Połącz się z nami

Kościół

Archidiecezja St. Louis łączy swoje parafie i zamyka katolickie szkoły

Opublikowano

dnia

Archidiecezja St. Louis może zamknąć ponad 25 katolickich szkół podstawowych w związku z szeroko zakrojonym planem restrukturyzacji, który spowodował już zamknięcie i połączenie wielu parafii. Ten problem znamy także z wielu innych diecezji, także z Chicago, zaznacza Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Przedstawiciele mniej więcej jednej trzeciej z 80 katolickich parafialnych szkół podstawowych w archidiecezji St. Louis spotka się z przedstawicielami Biura Edukacji i Formacji Katolickiej oraz wikariuszem biskupim, aby skonsultować się w sprawie ich obecnego i przyszłego statusu, ogłosiła 27 września archidiecezja.

Szkoły te zostały wybrane na podstawie liczby uczniów, trendów demograficznych, możliwości finansowych parafii i szkoły oraz bliskości sąsiadujących katolickich parafialnych szkół podstawowych – podano w ogłoszeniu.

Przez cały październik Archidiecezjalne Biuro ds. Edukacji i Formacji Katolickiej oraz archidiecezjalni wikariusze biskupi będą spotykać się z proboszczami, aby omówić „długoterminową trwałość ich parafialnych szkół podstawowych”.

„Spotkania te będą miały charakter konsultacyjny, a proboszczowie podzielą się i rozważą te informacje z władzami parafii i szkół. Po zakończeniu tego procesu proboszczowie zwrócą abpowi Różańskiemu zalecenia dotyczące ich parafialnych szkół podstawowych, podobnie jak miałoby to miejsce w ramach zwykłej procedury archidiecezjalnej” – napisano w ogłoszeniu.

„Proboszczowie, którzy uważają, że ich szkoły zapewniają zrównoważony rozwój w perspektywie długoterminowej, zostaną poproszeni o rozważenie bieżących procesów, opracowanie planu wykonalności i zaangażowanie się w wysiłki związane z planowaniem strategicznym w celu stworzenia silnych, rentownych katolickich szkół podstawowych”.

Archidiecezja oświadczyła, że spodziewa się ogłosić zmiany w szkołach na początku grudnia – być może w przypadku niektórych szkół później. A zmiany zostaną wprowadzone w roku szkolnym 2024–2025.

Archidiecezja oświadczyła wcześniej, że w odpowiedzi na prośby o podniesienie wynagrodzeń nauczycieli rozważa nowy model wynagrodzeń, który zacznie obowiązywać w roku akademickim 2023–2024.

St. Louis nie jest jedną z największych diecezji w kraju, ale w przeszłości w szkołach katolickich uczyła się nieproporcjonalnie duża liczba uczniów.

Jeszcze w ubiegłym roku 38% katolickich dzieci w wieku szkolnym w St. Louis uczęszczało do szkół katolickich w porównaniu z 13% w kraju, a 31% katolickich dzieci w wieku licealnym uczęszcza do szkół katolickich w porównaniu z 10% w całym kraju.

Proces konsultacji jest częścią większego procesu konsolidacji pod nazwą „All Things New”, którym zarządza Katolicki Instytut Przywództwa (CLI) z siedzibą w Pensylwanii. Podobne działania podjęto w ostatnich latach w innych głównych archidiecezjach środkowo-zachodnich, takich jak Pittsburgh i Cincinnati.

Liczne czynniki, w tym rosnąca urbanizacja i rosnąca przestępczość, doprowadziły w ostatnich latach do exodusu ludzi z historycznego centrum St. Louis, gdzie skupiała się największa liczba dużych, historycznych parafii.

Od kilkudziesięciu lat katolicy stopniowo przemieszczają się na zachód, od centrum miasta wzdłuż rzeki Missouri w kierunku przedmieść, pozostawiając parafie w bardziej miejskich obszarach z mniejszą populacją katolików, z których mogą czerpać.

Ogółem w 2021 r. liczba katolików w archidiecezji St. Louis po raz pierwszy od lat 60. XX wieku spadła poniżej 500 000. Według prognoz archidiecezjalnych do 2026 r. liczba parafii prawdopodobnie przekroczyłaby liczbę księży.

Ostateczne plany abp Różańskiego dotyczące fuzji i zamknięć, ogłoszone w maju, przewidywały zamknięcie lub połączenie około 25% parafii archidiecezji.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, St. Louis Catholic School

Kościół

Watykan w ONZ: aborcja nie jest drogą do zrównoważonego rozwoju

Opublikowano

dnia

Autor:

Przedstawiciel Watykanu wyraził na forum ONZ sprzeciw wobec międzynarodowych działań prowadzących do erozji szacunku dla świętości ludzkiego życia i niezbywalnej godności osoby ludzkiej. Abp Gabriele Caccia zabrał głos na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odbyła się z okazji 30. Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju.

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych przypomniał, że trzy dekady temu zajęto się w Kairze pilnymi kwestiami związanymi z populacją i rozwojem, uznając kluczowe znaczenie zapewnienia dobrobytu jednostek i rodzin. Był to ważny kamień milowy w zrozumieniu relacji między populacją a rozwojem.

Abp Caccia zauważył, że deklaracja przedstawiała ludzi nie jako przeszkodę w rozwoju, ale stawiała w centrum troskę o zrównoważony rozwój.

Watykański dyplomata przypomniał, że w ostatnich latach ONZ zaczęła odchodzić od tej zasady i przedstawiała kwestię „zaludnienia” jako problem, który należy rozwiązać.

„Jest to wyraźnie widoczne w naciskach na aborcję pod przykrywką politycznie poprawnego języka, przez czynienie jej głównym celem” – mówił abp Caccia. Wskazał, że Stolica Apostolska zdecydowanie sprzeciwia się działaniom prowadzącym do erozji szacunku dla świętości ludzkiego życia i niezbywalnej godności osoby ludzkiej.

„To ludzie są najważniejszym i najcenniejszym zasobem każdego narodu” – mówił hierarcha, cytując założenia konferencji z Nairobi.

Wskazał, że w rocznicę tego spotkania kluczowe jest odrzucenie poglądu, że kontrola populacji jest kluczem do zrównoważonego rozwoju.

„Zamiast tego konieczne jest zagwarantowanie wszystkim mężczyznom, kobietom i dzieciom możliwości pełnego wykorzystania ich potencjału” – wskazał w Nowym Jorku przedstawiciel Watykanu.

Vatican News

Czytaj dalej

News USA

Florydzka diecezja utworzyła mauzoleum służące dzieciom poronionym

Opublikowano

dnia

Autor:

23 kwietnia biskup Diecezji St.Augustine, Erik Pohlmeier, dokonał poświęcenia “Precious Ones Baby Mausoleum” na miejskim cmentarzu San Lorenzo, na Florydzie. O specjalnym miejscu pochówku najmniejszych dzieci mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Ważące 44 000 funtów granitowe mauzoleum, nad którym pracowano 6 lat, zostało zaprojektowane dla dzieci utraconych w młodym wieku w wyniku poronienia, zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej lub martwego urodzenia.

Badanie przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że poronienia są częstymi zdarzeniami i kobiety często znoszą je po cichu. Według Mayo Clinic około 10% do 20% znanych ciąż kończy się poronieniem, zwykle z powodu problemów rozwojowych.

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób CDC co roku w USA rodzi się ponad 20 000 martwych dzieci, a każdego roku w USA odnotowuje się ponad 3000 przypadków nagłej, niespodziewanej śmierci łóżeczkowej.

W poświęceniu mauzoleum uczestniczyły rodziny, które doświadczyły utraty dziecka.

Maureen Shilkunas, dyrektor Biura ds. Życia Ludzkiego i Godności w Diecezji St. Augustine ściśle współpracuje z parami, które doświadczyły poronienia lub utraty dziecka i pomaga im przygotować się do uroczystości żałobnej. Szczątki poronionych dzieci chowa się razem, we wspólnym grobie, ze względu na ich małe rozmiary.

Projekt krypty kosztował 250 000 dolarów i był w dużej mierze darem świeckich dla lokalnego Kościoła.

Rodzice często muszą zostawiać szczątki zmarłych dzieci w szpitalu, a w niektórych szpitalach szczątki są one traktowane jako odpady kliniczne i spalane. W związku z tym kobiety często zgłaszają brak wsparcia społecznego, zrozumienia, a nawet uznania swojej straty.

Każda para, niezależnie od wyznania, może bezpłatnie pochować swoje dziecko w “Precious Ones Baby Mausoleum” – ​​nawet ci, którzy dokonali aborcji, mogą przynieść szczątki do pochówku.

 

Źródło: cna
Foto: Fran Ruchalski/courtesy of the Archdiocese of St. Augustine
Czytaj dalej

Kościół

Tysiące wiernych w Watykanie uczciło Jana Pawła II w 10. rocznicę jego kanonizacji

Opublikowano

dnia

Autor:

Z udziałem tysięcy wiernych, w tym wielu Polaków w Bazylice św. Piotra w Watykanie celebrowano Mszę świętą w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II. Przewodniczył jej kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosił kard. Angelo Comastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej, który podkreślał, że Jan Paweł II występował w obronie pokoju, rodziny i życia ludzkiego.

Wśród koncelebransów był kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz Papieża Polaka, który zwracał uwagę, że pamięć i miłość wiernych do Jana Pawła II dzięki uroczystej Mszy świętej na nowo została ożywiona.

„Zacząłem swoją służbę za pontyfikatu Jana Pawła II. Kiedy rozpoczynałem i potem, gdy byłem podsekretarzem, Jan Paweł wciąż tu był, więc dla mnie są to bardzo silne wspomnienia. Myślę, że dla Kościoła był naprawdę Papieżem o wielkiej przenikliwości.

Z wielką mocą poruszał kwestie, o których wspomniał kardynał Comastri, i wiedział jak reagować na tendencje do sekularyzacji. Był w naszym świecie. To prawdziwie wielki zwiastun Jezusa Chrystusa, wielki świadek Jezusa Chrystusa” – powiedział Radiu Watykańskiemu – Vatican News Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

W rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News wielkość Jana Pawła II podkreśliła podczas uroczystości w Watykanie Ambasador Rzeczypospolitej we Włoszech Anna Maria Anders.

Miał, tak samo jak mój ojciec, wielką odwagę, mówił szczerze, to co myślał. Jan Paweł II jest znany na całym świecie, jest też bardzo ceniony we Włoszech. Spotkałam go trzy razy, podczas różnych uroczystości na przestrzeni wielu lat, nigdy takiego Papieża nie było, był kimś wyjątkowym” – dodała.

W rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary podkreślił, że przesłaniem Jana Pawła II było umieszczenie Chrystusa w centrum.

„Bez Chrystusa nie ma zbawienia, nie ma przyszłości dla ludzkości. Przyszłości nie ma również bez rodziny. Z małżeństwa mężczyzny i kobiety wynika też świętość życia. Nikt nie ma prawa zabijać innych i każdy ma prawo do życia od samego początku, od pierwszej chwili poczęcia w łonie matki. Jan Paweł II przypominał nam, że drogą Kościoła jest istota ludzka” – dodał kardynał, wskazując na odważną postawę Papieża Polaka, który stanowczo sprzeciwiał się wszelkim próbom niszczenia życia.

Obecny podczas uroczystości rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślał, że 10. rocznica kanonizacji to również wielkie święto i radość dla całej uczelni.

„Pamiętam, kiedy po jego odejściu do domu Ojca podczas Senatu powstał wniosek, aby wystąpić do Stolicy Apostolskiej z prośbą o nadaniu KUL imienia Jana Pawła II. Po jakimś czasie przyszła odpowiedź, że w związku z tym, że Karol Wojtyła był przez 24 lata wykładowcą naszej uczelni, ranga zostanie podniesiona i nazywać się będzie: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II” – wspominał w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News Rektor KUL.

Biskup Jan Zając przypomniał, że we Włoszech mówiono o Janie Pawle II „nostro Papa”. „To nie jest łatwe dla nas Polaków do pojęcia, ale rzeczywiście tak traktowali Karola Wojtyłę. Cieszę się, że dziś możemy być tutaj razem i dziękować Bogu za Papieża, a także Włochom, którzy potrafili go aż tak docenić” – wskazał.

Podkreślił, że Papież pozostawił bogactwo nauczania, z którego Polacy w większym stopniu powinni korzystać.

Siostra Urszula, ze Szpitala Dzieciątka Jezus w Rzymie powiedziała, że możliwość przeżywania świętości Jana Pawła II jest wielkim darem.

„To wspaniałe, że możemy tu, przy jego grobie, dziękować Bogu za te łaski. Posługujemy w szpitalu, jako przedłużenie ręki Papieża, on chciał być blisko chorych i potrzebujących, teraz my chcemy iść tą drogą” – dodała. „Naszą drogą życia, tak samo jak Jana Pawła II, jest zawołanie Totus Tuus” – podkreśliła.

Autor: Tomasz Zielenkiewicz – Watykan
Foto: @VaticanNewsPL
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu