Kościół
Uczniowie szkół katolickich osiągają lepsze wyniki niż dzieci ze szkół publicznych

Najnowsze wyniki testów z matematyki i czytania na rok 2024, opublikowane przez National Assessment of Educational Progress (NAEP), pokazują, że uczniowie szkół katolickich znacząco wyprzedzili swoich rówieśników ze szkół publicznych. O wysokiej jakości, jaką utrzymuje edukacja katolicka w Stanach Zjednoczonych, mówi Jezuita, Ojciec Józef Polak.
National Assessment of Educational Progress (NAEP), znany jako „krajowy raport edukacyjny” (Nation’s Report Card), ocenił uczniów czwartej i ósmej klasy w całych Stanach Zjednoczonych. Dane z testów przeprowadzonych między styczniem a marcem 2024 r. wskazują, że uczniowie szkół katolickich osiągnęli wyższe wyniki w obu kategoriach: matematyce i czytaniu.
Podczas gdy wyniki uczniów szkół publicznych nie wróciły jeszcze do poziomów sprzed pandemii COVID-19, a w przypadku czytania nawet nadal spadają, szkoły katolickie konsekwentnie utrzymują wysoką jakość nauczania.
Wyższe wyniki uczniów szkół katolickich są widoczne już od lat 90-tych XX wieku i potwierdzają długoterminowy trend lepszych osiągnięć akademickich w tych placówkach.
National Catholic Educational Association (NCEA) podkreśliło w swoim komunikacie prasowym, że oceny NAEP są uznawane za „złoty standard testowania”. Prezes i dyrektor generalny NCEA, Steven Cheeseman, zaznaczył, że misja edukacji katolickiej wykracza poza same wyniki akademickie.
Rosnące wsparcie dla wyboru szkoły
Sukcesy szkół katolickich ponownie skupiły uwagę na krajowych inicjatywach dotyczących wyboru szkoły. Liderzy katoliccy wspierają projekty ustaw, które umożliwiłyby większej liczbie uczniów dostęp do edukacji w szkołach katolickich, szczególnie tym, których rodzin nie stać na czesne.
W ostatnich latach w wielu stanach uruchomiono rekordową liczbę programów wyboru szkoły, które pozwalają rodzinom o niskich i średnich dochodach na korzystanie z voucherów edukacyjnych, programów stypendialnych i innych form wsparcia finansowego.
Obecnie w Stanach Zjednoczonych działa blisko 6000 szkół katolickich, z których coraz większa liczba uczniów korzysta z takich programów.
Po dynamicznym rozszerzeniu programów wyboru szkoły w 2023 r., NCEA poinformowała, że ponad 10% uczniów szkół katolickich skorzystało z tej formy wsparcia w roku szkolnym 2023-2024.
Stabilna liczba uczniów w szkołach katolickich
Po gwałtownym spadku liczby uczniów w szkołach katolickich w 2021 r., spowodowanym skutkami pandemii, w ostatnich trzech latach zanotowano stopniowy wzrost. W 2023 r. liczba uczniów w tych placówkach ustabilizowała się, co może wskazywać na rosnące zainteresowanie alternatywnymi formami edukacji poza systemem szkół publicznych.
Przedstawiciele National Catholic Educational Association (NCEA) zapowiedzieli, że do kwietnia opublikują najnowsze dane dotyczące liczby uczniów szkół katolickich w roku 2024. Wyniki te mogą dostarczyć kolejnych argumentów w dyskusji o przyszłości amerykańskiego systemu edukacji oraz roli, jaką pełnią szkoły katolickie w kształceniu kolejnych pokoleń.
Źródło: cna
Foto: istock/Ridofranz/dtiberio/Daniel de la Hoz/
Kościół
Papież Franciszek z Kliniki Gemelli: dziękuję wszystkim!

W niedzielne południe Ojciec Święty z balkonu szpitala podziękował wszystkim za wsparcie i modlitwę oraz udzielił błogosławieństwa.
W opublikowanym rozważaniu do modlitwy Anioł Pański, Papież nawiązał do niedzielnej Ewangelii, która „mówi nam o cierpliwości Boga, który pobudza nas abyśmy uczynili nasze życie czasem nawrócenia”. W przypowieści słyszymy historię nieurodzajnego drzewa figowego. Mimo braku owoców gospodarz chce je ponownie obłożyć nawozem, aby zobaczyć, czy wyda owoc.
„Tym cierpliwym rolnikiem jest Pan Bóg, który troskliwie uprawia glebę naszego życia i z ufnością czeka na nasz powrót do Niego” – powiedział.
Lekcja cierpliwości
Ojciec Święty nawiązał do czasu hospitalizacji. Był to dla niego czas, w którym doświadczył cierpliwości Boga, którą dostrzega także w niestrudzonej trosce lekarzy i personelu medycznego, a także w nadziei i oddaniu bliskich chorych osób.
„Ta ufna cierpliwość, zakorzeniona w niezawodnej miłości Boga, jest rzeczywiście niezbędna w naszym życiu, zwłaszcza w obliczu najtrudniejszych i najbardziej bolesnych doświadczeń” – dodał Franciszek.
Apel o pokój
Papież napisał, że z wielkim bólem przyjął informacje o wznowieniu bombardowań izraelskich w Strefie Gazy. W wyniku ponownych działań zbrojnych zginęło i zostało rannych wiele osób.
„Wzywam do natychmiastowego wstrzymania ognia oraz do odwagi w podjęciu na nowo dialogu, aby wszyscy zakładnicy zostali uwolnieni i aby osiągnięto ostateczne zawieszenie broni. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest ponownie bardzo poważna i wymaga pilnego zaangażowania ze strony walczących stron i społeczności międzynarodowej” – zaapelował Ojciec Święty.
Modlitwa o ustanie wojen
Franciszek wyraził także radość z powodu, uzgodnienia przez Armenię i Azerbejdżan ostatecznego tekstu porozumienia pokojowego. Wyraził nadzieję, ze zostanie ono podpisane jak najszybciej i przyczyni się do trwałego pokoju w rejonie Kaukazu Południowego.
Na koniec Papież zachęcił do wspólnej modlitwy o zakończenie konfliktów zbrojnych oraz pokój, szczególnie na Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Libanie, Mjanmie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga.
ks. Marek Weresa
Foto: Vatican Media
Kościół
Jutro Papież zostanie wypisany ze szpitala, 2 miesiące rekonwalescencji

Ojciec Święty zostanie jutro wypisany ze szpitala i powróci do Domu św. Marty – poinformowano podczas briefingu prasowego w Klinice Gemelli. Jest to możliwe, ponieważ od dwóch tygodni stan kliniczny Papieża jest stabilny. Lekarze zalecają jednak co najmniej dwumiesięczną rekonwalescencje, podczas której Franciszek nie będzie mógł w pełni powrócić do swej normalnej działalności.
Prof. Sergio Alfieri, który koordynował zespołem lekarzy, przypomniał, że w momencie przyjęcia do szpitala Ojciec Święty miał ostrą niewydolność oddechową, spowodowaną infekcją mikrobiologiczną, a więc wirusami, bakteriami i grzybami. Spowodowało to ciężkie obustronne zapalenie płuc.
Przyznał, że dwukrotnie życie Papieża było zagrożone. Ojciec Święty zawsze był przytomny.
Po powrocie do Domu św. Marty Franciszek nadal przez dłuższy czas będzie kontynuować terapię farmakologiczną. Przewidziana jest także rehabilitacja ruchowa i fizjoterapia oddechowa.
Prof. Alfieri wyjaśnił również, że potrzeba będzie czasu, by Papież w pełni odzyskał głos. Aktualne zaburzenia są normalne, jeśli weźmie się pod uwagę, że jego płuca zostały uszkodzone, mięśnie oddechowe są osłabione.
Dokładana godzina wypisania ze szpitala nie jest jeszcze znana. Wiadomo jedynie, że w Klinice Gemelli Papież pozdrowi jeszcze i pobłogosławi wiernych podczas południowej modlitwy Anioł Pański.
Franciszek już od kilku dni dopytywał się, kiedy będzie mógł wyjść ze szpitala. Był bowiem świadomy, że jego stan stale się poprawia.
Krzysztof Bronk – Watykan
Foto: Vatican Media
Kościół
Papież planuje w niedzielę pobłogosławić wiernych z Kliniki Gemelli

Franciszek zamierza pojawić się w niedzielę w oknie Kliniki Gemelli, by pobłogosławić wiernych – informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Pozdrowienie i błogosławieństwo
Jak poinformowało Biuro Prasowe Watykanu, Papież zamierza pojawić się w oknie Kliniki Gemelli krótko po godzinie 12, aby pozdrowić wiernych i przekazać im papieskie błogosławieństwo.
Nie będzie odczytywał przesłania na Anioł Pański, którego treść zostanie przekazana podobnie, jak w ostatnie niedziele.
Poprawa stanu zdrowia Franciszka
Plan pojawienia się Ojca Świętego w oknie Kliniki Gemelli może być związany z poprawą stanu jego zdrowia, o której informowały ostatnie komunikaty zdrowotne.
W piątek wieczorem poinformowano o dalszej niewielkiej poprawie stanu zdrowia Papieża pod względem oddechu i motoryki. Nocą Ojciec Święty nie korzysta już z wentylacji mechanicznej przy użyciu maski, ale z wysokoprzepływowej tlenoterapii, podawanej donosowo. W dzień stosowana jest ona z mniejszymi stężeniami.
Brak daty wypisu ze szpitala
Lekarze nie określili na razie możliwej daty wypisu Ojca Świętego ze szpitala. Papieskie dni upływają na leczeniu, modlitwie i niewielkich zajęciach związanych z pracą.
Wojciech Rogacin – Watykan
Foto: Vatican Media
-
News USA4 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA3 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
News USA4 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW5 dni temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News USA3 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki