Połącz się z nami

News USA

Biden: Stoimy po stronie Izraela. Stany wysyłają pomoc militarną

Opublikowano

dnia

We wtorek Joe Biden nazwał atak Hamasu na Izrael „czystym, nieskażonym złem”, obiecując, że Stany Zjednoczone stoją po stronie Izraela. Prezydent wyraził pełne poparcie dla Izraela w następstwie tego, co on i jego urzędnicy określili jako ataki terrorystyczne i zapowiedział militarną.

Hamas został uznany za organizację terrorystyczną przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Unię Europejską. We wspólnym oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek USA wraz z Francją, Niemcami, Włochami i Wielką Brytanią potępiły tę grupę i „jej przerażające akty terroru” oraz obiecały wspierać Izrael.

„Upewnimy się, że Izrael będzie miał wszystko, czego potrzebuje, aby o siebie zadbać” – powiedział Biden we wtorek z Białego Domu, podtrzymując to stanowisko.

W sobotę bojownicy Hamasu zaatakowali Izrael, zabijając ponad 900 osób, w tym co najmniej 14 Amerykanów. Izrael odpowiedział oblężeniem i ciężkimi bombardowaniami Strefy Gazy. „Jak każdy naród na świecie, Izrael ma prawo odpowiedzieć – a nawet ma obowiązek odpowiedzieć – na te okrutne ataki” – skomentował te działania Joe Biden.

Prezydent spędził długi świąteczny weekend na spotkaniach ze swoim zespołem ds. bezpieczeństwa narodowego i rozmowach telefonicznych z sojusznikami, w tym z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Biden i wiceprezydent Harris rozmawiali z Netanjahu przed publicznym wystąpieniem prezydenta.

Prezydent zadeklarował pełne wsparcie militarne, które jest już w drodze do Izraela.

Sekretarz obrony Lloyd Austin powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone zapewnią Izraelowi pomoc, w tym amunicję. W poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby przekazał, że wysłano pierwszą partię pomocy.

We wtorek Joe Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone wyślą systemy wojskowe w celu uzupełnienia Żelaznej Kopuły, izraelskiego systemu obrony powietrznej.

Biały Dom przygotowywał się także na to, że wśród zakładników przetrzymywanych obecnie przez Hamas mogą znajdować się Amerykanie. Biden nakazał swojemu zespołowi współpracę z Izraelem przy wysiłkach na rzecz odzyskania zakładników.

Prezydent Biden powiedział także, że Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i FBI współpracują ze stanowymi i lokalnymi organami ścigania, aby zidentyfikować wszelkie wewnętrzne zagrożenia, które mogą pojawić się w odpowiedzi na ataki na Bliskim Wschodzie.

Nawoływał Amerykanów do potępienia nienawiści.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, The White House

News USA

Kluczowy świadek, Michael Cohen, zeznawał przeciwko Trumpowi

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek w nowojorskim procesie Donalda Trumpa dotyczącym tzw. cichych płatności, zeznawał Michael Cohen, prawnik pracujący dla byłego prezydenta w latach 2006 do 2018. Głównym tematem jego przemówień były ugody, umowy o zachowaniu poufności i środki podjęte w celu ochrony Donalda Trumpa.

Michael Cohen zeznał, że chciał chronić Donalda Trumpa i jego reputację oraz, że uzyskał od niego zgodę na ugodę w wysokości 130 000 dolarów, aby uciszyć gwiazdę filmów dla dorosłych, Stormy Daniels, w sprawie rzekomego romansu.

Po kilku tygodniach składania zeznań przysięgli usłyszeli, jak Cohen potwierdził dwa kluczowe szczegóły: Trump wiedział o negocjacjach ugodowych i Trump polecił Cohenowi dokonać płatności.

Prawnicy byłego prezydenta będą jednak próbować podważyć zeznania Cohena i wydobyć na światło dzienne jego wcześniejsze kłamstwo pod przysięgą.

Michael Cohen zeznał również, że przed wyborami w 2016 r. starał się, aby negatywne historie na temat Trumpa nie przedostawały się do mediów. Wg prawnika Donald Trump miał wówczas słabe sondaże wśród kobiet, a Stormy Daniels, miała zamiar opublikować historię, w której miała opisać romans z Trumpem.

Prokuratura pokazała ławie przysięgłych SMS-y i nagrania rozmów telefonicznych wraz z zeznaniami Cohena, że rozmawiał z ówczesnym kandydatem Trumpem na temat wypłat dla byłej modelki Playboya i Daniels – obie twierdziły, że miały romans z Trumpem. Trump temu zaprzeczył.

Prokuratorzy Prokuratora Okręgowego na Manhattanie utrzymują, że Trump sfałszował dokumentację biznesową, aby spłacić Daniels, w ramach większego planu mającego na celu wywarcie wpływu na wybory w 2016 roku.

Byłemu prezydentowi postawiono 34 zarzuty związane z naruszeniem prawa dotyczącego finansowania kampanii. Donald Trump, który nie przyznał się do winy, twierdzi, że sam proces stanowi „ingerencję w wybory”, ponieważ zakłóca jego kampanię – musi być obecny w sądzie codziennie.

Stormy Daniels, fot. Jacek Boczarski

To drugi proces, w którym Michael Cohen zeznawał przeciwko Trumpowi przed nim samym. Jesienią ubiegłego roku brał udział w procesie o oszustwo cywilne, utrzymując, że Trump zawyżał wartość swoich aktywów, aby uzyskać lepsze transakcje biznesowe.

Jego zeznania będą kontynuowane we wtorek, kiedy prawdopodobnie spotka się z pytaniami ze strony obrońcy Donalda Trumpa na temat jego własnej kryminalnej przeszłości.

Podczas oświadczeń wstępnych prawnik Trumpa, Todd Blanche, próbował zdyskredytować Cohena, który w przeszłości dopuścił się krzywoprzysięstwa. Umożliwiło to zespołowi Trumpa i samemu Trumpowi podważenie jego wiarygodności.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News USA

Komu Biden daje pieniądze? Biały Dom rozpoczął „tydzień infrastruktury”

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek administracja Bidena ogłosiła podsumowanie inwestycji infrastrukturalnych. Wyniosły one 537 miliardów dolarów od czasu uchwalenia przełomowych ustaw o finansowaniu przez rząd, takich jak dwupartyjna ustawa o infrastrukturze, ustawa CHIPS i ustawa o ograniczaniu inflacji.

Opublikowane w poniedziałek nowe dane Białego Domu dotyczące poszczególnych stanów dają całościowy obraz tego, jak Prezydent Joe Biden dotychczas rozdzielał te fundusze w całym kraju.

10 największych inwestycji było rozproszonych geograficznie i na ogół trafiło do stanów o największych gospodarkach mierzonych produktem krajowym brutto. Kilka największych dotacji przyznano także stanom na polu bitwy, które będą miały kluczowe znaczenie dla wyborów prezydenckich w 2024 r.

Te stany otrzymały jak dotąd najwięcej dolarów na infrastrukturę:

  • Kalifornia: 45,1 miliarda dolarów
  • Teksas: 33,2 miliarda dolarów
  • Nowy Jork: 24,1 miliarda dolarów
  • Floryda: 17 miliardów dolarów
  • Pensylwania: 16,7 miliarda dolarów
  • Illinois: 16,6 miliarda dolarów
  • Arizona: 15,4 miliarda dolarów
  • Maryland: 12,9 miliarda dolarów
  • Ohio: 12,8 miliarda dolarów
  • Michigan: 12,4 miliarda dolarów

Pensylwania, Arizona i Michigan należą do siedmiu kluczowych stanów, które zdaniem ekspertów mogą zadecydować o tym, kto wygra w listopadzie drugą kadencję. Georgia, kolejny z siedmiu kluczowych fioletowych stanów, otrzymała 12. co do wielkości inwestycję publiczną o wartości 10,8 miliarda dolarów.

Joe Biden wygrał te cztery stany w 2020 r. bardzo niewielką przewagą, mimo, że Donald Trump zwyciężył w nich w 2016 r.

Floryda jest również na liście życzeń kampanii Bidena. Pomimo przewagi Trumpa w sondażach w tym stanie, kampania prezydenta stara się wykorzystać stanowe ograniczenia dostępu do aborcji, aby zyskać poparcie.

Proces selekcji inwestycji publicznych obejmował weryfikację propozycji projektów, identyfikację odpowiednich obszarów dla nowych inwestycji i nawiązanie partnerstw z sektorem prywatnym. W te wysiłki angażują się takie agencje, jak Departament Handlu, Departament Skarbu i Federalna Komisja Łączności, które posiadają systemy i standardy przydzielania pieniędzy.

Mniej więcej połowa funduszy jest rozdzielana „za pomocą formuł”, jak poinformował w piątek wyższy rangą urzędnik administracji, niektóre opierają się na kryteriach takich jak populacja, inne na na potrzebach.

Pozostałe pieniądze są rozdzielane w formie dotacji uznaniowych, o które konkurują stany, oraz dotacji przyznawanych przez agencje na podstawie takich czynników, jak bezpieczeństwo, wpływ gospodarczy, sprawiedliwość i odporność na zmiany klimatyczne.

Nowe dane dotyczące inwestycji pojawiają się, gdy Biały Dom rozpoczyna „tydzień infrastruktury”, podczas którego członkowie gabinetu, tacy jak Sekretarz Skarbu, Janet Yellen, i Sekretarz Spraw Wewnętrznych Deb Haaland, podróżują po całym kraju, aby podkreślić zwycięstwa Joe Bidena w zakresie infrastruktury.

 

Źródło: cnbc
Foto: YouTube, The White House
Czytaj dalej

News USA

McDonald’s kusi amerykańskich amatorów fast foodów tanim posiłkiem za 5 USD

Opublikowano

dnia

Autor:

McDonald’s planuje wprowadzić w USA ofertę posiłków za 5 dolarów, aby przyciągnąć klientów zniechęconych rosnącymi cenami fast foodów. Będzie to wybór pomiędzy McChicken a McDouble cztery kawałki kurczaka McNuggets, frytki i napój. Promocyjny zestaw ma być dostępny przez miesiąc.

Obecnie kanapka McChicken, zawierająca panierowany filet z kurczaka, szatkowaną sałatę i majonez, kosztuje 5,59 dolara w McDonald’s na Times Square. Cena całego zestawu (plus cztery kawałki kurczaka McNuggets, frytki i napój), to, w zależności od miasta, od 16 do 18 dolarów.

Potencjalne wprowadzenie oferty posiłku za 5 dolarów następuje w kluczowym momencie dla McDonald’s, ponieważ sieć boryka się z niższymi niż oczekiwano dochodami. Rosnące ceny menu odstraszają gorzej sytuowane rodziny mocniej dotknięte inflacją.

McDonald’s w pierwszym kwartale minimalnie pobił oczekiwania analityków, jeśli chodzi o przychody – wyniosły one 6,17 mld dolarów wobec prognoz zakładających 6,16 mld dolarów. Z kolei zysk na akcję był niższy od oczekiwań i wyniósł 2 dolary i 70 centów wobec prognozowanych 2 dolarów i 72 centów. Zysk netto wzrósł do 1,93 mld dolarów z 1,8 mld dolarów w analogicznym okresie 2023 r.

Wiadomość o potencjalnej ofercie posiłku za 5 dolarów natychmiast wpłynęła na akcje McDonald’s, które w piątek wzrosły aż o 2,7%, co stanowi najbardziej znaczący wzrost od stycznia 2023 r., wg raportu Bloomberga.

W kwietniu dyrektor generalny McDonald’s, Chris Kempczinski, przyznał, że na całym świecie utrzymuje się szeroko zakrojona presja konsumencka, mówiąc: „konsumenci w dalszym ciągu są jeszcze bardziej wybredni w stosunku do każdego wydanego dolara, ponieważ na co dzień muszą mierzyć się z podwyższonymi cenami”.

Zestaw Big Mac wprowadzony przez McDonald’s, spowodował, że sieć spotkała się z krytyką, ponieważ jego cena w niektórych lokalizacjach wynosiła prawie 18 dolarów.

Wzrost kosztów szczególnie dotknął Kalifornię, gdzie od 1 kwietnia nowe przepisy nałożyły obowiązek minimalnej stawki godzinowej w wysokości 20 dolarów dla pracowników fast foodów.

W lutym McDonald’s odnotował niewielki spadek ruchu klientów w USA, odnotowując mniejszą liczbę wizyt osób o rocznych dochodach poniżej 45 000 dolarów.

Dyrektor finansowy Ian Borden poinformował, że w trzecim kwartale firma rzeczywiście podniosła ceny w USA, ale w mniejszym tempie. McDonald’s spodziewa się wzrostu cen w USA o nieco ponad 10% w ciągu całego roku.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/Tanes Ngamsom/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu