Połącz się z nami

News Chicago

Biskup pomocniczy Archidiecezji Chicago, Kevin Birmingham, zmarł nagle w wieku 52 lat

Opublikowano

dnia

Archidiecezja Chicago potwierdziła w poniedziałek, że nie żyje Kevin Birmingham, biskup pomocniczy kardynała Blase’a Cupicha. Przyczyna jego śmierci jest niejasna, ale rzeczniczka archidiecezji, Yasmin Quiroz, poinformowała, że nie podejrzewa się przestępstwa. Ksiądz Birmingham zmarł we śnie na kilka dni przed swoimi 52. urodzinami.

„Kościół stracił dziś wspaniałego księdza i biskupa, a ja drogiego przyjaciela i cenionego kolegi” – stwierdził Kardynał Blase Cupich w oświadczeniu.

„Od początku swojej posługi biskup Kevin Birmingham był oddanym i radosnym księdzem. Poczuł się powołany do służenia szczególnie katolikom latynoskim i w tym celu nauczył się hiszpańskiego. Służył w moim biurze przez sześć lat jako ksiądz-sekretarz, zawsze z oddaniem i dbałością o każdy szczegół. Dzięki tej roli jego reputacja osoby życzliwej tylko rosła.” – powiedział kard. Cupich.

Według ks. Manuela Dorantesa, proboszcza parafii St. Mary of the Lake, bp Birmingham miał w najbliższą sobotę skończyć 52 lata. Ksiądz napisał, że jest „zszokowany i zasmucony” śmiercią bp Birminghama na platformie X.

„Proszę, przyłączcie się do mnie w modlitwie za jego duszę i za jego kochaną matkę w tym bardzo trudnym dla niej momencie. W tym tygodniu miał skończyć 52 lata” – napisał ks. Dorantes na X.

Według archidiecezji biskup Kevin Birmingham urodził się 7 października 1971 r. w Oak Lawn jako syn Jeanette Ann Larsen i Josepha Jamesa Birmingham.

W 1989 roku ukończył Quigley South High School w Chicago a wcześniej uczęszczał do szkoły podstawowej Chicago Ridge Public School District. W 1997 r. ukończył studia na Uniwersytecie St. Mary of the Lake w Mundelein i uczęszczał do seminarium Niles College.

Bp Kevin Birmingham przyjął święcenia kapłańskie 24 maja 1997 r.

Został mianowany dyrektorem Departamentu Witalności i Misji Parafii w lipcu 2020 r., a 11 września 2020 r. ks. Birmingham został mianowany biskupem pomocniczym Chicago i biskupem tytularnym Dolia. Święcenia biskupie przyjął 13 listopada 2020 r. z rąk kardynała Cupicha w Holy Name Cathedral w Chicago i został wtedy wikariuszem biskupim Wikariatu IV.

Archidiecezja Chicago podała, że w zeszłym miesiącu, po przejściu na emeryturę biskupa Josepha Perry’ego, bp Birmingham został wyznaczony do nadzorowania Wikariatu VI. O decyzji pisaliśmy 21 września.

Wcześniej bp Birmingham piastował następujące stanowiska: sekretarz administracyjny kard. Cupicha od listopada 2014 r. do czerwca 2022 r., dziekan dekanatu III-A od 2013 r. do 2014 r. oraz proboszcz parafii Maternity BVM w Chicago od 2011 r. do 2014 r.

Bp Birmingham był częścią Rady Kapłańskiej od 2006 do 2014 roku i proboszczem parafii św. Anny w Hazel Crest od 2005 do 2011 roku.

Był także proboszczem stowarzyszonym parafii św. Franciszka z Asyżu w Orland Park i parafii św. Benedykta w Blue Island oraz w Misji św. Piotra Klawera w Robbins.

Ks. Jeffrey Grob znał bp Birminghama przez całe swoje kapłaństwo. „Był autentyczny, sympatyczny, zabawny i duszpasterski.” – stwierdził ks. Grob. „ Szczery i autentyczny: to właśnie przyciągało do niego ludzi”.

Biskup Kevin rozświetlał każdy pokój, do którego wchodził, przynosząc ze sobą swój dowcip i odrobinę psot” – powiedziała w oświadczeniu Sarah Machaj, starsza asystentka administracyjna w biurze arcybiskupa. „Był niesamowicie pracowity, ale nigdy nie prosił o uznanie. Był pokorny, naprawdę miły i miał zaraźliwy śmiech. Był najbardziej autentyczną osobą, jaką kiedykolwiek znałem i będzie nam go bardzo brakowało”.

Wkrótce poznamy szczegóły dotyczące organizacji pogrzebu.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Archidiecezja Chicago

Kościół

Szkoły katolickie w Quincy (IL) dotacjami zachęcają do uczestnictwa we Mszy Św.

Opublikowano

dnia

Autor:

Starając się zachęcić rodziny do powrotu do Eucharystii i bycia aktywną częścią wspólnoty katolickiej, dekanat Quincy w diecezji Springfield w stanie Illinois wdrożył inicjatywę „Porozumienie rodzinne w szkole” (“Family School Agreement”) obowiązującą od 1 lipca. O ciekawym pomyśle mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Inicjatywa opiera się na porozumieniu z 2015 r., w którym zwrócono się do rodzin z dziećmi uczęszczającymi do katolickich szkół podstawowych w Quincy, aby przyjęły wiarę katolicką i zaangażowały się w jej praktykowanie poprzez uczestnictwo we Mszy św. w każdą niedzielę i nakazane dni świąteczne.

Obecnie oczekuje się, że rodziny, które chcą utrzymać obecną dotację na czesne w szkole Aktywnych Rodzin Katolickich w wysokości 3400 dolarów, będą to kontynuować, z dodatkowym zobowiązaniem do uczestniczenia we Mszy św. przez co najmniej 51% czasu.

Tymczasem ci, którzy nie wezmą udziału w tej inicjatywie, będą musieli uiścić większe opłaty. Parafianie ze wszystkich kościołów w Quincy i kilku sąsiednich miejscowości mogą wziąć udział w tej inicjatywie, co będzie miało wpływ na sposób podziału tej aktywnej dotacji na rok szkolny 2025-2026.

W ciągu ostatniej dekady diecezja zaobserwowała stały spadek frekwencji na Mszy św. i chce odwrócić tę tendencję. W zeszłym roku kościoły w Springfield w stanie Illinois wdrożyły takie porozumienie i odnotowały 22% wzrost frekwencji na Mszy św.

Statystyki dotyczące cotygodniowej obecności katolików na Mszy św. w całych Stanach Zjednoczonych wykazały spadek w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, z 45% w latach 2000–2003 do 33% w latach 2021–2023. 

Na przykład szkoła Niepokalanego Serca Maryi w Towson w stanie Maryland przyznaje stypendium w wysokości 1745 dolarów tym, którzy „regularnie uczęszczają na mszę”.

Katolicka szkoła w Mount Pleasant w Południowej Karolinie przyjęła podejście podobne do dekanatu Quincy, oferując obniżone czesne rodzinom, które spełniają wymagania dotyczące aktywnego „statusu parafian” w czterech różnych parafiach w okolicy. Jednym z wymogów jest to, aby parafianie uczestniczyli w weekendowej Mszy św. przez 75% czasu w ciągu roku.

 

Źródło: cna
Foto: istock, St. Peter Church w Quincy
Czytaj dalej

Kościół

Narodowy Kongres Eucharystyczny zakończył się modlitwą o „nową Pięćdziesiątnicę” dla Kościoła w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Narodowy Kongres Eucharystyczny zakończył się w niedzielę Mszą św. z udziałem dziesiątek tysięcy ludzi na stadionie piłkarskim NFL, gdzie tłum modlił się o „nową Pięćdziesiątnicę” w Kościele amerykańskim. O wielkim wydarzeniu, które miało miejsce w Indianapolis w dniach 17-21 lipca, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Kardynał Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Franciszka na to wydarzenie, przewodniczył Mszy św. na zakończenie uroczystości na stadionie Lucas Oil w Indianapolis w dniu 21 lipca.

Kard. Tagle powiedział, że papież pragnie, aby kongres doprowadził do „nawrócenia się na Eucharystię”.

„Obecność Jezusa w Eucharystii jest darem i wypełnieniem Jego misji” – podkreślił prefekt Watykańskiej Dykasterii ds. Ewangelizacji.

„Ci, którzy zdecydują się pozostać z Jezusem, zostaną przez Jezusa posłani” – dodał kard. Tagle, gdy w niedzielny poranek prawie 60 000 uczestników Kongresu Eucharystycznego zostało wysłanych z „wielkim zleceniem”. Główni mówcy zachęcali uczestników do głoszenia Ewangelii w każdym zakątku kraju.

„Kościołowi potrzebna jest nowa Pięćdziesiątnica” – powiedziała zgromadzonym przed mszą Matka Adela Galindo, założycielka Zgromadzenia Sług Przebitych Serc Jezusa i Maryi, nawiązując do Zesłania Ducha Świętego na Apostołów.

„W zasadzie, bracia i siostry, ta miłość jest większa niż śmierć!” – wykrzyknęła zakonnica, która została nagrodzona entuzjastyczną owacją na stojąco przez tłum.

Ponad 1600 księży, seminarzystów, biskupów i kardynałów wzięło udział w procesji podczas mszy na stadionie Indianapolis Colts. Według organizatorów wydarzenia na trybunach modliło się dodatkowo 1236 sióstr i braci zakonnych.

Orkiestra Symfoniczna Indianapolis wykonała klasyczne hymny „Panis Angelicus” i „Ave Verum Corpus”, gdy Komunia została zaniesiona dziesiątkom tysięcy ludzi na stadionie.

Wiele osób komentowało niesamowitą energię, pozytywne nastawienie i nadzieję uczestników kongresu, którzy przyjechali ze wszystkich 50 stanów, aby wziąć udział w pięciodniowym wydarzeniu w dniach 17–21 lipca.

 

Źródło: cna
Foto: National Eucharistic Revival
Czytaj dalej

News USA

Dziesięć Przykazań nie pojawi się w szkołach w Luizjanie co najmniej do listopada, kiedy zakończy się proces

Opublikowano

dnia

Autor:

Zgodnie z porozumieniem zatwierdzonym w piątek przez sędziego federalnego, stan Luizjana nie podejmie oficjalnych kroków w celu wdrożenia prawa wymagającego umieszczenia Dziesięciu Przykazań we wszystkich salach szkół publicznych stanu co najmniej do listopada, kiedy pozew trafi do sądu.

Pozew złożyli w czerwcu rodzice uczniów szkół publicznych w Luizjanie o różnym pochodzeniu religijnym, twierdząc, że prawo narusza postanowienia Pierwszej Poprawki zabraniającej ustanawiania religii przez rząd i gwarantującej wolność religijną. O jego złożeniu pisaliśmy 28 czerwca.

Z kolei zwolennicy prawa argumentują, że plakat z Dziesięcioma Przykazaniami powinien znajdować się w klasach, ponieważ przykazania mają charakter historyczny i stanowią część fundamentów prawa Stanów Zjednoczonych. O ustawie związanej z tym wymogiem informowaliśmy 20 czerwca.

Prawo Luizjany wymaga, aby przykazania zostały umieszczone w salach lekcyjnych nie później niż 1 stycznia 2025 r., czyli w terminie, na który piątkowe porozumienie nie ma wpływu. Porozumienie zapewnia, że ​​oskarżeni w pozwie – urzędnicy państwowi oświaty i kilka lokalnych rad szkolnych – nie wywieszą przykazań w szkołach przed 15 listopada.

W 1980 roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że podobne prawo stanu Kentucky narusza klauzulę zawartą w Konstytucji Stanów Zjednoczonych, która mówi, że Kongres nie może „stanowić żadnego prawa dotyczącego ustanowienia religii”. Sąd Najwyższy stwierdził, że prawo to nie miało celu świeckiego, lecz służyło celowi czysto religijnemu.

W 2005 roku Sąd Najwyższy orzekł, że podobne prawo w Kentucky narusza Konstytucję. Jednocześnie sąd podtrzymał decyzję o wywieszeniu tablicy z Dziesięcioma Przykazaniami na terenie Kapitolu stanu Teksas, w Austin.

Rok temu Izba stanowa Teksasu nie zatwierdziła prawa wymagającego ekspozycji Dziesięciu Przykazań w teksaskich szkołach, o czym informowaliśmy tutaj.

Nowe prawo stanu Luizjana nie wymaga od szkół wydawania publicznych pieniędzy na plakaty z Dziesięcioma Przykazaniami. Umożliwia to przyjmowanie podarowanych plakatów lub pieniędzy na opłacenie ekspozycji.

Prawo wyraźnie zezwala, ale nie wymaga, wywieszania innych ważnych dokumentów w szkołach publicznych, w tym: Porozumienia Mayflower, które zostało podpisane przez religijnych pielgrzymów na pokładzie Mayflower w 1620 r. i jest często określane jako „Pierwsza Konstytucja” Ameryki; Deklaracji Niepodległości; oraz Rozporządzenia Północno-Zachodniego, które ustanowiło rząd na Terytorium Północno-Zachodnim – na dzisiejszym Środkowym Zachodzie – i stworzyło drogę przyjmowania nowych państw do Unii.

Ustawa została zakwestionowana prawnie wkrótce po jej podpisaniu przez republikańskiego Gubernatora Jeffa Landry’ego.

 

Źródło: dailyherald
Foto: wikimedia, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu