Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Konsul Michał Arciszewski: By wziąć udział w polskich wyborach trzeba się zapisać do 10 października

Opublikowano

dnia

14 października w Chicago możemy oddać głos w Wyborach Parlamentarnych w Polsce i dzięki temu mieć wpływ na to jak nasza Ojczyzna nadal będzie się rozwijać i jak będzie się w niej żyło naszym Rodakom. Zdecydowanie zachęcamy aby to zrobić, a w naszym studiu Michał Arciszewski z Polskiego Konsulatu w Chicago dokładnie tłumaczy związane z głosowaniem procedury.

„Każdy kto chce zagłosować musi się zapisać” podkreśla Konsul Michał Arciszewski. To jest zasada dotycząca właśnie głosowania za granicą. Konieczność rejestracji obejmuje więc wszystkich, łącznie z tymi osobami, które są już zapisane by głosować a wyborach amerykańskich.

Zapisy cały czas trwają i w tej chwili na liście wyborców w Chicago jest ponad 8 tysięcy osób, jak przekazuje Gość Radia Deon.

„Ostatni dzień, w którym można się zapisać to dzień 10 października” zaznacza Michał Arciszewski.

Dobrą stroną konieczności samodzielnego zapisania się jest zupełnie dowolny wybór komisji wyborczej, w której chcemy wziąć udział w wyborach. Może być to placówka położona nawet poza granicami Stanów Zjednoczonych, jeśli akurat przebywamy za granicą, tłumaczy Konsul Michał Arciszewski.

„Najlepszym, najszybszym i w tej chwili najbardziej pewnym sposobem zapisania się jest w tej chwili strona eWybory” wyjaśnia Gość Radia Deon Chicago. Na tej stronie jest także umieszczona lista komisji wyborczych.

Po zakończonej rejestracji każda osoba dostaje potwierdzenie zawierające adres komisji, w której będzie mogła oddać swój głos.

Wniosek o umieszczenie na liście wyborców można także teoretycznie przesłać drogą listowną z własnoręcznym podpisem (czyli osobiście w urzędzie konsularnym, albo listownie), lub na adres poczty elektronicznej konsula jako cyfrowa forma wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem (czyli mail do konsula z załączonym skanem lub zdjęciem pisemnego wniosku).

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niewiele dni pozostało do 10 października a poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przypomina Konsul Michał Arciszewski. W tej chwili, jeśli nie mamy możliwości skorzystania ze strony eWybory, to najlepiej dostarczyć go osobiście do Konsulatu.

„Nie ma możliwości zapisania się do wyborów drogą telefoniczną” podkreśla Gość Radia Deon Chicago.

Taka możliwość była jeszcze w 2019 roku ale obecne przepisy jej  nie dopuszczają.

W Chicago utworzono 19 komisji wyborczych – najwięcej jeśli chodzi o miasta w Stanach Zjednoczonych. To jest 4 komisje więcej niż w ostatnich polskich wyborach, które miały miejsce w 2019 roku. Zmieniły się także lokalizacje niektórych z nich, jak przekazuje Konsul Michał Arciszewski.

Polski Konsulat w Chicago starał się w miarę swoich możliwości umieścić je blisko polskich społeczności w mieście.

Godziny, w których lokale wyborcze będą otwarte są w całym kraju takie same: od 7.00AM do 9.00PM czasu lokalnego.

Wchodząc do komisji wyborczej podchodzimy do osób, które posiadają listę wyborców by złożyć na niej swój podpis. Okazujemy przy tym nasz paszport, tłumaczy nasz Gość.

„Żaden inny dokument nie upoważnia państwa do oddania głosu” przypomina Konsul Michał Arciszewski.

Można mieć także ze sobą potwierdzenie rejestracji do wyborów w danej komisji, ale nie jest ono konieczne. Po sprawdzeniu paszportu i nazwiska na liście wyborców dostaniemy te karty do głosowania, o które poprosimy. Mamy możliwość oddania głosu w wyborach do Sejmu, Senatu i w referendum.

„Nie ma obowiązku oddawania głosu w każdym z tych głosowań” wyjaśnia Gość Radia Deon Chicago. Jeśli np. nie weźmiemy karty do głosowania w referendum, zostanie to odnotowane, ale nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji.

Głosowanie jest tajne a głos oddajemy na papierze długopisem – nie ma systemu komputerowego w tym głosowaniu. Na kartach głosowania do Sejmu i Senatu zaznaczamy tylko jedną kratkę, wyraźnie pisząc symbol „X”.

„Postawmy ten znak „X” w taki sposób, żeby linie przecinały się w obrębie kratki” przypomina o staranności Konsul Michał Arciszewski. Jeśli linie znaku „X” przetną się poza kratką, to głos także będzie nieważny. Absolutnie nie stawiamy tzw. „ptaszka”, ani nie zamalowujemy kratki.

W referendum udzielamy odpowiedzi zaznaczając TAK lub NIE na postawione pytania. Nie ma konieczności odpowiedzenia na wszystkie pytania, jak wyjaśnia nasz Gość.

Tak więc głosujemy tylko pisemnie – nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego, internetowego czy telefonicznego.

Jak przypomina Gość Radia Deon Chicago za rok będziemy brać udział w wyborach do parlamentu europejskiego, a za dwa lata w wyborach prezydenckich w Polsce.

Zachęcamy by zapisać się do Wyborów Parlamentarnych w Polsce już dzisiaj!

 

Foto:  kancelaria Senatu, istock/Stadtratte/mychadre77/ djedura/Andrzej Rostek/

 

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dotacje z UE dają pieniądze na inwestycje w Polsce. Warto skorzystać!

Opublikowano

dnia

Autor:

Polakom przysługują dotacje z Unii Europejskiej, ale zdobycie takiego dofinansowania nie jest łatwe – trzeba znaleźć odpowiedni program, zakwalifikować się do niego i skompletować potrzebną dokumentację. Zapleczem zdobywania europejskich grantów profesjonalnie zajmuje się Maciej Bagiński i jego biura w Polsce i USA. Warto sięgnąć po te pieniądze i inwestować w Ojczyźnie, mówi Gość Radia Deon.

Maciej Bagiński jest twórcą i właścicielem firmy Euroleader. Od 20 lat skutecznie pozyskuje dotacje z Unii Europejskiej, wspierany przez kilkudziesięcioosobowy zespół ekspertów prawnych i ekonomicznych.

W kwietniu Unia Europejska rozpoczęła transfer ogromnej puli pieniędzy do Polski tzw. Funduszy Europejskich. Nasza Ojczyzna dostanie w sumie 256 mld zł, z przeznaczeniem na dotacje i preferencyjne pożyczki.

„Przez najbliższe 5 lat będziemy mieć możliwość realizowania rozmaitych projektów w Polsce w oparciu o środki Unii Europejskiej” mówi Maciej Bagiński. Informacji na temat dostępnych grantów należy szukać na stronach rządowych lub u firm profesjonalnie zajmujących się nimi.

„Dotacja to jest bezzwrotne sfinansowanie projektu, który ma swój cel, ma swoje wskaźniki i ma swoje efekty”, wyjaśnia nasz Gość. Dotacje biznesowe dotyczą małych i średnich przedsiębiorstw, zarówno istniejących, jak i tych, które chcemy założyć.

Istnieją specjalizacje wspólne dla wszystkich województw, np. telekomunikacyjno-informatyczna, czy energetyczna, oraz właściwe tylko dla poszczególnych województw, np. turystyczna, meblarska, związana z przestrzenia kosmiczną lub produkcją określonych wyrobów metalowych, tłumaczy Maciej Bagiński.

„Aplikować o dotacje może firma założona lub istniejąca w Polsce”, jak wyjaśnia nasz Gość, ale my, jako Polonia amerykańska, możemy inwestować i być np. udziałowcem takiego przedsiębiorstwa prowadzonego w Ojczyźnie, do czego nie jest konieczne posiadanie polskiego paszportu.

Dotacje unijne obejmują kwoty od kilkudziesięciu tysięcy dolarów, do nawet kilkunastu milionów, dofinansowujących do 85% projektu.

„Myślę, że naszym obowiązkiem biznesowym jest maksymalnie korzystać i być konkurencyjną gospodarką na świecie” zaznacza Maciej Bagiński. W ten sposób także spełniamy nasz patriotyczny obowiązek.

Aby dostać grant unijny, trzeba dysponować min. 20-30% wkładu własnego, mieć dobry biznesplan, w którym ważna jest innowacyjność, i ująć takie kwestie jak np. stworzenie miejsc pracy, lokalny rozwój, czy działalność międzynarodowa. Musi zostać także przygotowana, obejmująca kilka lat, prognoza finansowa.

Dotacje dotyczą nie tylko wielkiego biznesu – fabryk i projektów technologicznych, ale też mniejszych inwestycji, podkreśla nasz Gość.

Np. Polak mieszkający w USA i posiadający gospodarstwo w Polsce po swoich dziadkach, może założyć agroturystykę z kajakami, rowerami, czy końmi, korzystając z unijnego dofinansowania na poziomie nawet do 90%. Co więcej, jeśli taka działalność dobrze prosperuje i chcemy ją rozwijać, to możemy się starać o kolejne granty.

O kwalifikacji do dotacji danego projektu decydują zespoły gminne, urzędnicy z urzędów marszałkowskich, lub specjalnych instytucji, w zależności od tego jak duży jest grant i czy jest to konkurs regionalny czy krajowy, tłumaczy Maciej Bagiński.

W tym programie wszyscy wygrywają – inwestorzy się bogacą, a Polska się rozwija.

Nasz Gość przygotował specjalną stronę internetową: polskiedotacje.com. Tutaj wszyscy zainteresowani pozyskaniem unijnej dotacji znajdą aktualne informacje na temat dostępnych konkursów.

Maciej Bagiński czas zawodowy spędza w USA (także w Chicago) oraz w Polsce (Warszawa, Wrocław, Kraków). Jest członkiem zarządu Polish American Chamber of Commerce in Texas.

W sprawie konsultacji dotyczących pozyskania dotacji z Unii Europejskiej z naszym Gościem można się kontaktować bezpośrednio pod nr.tel. 737 484 6444 lub adres mail: baginski@euroleader.com.

Zachęcamy do kontaktu – warto sięgnąć po pieniądze i inwestować w Polsce!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/ Rawpixel/Wasan Tita/

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wywieśmy polskie flagi! Niech będzie biało-czerwono przed paradą

Opublikowano

dnia

Autor:

Przygotowania do tegorocznej Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja są już zapięte na ostatni guzik. Wywieśmy polskie flagi już teraz, świętując ten tydzień, albo nawet cały miesiąc – apelują w studiu Radia Deon Chicago dr Łucja Mirowska-Kopeć, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja i prezes Związku Klubów Polskich, oraz Jan Kopeć, koordynator parady. Niech będzie pięknie, biało-czerwono, i niech będzie nas widać!

Choć Polonia jest obecnie rozproszona na obszarze Chicago, udekorujmy nasze samochody, domy i firmy biało-czerwonymi flagami, aby było widać Polaków w Wietrznym Mieście. To wielka prośba od Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja.

Jeśli chodzi o szczegóły techniczne parady, to władze miasta uczulają na kwestie bezpieczeństwa – zalecają by nie brać plecaków ze sobą, oraz na utrzymanie czystości. Niestety nie można używać konfetti, co zrobiła jedna ze szkół w zeszłym roku – efekt był wspaniały, ale zaśmiecili nim ulicę i urzędnicy miejscy mieli o to pretensje.

„Pokażmy, że my jako Polacy jesteśmy bardzo zdyscyplinowani i lubimy czystość” apeluje Jan Kopeć.

Kolejna sprawa organizacyjna i prośba dla uczestników parady jest taka by nie zatrzymywać i nie rozbierać na miejscu rydwanów po zakończeniu przemarszu, ponieważ w ten sposób tworzą się korki, zwłaszcza, że na odcinku Columbus Drive prowadzone są roboty drogowe i jest czynny tylko jeden pas ruchu.

W tym roku także jest organizowany konkurs na najpiękniejszy rydwan i najciekawszą grupę marszową. Puchary dla zwycięzców zostaną rozdane podczas bankietu, który odbędzie się 5 maja.

Wśród gości tegorocznej parady, swoją obecność ponownie potwierdziła delegacja samorządowców z Podkarpacia; Wicemarszałek Sejmiku i przedstawiciel Marszałka Podkarpackiego. „To nasi stali goście, więc to prawie jak nie goście, tylko jak swoi, bardzo się z tego cieszymy”, zaznacza dr Łucja Mirowska-Kopeć.

Obecnych będzie także wielu Radnych Chicago, a Komitet ma nadzieję, że pojawi się Burmistrz, Brandon Johnson.

Dr Łucja Mirowska-Kopeć gorąco zachęca także, by wziąć udział w ceremonii podniesienia polskiej flagi na Daley Plaza, które będzie miało miejsce 2 maja. To ogromna flaga, która musi być przywieziona na wózku, a wciąga ją na maszt uprawniony pracownik miejski. Ze względu na jej wielkość i ciężar Marszałek Parady robi to tylko symbolicznie.

„Mam takie marzenie, żebym już od nikogo nie usłyszała, że nigdy nie uczestniczył w paradzie” mówi dr Łucja Mirowska-Kopeć, zapraszając całą Polonię na nasze największe święto w Chicago.

Musimy tam być!

133. Parada Dnia Konstytucji 3 Maja rozpocznie się w sobotę, 4 maja o godz. 11:30AM w centrum Chicago.

Harmonogram wydarzeń Tygodnia Konstytucyjnego:

2 maja:

  • godz. 10:00 a.m. – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
  • godz. 12.00 a.m. – Ceremonia Podniesienia Polskiej Flagi, Uroczystości Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą Daley Plaza, Chicago, IL

3 maja:

  • Bankiet Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Policjantów Allegra Banquets; organizator: Polish American Police Association,
  • Dzika Cycling in Celebration of Polish Constitution Day 2024 – Klasa Rowerowa Dzikiej z okazji Konstytucji 3 Maja. Wymagana rejestracja pod nr te. 773-230-8613; organizator: Dzika Fitness

4 maja:

  • godz. 8:30 a.m. Pre-Parade Brunch – Chicago Society – Hilton Chicago; organizator: Chicago Society
  • godz. 11:30 a.m. Parada Konstytucji 3 Maja, Chicago; Balbo/Columbus Drive
  • godz. 2:00 p.m – Chicago Chopin Foundation Grand Constitution Day Concert – Wielki Koncert Konstytucyjny, Ogród Chopina; przy 11 St. i Michigan Ave., Grand Park; organizator: Chicago Chopin Foundation

5 maja:

  • godz. 11:30 a.m. – Msza święta w intencji Ojczyzny i pokoju, St. J. Brebeuf; 8307 N. Harlem Ave, Niles, IL 60714; organizator: Polish National Alliance
  • godz. 2:00 p.m – Lunch z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja, Jolly Inn Banquets; 6501 W. Irving Park Rd., Chicago, IL 60641; Ewa Rumiński, tel. 773-742-1477 lub 3maj@usa.com
  • godz. 5:00PM – Koncert „Polish & Proud” w kościele św. Cyryla i Metodego, 608 Sobieski St, Lemont, IL; organizator: Lira Ensemble & Związek Klubów Polskich w USA.

 

Kontakt do Komitetu Parady:
May 3rd Parade Committee, 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639, info@polishparade.org, 773-992-0857

 

Źródło: polishparade
Foto: polishparade

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dziś ostatnia okazja by usłyszeć „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę w Palos Hills, możemy po raz ostatni tej wiosny usłyszeć podniosłe „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”. Wykonują go Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard wraz z chórem Paderewski Symphony Orchestra, orkiestrą symfoniczną, uznanymi solistami i recytatorami. W studiu Radia Deon Chicago, do uczestnictwa w tej niezwykłej modlitwie, zapraszali Piotr Pałka, kompozytor i Zbigniew Blicharz, dyrygent i organista.

Muzykę do oratorium skomponował Piotr Pałka, słowa napisał ks. Zygmunt Ostrowski, a rolę dyrygenta objął Zbigniew Blicharz. Ale ten wyjątkowy program słowno-muzyczny to nie tylko dzieło muzyczne a przede wszystkim piękna i wzniosła modlitwa, podkreśla jego kompozytor.

„Moim celem jako kompozytora było, żeby ten utwór, wszystkich którzy będą go słuchali, którzy będą uczestniczyli w nim, stał się dla nich też takim głębokim doświadczeniem duchowym.” zaznacza Piotr Pałka.

Zbigniew Blicharz poświęcił wiele czasu by wykonanie „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” było tak wspaniałe, podobnie jak osoby występujące w chórze, które wykonały ogromną pracę, uważa kompozytor. I faktycznie artyści modlą się, wykonując oratorium.

Ważne jest aby rozumieć treść śpiewanego utworu, podkreśla Piotr Pałka. Czasem jakiś wykonawca może być lepszy technicznie, ale jeśli zabraknie mu osobistej refleksji w stosunku do utworu, to nie będzie autentyczny w swoim występie.

Piotr Pałka

Zbigniew Blicharz przypomina, że Jan Paweł II prosił Polaków o to by głosili całemu światu Orędzie Miłosierdzia Bożego, które tak pięknie przekazała w swoim „Dzienniczku” Siostra Faustyna Kowalska.

„Oratorium jest taką pigułką, streszczeniem jakby całego Pisma Świętego. Zaczynamy od stwarzania, od pierwszych ludzi, kończymy na naszych błogosławionych i świętych”, wyjaśnia Zbigniew Blicharz. „Na końcu wybrzmi potężne Alleluja, ale wcześniej też Jezu ufam Tobie”.

W oratorium biorą udział znakomici artyści.

W „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” mogą także uczestniczyć osoby nie mówiące po polsku, ponieważ programowi towarzyszy tłumaczenie na j. angielski w postaci napisów, jak wyjaśnia Zbigniew Blicharz.

Program trwa 1 godzinę i 25 minut. W tym roku został wzbogacony o utwór „Alleluja”.

Ostatnie wykonanie odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 6.00PM, w kościele Najświętszego Serca – 8245 W 111th St., Palos Hills

Na oratorium nie są sprzedawane bilety, ale organizatorzy gorąco proszą o dobrowolne donacje, ponieważ koszty występu są duże i parafie muszą dopłacać.

 

Źródło: informacja własna
Foto: milosierdzie.us
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu