Połącz się z nami

News Chicago

Kiedy zakwitną drzewa wiśni w Chicago? Miasto czeka na magię wiosny

Opublikowano

dnia

Różowe kwiaty wiśni to piękny pierwszy znak wiosny i nadchodzących cieplejszych dni. Eksperci twierdzą, że wiśnie w okolicach Chicago mogą zakwitnąć w ciągu najbliższych kilku tygodni, jeśli w ten weekend i przyszły tydzień utrzyma się ciepła pogoda.

Jeśli prognoza na 10 dni pokazuje, że ponad połowa dni jest słoneczna i ciepła, jest to dobra wskazówka, że nastąpi kwitnienie, według Spencera Campbella, kierownika kliniki roślin w Morton Arboretum.

Władze Chicago Park District twierdzą, że nie są w stanie przewidzieć kwitnienia w Jackson Park, w którym rośnie gaj 190 kwitnących na biało-różowo drzew wiśni. W ubiegłym roku drzewa nie osiągnęły pełnego rozkwitu, z powodu niestabilnej wiosennej pogody.

Oczekuje się, że słońce powróci w najbliższy weekend. Według National Weather Service, w piątek i sobotę temperatura wzrośnie do około 45 stopni, a w niedzielę do 40 stopni. Oczekuje się, że w poniedziałek i wtorek temperatury osiągną poziom od 55 do 60 stopni.

Zwykle szczytowy okres kwitnienia drzew wiśni w Chicago przypada na koniec kwietnia lub na początek maja i trwa od jednego do dwóch tygodni.

Spencer Campbell tłumaczy, że warunki środowiskowe, takie jak temperatura, opady i wiatr, determinują pojawienie się kwiatów. Tej wiosny w rejonie Chicago panowała cieplejsza pogoda, co przyspieszyło rozwój kwiatów niektórych gatunków o kilka tygodni. Potem nastąpiło ochłodzenie, które wszystko spowolniło.

Gwałtowne wahania temperatury są niekorzystne dla roślin. Według Campbella w ciągu 30 ostatnich lat kwitnące drzewa zakwitają wcześniej, niż przewidywano to historycznie.

Gdzie można doświadczyć wiosennego cudu w Chicago?

Jackson Park

Zabytkowy park stał się centrum kwitnącej wiśni. Delikatne drzewa zostały po raz pierwszy posadzone w 2013 roku, aby upamiętnić 120. Światową Wystawę Kolumbijską i od tego czasu przyciągają widzów.

W celu uczczenia japońskiego zwyczaju świętowania wiosny, znanego również jako Hanami, w ciągu następnych kilku lat posadzono ponad 50 drzew. W ten sposób uczczono 50. rocznicę powstania Japońskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Chicago.

W parku występuje pięć różnych rodzajów kwiatów wiśni. Yoshino, Agrest, Snow Goose, Snow Fountains i Accolade. Można także zobaczyć kilka kwiatów w pobliskim Ogrodzie Phoneix.

Adres: 6401 S Stony Is Ave, Chicago, IL 60637

Ogród Botaniczny w Chicago

Kwitnące wiśnie znajdują się tu w ogrodzie japońskim Elizabeth Hubert Malott i zwykle osiągają szczyt kwitnienia w połowie maja.

Ponad 20 wspaniałych drzew wiśni zostało po raz pierwszy zasadzonych tu w 2012 roku. Był to sposób na uczczenie dnia, który miał miejsce ponad 100 lat wcześniej kiedy to pierwsze drzewo wiśni zostało podarowane USA.

Adres: 1000 Lake Cook Rd, Glencoe, IL 60022

Morton Arboretum

Ten rozległy publiczny ogród i muzeum na świeżym powietrzu, położony poza miastem, specjalizuje się w badaniach nad drzewami. Rośnie w nim kilka japońskich kwitnących wiśni i wiśnia Sargenta.

Adres: 4100 IL-53, Lisle, IL 60532

Także wokół Navy Pier lub w Lincoln Park z pewnością będzie kilka różowo kwitnących drzew.

 

Źródło: secretchicago, suntimes
Foto You Tube, istock/kuremo

News USA

Słoń biegał po ulicy Butte w Montanie, a kierowcy przecierali oczy

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek wystraszony słoń indyjski biegał luzem po ruchliwej ulicy miasta Butte w Montanie, po tym jak uciekł z objazdowego cyrku, spłoszony strzałem. Świadkowie niecodziennego zdarzenia przeżyli chwilę grozy i zdumienia.

Menedżer Butte Civic Center, Bill Melvin, potwierdził, że słoń uciekł z Jordan World Circus, stacjonującego w centrum miasta. Do zdarzenia doszło gdy opiekunowie słoni myli samicę o imieniu Viola poza centrum miejskim, a z przejeżdżającego obok pojazdu ktoś oddał strzał i wystraszył zwierzę.

Słoń przebiegł ruchliwą Harrison Avenue, zatrzymując ruch i wprawiając kierowców w zdumienie, a przewodnik biegł za nim.

Według informacji przekazanych przez Melvina, przestraszone zwierzę wkrótce bezpiecznie i bez obrażeń przewieziono z powrotem do cyrku. W całym chaotycznym zdarzeniu, nikomu na szczęście nic się nie stało.

Film nagrany telefonem komórkowym przez Brittany McGinnis pokazuje słonia biegnącego przez Harrison Avenue oraz przez parking stacji benzynowej Town Pump, z opiekunem biegnącym obok niego i próbującym opanować wystraszone zwierzę.

Miasto Butte leży w południowo-zachodniej Montanie, pomiędzy parkami narodowymi Yellowstone i Glacier. Liczy 35 tys. mieszkańców.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Mnich w żółto-zielonym welomobilu jeździ po Chicago – to Ojciec Efraim

Opublikowano

dnia

Autor:

Na ulicach Chicago można zauważyć kosmiczny niski pojazd przypominający małą łódź podwodną. Tym oryginalnym welomobilem, czyli rowerem wyposażonym w opływowa kabinę, porusza się mnich – ojciec Efraim.

Grecko-prawosławny mnich znany jako Ojciec Efraim pochodzi z Bostonu i posiada tytuł licencjata z inżynierii mechanicznej, zrobiony na MIT.

Około 6 lat temu, szukając spokoju, przeprowadził się do wspólnoty zakonnic na odległej wyspie należącej do Alaski, która nie ma bieżącej wody i zbyt mało prądu, aby zasilić takie podstawowe urządzenia, jak lodówka czy kuchenka.

7 miesięcy temu, Ojciec Efraim zamienił ciszę i spokój Alaski na Northwest Side w Chicago, ale mimo hałasu wokół, sam porusza się cichym pojazdem budząc zaciekawienie kierowców i przechodniów. Policja już dwukrotnie go zatrzymywała, żeby sprawdzić, czy jest to pojazd silnikowy, który wymagałby tablicy rejestracyjnej.

53 letni Ojciec Efraim nie jest fanem samochodów i nigdy ich nie posiadał auta. Dlatego niedługo po przybyciu do Chicago, pragnąc zachować zdrowie zarówno fizyczne, jak i duchowe, zamówił zielono-żółty trójkołowy welomobil z Europy Wschodniej, napędzany pedałami.

„Dzięki niemu dojazdy do pracy lub załatwianie spraw stają się niezwykle przyjemne. Reakcja dzieci jest być może najcenniejsza”, mówi mnich

W mieście, które coraz bardziej stara się, aby jego ulice były przyjazne dla rowerzystów, welomobil Efraima to rzadki widok. Po części dlatego, że do niedawna, jeśli ktoś chciał kupić taki egzemplarz, musiał go sprowadzić od producenta z Rumunii. Jego koszt to około 13 000 dolarów, łącznie z transportem lotniczym.

W zeszłym roku otwarto jednak salon dealerski tych pojazdów w Minnesocie, co potencjalnie obniża cenę welomobilu aż o 1500 dolarów.

Obecnie Ojciec Efraim jest duchownym w greckiej cerkwi prawosławnej św. Atanazego i Jana w Old Irving Park. Jest przyzwyczajony do tego, że kierowcy, piesi i inni rowerzyści zasypują go pytaniami.

Kiedy rozważał przeprowadzkę do Chicago, chciał czegoś, w czym mógłby poruszać się zimą. Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna. Jest jednak pewien, że ze swoim welomobilem przetrwa trudniejszą sytuację.

„Mimo że nie ma w nim ogrzewania, samo pedałowanie generuje tyle ciepła, że musisz pozostawić otwarte nawiewy, aby dopływ świeżego powietrza zapewniał chłód” – mówi Ojciec Efraim.

Jego maszyna nie jest dla każdego – kierowca w welomobilu czuje się, jakby się znalazł się w małej łodzi podwodnej. Ojciec Efraim dojechał nim aż do Wisconsin i z powrotem, osiągając na Green Bay Road prędkość maksymalną 37 mil na godzinę. Dotarcie do Wisconsin zajęło mu 2,5 godziny.

Mnich nigdy nie brał udziału w wypadku, ale twierdzi, że musi zachować czujność, ponieważ znajduje się tak nisko nad ziemią. Niektórzy kierowcy mogą go nie zauważyć.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

„Makers Madness” 2024: Najfajniejsza rzecz wyprodukowana w Illinois to ciężarówka górnicza

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciężarówka górnicza wyprodukowana przez firmę Komatsu z Chicago została zwycięzcą konkursu „Makers Madness” 2024, zdobywając tytuł „Najfajniejszej rzeczy wyprodukowanej w Illinois” (“the coolest thing made in Illinois”) przyznany w środę w rezydencji Gubernatora J.B. Pritzkera.

Ciężarówka firmy Komatsu znalazła się wśród ponad 200 zgłoszeń w piątym corocznym konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Producentów stanu Illinois i sponsorowanym przez Comcast Business.

Konkurs trwał 8 tygodni i zebrał prawie 315 000 głosów na zgłoszone produkty, zawężając je do 16 najlepszych, a następnie do finałowej czwórki, która została doceniona w środę.

Według Komatsu, ciężarówka, wyprodukowana przez Komatsu w Peorii, ma udźwig do 400 ton i jest wyposażona w innowacje w zakresie przekładni zawieszenia, technologii napędu elektrycznego i działania autonomicznego. Ciężarówka 980E-5 waży ponad 1,3 miliona funtów.

Dan Funcannon, wiceprezes Komatsu, stwierdził, że ciężarówki to „najfajniejsze maszyny na świecie”. Pojazdy produkowane w Peorii są wysyłane na cały świat w celu wspomagania wydobycia minerałów.

Gubernator J.B. Pritzker pogratulował finalistom, podkreślając, że produkcja ma kluczowe znaczenie dla gospodarki stanu.

„Ta sala jest pełna utalentowanych i pełnych entuzjazmu ludzi, którzy w dalszym ciągu popychają nasz stan w stronę lepszej przyszłości” – powiedział. „Nasz wzrost gospodarczy wynika w dużej mierze z dobrze prosperującego sektora produkcyjnego, który wszyscy pomagacie budować każdego dnia”.

Podczas ceremonii wyróżniono także trzech innych finalistów, reprezentujących szeroką gamę produktów. Mullen’s Imitation French Dressing, to sos produkowany przez J.D. Mullen Company w Palestine, zakład założony przez weterana I wojny światowej i restauratora z Illinois, Johna Mullena.

Stacja tankowania dronów MQ-25 Stingray, zbudowana przez Boeinga w Mascoutah, to pierwszy bezzałogowy statek powietrzny, który zatankuje inny samolot w trakcie lotu.

Natomiast Enviro Buildings’ Mod Box, wyprodukowany przez Craig Industries w Quincy, to modułowy izolowany budynek zewnętrzny.

Według Stowarzyszenia Producentów stanu Illinois branża ta zapewnia prawie jedną trzecią miejsc pracy w stanie i wnosi do gospodarki ponad 580 miliardów dolarów rocznie.

Zwycięzcą w 2023 r. zostało siedlisko księżycowe Rosenberg, wykonane przez firmę Ingersoll Machine Tools w Rockford, o którym pisaliśmy tutaj.

Natomiast motoreduktor do szczelnej pokrywy basenu firmy Bison Gear and Engineering Corp. z siedzibą w St. Charles został uznany za jeden z 16 najfajniejszych produktów wyprodukowanych w Illinois w 2022 roku.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Komatsu
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu