Połącz się z nami

News USA

Biden zgłosił swoją kandydaturę do prawyborów w Nevadzie. Czy koś podniesie rękawicę?

Opublikowano

dnia

Prezydent Joe Biden złożył dokumenty niezbędne do stawienia się w lutym w prawyborach Partii Demokratycznej w Nevadzie. Tym samym po raz pierwszy formalnie potwierdził swoją kandydaturę na rok 2024, choć w obliczu obaw swojej partii, czy uda mu się wygrać drugą kadencję.

Prawybory w Nevadzie z terminem składania wniosków, upływającym 16 października są pierwszym z 57 konkursów nominacji Demokratów. Okres składania wniosków w New Hampshire rozpoczął się 11 października i kończy 27 października. Terminy składania wniosków w siedmiu kolejnych stanach upływają w listopadzie.

Zgłoszenie Joe Bidena to formalność i nie oczekuje się, że stanie w obliczu dużej konkurencji w Nevadzie. Tylko kandydatka Demokratów Marianne Williamson i garstka nieznanych osób również zgłosiła swoje kandydatury.

Szanse na to, że Biden stanie przed poważnym wyzwaniem w 2024 r., znacznie się zmniejszyły, gdy Demokraci przeciwstawili się oczekiwaniom i trendom historycznym w wyborach śródokresowych w 2022 r., zdobywając miejsce w Senacie i stanowiska gubernatorów, minimalizując jednocześnie straty w Izbie.

Jednak wielu Demokratów – głównie prywatnie, ale niektórzy publicznie – zasugerowało, że partia powinna rozważyć dostępne opcje.

Kongresmen Dean Phillips ze stanu Minnesota wypowiadał się być może najgłośniej, twierdząc, że obawy związane z wiekiem Bidena i dochodzeniami republikańskimi w jego sprawie i jego rodzinie powinny przynajmniej skłonić do bardziej zdecydowanej dyskusji na temat potencjalnego jego głównego konkurenta.

Phillips w dużej mierze uchyla się od pytania, czy sam będzie kandydował. Aby to zrobić, Demokrata musiałby zacząć pracować nad spełnieniem różnych wymogów dotyczących składania wniosków, aby w przyszłym roku dostać się na karty do głosowania w wystarczającej liczbie stanów.

„Jeśli Joe Biden zostanie ostatecznym kandydatem, zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby wesprzeć i promować jego kandydaturę” – powiedział Phillips. „Ale nadal uważam, że jemu, Demokratom i Ameryce najlepiej przysłużyłaby się pełna szacunku i odpowiedzialna konkurencja, która zapewni nominację kandydata, który pokona Donalda Trumpa w 2024 roku”.

Wymogi dotyczące składania wniosków różnią się znacznie w zależności od stanu, a niektóre wymagają znacznych opłat za złożenie wniosku lub zebrania dużej liczby podpisów, co może stanowić dużą przeszkodę dla kogoś, kto w ostatniej chwili może podjąć decyzję o rzuceniu wyzwania Bidenowi.

Po raz pierwszy od 1980 r. Demokraci z Nevady organizują prawybory, a nie kluby, aby wyłonić delegatów na konwencję krajową. W 2008 r. Silver State zdobył upragnioną pozycję w kalendarzu Demokratów i od tego czasu jest “First in the West” po klubach wyborczych w Iowa i prawyborach w New Hampshire.

Biden zajął drugie miejsce w klubach wyborczych w Nevadzie w 2020 r. po rozczarowujących występach w klubach w Iowa i prawyborach w New Hampshire. Tydzień później odbił się i odniósł ważne zwycięstwo w prawyborach w Karolinie Południowej, co ułatwiło mu zdobycie nominacji.

Narodowy Komitet Demokratów, za błogosławieństwem prezydenta, dokonał poważnych zmian w kalendarzu nominacji na rok 2024. Partia początkowo proponowała zorganizowanie prawyborów w Nevadzie tego samego dnia co prawybory w New Hampshire, trzy dni po prawyborach w Południowej Karolinie.

Oczekuje się jednak, że sekretarz stanu New Hampshire ustali datę prawyborów w swoim stanie wcześniej, powołując się na prawo stanowe, które wymaga, aby odbyło się ono siedem dni przed jakimikolwiek „podobnymi wyborami”.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Adam Schultz/ White House

News USA

Zamach na Donalda Trumpa. Były prezydent został ranny, są ofiary

Opublikowano

dnia

Autor:

Donald Trump został postrzelony i ranny w wyniku zamachu, który miał miejsce w sobotę wieczorem podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Były prezydent został wyprowadzony przez ochroniarzy z raną postrzałową ucha. Jedna osoba zginęła a inna jest w stanie krytycznym. Zamachowca zastrzelili snajperzy z policji.

Donald Trump przemawiał do tłumu zgromadzonego w sobotni wieczór na wiecu wyborczym, gdy rozległy się strzały. FBI podało, że napastnikiem był 20-letni Thomas Matthew Crooks z Bethel Park pod Pittsburghiem w Pensylwanii. Mężczyzna oddał kilka strzałów.

Crooks został zabity przez policyjnych snajperów.

Jedna osoba poniosła śmierć a inna odniosła poważne obrażenia w strzelaninie – wszystkie ofiary to mężczyźni. Trump, który schylił się pod podium, gdy rozpoczęła się strzelanina, powiedział, że kula przebiła mu górną część ucha.

Gdy strzały ustały, były prezydent został wyprowadzony z wiecu przez swoją ochronę.

„Od razu wiedziałem, że coś jest nie tak, usłyszałem świst, strzały i od razu poczułem, jak kula przebija skórę” – napisał Donald Trump w mediach społecznościowych. „Nastąpiło duże krwawienie, wtedy zrozumiałem, co się dzieje.

„Chcę podziękować Tajnym Służbom Stanów Zjednoczonych i wszystkim organom ścigania za szybką reakcję” – dodał w swoim poście. „Co najważniejsze, chcę złożyć kondolencje rodzinie uczestnika wiecu, która zginęła, a także rodzinie innej osoby, która została ciężko ranna.

„To niewiarygodne, że taki czyn mógł mieć miejsce w naszym kraju”.

Według rzecznika kampanii Trumpa, Stevena Cheung, były prezydent ma się dobrze i poddał się badaniom w lokalnej placówce medycznej.

Zamachowiec wyposażony w karabin znajdował się na dachu budynku znajdującego się około 148 jardów od miejsca zorganizowanego wiecu. Istnieją niepotwierdzone doniesienia, że ​​kilka osób obecnych na wydarzeniu próbowało zaalarmować policję i tajne służby o bandycie, zanim doszło do strzelaniny.

„Washington Post” podał, że według rejestru wyborców w tym stanie, Crooks był wyborcą Partii Republikańskiej.

Jednak według agencji AP raporty finansowe kampanii wyborczej pokazują, że 20 stycznia 2021 r. – w dniu zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta USA, mężczyzna przekazał 15 dolarów na rzecz komitetu akcji politycznej (PAC) wspierającego Partię Demokratyczną.

Agent specjalny FBI, Kevin Rojek, poinformował, że motywy zabójcy są na razie niejasne. W pobliżu miejsca, w którym znajdował się strzelec, wykryto podejrzane paczki.

Do strzelaniny doszło niecałe cztery miesiące przed wyborami zaplanowanymi na 5 listopada, kiedy Donald Trump staje w obliczu rewanżu wyborczego z prezydentem Demokratów Joe Bidenem.

Źródło: skynews, bbc, nbc, interia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Od niedzieli drożeją usługi pocztowe. Za znaczek pierwszej klasy zapłacimy 73 centy

Opublikowano

dnia

Autor:

Koszt standardowego znaczka pocztowego wzrośnie z 68 centów do 73 centów, gdy 14 lipca zacznie obowiązywać nowa skala cenowa. Będzie to szósta podwyżka cen znaczków przez pocztę amerykańską w ciągu ostatnich trzech lat. Nowy koszt wysłania listu będzie o 33% wyższy w porównaniu do lipca 2021 r., kiedy cena standardowego znaczka „Forever” wynosiła 55 centów.

Próbując zwiększyć przychody, USPS aktualizuje swoje ceny dwa razy w roku. Podwyżka o 5 centów przewidziana jest na niedzielę 14 lipca, co oznacza, że ​​sobota 13 lipca będzie ostatnim dniem, w którym będzie można kupić znaczki po 68 centów. Kolejna podwyżka cen znaczków nastąpi prawdopodobnie w styczniu.

Agencja twierdzi, że częste podwyżki cen są konieczne, powołując się na inflację w ostatnich latach i „skutki wcześniejszego wadliwego modelu cenowego”.

Od ponad 15 lat USPS traci pieniądze, mimo że powinna utrzymać się finansowo bez funduszy podatników.

Pomimo niedawnych podwyżek cen agencja odnotowała stratę w wysokości 1,5 miliarda dolarów za ostatnie trzy miesiące (od stycznia do marca) i 2,1 miliarda dolarów w kwartale poprzednim. Wyższe ceny znaczków są częścią planu mającego na celu rozwiązanie problemów Poczty Amerykańskiej.

Znaczki Forever mogą być używane do wysyłania wszelkich przesyłek listowych zwykłych o wadze mniejszej niż 1 uncja i zachowują ważność przez czas nieokreślony. Oznacza to, że można zaopatrzyć się w znaczki jeszcze przed podwyżką cen i zaoszczędzić dzięki temu trochę pieniędzy.

Oprócz zmiany cen znaczków od 14 lipca USPS dostosowuje także ceny wielu innych usług pocztowych. Oto, czego się spodziewać:

  • Cena znaczka Forever wzrośnie z 68 centów do 73 centów.
  • Cena pocztówki krajowej wzrośnie z 53 centów do 56 centów.
  • Cena wysyłki listu międzynarodowego wzrośnie z 1,55 dolara do 1,65 dolara.
  • Opłata pocztowa wzrośnie z 64 centów do 69 centów.
  • Ogółem wzrost cen usług pocztowych wyniesie średnio około 7,8%.

Źródło: Money
Foto: Jacek Boczarski, istock/MattGush/
Czytaj dalej

News USA

Teksas utrzymał zakaz poddawania dzieci procedurom zmiany płci

Opublikowano

dnia

Autor:

Sąd Najwyższy Teksasu podtrzymał stanowy zakaz wykonywania procedur transpłciowych wobec nieletnich. Według jego orzeczenia stan ma prawo zakazać ekstremalnych zabiegów medycznych młodym chłopcom i dziewczętom. O decyzji, która uchroni dzieci w Teksasie od nieodwracalnych procedur, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W swoim orzeczeniu przegłosowanym 8-1 Sąd Najwyższy Teksasu stwierdził, że ustawodawca stanowy dokonał „dopuszczalnego, racjonalnego wyboru politycznego mającego na celu ograniczenie dostępnych procedur medycznych dla dzieci” gdy uchwalił ustawę w zeszłym roku.

Zabrania także lekarzom przepisywania środków blokujących dojrzewanie płciowe lub jakichkolwiek innych leków opóźniających prawidłowy proces dojrzewania oraz terapii hormonalnej dla dzieci.

W ubiegłym roku stanowy Sąd Najwyższy zezwolił na wejście ustawy w życie do czasu zakończenia postępowania sądowego przeciwko niemu. Pierwotnie sąd niższej instancji zablokował tę ustawę.

Jak stwierdzili sędziowie, ustawa stanowa nie jest niezgodna z konstytucją.

Oddział American Civil Liberties Union ACLU w Teksasie, który wystąpiła z pozwem o zaprzestanie egzekwowania prawa, w komunikacie prasowym określił je jako „antytranspłciowe” i stwierdził, że ​​zagraża ono zdrowiu i życiu transpłciowej młodzieży w Teksasie.

Tymczasem prokurator generalny stanu, Ken Paxton, napisał na platformie X, że ​​prawo to chroni dzieci przed niebezpiecznymi procedurami.

 

Źródło: cna
Foto: istock/greenleaf123/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu