Połącz się z nami

News Chicago

Gaśmy światła wieczorami w Chicago by o okna nie zabijały się migrujące ptaki

Opublikowano

dnia

Letnie temperatury szybko zmieniły się w Chicago w bardziej jesienną aurę, a zmiana warunków zapoczątkowała szczyt sezonu migracyjnego dla wielu ptaków. Tegoroczna migracja okazała się jednak szczególnie niebezpieczna dla niektórych gatunków. Tylko w czwartek prawie 1000 ptaków przyciąganych przez światła zginęło po uderzeniu w duże okna McCormick Place Lakeside Centre.

W związku ze spodziewaną dużą migracją ptaków gubernator stanu Illinois J.B. Pritzker zachęcił mieszkańców stanu Illinois do wyłączania świateł wieczorem, aby pomóc ptakom w ich podróży. Budynki położone wzdłuż brzegu jeziora w Chicago stanowią dla nich szczególne zagrożenie.

Ptaki znacznie rzadziej zderzają się z oknami, gdy światła są wyłączone.

W zeszły czwartek prawie 1000 ptaków przyciąganych przez światła zginęło po uderzeniu w duże okna McCormick Place Lakeside Centre, które znajduje się pośrodku ważnego szlaku migracji ptaków.

Tej samej nocy, choć nie przykuło to tak dużej uwagi, wiele innych ptaków zginęło wlatując w okna innych budynków w centrum miasta.

Jak do tego doszło w mieście będącym liderem programu „Lights Out!”, który zachęca właścicieli budynków do wyłączania niepotrzebnego oświetlenia podczas migracji ptaków?

W 2020 r. Rada Miasta Chicago poinstruowała pracowników miasta, aby opracowali wymogi dotyczące bezpieczeństwa dla ptaków w nowych budynkach. Zostanie on wdrożony w przyszłym roku w ramach kompleksowych przepisów dotyczących zrównoważonych budynków.

W międzyczasie jednak wybudowano wiele nowych budynków, których modernizacja ze względu na bezpieczeństwo ptaków byłaby teraz kosztowna, a wiele ptaków zginęło niepotrzebnie.

Lakeside Center, pozwala pozwala swoim najemcom samym decydować, czy zasunąć zasłony, aby chronić ptaki po zachodzie słońca.

Nie powinno być to jednak wyborem w okresach migracji. Zasłony powinny być automatycznie zasunięte lub wprowadzone inne środki, takie jak dodanie specjalnych ekranów do okien, które ostrzegają ptaki przed szybą, jednocześnie umożliwiając osobom znajdującym się w środku widok na zewnątrz.

W innych miejscach pełna modernizacja starszych budynków w celu ochrony ptaków jest zbyt kosztowna. Właściciele budynków powinni jednak zrobić, co w ich mocy, wyłączając światła, dodając zasłony w oknach i upewniając się, że zieleń w pomieszczeniach nie będzie zachęcać ptaków do uderzania w okna.

Na przykład budynek FBI pod adresem 2111 W. Roosevelt dodaje podczas migracji siatki, aby łapać ptaki, zanim uderzą w okna.

Z badania przeprowadzonego w 2014 r. wynika, że w całym kraju co roku niemal miliard ptaków ginie po uderzeniu w okno.

Zmniejszenie liczby tych zgonów pomogłoby powstrzymać spadek populacji ptaków.

Z raportu czasopisma Science z 2019 r. wynika, że w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest o 2,9 miliarda ptaków mniej niż w 1970 r., co oznacza redukcję o 29%.

 

Źródło: nbc, suntimes
Foto: YouTube, istock/Christophe Decaix/

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na rodzinne czwartkowe wieczory. Jutro z kulturą japońską

Opublikowano

dnia

Autor:

W Morton Arboretum trwają letnie wydarzenia Thursday Family Nights. Mieszkańcy Chicago i okolic mogą na nowo odkryć ponadczasową magię wieczoru na świeżym powietrzu i spędzać je z bliskimi w pięknym, parkowym otoczeniu. Już jutro będzie to specjalne wydarzenie tej serii – Nihon Night.

W jeden czwartek każdego letniego miesiąca – czyli jeszcze 25 lipca i 15 sierpnia – zwiedzający mogą także przebywać w ogrodzie do godziny 8:00PM z okazji specjalnych, tematycznych spotkań z serii Thursday Family Nights.

Te dwa wydarzenia obejmują tematykę kultury japońskiej (Nihon Night) i dziedzictwa latynoskiego (Noche de Familia). Uczestnicy będą mogli spróbować tradycyjnego rzemiosła, skosztować wyśmienitych potraw oraz poznać historię i tradycje każdej kultury.

Jutrzejsza Nihon Night obejmuje m.in.: sztukę japońskiego układania kwiatów, tworzenia latawców, origami, oraz piękną ceremonię puszczania latarni na wodę Tōro Nagashi (zachęca się uczestników do zakupu latarni w Internecie przed wydarzeniem). W trakcie wydarzenia serwowane będzie japońskie jedzenie a goście posłuchają japońskiej muzyki.

Wstęp na specjalne Thursday Family Nights dla członków Arboretum jest bezpłatny. Bilety dla gości kosztują 5 dolarów i należy je zakupić z wyprzedzeniem za pośrednictwem internetu. Bilet obejmuje wstęp do Arboretum po godzinie 5:00PM. Goście chcący odwiedzić Arboretum przed godziną 5:00PM muszą wykupić bilet wstępu ogólnego.

Wonder Woods Mini Golf, którego inaugurację zapowiadaliśmy tutaj, jest otwarty do późna w czwartkowe wieczory rodzinne. Pomysłowa i edukacyjna gra o tematyce dotyczącej drzew została specjalnie zaprojektowana dla Arboretum przy pomocy pracujących tu naukowców.

Bilety na Wonder Woods Mini Golf należy kupić online z wyprzedzeniem na konkretny, zarezerwowany przedział czasowy.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej

News Chicago

Powiat Cook wysyła pieniądze. Dostaniemy zwrot nadpłaconego podatku od nieruchomości

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku ponad 10 000 właścicieli nieruchomości w powiecie Cook nadpłaciło podatek od nieruchomości. Biuro Skarbnika rozpoczęło wysyłanie automatycznych zwrotów wartych łącznie 22 milionów dolarów.

Według Skarbnika Powiatu Cook, Marii Pappas, w nadchodzących dniach biuro wypłaci 22 miliony dolarów zwrotu. W większości przypadków osoby kwalifikujące się do jego otrzymania nie będą musiały składać wniosków ani wypełniać żadnych dokumentów.

W przypadku wielu seniorów i innych osób wartość ulg podatkowych jest większa niż kwota naliczonego podatku od nieruchomości, jak informuje Maria Pappas.

Prawie 6 tys. z tych zwrotów będzie wydanych w formie depozytów, a reszta zostanie wypłacona w postaci czeków do 9 sierpnia.

Jeśli mieszkańcy uważają, że przysługuje im zwrot pieniędzy, mogą odwiedzić stronę internetową Skarbnika Powiatu Cook, a następnie wybrać opcję „Your Property Tax Overview” i wprowadzić swój adres.

Urzędnicy twierdzą, że większość zwrotów trafi do właścicieli domów, którzy korzystają z różnych ulg związanych z podatkiem od nieruchomości.

Od uruchomienia programu automatycznych zwrotów w 2018 r., biuro Pappas zwróciło około 143,2 mln dolarów nadpłaconych podatków ponad 165 114 właścicielom nieruchomości, bez konieczności składania wniosków.

Podatek od nieruchomości płatny jest w dwóch rocznych ratach. Rachunki za pierwszą ratę to szacunkowa wysokość 55% całkowitego rachunku właściciela nieruchomości za poprzedni rok. Termin płatności pierwszej raty za rok 2023 przypadał 1 marca. Termin płatności drugiej raty rachunków za rok 2023 przypada 1 sierpnia.

 

Źródło: nbc, Cook County Treasurer’s Office
Foto: istock
Czytaj dalej

News Chicago

Eksplozja łodzi na Jeziorze Michigan spowodowała poważne obrażenia dwóch osób

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek dwóch mężczyzn zostało przetransportowanych do szpitala w poważnym stanie po tym, jak ich łódź eksplodowała na Jeziorze Michigan w pobliżu Waukegan. Zastępcy szeryfa powiatu Lake odpowiedzieli na zgłoszenie około 3:00PM w North Point Marina na północnych przedmieściach Winthrop Harbor IL.

Biuro szeryfa podało, że świadek eksplozji pomógł już sprowadzić pasażerów łodzi na brzeg, zanim służby przybyły na miejsce zdarzenia. Pływająca w okolicy łódź uratowała dwie ofiary i przetransportowała je do portu i przystani w Waukegan pod adresem 55 South Harbour Place.

Ofiary, 46-letni mężczyzna ze stanu Waszyngton i 55-letni mężczyzna z Franklin Park, zostali zabrani do Vista Medical Center East w Waukegan na leczenie z powodu oparzeń i zatrucia dymem.

Urzędnicy podali, że ich łódź długa na 25 stóp została odnaleziona w płomieniach około 2 mile na północny wschód od portu Waukegan. Łódź płonęła przez kolejne półtorej godziny, po czym zatonęła.

Na wezwanie dotyczące eksplozji odpowiedziały także straż przybrzeżna Stanów Zjednoczonych, policja Departamentu Ochrony Zasobów Naturalnych stanu Illinois i jednostka morska Biura Szeryfa Powiatu Lake.

Na przybycie łodzi do portu czekali ratownicy medyczni. Poproszono o helikoptery medyczne, ale były one niedostępne ze względu na warunki pogodowe.

Według Zastępcy Szefa Biura Szeryfa Powiatu Lake, Christophera Covelli, obaj mężczyźni są w poważnym stanie, mają poparzenia i objawy zatrucia dymem. Przyczynę eksplozji bada policja Departamentu Ochrony Zasobów Naturalnych stanu Illinois.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu