Połącz się z nami

News Chicago

Anna Maria Jopek i Piotr Wojtasik Quintet wystąpią w niedzielę w Copernicus Center

Opublikowano

dnia

Na Gali Polskiego Jazzu w Copernicus Center już w najbliższą niedzielę, 8 października, usłyszymy Annę Marię Jopek z towarzyszącymi jej muzykami. Kompozytorka, wokalistka, producentka i autorka testów wielkiego formatu, w specjalnej rozmowie na antenie Radia Deon Chicago wspomina dzieciństwo na warszawskim Żoliborzu i pierwszą podróż do Ameryki.

Anna Maria Jopek po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych była u swojej cioci w Nowym Jorku, gdy miała 3,5 roku. To pierwsze świadome wspomnienie z dzieciństwa artystki. Pamięta dokładnie lodowisko w Rockefeller Center, wielką choinkę i śpiewającego Demisa Russosa.

Gdy miała 7 lat poleciała po raz pierwszy sama do Nowego Jorku, na dodatek z przesiadką w Pradze. „Rodzice mieli zawsze bardzo dużą wiarę w ludzi” mówi Anna Maria Jopek. Stanisław Jopek i jego żona Maria obydwoje występowali w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

„Myślę, że założenie wiary w człowieka zawsze procentuje, to jest dobre założenie na życie”, zaznacza artystka.

W czasach komuny wyjeżdżanie z Polski na Zachód nie było proste, ani tanie, ale Anna Maria Jopek często bywała u siostry swojego taty w Nowym Jorku. Mieszkała tu także babcia artystki.

W jej rodzinie krąży także legenda, że prababcia była pasażerką słynnego Tytanika, choć trudno w tej chwili jest sprawdzić te opowieści. Dziadek Anny Marii Jopek został porzucony jako małe dziecko u dobrych ludzi, którzy go adoptowali i dali mu nazwisko, ale słuch po jego mamie zaginął.

Artystka wychowała się na warszawskim Żoliborzu w znamiennym czasie i wśród ludzi, którzy stali się później ikonami polskiej kultury. „Miałam takie szczęście” mówi Anna Maria Jopek: „jako dziecko spotykałam na ulicy Agnieszkę Osiecką(…), pianiniem podzielił się ze mną Tadeusz Łomnicki, na rogu ulicy mieszkał pan Andrzej Wajda”.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko z serkiem z darów amerykańskich „docierał do nas i nas wszystkich dokarmiał” wspomina artystka.

„Tamte czasy miały swoją wielką grozę ale też wielkie światło w ludziach” podkreśla Anna Maria Jopek.

Artystka w swojej muzycznej drodze przeszła proces, który skierował ją w stronę jazzu. Jak mówi, sama siebie już nie rozpoznaje w starszych, znanym wszystkich utworach.

Jej rodzina jest rozsiana szeroko po całym świecie, ale Anna Maria Jopek nie ma jednego najwspanialszego miejsca na Ziemi. Jest osobą bardzo rodzinną i potrzebuje być ze swoimi bliskimi. Uważa też, że najważniejszą podróżą w życiu człowieka jest podróż w głąb siebie.

„Są pewnie ludzie, którzy przez całe życie śpiewają te same piosenki, ale ja do nich kompletnie nie należę – to cały czas jest proces i cały czas szukam” zaznacza Anna Maria Jopek, dodając: „Muzyka jest moją metodą na życie – po prostu robię to co w danym momencie wiem, że mam zrobić”.

Anna Maria Jopek przyjedzie do Chicago właśnie z „niezwykłym polskim jazzem”, z drużyną Piotra Wojtasika, który tworzy muzykę „niebywałej głębi”.

To muzyka „żywa, oryginalna i cały czas ruchoma”, jak opisuje artystka. Podkreśla także, że ona sama będzie jedynie „impresją” która dołoży swój głos do wspaniałych muzyków.

Koncert w Copernicus Center „Anna Maria Jopek – Gala Polskiego Jazzu” odbędzie się w niedzielę, 8 października, o godzinie 6.00PM. Bilety w cenie 45-60USD można kupić tutaj.

Na scenie, oprócz liderów, pojawią się znakomici polscy jazzmani tworzący skład zespołu Piotr Wojtasik Quintet: Marcin Kaletka (saksofon), Michał Szkil (fortepian), Michał Barański (kontrabas) oraz legendarny perkusista – Kazimierz Jonkisz.

Podczas koncertu usłyszymy piosenkę Zbigniewa Wodeckiego w niezwykłej aranżacji Piotra Wojtasika, utwory z płyty „To Whom it May Concern” w zupełnie nowej odsłonie, utwory z programu „Przestworza”, a także kilka muzycznych niespodzianek.

Anna Maria Jopek gorąco zaprasza naszych słuchaczy:

Serdecznie Zapraszamy!

Anna Maria Jopek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu. Studiowała też na wydziale jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Była stypendystką warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia University. Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Występuje z najważniejszymi muzykami naszych czasów m.in. z Patem Methenym, Youssou N’Dourem, Bobbym McFerrinem, Ivanem Linzem, Branfordem Marsalisem, Nigelem Kennedym, Richardem Boną, Oscarem Castro- Nevesem, Makoto Ozonem, Gonzalo Rubalcabą.

W 2016 r., na zaproszenie Stinga, zaśpiewała z nim w duecie przebój „Fragile” podczas noworocznego koncertu telewizyjnego.

Anna Maria Jopek wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, w Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku.

W 2009 r. otrzymała Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii „Kultura”), przyznawaną przez redakcję Polish Market.

3 maja 2015 r. została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie”.

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: annamariajopek, YouTube, wikimedia/Marcin Kydryński 

 

 

 

 

News Chicago

Stray Kids na Wrigley Field: K-popowy fenomen podbija Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Południowokoreańska grupa Stray Kids, jedna z największych gwiazd współczesnej sceny K-popu, w 2025 roku zapisze kolejną kartę w swojej imponującej historii. 26 czerwca zespół wystąpi na legendarnym Wrigley Field w Chicago w ramach swojej światowej trasy <dominATE> World Tour, przenosząc swoją muzykę na zupełnie nowy poziom i do zupełnie nowej przestrzeni.

Zespół Stray Kids, który zadebiutował w 2018 roku, szybko zdobył serca fanów na całym świecie dzięki unikalnemu brzmieniu, które łączy elementy hip hopu, rocka i popu. Zespół składający się z ośmiu utalentowanych członków — Bang Chana, Lee Knowa, Changbina, Hyunjina, Hana, Felixa, Seungmina i I.N — jest znany z elektryzujących występów na żywo, pełnych dynamicznej choreografii i emocjonalnych wykonów.

Od debiutu na mniejszych scenach po występy na wielkich stadionach, Stray Kids konsekwentnie przesuwają granice tego, co mogą osiągnąć artyści K-popu. Ich ostatnie koncerty, w tym Maniac Tour w United Center w 2022 roku i występ jako gwiazda główna festiwalu Lollapalooza w 2024 roku, umocniły ich status w Chicago jako jednych z ulubieńców lokalnych fanów K-popu.

Nowy wymiar koncertów: Wrigley Field

Tym razem Stray Kids przeniosą swoją energię na Wrigley Field, legendarny stadion, który zwykle gości mecze baseballowe, a nie koncerty. Występ na tej kultowej arenie — znanej z historii i magii dużych widowisk — będzie dla zespołu kolejnym kamieniem milowym.

Co więcej, z pojemnością niemal dwukrotnie większą niż United Center, koncert na Wrigley Field zapowiada się jako największe wydarzenie K-popowe w Chicago do tej pory.

W ramach trasy <dominATE> World Tour fani będą mieli okazję usłyszeć na żywo największe hity grupy, w tym energetyczne „Back Door”, „God’s Menu” i pulsujące adrenaliną „Maniac”, które już wcześniej podbiły listy przebojów.

Bilety: Przygotuj się na wyścig po wejściówki

Sprzedaż biletów na ten długo wyczekiwany koncert rozpocznie się już w ten piątek. Przedsprzedaż rusza o godzinie 11:00AM, a zainteresowanie jest ogromne — nic dziwnego, skoro poprzednie występy grupy w Chicago wyprzedawały się w błyskawicznym tempie. To jedyna okazja, by zobaczyć Stray Kids na tak dużej scenie i doświadczyć ich muzyki w nowym wymiarze.

 

Źródło: secretchicago
Foto: YouTube, Live Nation
Czytaj dalej

News Chicago

Pełen przebojów Neila Diamonda musical będzie grany w Chicago do 24 listopada

Opublikowano

dnia

Autor:

Do niedzieli w Chicago możemy zobaczyć „A Beautiful Noise: The Neil Diamond Musical” – muzyczną biografię legendy rocka. Musical opowiada o życiu Neila Diamonda, od skromnych początków w Brooklynie po wyprzedane koncerty, które zdefiniowały jego karierę. Przepełniona przebojami produkcja jest hołdem dla kariery muzyka i jego niezwykłej twórczości.

Neil Diamond dorastał jako syn żydowskich i polskich imigrantów, a jego pierwsze muzyczne kroki miały miejsce na schodach Erasmus High School na Flatbush Avenue, gdzie z gitarą marzył o wielkiej przyszłości. Lata 60-te były czasem rewolucji społecznej i kulturowej, a młody artysta znalazł się w samym środku tej przemiany.

Pierwszą pracę w branży muzycznej zdobył, pisząc piosenki za symboliczne 50 dolarów tygodniowo w legendarnym Brill Building na Tin Pan Alley. W międzyczasie szlifował swój warsztat, występując na scenie Bitter End w Village, wierząc, że jest stworzony do bycia wielką gwiazdą.

Przełom nastąpił z albumem na żywo Hot August Night z 1972 roku, który zapewnił mu status gwiazdy światowego formatu.

Diamond sprzedał ponad 140 milionów albumów i miał na swoim koncie dziesiątki hitów, które znalazły się w pierwszej dziesiątce list przebojów. Jego kariera obfitowała w prestiżowe nagrody: Grammy, wprowadzenie do Rock and Roll Hall of Fame oraz Songwriters Hall of Fame, a także wyróżnienia Kennedy Center Honors.

Musical wyreżyserował laureat Tony Award Michael Mayer (Przebudzenie wiosny, Hedwig and the Angry Inch), a choreografię stworzył laureat nagrody Oliviera, Steven Hoggett (Once, Harry Potter and the Cursed Child). Scenariusz opracował Anthony McCarten, czterokrotnie nominowany do Oscara (Bohemian Rhapsody, The Two Popes), a nadzór muzyczny i aranżacje przygotował Sonny Paladino.

Wyjątkowa oprawa wizualna to dzieło laureata Tony, Davida Rockwella (scenografia), oraz Emilio Sosy (kostiumy). W skład zespołu wchodzą także Kevin Adams (projekt oświetlenia), Jessica Paz (projekt dźwięku) oraz Luc Verschueren (projekt fryzur i peruk). Za aranżacje wokalne odpowiada AnnMarie Milazzo, a muzyczne aranżacje taneczne to zasługa Briana Usifera.

„A Beautiful Noise: The Neil Diamond Musical” to nie tylko przegląd największych przebojów Diamonda, takich jak „Sweet Caroline”, „America” czy „Cracklin’ Rosie”, ale również wnikliwe spojrzenie na jego życiowe wzloty i upadki oraz poszukiwanie tożsamości artystycznej.

Musical oddaje hołd nieprzemijającej sile muzyki, która potrafi inspirować i jednoczyć ludzi.

Produkcja została zrealizowana przez Kena Davenporta, Boba Gaudio i NETworks Presentations, przy wsparciu wielu innych producentów i partnerów. Oryginalne nagranie obsady jest dostępne na CD i platformach streamingowych dzięki UMe, co pozwala fanom na przeżycie tej wyjątkowej muzycznej przygody także poza teatrem.

„A Beautiful Noise: The Neil Diamond Musical” to niezapomniane doświadczenie, które pozwala widzom na nowo odkryć potęgę muzyki i siłę marzeń, które spełniają się mimo przeciwności.

Spektakl będzie grany w Cadillac Palace Theatre do 24 listopada. Musical trwa 2 godziny i 15 minut z przerwą i jest odpowiedni dla widzów w każdym wieku. Bilety są do nabycia tutaj.

 

Źródło: broadwayworld, broadway in chicago
Foto: broadway in chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Linkin Park powraca: Światowa trasa koncertowa 2025 będzie miała przystanek w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Legendarny zespół nu-metalowy i rocka alternatywnego, Linkin Park, zapowiedział powrót na scenę z globalną trasą koncertową „From Zero to World”. Trasa obejmie ponad 50 przystanków na całym świecie, a wśród nich długo wyczekiwany koncert w chicagowskim United Center 11 sierpnia 2025 roku. Dzisiaj rusza przedsprzedaż biletów.

Trasa rozpocznie się 31 stycznia w Mexico City i potrwa przez całą zimę, wiosnę i lato, obejmując koncerty w wielu miastach na kilku kontynentach. Linkin Park zapowiedział, że podczas trasy towarzyszyć im będą specjalni goście, tacy jak AFI, Architects, grandson, Jean Dawson, JPEGMAFIA, PVRIS i Spiritbox, którzy wystąpią na wybranych koncertach. W Chicago na scenie będzie to PVRIS.

Trasa promuje najnowszy album zespołu, zatytułowany „From Zero”. Przedsprzedaż biletów ruszy w poniedziałek, 18 listopada, a fani mogą uzyskać więcej informacji na oficjalnej stronie zespołu oraz na ich profilu na Facebooku.

Po siedmiu latach od tragicznej śmierci Chestera Benningtona, głównego wokalisty, zespół zdecydował się na nowy rozdział w swojej historii. Do oryginalnych członków – Mike’a Shinody, Joe Hahna, Phoenix’a i Brada Delsona – dołączyła nowa współprowadząca wokalistka Emily Armstrong, znana z pełnych energii i emocji występów. Zespół zasilił także perkusista Colin Brittain, przynosząc świeżą dynamikę do dobrze znanej grupy.

Bennington, którego śmierć w 2017 roku była wielkim ciosem dla fanów i całej branży muzycznej, pozostaje niezapomniany jako jeden z najbardziej charyzmatycznych i utalentowanych wokalistów swojego pokolenia. Jego głos, współgrający z rapowymi partiami Shinody, definiował brzmienie Linkin Park i przyczynił się do sukcesu takich ponadczasowych hitów jak „In the End”, „What I’ve Done” i „Numb”.

Zespół zdobył niezliczoną liczbę nagród, w tym nagrody Grammy, i sprzedał miliony płyt na całym świecie, ustanawiając standardy dla współczesnej muzyki rockowej.

Nowy rozdziały w historii Linkin Park

Zapowiedź nowej trasy oraz muzyki daje fanom szansę na ponowne spotkanie z zespołem, który od lat dostarcza emocji i inspiracji. „From Zero” to symboliczny tytuł, który odzwierciedla nowy początek dla zespołu, zarówno w aspekcie artystycznym, jak i osobistym.

Linkin Park, dzięki nowej wokalistce i perkusiście, podchodzi do twórczości z nową energią, łącząc swoje ikoniczne brzmienie z nowoczesnymi akcentami. To wielkie wydarzenie, które pozwoli fanom na całym świecie poczuć na nowo moc muzyki zespołu i oddać hołd jego niezwykłej historii.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Linkin Park
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu