Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Konsul Michał Arciszewski: By wziąć udział w polskich wyborach trzeba się zapisać do 10 października

Opublikowano

dnia

14 października w Chicago możemy oddać głos w Wyborach Parlamentarnych w Polsce i dzięki temu mieć wpływ na to jak nasza Ojczyzna nadal będzie się rozwijać i jak będzie się w niej żyło naszym Rodakom. Zdecydowanie zachęcamy aby to zrobić, a w naszym studiu Michał Arciszewski z Polskiego Konsulatu w Chicago dokładnie tłumaczy związane z głosowaniem procedury.

„Każdy kto chce zagłosować musi się zapisać” podkreśla Konsul Michał Arciszewski. To jest zasada dotycząca właśnie głosowania za granicą. Konieczność rejestracji obejmuje więc wszystkich, łącznie z tymi osobami, które są już zapisane by głosować a wyborach amerykańskich.

Zapisy cały czas trwają i w tej chwili na liście wyborców w Chicago jest ponad 8 tysięcy osób, jak przekazuje Gość Radia Deon.

„Ostatni dzień, w którym można się zapisać to dzień 10 października” zaznacza Michał Arciszewski.

Dobrą stroną konieczności samodzielnego zapisania się jest zupełnie dowolny wybór komisji wyborczej, w której chcemy wziąć udział w wyborach. Może być to placówka położona nawet poza granicami Stanów Zjednoczonych, jeśli akurat przebywamy za granicą, tłumaczy Konsul Michał Arciszewski.

„Najlepszym, najszybszym i w tej chwili najbardziej pewnym sposobem zapisania się jest w tej chwili strona eWybory” wyjaśnia Gość Radia Deon Chicago. Na tej stronie jest także umieszczona lista komisji wyborczych.

Po zakończonej rejestracji każda osoba dostaje potwierdzenie zawierające adres komisji, w której będzie mogła oddać swój głos.

Wniosek o umieszczenie na liście wyborców można także teoretycznie przesłać drogą listowną z własnoręcznym podpisem (czyli osobiście w urzędzie konsularnym, albo listownie), lub na adres poczty elektronicznej konsula jako cyfrowa forma wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem (czyli mail do konsula z załączonym skanem lub zdjęciem pisemnego wniosku).

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niewiele dni pozostało do 10 października a poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przypomina Konsul Michał Arciszewski. W tej chwili, jeśli nie mamy możliwości skorzystania ze strony eWybory, to najlepiej dostarczyć go osobiście do Konsulatu.

„Nie ma możliwości zapisania się do wyborów drogą telefoniczną” podkreśla Gość Radia Deon Chicago.

Taka możliwość była jeszcze w 2019 roku ale obecne przepisy jej  nie dopuszczają.

W Chicago utworzono 19 komisji wyborczych – najwięcej jeśli chodzi o miasta w Stanach Zjednoczonych. To jest 4 komisje więcej niż w ostatnich polskich wyborach, które miały miejsce w 2019 roku. Zmieniły się także lokalizacje niektórych z nich, jak przekazuje Konsul Michał Arciszewski.

Polski Konsulat w Chicago starał się w miarę swoich możliwości umieścić je blisko polskich społeczności w mieście.

Godziny, w których lokale wyborcze będą otwarte są w całym kraju takie same: od 7.00AM do 9.00PM czasu lokalnego.

Wchodząc do komisji wyborczej podchodzimy do osób, które posiadają listę wyborców by złożyć na niej swój podpis. Okazujemy przy tym nasz paszport, tłumaczy nasz Gość.

„Żaden inny dokument nie upoważnia państwa do oddania głosu” przypomina Konsul Michał Arciszewski.

Można mieć także ze sobą potwierdzenie rejestracji do wyborów w danej komisji, ale nie jest ono konieczne. Po sprawdzeniu paszportu i nazwiska na liście wyborców dostaniemy te karty do głosowania, o które poprosimy. Mamy możliwość oddania głosu w wyborach do Sejmu, Senatu i w referendum.

„Nie ma obowiązku oddawania głosu w każdym z tych głosowań” wyjaśnia Gość Radia Deon Chicago. Jeśli np. nie weźmiemy karty do głosowania w referendum, zostanie to odnotowane, ale nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji.

Głosowanie jest tajne a głos oddajemy na papierze długopisem – nie ma systemu komputerowego w tym głosowaniu. Na kartach głosowania do Sejmu i Senatu zaznaczamy tylko jedną kratkę, wyraźnie pisząc symbol „X”.

„Postawmy ten znak „X” w taki sposób, żeby linie przecinały się w obrębie kratki” przypomina o staranności Konsul Michał Arciszewski. Jeśli linie znaku „X” przetną się poza kratką, to głos także będzie nieważny. Absolutnie nie stawiamy tzw. „ptaszka”, ani nie zamalowujemy kratki.

W referendum udzielamy odpowiedzi zaznaczając TAK lub NIE na postawione pytania. Nie ma konieczności odpowiedzenia na wszystkie pytania, jak wyjaśnia nasz Gość.

Tak więc głosujemy tylko pisemnie – nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego, internetowego czy telefonicznego.

Jak przypomina Gość Radia Deon Chicago za rok będziemy brać udział w wyborach do parlamentu europejskiego, a za dwa lata w wyborach prezydenckich w Polsce.

Zachęcamy by zapisać się do Wyborów Parlamentarnych w Polsce już dzisiaj!

 

Foto:  kancelaria Senatu, istock/Stadtratte/mychadre77/ djedura/Andrzej Rostek/

 

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

„Two Flags One Spirit”: Czarne butelki z polską wódką podbijają Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Na amerykański rynek z przytupem weszła marka „Two Flags One Spirit” – alkohol w stylowych czarnych butelkach ozdobionych dwoma flagami; polską i amerykańską już możemy kupować w dobrych polskich sklepach w Chicago. A w studiu Radia Deon wiceprezes firmy Generał Pułaski, która stoi za tym produktem, Sylwester Skóra, mówi dlaczego warto po niego sięgnąć.

Organiczna wódka marki „Two Flags One Spirit” znajduje się w oryginalnych, przyciągających wzrok, czarnych butelkach, ponieważ „pierwsze wrażenie podobno liczy się najbardziej”, jak twierdzi Sylwester Skóra. Butelka jest czarna ale częściowo przezroczysta. „Przez białe boki, jasne, można zobaczyć urok płynu, który jest w środku tej butelki”, mówi nasz Gość.

Ale nie mniej ważna jest oczywiście zawartość tych wyjątkowych butelek – produkowana w Polsce wódka także zbiera same entuzjastyczne i jak najlepsze recenzje od osób, które ją spróbowały. Tak, że zarówno wygląd jak i smak alkoholu „Two Flags One Spirit”, spotykają się z dynamiczną i bardzo pozytywną reakcją konsumentów.

Wódka ma wyrafinowany zapach z nutą cytryny i wanilii, oraz wyjątkowo gładki, lekko słodki smak wzbogacony naturalnym, charakterystycznym  aromatem żyta. Jest pięciokrotnie destylowana, co zapewnia niezrównaną gładkość i czystość, a użycie nieskazitelnej wody źródlanej z górskiej studni gwarantuje wyjątkową jakość w każdym łyku.

Wódka organiczna wytwarzana jest z ekologicznych upraw i jest produkowana bez użycia pestycydów, herbicydów i innych sztucznych substancji chemicznych. Powstaje przy użyciu praktyk rolnictwa organicznego, które traktują priorytetowo zrównoważony rozwój środowiska i promują zdrowie gleby i otaczających ekosystemów.

Jakość premium wódki marki „Two Flags One Spirit” jest potwierdzona przez amerykańskie certyfikaty. „Marian Nowacki, CEO Generał Pułaski, pracował nad tym hasłem, szyldem, marką, prawie 10 lat” mówi nasz Gość.

Wódka to dopiero pierwszy produkt tej marki, Sylwester Skóra zapowiada, że za za kilka miesięcy możemy spodziewać się kolejnych znakomitych opcji pod szyldem „Two Flags One Spirit”, które także „będą zdobywały rynek polonijny i amerykański”.

Wódka „Two Flags One Spirit” jest do nabycia w ponad 140 sklepach i punktach dystrybucji, nie tylko polonijnych ale i amerykańskich, rozmieszczonych na obszarze całego Chicago i jego przedmieść.

Produkt można także zamawiać pod numerem 773 282 22 22. Dzwoniąc na ten telefon można także zgłaszać miejsca,  gdzie wódka nie jest jeszcze dostępna, a produkt wkrótce pojawi się w danym sklepie.

W najbliższą niedzielę, 14 lipca, w czasie Rodzinnego Pikniku Wisłoki Chicago, firma Generał Pułaski podpisze umowę partnerską z polonijnym klubem, a goście będą mogli spróbować tego wyjątkowego trunku.

Sięgnijcie po polską wódkę „Two Flags One Spirit” – Na zdrowie!

Jak mówi Sylwester Skóra:

 

Źródło: informacja własna
Foto: Two Flags One Spirit

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Polonia w stanie Waszyngton kultywuje nasze tradycje. Działa tu polskie harcerstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Polonia ma wiele skupisk w Stanach Zjednoczonych, a jednym z nich jest odległy ale bardzo piękny stan Waszyngton, w którym mieszka Gość Radia Deon – Wojciech Las. Były żołnierz Armii Amerykańskiej zajmuje się działalnością m.in. polskiego harcerstwa w tym stanie, o którym mówi w naszym studiu.

Gospodarka stanu Waszyngton, położonego nad Oceanem Spokojnym, przy granicy z Kanadą, jest obecnie jedną z najlepiej rozwijających się gospodarek w Stanach Zjednoczonych. Dzieje się się tak dzięki obecności firm z branży technologicznej, jak tłumaczy Wojciech Las.

W Seattle, rodzinnym mieście Billa Gatesa, narodziły się znane obecnie na całym świecie firmy takie jak Nordstrom, UPC, Starbucks czy Amazon. Tutaj także swoje fabryki ma lotniczy potentat Boeing.

„W stanie Waszyngton jest fantastycznie, mamy blisko góry, ocean, jeziora. Tak, że mamy coś dla wszystkich” podkreśla nasz Gość, mając na myśli osoby lubiące aktywny wypoczynek; pływanie, bieganie czy chodzenie po górach jest dostępne w promieniu do 2 godzin jazdy ze stolicy stanu. Niestety ceny domów są tu bardzo wysokie i niewiele ustępują cenom w Kalifornii.

Jak mówi Wojciech Las, Polonia w całym stanie liczy około 120 tys. osób, a w okolicy Seattle jest to około 15 tys. ludzi.

W obu polskich parafiach są odprawiane Msze Św. w języku polskim. Pieczę nad tymi ośrodkami duszpasterskimi sprawują księża Chrystusowcy. Natomiast Dom Polski w Seattle, który powstał w 1918 roku, był kiedyś jedynym miejscem, gdzie Polonia ze stanu Waszyngton mogła się spotykać, nie tylko osoby starsze ale również dzieci, jak wspomina nasz Gość.

Odbywają się tu liczne uroczystości, festyny i różne spotkania wciąż nowych pokoleń Polaków, którzy mogą tu celebrować swoje tradycje i kulturę.

Parafia Św. Małgorzaty w Seattle

„To było jedyne miejsce, gdzie można było spotkać rówieśników i porozmawiać po polsku” mówi Wojciech Las, który przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych jako dziecko. W klubie także powstały pierwsze zespoły taneczne oraz polskie harcerstwo.

Teraz również Amerykanie często odwiedzają Dom Polski w Seattle, dzięki polskiemu jedzeniu oraz popularnym wydarzeniom tu organizowanym. W najbliższy  weekend organizowany jest tu Polski Festiwal, na którym wystąpi m.in. grupa z Chicago – zespół Lajkonik.

Dom Polski w Seattle

W Domu Polskim działa również od lat polska szkoła, a druga placówka powstała niedawno we wschodniej części miasta. Mogą do nich uczęszczać zarówno dzieci jak i dorośli, chcący uczyć się języka polskiego, jak mówi nasz Gość. Naszego ojczystego języka można także uczyć się na kursie prowadzonym na Uniwersytecie Stanu Waszyngton.

W stanie Waszyngton prężnie działa polskie harcerstwo – pierwszy hufiec założono w 1986 roku, a obecnie w szeregi harcerzy wstępują dzieci urodzone w USA, w większości dziewczynki.

Jak mówi Wojciech Las, aktualnie jest jedynym instruktorem harcerskim w Seattle, pozostałe osoby pełniące tą funkcję to kobiety. Grupa ze stanu Waszyngton będzie w tym roku uczestniczyła w X Światowym Zlocie Harcerzy, który odbędzie się w dniach od 28 lipca do 10 sierpnia w Camp Raven Knob w Północnej Karolinie.

Polscy harcerze w Seattle

W Seattle od ponad 30 lat organizowany jest także jesienią Festiwal Filmu Polskiego, a do miasta zjeżdżają wtedy polscy aktorzy i reżyserzy.

Wojciech Las zaprasza do odwiedzenia stanu Waszyngton i tamtejszej Polonii.

Źródło: informacja własna
Foto: Parafia Św. Małgorzaty w Seattle, Stowarzyszenie Domu Polskiego w Seattle, Seattle ZHP
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Montrose Deli w Roselle obchodzi jubileusz. Poczęstuje nas pysznościami i da zniżkę na zakupy

Opublikowano

dnia

Autor:

Trudno w to uwierzyć, ale od otwarcia czwartego sklepu Montrose Deli w rejonie Chicago – lokalizacji w Roselle, mija już dwa lata. To znakomita okazja by wspólnie  poświętować, ciesząc się najlepszą ofertą polskiej sieci i najpyszniejszym jedzeniem. Na wyjątkowo smaczny jubileusz, który odbędzie się już w tą sobotę, zaprasza w studiu Radia Deon menedżerka Montrose Deli, Anna Dudziński.

„Dwa lata minęły tak szybko, że sami jesteśmy zdumieni”, mówi Anna Dudziński o otwarciu najnowszego sklepu Montrose Deli, który zdobył uznanie i stałych klientów wśród mieszkańców nie tylko Roselle ale i innych zachodnich przedmieść, m.in. Schaumburga, Batavii czy Elk Grove Village.

Jubileuszowe świętowanie rozpocznie się od godziny 10.00AM a jego podstawą będzie oczywiście degustacja najlepszych specjałów oferowanych przez Montrose Deli.

„Będziemy częstować, będziemy degustować nasze wyśmienite posiłki. Jeśli ktoś ich jeszcze nie zna to będzie wyśmienita okazja, oczywiście, żeby ich spróbować” zachęca Anna Dudziński.

Nawet dla samej tej kwaśnicy warto przyjechać do sklepu w Roselle, podkreśla nasz Gość, ale nie obejdzie się również bez wspaniałego, rocznicowego tortu.

Ale znakomite jedzenie to nie wszystko, co dla swoich klientów przygotował sklep Montrose Deli w Roselle w sobotę, 13 lipca. Wszystkie osoby robiące w tym dniu zakupy dostaną 15% zniżki na wszystkie artykuły, by jubileusz przyniósł jeszcze więcej radości, a Anna Dudziński zapowiada także, że czeka ich tajemnicza niespodzianka.

Wielki i nowoczesny sklep Montrose Deli w Roselle, położony przy 550 W Lake St. ma dogodną lokalizację dla wielu sąsiadujących polonijnych społeczności i duży parking. Jest otwarty codziennie od godziny 7.00AM do 8.00PM.

Jak mówi w naszym studiu Anna Dudziński, Polonia z innych części Chicago także pyta o kolejną, piątą  lokalizację polskiej sieci. Jej właściciele rozważają tą kwestię, ale jeszcze nie podjęli decyzji o otworzeniu następnego sklepu.

Montrose Deli, mający 4 placówki w rejonie Chicago zapewnia swoim klientom zawsze świeże wędliny, mięsa, nabiał i pieczywo po atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach. Dokłada także wszelkich starań by oferowana żywność była zawsze najwyższej jakości.

Lokalizacje sklepów Montrose Deli:

  • 1731 W. Golf Rd, Mount Prospect, IL 60056 (847) 258-5042
  • 6601 W. Irving Park Rd, Chicago, IL 60634 (773) 628-7515
  • 5411 W Montrose Ave, Chicago, IL 60641 (773) 725-6123
  • 550 W Lake St,Roselle, IL 60172 (224) 653-9197

Od wielu lat Montrose Deli znane jest także z najlepszej kuchni zarówno na terenie Chicago jak też i całego stanu Illinois. Tutejsi kucharze słyną z przygotowania wyśmienitych dań, począwszy od podstawowych zestawów obiadowych aż do najbardziej wyszukanych potraw na każdego rodzaju przyjęcia.

Polska sieć prowadzona przez Halinę i Stanisława Urbaniaków, zawsze wspierała i nadal wspiera mnóstwo wydarzeń i inicjatyw, zwłaszcza tych związanych z Polską, patriotyzmem i promocją Polskości w Stanach Zjednoczonych.

Warto odwiedzić sklep Montrose Deli w Roselle 13 lipca!

Zaprasza menedżerka, Anna Dudziński:

 

Źródło: informacja własna
Foto: Montrose Deli
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu