Połącz się z nami

News Chicago

Bekaśnica – coraz częstszy widok w Illinois i na północy USA. Zadomowi się u nas?

Opublikowano

dnia

Był czas, kiedy miłośnicy ptaków musieli podróżować na Florydę lub do innych miejsc położonych dalej na południe, aby zobaczyć bekaśnicę. Ale w tym roku tego ptaka przypominającego pokrojem ibisa można było także zobaczyć w Illinois, ponieważ latem zamieszkał w Ogrodzie Botanicznym w Glencoe.

Bekaśnica (Aramus guarauna) to gatunek dużego ptaka, będącego jedynym przedstawicielem rodziny bekaśnic (Aramidae) z rzędu żurawiowych (Gruiformes). Zamieszkuje strefę międzyzwrotnikową Ameryki – od Meksyku i Florydy przez Karaiby po Argentynę. Nie jest gatunkiem zagrożony

Zazwyczaj bytuje na bagnach i mokradłach w klimacie tropikalnym, dlatego przybycie rzadko pojawiającego się na północy ptaka w Illinois wywołało poruszenie wśród ornitologów.

Bekaśnica spędziła większość sierpnia i początek września, jedząc słodkowodne małże w Chicagowskim Ogrodzie Botanicznym w Glencoe, co jest pierwszym odnotowanym przypadkiem tego gatunku w powiecie Cook. Innego osobnika zauważono w pobliżu Rockford.

Raporty te stanowią kontynuację trendu zapoczątkowanego kilka lat temu, związanego z ekspansją gatunku na północ.

Pierwsza obserwacja tego gatunku w Illinois miała miejsce w 2019 roku w pobliżu Olney na południu stanu. Druga i trzecia obserwacja miała miejsce w 2021 r., jedna z nich miała miejsce w powiecie Lake.

Tego lata bekaśnice odwiedziły także powiaty południowego Illinois i wiele innych stanów.

Pierwsze obserwacje tego ptaka miały miejsce w Kolorado i Pensylwanii. Indiana, Iowa, Kansas, Michigan, Minnesota i Wisconsin również gościły bekaśnice.

Inny duży ptak brodzący, którego kojarzymy z Florydą, warzęcha różowa, dokonał własnej inwazji na Środkowy Zachód.

Obserwacje w Dixon Waterfowl Refuge (powiat Putnam) i Narodowym Rezerwacie Przyrody Chautauqua (powiat Mason) na początku sierpnia poprzedziły dwa raporty z okolic Chicago, jeden z Northbrook i drugi z północnego Chicago.

Ptasiarze w Green Bay również byli zszokowani letnim pojawieniem się warzęchy, drugą obserwacją tego gatunku w stanie Wisconsin. Obserwatorzy ptaków z Michigan zaliczyli także drugą obserwację stanu w Jackson.

Co się dzieje z ptakami?

Nie możemy winić huraganu Idalia, który pod koniec sierpnia zepchnął na północ część amerykańskich flamingów, ponieważ bekaśnice i warzęchy przybyły na północ na długo przed burzą.

Czy zmiany klimatyczne sprowadziły ich tutaj? Nie możemy tego wykluczyć.

Zasięgi występowania wielu gatunków, które nazywamy „ptakami południa”, stopniowo się rozszerzają, zmieniają lub jedno i drugie. Czapla modra, czapla śnieżna i myszołów rdzawoskrzydłyy to tylko niektóre przykłady. Coraz częściej widujemy te ptaki w Illinois.

Dostrzeżenie rzadkości jest zawsze ekscytujące. Ale jeśli powodem, dla którego widzimy ptaka, jest zmiana klimatu, może być niepokojące.

W raporcie National Audubon Society „Survival by Degrees” stwierdzono, że do 2080 r. dwie trzecie gatunków ptaków w Ameryce Północnej może spotkać się z warunkami nie nadającymi się do życia na ich obecnym obszarze występowania.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Ogród Botaniczny Glencoe, Jackie Bowman,  Port Washington Police Department, istock/mirceax/

News Chicago

Szczęśliwy zwycięzca wygrał milion dolarów w zdrapce kupionej w Romeoville

Opublikowano

dnia

Autor:

Zwycięski kupon Cash Celebration wartości 1 miliona dolarów został zakupiony na stacji benzynowej Thornton’s, zlokalizowanej pod adresem 400 N. Independence Boulevard w Romeoville. Kto jest tym szczęśliwcem?

Deborah Sparkiewicz, menedżerka w Thorntons, była bardzo zaskoczona wygraną. Zazwyczaj stali bywalcy sklepu powracają tu z wiadomością o wygranej, ale tym razem nikt się nie pokazał.

Wg Sparkiewicz w pobliżu jest rafineria ropy naftowej, która zatrudnia setki pracowników z całego kraju, którzy spędzają tu miesiące. Osoby te często zatrzymują się w sklepie by kupić niezbędne artykuły. Teraz ukończyli już pracę i wrócili do swoich rodzinnych stanów – być może któryś z nich zabrał do domu zwycięski bilet.

Thorntons otrzyma jednoprocentową premię od kwoty nagrody, o wartości 10 000 dolarów. Menedżerka sklepu planuje wykorzystać premię na jego ulepszenie, np. modernizację części sprzętu, z którego korzystają tutejsi pracownicy.

Loteria Illinois oferuje obecnie ponad 50 różnych gier z biletami typu „instant” w ponad 7000 punktach sprzedaży detalicznej w całym stanie.

Zwycięzcy powinni odwiedzić stronę IllinoisLottery.com/winning, aby uzyskać więcej informacji na temat odbioru nagród.

Do tej pory w tym roku sprzedano ponad 57 milionów zwycięskich biletów „instant” na loterię Illinois, co dało nagrody o wartości ponad 1,2 miliarda dolarów.

 

Źródło: fox32, patch
Foto: Illinois Lottery
Czytaj dalej

News USA

Butelka z listem chłopca z Massachusetts dotarła do Francji 26 lat po rzuceniu w ocean

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkaniec Francji natknął się na odręczną wiadomość zamkniętą w butelce, która została wyrzucona na plażę na zachodnim wybrzeżu kraju – 26 lat po tym, jak przygotował ją piątoklasista z Massachusetts. Jak się okazało list datowany na październik 1997 r. został napisany w ramach zespołu naukowego zajmującego się prądami oceanicznymi, kierowanego przez nauczyciela Frederica Hemmilę.

Wyblakły list, zaadresowany „Drogi Beachcomberze”, został napisany przez Benjamina Lyonsa, ucznia piątej klasy w szkole Forestdale School w Sandwich. Zajęcia dotyczące prądów i pływów oceanicznych miały naocznie pokazać dzieciom, ich działanie.

W listach uczniowie podali swoje imiona i nazwiska, datę napisania listów oraz nazwę swojej szkoły w Sandwich.

Benjamin Lyons zawarł w liście podziękowanie znalazcy za to, że był „na tyle miły” i podniósł butelkę. Wyjaśnił także, że jego klasa bada prądy i że butelka została wyrzucona w morze w Nantucket Sound – mając nadzieję, że ktokolwiek je znajdzie i odpowie na kilka pytań.

Co roku przyjaciel nauczyciela zabierał butelki przygotowane przez uczniów i wrzucał je do oceanu ze swojej łodzi. Tę praktykę zawieszono kilka lat później, aby nie przyczyniać się do zaśmiecania mórz, ale w 1997 był to ekscytujący eksperyment dla dzieci, które oczekiwały, że ktoś znajdzie i zwróci ich butelkę.

W swoim liście Benjamin zamieścił również kilka pytań na wypadek, gdyby ktoś w końcu go znalazł: „Gdzie znalazłeś butelkę? W jakim była stanie? Czy wokół butelki było coś oprócz wody i kamieni? Jak ją znalazłeś ?”

Niestety próby skontaktowania się przez Fox News Digital z chłopcem, który teraz ma już ponad 30 lat, zakończyły się niepowodzeniem.

Ponieważ butelki były dobrze zabezpieczone woskiem nie dostawała się do nich woda. Butelka znaleziona po 26 latach we Francji była w przyzwoitym stanie.

W zeszłym miesiącu do Forestdale School w Sandwich dotarła brązowa paczka zaadresowana do „pana Benjamina Lyonsa”. Niestety władze szkolne nie potrafiły nawiązać kontaktu z Benjaminem i paczka została otwarta. W środku znajdowała się notatka napisana po francusku.

Z listu wynikało, że w sierpniu 2023 r. 71-letni rybak Hubert Eriau zbierał śmieci na plaży, gdy natknął się na starą butelkę, która została wyrzucona na brzeg. Otworzył ją i zrobił dokładnie to, o co prosił nadawca.

„Witam. Butelka znaleziona na piaszczystej plaży w Les Sables-d’Olonne w Vendée we Francji 19 sierpnia 2023 r.” – czytamy w liście. Paczka zawierała zdjęcie Eriau, a także oryginalny list z Lyonu.

 

Źródło: fox35
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Błąd sprzedawcy z Michigan okazał się wielką wygraną dla gracza na loterii z Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

60-letni Michael Sopejstal dostał znacznie więcej, niż prosił, kupując los na loterię na stacji benzynowej GoLo, w New Buffalo w Michigan. Mieszkaniec Illinois kupił tam we wrześniu los na loterię i wygrał dzięki pomyłce sprzedawcy.

Michael Sopejstal co kilka tygodni jeździ do Michigan, aby zjeść obiad w swojej ulubionej restauracji i zazwyczaj podczas pobytu w mieście kupuje los na loterię Lucky For Life.

„Poprosiłem sprzedawcę o bilet na 10 losowań, ale on przypadkowo wydrukował mi los z 10 typowaniami na jedno losowanie. Powiedziałem mu, że i tak wezmę – dodaje. Jak się okazało, była to dobra decyzja” – powiedział Sopejstal urzędnikom loterii.

Okazało się, że los ten ostatecznie odpowiadał pięciu białym kulom wylosowanym 17 września – czyli o numerach 11, 15, 17, 24 i 48 – co pozwoliło mu zarobić dożywotnio sumę 25 000 dolarów rocznie.

Zwycięzca mógł także skorzystać z opcji ryczałtu w wysokości 390 000 dolarów zamiast dożywotniej renty i  Michael Sopejstal tą opcję właśnie wybrał. Wygraną 60-latek planuje przeznaczyć na podróże, ale część pieniędzy chce zaoszczędzić.

Jak tłumaczy strona Michigan Lottery Connect za 2 dolary obstawiający „Lucky For Life” mają szansę wygrania głównej nagrody – tysiąca dolarów dziennie na resztę życia – muszą jednak trafić pięć zwycięskich liczb z zakresu od 1 do 48 oraz Lucky Ball z zakresu od 1 do 18.

Gracze, którzy trafią pięć zwycięskich liczb, ale nie trafią Lucky Ball, tak jak Michael Sopejstal, wygrywają 25 tys. dolarów rocznie do końca życia.

 

Źródło: nbc
Foto: Michigan Lottery, Google Maps, istock/RAUL RODRIGUEZ/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu