Połącz się z nami

News Chicago

Anna Maria Jopek: Muzyka jest moją metodą na życie. Artystka wystąpi w Chicago 8 października

Opublikowano

dnia

Z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać Anny Marii Jopek – to kompozytorka, wokalistka, producentka i autorka testów wielkiego formatu, która koncertuje praktycznie na całym świecie. W specjalnej rozmowie na antenie Radia Deon Chicago artystka wspomina dzieciństwo na warszawskim Żoliborzu i pierwszą podróż do Ameryki a także zaprasza na koncert, który odbędzie się 8 października w Copernicus Center.

Anna Maria Jopek po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych była u swojej cioci w Nowym Jorku, gdy miała 3,5 roku. To pierwsze świadome wspomnienie z dzieciństwa artystki. Pamięta dokładnie lodowisko w Rockefeller Center, wielką choinkę i śpiewającego Demisa Russosa.

Gdy miała 7 lat poleciała po raz pierwszy sama do Nowego Jorku, na dodatek z przesiadką w Pradze. „Rodzice mieli zawsze bardzo dużą wiarę w ludzi” mówi Anna Maria Jopek. Stanisław Jopek i jego żona Maria obydwoje występowali w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

„Myślę, że założenie wiary w człowieka zawsze procentuje, to jest dobre założenie na życie”, zaznacza artystka.

W czasach komuny wyjeżdżanie z Polski na Zachód nie było proste, ani tanie, ale Anna Maria Jopek często bywała u siostry swojego taty w Nowym Jorku. Mieszkała tu także babcia artystki.

W jej rodzinie krąży także legenda, że prababcia była pasażerką słynnego Titanika, choć trudno w tej chwili jest sprawdzić te opowieści. Dziadek Anny Marii Jopek został porzucony jako małe dziecko u dobrych ludzi, którzy go adoptowali i dali mu nazwisko, ale słuch po jego mamie zaginął.

Artystka wychowała się na warszawskim Żoliborzu w znamiennym czasie i wśród ludzi, którzy stali się później ikonami polskiej kultury. „Miałam takie szczęście” mówi Anna Maria Jopek: „jako dziecko spotykałam na ulicy Agnieszkę Osiecką(…), pianiniem podzielił się ze mną Tadeusz Łomnicki, na rogu ulicy mieszkał pan Andrzej Wajda”.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko z serkiem z darów amerykańskich „docierał do nas i nas wszystkich dokarmiał” wspomina artystka.

„Tamte czasy miały swoją wielką grozę ale też wielkie światło w ludziach” podkreśla Anna Maria Jopek.

Artystka w swojej muzycznej drodze przeszła proces, który skierował ją w stronę jazzu. Jak mówi, sama siebie już nie rozpoznaje w starszych, znanym wszystkich utworach.

Jej rodzina jest rozsiana szeroko po całym świecie, ale Anna Maria Jopek nie ma jednego najwspanialszego miejsca na Ziemi. Jest osobą bardzo rodzinną i potrzebuje być ze swoimi bliskimi. Uważa też, że najważniejszą podróżą w życiu człowieka jest podróż w głąb siebie.

„Są pewnie ludzie, którzy przez całe życie śpiewają te same piosenki, ale ja do nich kompletnie nie należę – to cały czas jest proces i cały czas szukam” zaznacza Anna Maria Jopek, dodając: „Muzyka jest moją metodą na życie – po prostu robię to co w danym momencie wiem, że mam zrobić”.

Anna Maria Jopek przyjedzie do Chicago właśnie z „niezwykłym polskim jazzem”, z drużyną Piotra Wojtasika, który tworzy muzykę „niebywałej głębi”.

To muzyka „żywa, oryginalna i cały czas ruchoma”, jak opisuje artystka. Podkreśla także, że ona sama będzie jedynie „impresją” która dołoży swój głos do wspaniałych muzyków.

Koncert w Copernicus Center „Anna Maria Jopek – Gala Polskiego Jazzu” odbędzie się w niedzielę, 8 października, o godzinie 6.00PM. Bilety w cenie 45-60USD można kupić tutaj.

Na scenie, oprócz liderów, pojawią się znakomici polscy jazzmani tworzący skład zespołu Piotr Wojtasik Quintet: Marcin Kaletka (saksofon), Michał Szkil (fortepian), Michał Barański (kontrabas) oraz legendarny perkusista – Kazimierz Jonkisz.

Podczas koncertu usłyszymy piosenkę Zbigniewa Wodeckiego w niezwykłej aranżacji Piotra Wojtasika, utwory z płyty „To Whom it May Concern” w zupełnie nowej odsłonie, utwory z programu „Przestworza”, a także kilka muzycznych niespodzianek.

Anna Maria Jopek gorąco zaprasza naszych słuchaczy:

Serdecznie Zapraszamy!

Anna Maria Jopek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu. Studiowała też na wydziale jazzu w Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Była stypendystką warszawskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i nowojorskiego Columbia University. Studiowała również filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Występuje z najważniejszymi muzykami naszych czasów m.in. z Patem Methenym, Youssou N’Dourem, Bobbym McFerrinem, Ivanem Linzem, Branfordem Marsalisem, Nigelem Kennedym, Richardem Boną, Oscarem Castro- Nevesem, Makoto Ozonem, Gonzalo Rubalcabą.

W 2016 r., na zaproszenie Stinga, zaśpiewała z nim w duecie przebój „Fragile” podczas noworocznego koncertu telewizyjnego.

Anna Maria Jopek wystąpiła na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall. Nagrywała w studiach Real World u Petera Gabriela, w Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku.

W 2009 r. otrzymała Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii „Kultura”), przyznawaną przez redakcję Polish Market.

3 maja 2015 r. została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie”.

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: YouTube, wikimedia/Marcin Kydryński 

 

 

 

 

News Chicago

Dziś rusza letnie kino w Millennium Park. Filmy możemy oglądać z Great Lawn

Opublikowano

dnia

Autor:

Popularna letnia seria filmowa w parku będzie emitowana we wtorki od 16 lipca do 20 sierpnia, o godzinie 8.00PM. Według miasta pojawią się tu takie hity kinowe, takie jak „Barbie”, „Coco” i „Park Jurajski”. Filmy będą wyświetlane na ekranie LED szerokości 40 stóp, a widzowie będą oglądać je z trawnika Great Lawn.

Letnia seria filmów Millennium Park

6:30PM wtorki 16 lipca – 20 sierpnia 

 • 16 lipca: „E.T. the Extra-Terrestrial” i „Park Jurajski”
 • 23 lipca: „Coco”
 • 30 lipca: „Barbie”
 • 6 sierpnia: „American fiction”
 • 13 sierpnia: „Wonka”
 • 20 sierpnia: „Ferris Bueller’s Day Off”

Ale ciepłe letnie noce to także muzyka na żywo i festiwale w Millennium Park, przy 201 E. Randolph St.

Letni cykl muzyczny zaplanowany jest na poniedziałki i czwartki od 1 lipca do 8 sierpnia, w pawilonie Jaya Pritzkera. Wśród wykonawców są Corinne Bailey Rae, Terrace Martin, Charlie Musselwhite, Buscabulla i inni.

Miłośnicy fitnessu mogą również uczestniczyć w letnich treningach Millennium Park w większość sobót w okresie od 18 maja do 31 sierpnia. Według miasta bezpłatne treningi na Great Lawn obejmują pilates, jogę, kickboxing cardio i zumbę.

W tym roku słynny chicagowski park obchodzi także swoje 20. urodziny, organizując specjalne weekendowe obchody w dniach 18–21 lipca.

Więcej informacji na temat poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej miasta.

Letnie treningi w Millennium Park

Większość sobót od 18 maja do sierpnia 31:

 • 8–8:45AM: Pilates
 • 9–9:45AM: Joga
 • 10.00–10.45AM: Cardio Kickboxing
 • 11:00–11:45AM: Zumba

Festiwal Muzyczny w Grant Park (GPMF)

 • 12 czerwca – 17 sierpnia 

Letnia seria muzyczna w Millennium Park

6.30PM – 9.00PM w poniedziałki i czwartki 1 lipca – 8 sierpnia

 • 29 lipca: GZA, Yaya Bey
 • 5 sierpnia: Protoje, Madison McFerrin
 • 8 sierpnia: Corinne Bailey Rae, Terrace Martin z Jamesem Fauntleroyem

Bezpłatny letni koncert Broadway w Chicago

 • 6:15PM 12 sierpnia

Collaboraction i Teatro Vista prezentują „La Havana Madrid” Sandry Delgado

 • 6:00PM 23 sierpnia

Lyric Opera „Niedziela w parku z Lyric”

 • 7:00PM 25 sierpnia

Projekt Chicago Black Dance Legacy: „Wróżbiarstwo: tańczące dusze czarnego ludu”

 • 5:45PM 24 sierpnia

Festiwal Jazzowy w Chicago

 • 29 sierpnia – 1 września

Selena Tribute Concert

 • 6:00PM 6 września

Vocalo prezentuje: Letni finał z udziałem Pivot Gang, Marquis Hill, KAINA i nie tylko

 • 6:00PM–9:00PM 20 września

Old Town School of Folk Music: Global Carnival

 • 6:00PM–9:00PM 22 września

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Choose Chicago, Department of Cultural Affairs and Special Events / Terry Evans, Millenium Park
Czytaj dalej

News Chicago

Morton Arboretum zaprasza na wieczorne koncerty w plenerze w czasie wakacji

Opublikowano

dnia

Autor:

Letnie koncerty w Morton Arboretum to wspaniała okazja by z przyjaciółmi i rodziną cieszyć się muzyką i relaksem na świeżym powietrzu. W ramach Arbor Evenings muzykę na żywo zapewniają różne zespoły, a goście mogą także cieszyć się  jedzeniem i napojami, tańczyć, grać w gry trawnikowe i oglądać malownicze zachody słońca na Frost Hill.

Wstęp do Arboretum i na Arbor Evenings rozpoczyna się o godzinie 5:15PM a sam koncert trwa od 6:00PM do 8:00PM. Uczestnicy mogą kupować napoje, lody i pozycje menu w różnych food truckach.

Parking dla osób niepełnosprawnych dostępny jest w odległości od jednej trzeciej do ćwierć mili od miejsca wydarzenia, a w pobliżu obszaru koncertowego dostępna jest ograniczona liczba miejsc siedzących.

Bilety na środowe koncerty w Morton Arboretum kosztują 10 dolarów dla osób od 13 lat dla członków. Bilety dla gości kosztują 15 dolarów dla osób powyżej 13 lat, 5 dolarów dla dzieci od 2 do 12 lat. Dzieci do lat 2 nie płacą za wstęp. Bilety można kupić tutaj.

W przypadku trudnych warunków pogodowych posiadacze biletów zostaną powiadomieni e-mailem i otrzymają możliwość bezpłatnej zmiany rezerwacji biletów na inny termin.

Zakup biletu pomaga wesprzeć misję Morton Arboretum polegającą na sadzeniu i ochronie drzew na rzecz bardziej ekologicznego, zdrowszego i piękniejszego świata, w którym ludzie i drzewa egzystują się razem.

 

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej

News Chicago

Lato w Teatrze Goodman to musical „Północ w ogrodzie dobra i zła”, tajemnicza historia z Południa

Opublikowano

dnia

Autor:

„Północ w ogrodzie dobra i zła” („Midnight in the Garden of Good and Evil”) to muzyczna adaptacja powieści Johna Berendta z 1994 roku, przeniesionej na duży ekran przez Clinta Eastwooda. Oparta na faktach historia wybitnego działacza społecznego i handlarza antykami z Savannah w stanie Georgia, oskarżonego o zastrzelenie męskiej prostytutki, będzie grana w Teatrze Goodman w Chicago do 4 sierpnia.

Niezwykła opowieść, napisana przez Johna Berendta została oparta na dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się w Savannah w latach osiemdziesiątych XX wieku. Książka przez 216 tygodni gościła na liście bestsellerów „New York Timesa”

Zdobywca nagród Tony i Grammy J. Harrison Ghee gra Lady Chablis, jedną z ekscentrycznych postaci występujących w opowieści Berendta. Natomiast laureat nagrody Tony, Rob Ashford, reżyseruje musical autorstwa kompozytora i autora tekstów Jasona Roberta Browna („The Last Five Years”, „Parade”) i dramatopisarza Taylora Maca.

Sztuka utrzymana w atmosferze południowego uroku przedstawia oryginalnych mieszkańców, którzy za uprzejmymi uśmiechami kryją swoje tajemnice i motywy popychające do działań.

Kiedy bogaty handlarz antykami, Jim Williams, zostaje oskarżony o morderstwo, sensacyjny proces odkrywa tajemnice i obnaża cienką granicę między dobrem a złem, co skłania Lady Chablis i innych mieszkańców Savannah do wprowadzenia znaczących zmian w mieście.

Sztuka pt. „Północ w ogrodzie dobra i zła” trwa 2 godziny i 40 minut z 15-minutową przerwą i będzie grana w Goodman’s Albert Theatre pod adresem 170 N. Dearborn St., Chicago, do 4 sierpnia.

Bilety w cenie od 25 do 175 dolarów można zamawiać pod numerem tel. (312) 443-3800 lub poprzez stronę goodmanthheatre.org.

Musical jest zalecany dla osób w wieku od 14 lat.

 

Źródło: dailyherald, Goodman Theatre
Foto: Liz Lauren/ Goodman Theatre
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu