzie przez równikowy Pacyfik, do Mazatlán w meksykańskim stanie Sinaloa. Ścieżka przechodzi przez Durango i Coahuila, po czym przecina Rio Grande i dociera do płaskowyżu Edwards w Teksasie.

San Antonio i Austin znajdują się na wschodnim krańcu zjawiska i doświadczą zaledwie kilkudziesięciu sekund ciemności. Dallas zobaczy 3 minuty i 50 sekund totalnego zaćmienia po porze lunchu, a w Little Rock ma ono trwać 2 minuty i 20 sekund.

Indianapolis czeka 3 minuty i 50 sekund ciemności, która rozpocznie się na krótko przed 1:00PM. Dayton, Toledo i Cleveland są następne. Erie i Buffalo będą pogrążone w ciemności przez około 3 minuty i 40 sekund, podobnie jak Rochester i Watertown w stanie Nowy Jork.

Następnie ścieżka zaćmienia przejdzie nad północno-wschodnim Królestwem Vermont, północnym New Hampshire i wiejskim północnym Maine. Po kanadyjskiej stronie granicy Montreal zobaczy całkowite zaćmienie przez 1 minutę i 20 sekund.

Kilka szczęśliwych miejsc, które widziały całkowite zaćmienie w sierpniu 2017 r., zobaczy je ponownie w 2024 r. – wśród nich jest Carbondale w stanie Illinois, które zostało nazwane stolicą zaćmień w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli planujesz wycieczkę, aby zobaczyć zaćmienie, weź pod uwagę pogodę

W regionach położonych dalej na południe i zachód, takich jak odległe części Teksasu, czyste niebo jest najbardziej prawdopodobne. W Nowej Anglii i dolinie Ohio pogoda zazwyczaj jest kiepska od początku do połowy kwietnia, a chmury są problemem dla obserwacji zjawiska w pełnej krasie.

Znacznie większy obszar, obejmujący dużą część Ameryki Północnej, doświadczy częściowego zaćmienia Słońca. Ale każdy, kto był świadkiem całkowitego zaćmienia Słońca, wie, że różnica między nimi to jak różnica między dniem i nocą.

Jasność Słońca zwykle uniemożliwia bezpośrednią obserwację korony słonecznej, która jest możliwa właśnie w czasie całkowitego zaćmienia. Dlatego zaćmienia Słońca są tak wielką okazją dla naukowców.

Pamiętaj, że nie można patrzeć na Słońce bez odpowiedniej ochrony oczu (zaopatrz się w okulary zaćmieniowe z certyfikatem ISO lub gogle spawalnicze o stopniu zaciemnienia 14 lub wyższym). Nie będzie zauważalnej zmiany jasności (jasności) krajobrazu, dopóki około 80 procent Słońca nie zostanie przysłonięte przez Księżyc.

Jeśli przegapisz całkowite zaćmienie Słońca w 2024 r., nie będzie drugiego w Stanach Zjednoczonych aż do sierpnia 2044 r. Jego ścieżka przetnie wtedy tylko niewielką część północno-środkowej części USA — od zachodniej Dakoty Północnej do Montany — przed skręceniem na północ do Kanady.

Dobrą wiadomością jest to, że w kolejnym roku będzie bardziej widoczne całkowite zaćmienie Słońca. 12 sierpnia 2045 r. będzie można je obserwować od wybrzeża do wybrzeża, podobnie jak w sierpniu 2017 r., ale ścieżka będzie szersza i będzie biegła dalej na południe, rozciągając się od północnej Kalifornii po środkową Florydę.

Zaćmienie w 2045 roku będzie ostatnim całkowitym zaćmieniem Słońca w Stanach Zjednoczonych w tym stuleciu. Jednak pięć innych całkowitych zaćmień Słońca przetnie mniejsze obszary kraju – w 2052, 2078, 2079, 2097 (widoczne tylko na Alasce) i 2099.

 

Źródło: National Park Services, Washington Post, Fotograf w Podróży
Foto: NASA, YouTube, istock/FlashMovie/

News Chicago

Błąd sprzedawcy z Michigan okazał się wielką wygraną dla gracza na loterii z Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

60-letni Michael Sopejstal dostał znacznie więcej, niż prosił, kupując los na loterię na stacji benzynowej GoLo, w New Buffalo w Michigan. Mieszkaniec Illinois kupił tam we wrześniu los na loterię i wygrał dzięki pomyłce sprzedawcy.

Michael Sopejstal co kilka tygodni jeździ do Michigan, aby zjeść obiad w swojej ulubionej restauracji i zazwyczaj podczas pobytu w mieście kupuje los na loterię Lucky For Life.

„Poprosiłem sprzedawcę o bilet na 10 losowań, ale on przypadkowo wydrukował mi los z 10 typowaniami na jedno losowanie. Powiedziałem mu, że i tak wezmę – dodaje. Jak się okazało, była to dobra decyzja” – powiedział Sopejstal urzędnikom loterii.

Okazało się, że los ten ostatecznie odpowiadał pięciu białym kulom wylosowanym 17 września – czyli o numerach 11, 15, 17, 24 i 48 – co pozwoliło mu zarobić dożywotnio sumę 25 000 dolarów rocznie.

Zwycięzca mógł także skorzystać z opcji ryczałtu w wysokości 390 000 dolarów zamiast dożywotniej renty i  Michael Sopejstal tą opcję właśnie wybrał. Wygraną 60-latek planuje przeznaczyć na podróże, ale część pieniędzy chce zaoszczędzić.

Jak tłumaczy strona Michigan Lottery Connect za 2 dolary obstawiający „Lucky For Life” mają szansę wygrania głównej nagrody – tysiąca dolarów dziennie na resztę życia – muszą jednak trafić pięć zwycięskich liczb z zakresu od 1 do 48 oraz Lucky Ball z zakresu od 1 do 18.

Gracze, którzy trafią pięć zwycięskich liczb, ale nie trafią Lucky Ball, tak jak Michael Sopejstal, wygrywają 25 tys. dolarów rocznie do końca życia.

 

Źródło: nbc
Foto: Michigan Lottery, Google Maps, istock/RAUL RODRIGUEZ/
Czytaj dalej

News USA

W grudniu będziemy mogli zobaczyć cały rój „spadających gwiazd”. To czas Geminidów

Opublikowano

dnia

Autor:

Noce są coraz dłuższe i zimniejsze, ale w nadchodzących tygodniach pozwolą nam także zaobserwować jeden z najlepszych rojów meteorytów w tym roku, który osiągnie swój szczyt w grudniu. Według NASA rój Geminidów rozpoczął się na początku tego miesiąca i potrwa do Wigilii Bożego Narodzenia ozdabiając nocne niebo.

Tegoroczny widok Geminidów może być jednym z najlepszych od lat. Meteory w tym roju zwykle wychodzą z gwiazdy Castor, która znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Tym, co czyni ten rój meteorów wyjątkowym, jest to, że większość meteorów pochodzi ze śladów komet, które przeleciały przez Układ Słoneczny, natomiast Geminidy pochodzą ze śladu asteroidy znanej jako 3200 Phatehon, odkrytej według NASA w latach 80-tych.

Oczekuje się, że szczyt tegorocznego roju meteorów Geminidów nastąpi nad ranem 14 grudnia i jest to świetna wiadomość dla obserwatorów gwiazd, ponieważ grudniowy nów Księżyca przypada zaledwie dwa dni przed szczytem roju meteorów. Oznacza to, że światło Księżyca nie będzie w stanie przeszkodzić nam w zobaczeniu gołym okiem większości meteorów.

Według EarthSky rój Geminidów jest jednym z najbardziej płodnych w roku i w szczytowym momencie wytwarza aż 120 meteorów na godzinę.

Mieszkańcy, którzy chcą obejrzeć nocne przedstawienie, powinni znaleźć jak najciemniejsze miejsce, a następnie przyzwyczaić wzrok do ciemności przez co najmniej 30 minut. Według NASA i EarthSky, szczyt zjawiska nastąpi około godziny 2.00 w nocy.

Zdaniem ekspertów meteory będą widoczne na całym niebie.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Cylonphoto/
Czytaj dalej

News USA

W 2023 najważniejsze było być „autentycznym”. To słowo roku słownika Merriam-Webster

Opublikowano

dnia

Autor:

„Authentic” zostało wybrane słowem roku 2023 przez słownik Merriam-Webster, plasując się wśród najczęściej wyszukiwanych słów w tomie liczącym 500 000 wpisów, podała firma w poniedziałkowym komunikacie prasowym.

Wybór wydaje się być dość przekorny, skoro był to rok, w którym popularność Chat GPT rosła oszałamiająco, a sztuczna inteligencja popchnęła hollywoodzkich aktorów i pisarzy do pikiet. Wydaje się, że w tym zamieszaniu ludzie tęsknią za „autentycznością”.

Gwiazdy i celebryci opowiadały własne, prawdziwe historie, miliony osób zarejestrowało się w aplikacji „BeReal”, a Elon Musk na X powiedział markom, aby były bardziej „autentyczne”, aby udowodnić, że są prawdziwe, zanim zdecydował się pobierać od nich opłaty po 8 dolarów miesięcznie.

Jaka jest definicja słownikowa słowa „authentic”?

„Chociaż jest wyraźnie pożądana, „autentyczność” jest trudna do zdefiniowania i podlega dyskusji – to dwa powody, dla których wielu ludzi odsyła do słownika” – stwierdzili przedstawiciele słownika Merriam-Webster w swoim komunikacie. Liczba wyszukiwań tego słowa znacznie wzrosła w 2023 r.

„Autentyczny” ma więcej niż jedno znaczenie. Jest to synonim słowa „prawdziwy”, definiowany jako „nie fałszywy lub imitacja”. Ale może to również oznaczać „wierność własnej osobowości, duchowi lub charakterowi” a także podstępnie – „zgodność z oryginałem w celu odtworzenia podstawowych cech”.

Być może dlatego łączymy to z pochodzeniem etnicznym (np. autentyczna kuchnia czy autentyczny akcent), ale także tożsamością w szerszym znaczeniu (np. autentyczny głos i autentyczne ja).

W czasie, w którym sztuczność wydaje się opanowywać codzienność, znajdujemy się w momencie próby powrotu i połączenia się z jakąś wcześniejszą, prostszą wersją nas samych.

Według słownika w danych przeglądowych za 2023 r. wyróżniło się dodatkowo 13 słów. Nic dziwnego, że sporo z nich ma bezpośrednie powiązanie z najważniejszymi wiadomościami roku. Były to: coronation, dystopian, EGOT, implode, doppelganger, covenant, kibbutz, elemental, X oraz indict.

Inne słowa na liście mają związek z „authentic” lub przynajmniej z naszym postrzeganiem tożsamości w zmieniających się czasach – takie słowa jak: deepfake, deadname i rizz.

Fakt, że ludzie zwracali się do Merriam-Webster w celu sprawdzenia nowego słownictwa, można odczytać jako oznakę postępu. W końcu pod słowem roku 2022 kryła się nieufność wobec władzy – było to gaslighting.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu