Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Kandydat do Sejmu RP, Minister Piotr Gliński: Wierzę w politykę, która ma budować dobro publiczne

Opublikowano

dnia

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Profesor Piotr Gliński, startuje w polskich Wyborach Parlamentarnych z listy Prawa i Sprawiedliwości, na której jego nazwisko znajduje się na 1. miejscu. Jako Gość Radia Deon Chicago mówi o tym jak ważne jest by promować polską kulturę za granicą i opiekować się naszym dziedzictwem narodowym.

1 października Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński wziął udział w 86. Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku jako Honorowy Marszałek. W Chicago odwiedził m.in. Fundację Kopernikowską, Polskie Muzeum w Ameryce oraz spotkał się z kierownictwem Orkiestry Symfonicznej im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Przez 8 lat sprawowania stanowiska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński przeprowadził ponad 30 tys. projektów w kulturze i 8 tys. inwestycji w kulturze, które były możliwe dzięki temu, że państwo polskie zaczęło działaś bardziej racjonalnie i polepszyło swoje finanse.

Wśród nowych inicjatyw w Polsce powstaje m.in. oddział Muzeum Tatrzańskiego poświęcony narciarstwu i taternictwu, czy remontowany jest budynek dla Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” w Zakopanem.

„To świadoma decyzja naszej partii, naszego środowiska politycznego, że kultura musi być wreszcie dofinansowana” podkreśla Gość Radia Deon Chicago. „Nie można oszczędzać na kulturze”.

Pieniądze i powstające instytucje służą także by „budować machinę polskiego interesu, w tym machinę wizerunkową” tłumaczy Minister Piotr Gliński, by uczyć prawdziwej historii i np. żeby świat wiedział, że Fryderyk Szopen był Polakiem a nie Francuzem. Takie informacje trzeba wciąż powtarzać i propagować aby zmieniać świadomość ludzi.

Powinniśmy jako Polacy powtarzać także, że Niemcy wciąż nie spłacili nam rachunku za szkody wyrządzone w czasie II Wojny Światowej, skazując nas na komunizm i lata braku perspektyw rozwoju, co dopiero odbudowujemy, zaznacza nasz Gość.

„Pandemię i wojnę na Ukrainie przeszliśmy z 14 procentowym wzrostem” podkreśla Minister Piotr Gliński. Podczas gdy Niemcy zanotowały spadek o 0,3%. I o takich faktach trzeba mówić, by promować nasz kraj.

Instytuty promujące polską kulturę za granicą wciąż wymagają dofinansowania, przyznaje Gość Radia Deon Chicago, któremu udało się zwiększyć budżet Instytutu Adama Mickiewicza na przyszły rok o 100%.

W ramach opieki na polskim dziedzictwem narodowym został powołany Instytut Polonika, współpracujący m.in. bezpośrednio z Muzeum Historii Polski w Ameryce, powołanym w 2006 roku, którego Profesor Piotr Gliński odwiedził przebywając w Chicago.

Muzeum od 1986 roku istniało tylko na papierze a od niedawna ma swój nowy, piękny budynek.

Muzeum Polskie w Ameryce przypomina nową i niezwykle popularną inicjatywę – Muzeum Powstania Warszawskiego, które od 2004 roku funkcjonuje w Warszawie. Nasz Gość przypomina, że przeciwnicy polityczni Prawa i Sprawiedliwości nie chcieli go budować.

„Znowelizowaliśmy polskie prawo, które dotychczas uniemożliwiało nam np. utrzymywanie polonijnych archiwów, bibliotek, muzeów” przypomina Minister Piotr Gliński, który zapowiada także, że rząd Polski może wspierać finansowo polskie święto w Chicago, czyli Paradę Dnia Konstytucji 3-Maja, by była ona jeszcze wspanialsza.

„Polonia jest niebywale zasłużona, jeśli chodzi o relacje z Polską i wpływ na polską historię” podkreśla nasz Gość, dodając, że zwłaszcza po 1989 roku była jednak niedoceniana w kraju. Wiele organizacji polonijnych było w tym czasie niszczonych, ale teraz relacja z Polonią rozwija się i odbudowuje.

14 października głosujemy w Chicago w polskich Wyborach Parlamentarnych.

Na pytanie jak zmobilizować Polonię do wzięcia udziału w Wyborach, Profesor Piotr Gliński ma jedną odpowiedź, a jest nią „miłość do Polski”.

„Jeżeli jesteśmy Polakami i szanujemy naszą wspólnotę, bo z niej wyrośliśmy, to nie jest coś, co można lekceważyć” zaznacza Gość Radia Deon Chicago, zachęcając by iść do wyborów,

„Musimy stawiać na Polskę suwerenną, piękną, demokratyczną, wolną i niezależną” dodaje Minister Gliński.

Prof. dr hab. Piotr Gliński urodził się 20 kwietnia 1954 roku w Warszawie.

Jest profesorem socjologii i magistrem ekonomii, wykładowcą akademickim, w latach 2005-2011 przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, od 2014 r. – przewodniczącym Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości.

Studiował w Instytucie Nauk Ekonomicznych oraz w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1978 roku uzyskał tytuł magistra w zakresie ekonomii. Odbył studia doktoranckie w Zakładzie Badań nad Stylami Życia Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W 1984 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.

Habilitował się również w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w 1997 roku. W 2008 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. W latach 1997-2005 kierował Zakładem Społeczeństwa Obywatelskiego IFiS PAN. Profesor zwyczajny, kierownik Katedry Socjologii Struktur Społecznych Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, w którym pracuje od 1998 roku (obecnie na urlopie bezpłatnym).

Źródło: informacja własna, gov.pl
Foto: YouTube, gov.pl

 

 

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wielkie Kolędowanie z polskimi gwiazdami! Koncert poprowadzi Katarzyna Cichopek

Opublikowano

dnia

Autor:

W cudowną atmosferę Bożego Narodzenia wprowadzą nas najpiękniejsze polskie kolędy, które w kościołach w rejonie Chicago zabrzmią w najbliższych dniach. W czasie czterech koncertów będziemy mieć niepowtarzalną okazję zobaczyć i usłyszeć na żywo wspaniałe gwiazdy z Polski. Będą to między innymi Alicja Węgorzewska, Halina Mlynkova, Grzegorz Hyży i Katarzyna Cichopek, którzy w studiu Radia Deon mówią o polskich tradycjach świątecznych w ich domach i serdecznie zapraszają na wspólne „Wielkie Kolędowanie”.

„Wielkie Kolędowanie USA” to seria świątecznych koncertów organizowanych w kościołach, w których wezmą udział takie sławy jak Edyta Górniak, Halina Mlynkova, Alicja Węgorzewska, Grzegorz Hyży czy Zenon Martyniuk. Będą również Marien, Ania Rusowicz, zespół Akcent i Classic.

W kolędowaniu w rejonie Chicago, polskim gwiazdom towarzyszyć będą także tutejsi artyści Pamela Stone Kaeyra.

„Muzyka zawsze nam towarzyszyła” wspomina swoje święta Bożego Narodzenia w rodzinnym domu Katarzyna Cichopek, która poprowadzi serię świątecznych koncertów. „To był taki wyjątkowy czas, nie tylko słuchaliśmy pięknych kolęd i pastorałek ale również śpiewaliśmy”.

Teraz, w swoim domu Katarzyna Cichopek stara się przede wszystkim by jej dzieci odczuły tą niezwykłą, magiczną atmosferę Bożego Narodzenia. Razem z dziećmi zaczyna dekorowanie domu już od pierwszych dni grudnia, a następnie wspólnie ubierają choinkę.

Gdy członkowie rodziny spotykają się na Wigilii w jednym domu, każdy przywozi jakieś danie ze sobą, a ponieważ mieszkają w różnych regionach, to menu świąteczne jest bardzo zróżnicowane.

A kolędy można śpiewać przez cały rok. Katarzyna Cichopek śpiewała codziennie „Lulajże Jezuniu” swojemu synkowi jak był malutki i męczyły go kolki. Przy tej kolędzie uspokajał się i zasypiał.

Alicja Węgorzewska wspomina, że jej rodzina gdy zjeżdżała do babci z różnych stron świata na święta, musiała obowiązkowo śpiewać kolędy przez godzinę, aby przyszedł Św. Mikołaj.

Jedną z ulubionych tradycji polskiej artystki jest zostawianie pustego nakrycia na stole, czekającego na głodnego przybysza, którego w Wigilię koniecznie trzeba wpuścić do domu i zaprosić do wspólnego stołu.

„W te święta powinniśmy się rozejrzeć. Jest tak wiele osób samotnych i potrzebujących” zwraca uwagę Alicja Węgorzewska. „Zaprośmy tych naszych sąsiadów czy znajomych, którzy by mieli spędzać te święta w samotności”.

Polskie kolędy są wzorowane na tańcach polskich, zaznacza Alicja Węgorzewska, to wspaniała i bardzo bogata tradycja. „Śpiewajmy kolędy, nie tylko w kościele ale i przy stole”.

Halina Mlynkova widzi, że tradycje świąteczne, zwłaszcza te związane z jedzeniem zmieniają się nieco na przestrzeni lat, zwłaszcza, że teraz mamy też inne możliwości niż mieli ludzie setki lat temu. Dla artystki bardzo ważna jest atmosfera Bożego Narodzenia.

„To jest wyjątkowy dzień w roku, kiedy spotyka się rodzina, płyną kolędy i pachnie tradycyjnym jedzeniem” podkreśla Halina Mlynkova, przyznając, że sama nie najlepiej sobie radzi w kuchni i zdaje się na swoją mamę.

Bardzo ważne jest także, byśmy tą tradycję przekazywali dzieciom.

„Tradycyjne kolędy są wszystkie przepiękne”, podkreśla artystka. Halina Mlynkova napisała też muzykę do wiersza swojego taty, który już nie żyje. Z tym wierszem jako dziecko chodziła do starszych krewnych składać świąteczne życzenia a teraz piosenka z tymi słowami przywołuje w niej najwięcej wspomnień i wzruszeń.

Choinka u Grzegorza Hyżego jest ubierana dość wcześnie, przy stole wigilijnym zawsze jest dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa, a 12 tradycyjnych potraw długo gościło na stole.

„Mamy to szczęście, że wszystkie polskie kolędy są bardzo melodyjne, wszystkie są bardzo miłe w odbiorze i bardzo łatwe do zapamiętania. Ta melodia zostaje z nami na dłużej, nawet jeśli zapomnimy tekstu” mówi Grzegorz Hyży.

Specjalnie dla słuchaczy Radia Deon Chicago Halina Mlynkova zaśpiewała fragment swojej ulubionej świątecznej piosenki do wiersza swojego taty, które są jednocześnie świątecznymi życzeniami:

„Wielkie Kolędowanie USA”, to będą 4 koncerty w okolicy Chicago:

  • 9 grudnia – Bazylika św. Jacka w Chicago
  • 10 grudnia – Sacred Heart Church w Palos Hills
  • 13 grudnia – St. John Brebeuf Church w Niles
  • 14 grudnia – Parafia św. Fabiana w Bridgeview

Bilety są dostępne tutaj.

Serdecznie Zapraszamy na Wielkie Kolędowanie!

Katarzyna Cichopek to aktorka znana z serialu „M jak miłość” oraz udziału w programie „Taniec z gwiazdami”. W 2007 r. została prezenterką telewizji Polsat, gdzie m.in. współprowadziła z Krzysztofem Ibiszem pięć edycji programu „Jak oni śpiewają” (2007-2009). Od września 2020 r. jest jedną z prowadzących program „Pytanie na śniadanie” na antenie TVP2. Zasiada ponadto w jury talent show „You Can Dance. Nowa Generacja 2”.

W 2006 zwyciężyła w plebiscycie Viva! Najpiękniejsi 2005 na „najpiękniejszą Polkę”. Była jedną ze „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” według danych magazynu „Forbes”. W 2023 zajęła czwarte miejsce w rankingu „100 najcenniejszych kobiecych marek osobistych” sporządzonym przez dwumiesięcznik „Forbes Women”.

Alicja Węgorzewska mezzosopranistka, słynie z pięknego, silnego głosu i wielkiej urody. Jest artystką niezależną, intrygującą, o wielu talentach. Współpracuje z najlepszymi teatrami operowymi w Polsce i w Europie, jest częstym gościem festiwali krajowych i zagranicznych, śpiewała w słynnych salach Europy, USA i Arabii Saudyjskiej.

Alicja Węgorzewska ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. W 2003 brała udział w koncertach w Berlinie, w sali Konzerthausu oraz w Amsterdamie w Concertgebouw. Wystąpiła w gali operowej z okazji 750-lecia Bredy oraz w koncercie na scenie Theater an der Wien z okazji narodzin 6-miliardowego obywatela świata.

Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, w tym I nagrody w Rheinsbergu. Brała udział w Festiwalu Muzyki Dawnej w Innsbrucku oraz w Donaufestwochen w Wiedniu. Wykonała partie mezzosopranowe na ścieżce dźwiękowej do filmu Wiedźmin.

Jest także utalentowaną producentką, reżyserką i wieloletnią dyrektorką Warszawskiej Opery Kameralnej. W bogatym dorobku płytowym artystki szczególne miejsce zajmują: „Hymn Papieski”, „Kolędy” i „Tanga Świata ”.

Pełniła obowiązki dyrektora Mazowieckiego Teatru im. Jana Kiepury w Warszawie, dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej, oraz funkcję dyrektora artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej, obecnie od 1 września 2018 jest jej dyrektorem naczelnym i artystycznym.

W grudniu 2019 otrzymała prestiżową nagrodę Maria Callas Tribute Prize NY 

Halina Mlynkova urodziła się w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Początkowo studiowała etnografię, a następnie zdecydowała się na naukę w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W 1998 r. nawiązała współpracę z zespołem Brathanki – została jego wokalistką. Utwory grupy bardzo szybko zyskały uznanie zarówno fanów, jak i krytyków, czego potwierdzeniem były liczne nominacje i nagrody.

W 2003 r. Mlynkova zaczęła karierę solową. Miała okazję występować także w teatrze, m.in. w przedstawieniu „Edith i Marlene”, a także „Życie jest sceną”.

Wydała albumy studyjne: „Etnoteka” (2011 r.), „Po drugiej stronie lustra” (2013 r.), „Życia mi mało” (2016 r.), „Adeste Fideles” (2021 r.). Albumy studyjne z zespołem Brathanki: „Ano!” (2000 r.), „Patataj” (2001 r.), „Galoop” (2003 r.), „Brathanki grają Skaldów” (2011 r.), „Kolędy” (2012 r.), „moMtyle” (2014 r.);

Była nominowana do Fryderyka w kategoriach fonograficzny debiut roku, grupa roku, album roku, piosenka roku w 2000 r. (z zespołem Brathanki). Dostała tą nagrodę w kategorii album roku etno/folk w 2003 r. (z zespołem Brathanki). Na KFPP w Opolu otrzymała nagrodę fotoreporterów i dziennikarzy w 2014 r., oraz nagrodę w konkursie SuperPremiery za piosenkę „Ostatni raz” w 2014 r.

Grzegorz Hyży urodził się w Gnieźnie a karierę muzyczną rozpoczął w 2010 roku. Artysta ma na swoim koncie setki koncertów i dwie trasy klubowe. Oglądać go można było wielokrotnie na największych festiwalach: w Opolu, Sopocie, na festiwalach „Top of the Top” i „Super Hit Festiwalu”.

Był trenerem w 9. edycji programu „The Voice of Poland”. Ma też na koncie wiele prestiżowych nagród przemysłu muzycznego, m.in. Najlepszy Radiowy Debiut (Eska Music Awards 2014) i 5 nominacji do nagrody Fryderyk, w tym aż 3 za „Króla Nocy” (Kompozytor Roku, Autor Roku i Utwór Roku).

W 2022 roku powrócił na scenę muzyczną po krótkiej przerwie, wydając świetnie przyjęty singiel „Kochanie to ja!” (TOP10 krajowej listy Airplay Charts, #1 na Popliscie w RMF FM, za sprzedaż singla Artysta otrzymał ZŁOTĄ PŁYTĘ) oraz nowy numer na lato, zatytułowany „I ten numer na lato” i „Sztos” i „Tańcz”

 

Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: Grzegorz Hyży, istock/CreativaImages/, wikimedia/ Serecki/

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

W sobotę próbujemy wigilijnych dań w Montrose Deli. Zaprasza Anna Różyło-Dudziński

Opublikowano

dnia

Autor:

Barszcz czerwony z uszkami, kapusta z grochem albo grzybami, pierogi i ryba. To chyba najbardziej popularne dania, bez których polska Wigilia obyć się nie może. Takich właśnie tradycyjnych dań będziemy mogli spróbować w trzech lokalizacjach Montrose Deli już w najbliższą sobotę. W studiu Radia Deon Anna Różyło-Dudziński przypomina, że sklep przyjmuje zamówienia tylko do 17 grudnia.

To wspaniała możliwość, jeśli możemy zamówić dania na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia, zwłaszcza jeśli mamy dużą rodzinę lub zbyt długo pracujemy. Tym bardziej wspaniała, że kucharze Montrose Deli przygotowują je wyśmienicie i naprawdę według polskiej tradycji.

Niektórzy Polacy w Chicago zamawiają tylko część potraw a inne przygotowują sami. To nadal jest duża pomoc w zabieganym przedświątecznym czasie.

W najbliższą sobotę, 9 grudnia, w godzinach od 10.00AM do 3.00PM, klienci Montrose Deli będą mogli degustować wigilijne menu w trzech lokalizacjach polskiej sieci sklepów spożywczych; przy Irving Park Road, w Mount Prospect oraz Roselle.

Degustacja pomoże osobom chętnym do złożenia zamówienia w podjęciu decyzji, które dania wybrać, tłumaczy Anna Różyło-Dudziński.

W razie jakichkolwiek pytań czy sugestii pracownicy sklepu będą na miejscu gotowi do pomocy i udzielania wszelkich potrzebnych informacji.

„Wszystkie potrawy, które znajdziecie Państwo na naszym menu wigilijnym, jak również na naszym menu świątecznym to nasze potrawy, nasze domowe dania” podkreśla Anna Różyło-Dudziński.

Zamówienia można składać tylko do 17 grudnia, ponieważ kucharze Montrose Deli muszą mieć czas by wszystko odpowiednio przygotować, następnie zapakować, by było gotowe na Wigilię.

Jak wiemy, pamiętamy różne smaki potraw wigilijnych z naszych domów rodzinnych. Każda rodzina, tak jak każdy region w Polsce miał trochę inne tradycje przekazywane od pokoleń. Dlatego specjaliści od gotowania w sklepie Montrose Deli przygotowali potrawy najbardziej typowe.

„Mamy nadzieję, że każdy z Państwa znajdzie w tym menu coś dla siebie”, mówi Anna Różyło-Dudziński.

A poza menu wigilijnym możemy także przebierać w ofercie świątecznej. Te dania można będzie zamawiać na tej samej zasadzie co zestawy obiadowe, wyjaśnia Gość Radia Deon Chicago.

Degustacje w 3 lokalizacjach Montrose Deli w sobotę, 9 grudnia, będą miały miejsce od 10.00AM do 3.00PM. Dodatkowo, w najnowszym lokalu – sklepie w Roselle będą przygotowane specjalne atrakcje dla dzieci łącznie z wizytą samego Św. Mikołaja.

Serdecznie Zapraszamy!

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Zaopiekujmy się seniorami. Karolina Kuźma zaprasza do darmowego programu

Opublikowano

dnia

Autor:

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas, kiedy nikt potrzebujący nie może być pozostawiony bez pomocy i czas, kiedy nikt nie powinien być sam. Dlatego gorąco zachęcamy – rozejrzyjcie się po swojej okolicy – jeśli znajdziecie taką osobę, zgłoście ją do bezpłatnego programu Home Care dla Seniorów. W studiu Radia Deon Karolina Kuźma mówi o tym, że wciąż wiele Polaków nie wie, że naprawdę warto z niego skorzystać.

Osoby samotne „na mają z kim się podzielić tą informacją, że potrzebują pomocy. Tych ludzi jest naprawdę wiele”, podkreśla Karolina Kuźma z Home Care, niemedycznego programu łączącego opiekunów ze starszymi, schorowanymi osobami.

Aby się zakwalifikować do bezpłatnego programu stanowego, trzeba spełnić określone wymagania.

Są to: wiek 60 lat, uregulowany status imigracyjny – czyli posiadanie Zielonej Karty lub obywatelstwa Stanów Zjednoczonych, zameldowanie w stanie Illinois oraz stan konta wynoszący do 17,5 tysiąca dolarów. Nie jest tu brana pod uwagę wypłacana emerytura czy renta, tłumaczy Karolina Kuźma. 

Kwota 17,5 tysiąca dolarów dotyczy tylko odłożonych oszczędności.

Kolejnym czynnikiem kwalifikującym do programu Home Care jest stan zdrowia uniemożliwiający wykonywanie codziennych, prostych czynności. Należą do nich np. zrobienie sobie posiłku, zrobienie prania, zakupów czy wyjście na spacer.

Niestety jest wiele osób, które wraz z wiekiem tracą siły, borykają się z przewlekłymi chorobami i właśnie takie osoby należy informować o tym programie, wyjaśnia Karolina Kuźma.

Ważna jest nie tylko pomoc w codziennych czynnościach ale też towarzystwo i wsparcie , które opiekunowie dają osobie starszej, często zagubionej, bezradnej i będącej w depresji.

Z programu mogą korzystać nie tylko osoby samotne, ponieważ opiekunem może być członek rodziny podkreśla nasz Gość.

To jest wspaniała możliwość, bo zazwyczaj takie osoby i tak opiekują się swoimi krewnymi, a po objęciu programem mogą wykonywać tą samą pracę i jednocześnie zarabiać.

Opiekunowie muszą mieć ukończone 18 lat, także mieszkać w Illinois oraz mieć uregulowaną sytuację imigracyjną: obywatelstwo USA, Zieloną Kartę lub pozwolenie na pracę. Takie osoby muszą także przejść 22-godzinne szkolenie. Ma ono postać filmów, które trzeba obejrzeć w ciągu 3 miesięcy.

O tym ile konkretnie godzin opieki dziennie potrzebuje dana osoba decyduje urzędnik stanowy po spotkaniu z nią.

Ważną rzeczą jest przygotować się na to spotkanie, zwraca uwagę Karolina Kuźma. Czyli dobrze się zastanowić i wypisać wszystkie czynności, które sprawiają trudność, różnorodne ograniczenia, które ma dana osoba, łącznie np. z zapominaniem, czy problemami z orientacją w terenie.

„Chcemy być dla Polonii i chcemy być dla naszych wspaniałych seniorów” podkreśla nasz Gość. 7 grudnia organizacja Home Care zaplanowała koncert i spotkanie ze Św. Mikołajem, choinką i kolędami dla swoich podopiecznych.

Pamiętajcie – zgłoście osobę potrzebującą pomocy!

W programie została uruchomiona polskojęzyczna infolinia pod numerem tel. 630 491 06 06. 

Dzwoniąc na infolinię można uzyskać więcej szczegółowych informacji i zgłosić seniora do programu. Można także zgłosić swoją osobę na opiekuna. WSZYSTKO W J. POLSKIM!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/ SeventyFour/ Photodjo/KatarzynaBialasiewicz/

 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu