Połącz się z nami

News Chicago

Chicago głosuje w polskich wyborach. Dzisiaj ostatni dzień rejestracji!

Opublikowano

dnia

14 października w Chicago możemy oddać głos w Wyborach Parlamentarnych w Polsce i dzięki temu mieć wpływ na to jak nasza Ojczyzna nadal będzie się rozwijać i jak będzie się w niej żyło naszym Rodakom. Zdecydowanie zachęcamy aby to zrobić! Dziś ostatni dzień, w którym można się zarejestrować jako wyborca.

W naszym studiu Michał Arciszewski z Polskiego Konsulatu w Chicago dokładnie tłumaczył procedury związane zarówno z rejestracją do wyborów jak i samym głosowaniem.

„Każdy kto chce zagłosować musi się zapisać” podkreśla Konsul Michał Arciszewski. To jest zasada dotycząca właśnie głosowania za granicą. Konieczność rejestracji obejmuje więc wszystkich, łącznie z tymi osobami, które są już zapisane by głosować a wyborach amerykańskich.

„Ostatni dzień, w którym można się zapisać to dzień 10 października” zaznacza Michał Arciszewski.

Dobrą stroną konieczności samodzielnego zapisania się jest zupełnie dowolny wybór komisji wyborczej, w której chcemy wziąć udział w wyborach. Może być to placówka położona nawet poza granicami Stanów Zjednoczonych, jeśli akurat przebywamy za granicą, tłumaczy Konsul Michał Arciszewski.

 

„Najlepszym, najszybszym i w tej chwili najbardziej pewnym sposobem zapisania się jest w tej chwili strona eWybory” wyjaśnia Gość Radia Deon Chicago. Na tej stronie jest także umieszczona lista komisji wyborczych.

Po zakończonej rejestracji każda osoba dostaje potwierdzenie zawierające adres komisji, w której będzie mogła oddać swój głos.

Wniosek o umieszczenie na liście wyborców można także dostarczyć osobiście do urzędu konsularnego, lub cyfrową formę wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem, przesłać na adres poczty elektronicznej konsula (czyli mail do konsula z załączonym skanem lub zdjęciem pisemnego wniosku).

„Nie ma możliwości zapisania się do wyborów drogą telefoniczną” podkreśla Gość Radia Deon Chicago.

Taka możliwość była jeszcze w 2019 roku ale obecne przepisy jej  nie dopuszczają.

W Chicago utworzono 19 komisji wyborczych – najwięcej jeśli chodzi o miasta w Stanach Zjednoczonych. To jest 4 komisje więcej niż w ostatnich polskich wyborach, które miały miejsce w 2019 roku. Zmieniły się także lokalizacje niektórych z nich, jak przekazuje Konsul Michał Arciszewski.

Polski Konsulat w Chicago starał się w miarę swoich możliwości umieścić je blisko polskich społeczności w mieście.

Godziny, w których lokale wyborcze będą otwarte są w całym kraju takie same: od 7.00AM do 9.00PM czasu lokalnego.

Wchodząc do komisji wyborczej podchodzimy do osób, które posiadają listę wyborców by złożyć na niej swój podpis. Okazujemy przy tym nasz paszport, tłumaczy nasz Gość.

„Żaden inny dokument nie upoważnia państwa do oddania głosu” przypomina Konsul Michał Arciszewski.

Można mieć także ze sobą potwierdzenie rejestracji do wyborów w danej komisji, ale nie jest ono konieczne. Po sprawdzeniu paszportu i nazwiska na liście wyborców dostaniemy te karty do głosowania, o które poprosimy. Mamy możliwość oddania głosu w wyborach do Sejmu, Senatu i w referendum.

„Nie ma obowiązku oddawania głosu w każdym z tych głosowań” wyjaśnia Gość Radia Deon Chicago. Jeśli np. nie weźmiemy karty do głosowania w referendum, zostanie to odnotowane, ale nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji.

Głosowanie jest tajne a głos oddajemy na papierze długopisem – nie ma systemu komputerowego w tym głosowaniu. Na kartach głosowania do Sejmu i Senatu zaznaczamy tylko jedną kratkę, wyraźnie pisząc symbol „X”.

„Postawmy ten znak „X” w taki sposób, żeby linie przecinały się w obrębie kratki” przypomina o staranności Konsul Michał Arciszewski. Jeśli linie znaku „X” przetną się poza kratką, to głos także będzie nieważny. Absolutnie nie stawiamy tzw. „ptaszka”, ani nie zamalowujemy kratki.

W referendum udzielamy odpowiedzi zaznaczając TAK lub NIE na postawione pytania. Nie ma konieczności odpowiedzenia na wszystkie pytania, jak wyjaśnia nasz Gość.

Tak więc głosujemy tylko pisemnie – nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego, internetowego czy telefonicznego.

Jak przypomina Gość Radia Deon Chicago za rok będziemy brać udział w wyborach do parlamentu europejskiego, a za dwa lata w wyborach prezydenckich w Polsce.

Koniecznie zapiszcie się do Wyborów Parlamentarnych w Polsce!

 

Foto:  kancelaria Senatu, istock/Stadtratte/mychadre77/ djedura/Andrzej Rostek/

 

 

 

News Chicago

Dzisiaj zabójca policjanta, Luisa Huesca, stanie przed sądem i usłyszy zarzuty

Opublikowano

dnia

Autor:

Oczekuje się, że najwyżsi funkcjonariusze organów ścigania w Chicago wystąpią w piątek dla mediów, po zatwierdzeniu zarzutów wobec podejrzanego w sprawie śmiertelnego postrzelenia funkcjonariusza policji, Luisa Huesca. 22–letni Xavier L. Tate Jr. został aresztowany w środę wieczorem w mieszkaniu w Glendale Heights.

Jak wynika z komunikatu prasowego, Prokurator Stanowa Powiatu Cook, Kim Foxx, wygłosi przemówienie do mediów na piątkowej porannej konferencji prasowej, a dołączą do niej Burmistrz Chicago, Brandon Johnson i Komendant Policji w Chicago, Larry Snelling.

Cała trójka będzie przemawiać po zatwierdzeniu zarzutów o morderstwo, które zostaną postawione 22-letniemu Xavierowi Tate Jr., podejrzanemu o zamordowanie Luisa Huesca 21 kwietnia.

Zarzuca się, że Tate śmiertelnie postrzelił Huescę w pobliżu swojego domu w Gage Park, kradnąc jego pojazd, a później porzucając go w pobliżu miejsca zdarzenia. O zabójstwie policjanta pisaliśmy 22 kwietnia.

Według Biura Prokuratora Stanowego, Xavier Tate został także oskarżony o napad w celu kradzieży pojazdu ze szczególnym okrucieństwem i posiadanie skradzionej broni palnej.

Według urzędników, w piątek stanie on przed sądem w celu wstępnego przesłuchania.

Xavier Tate został zatrzymany w środę wieczorem przez policję na przedmieściach Glendale Heights. Według urzędników chicagowska policja, korzystając z pomocy funkcjonariuszy z innych agencji, w tym Służby Marszałkowskiej Stanów Zjednoczonych, użyła kajdanek należących do Luisa Huesca, aby go aresztować.

O jego odnalezieniu i zatrzymaniu informowaliśmy wczoraj.

W związku z zatrzymaniem Tate’a wyznaczono nagrodę, jednak w tej chwili jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób funkcjonariusze organów ścigania zdołali go zlokalizować.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Oświadczenie CJP w sprawie obozowisk uniwersyteckich

Opublikowano

dnia

Autor:

17 kwietnia studenci Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku zorganizowali i zainicjowali obóz solidarnościowy w Gazie. Ich żądania skupiały się na zmuszeniu uniwersytetu do ujawnienia informacji inwestycyjnych, zwłaszcza tych, które w jakikolwiek sposób przyniosły korzyści państwu Izrael, a następnie do natychmiastowego wycofania się z Izraela. Od czasu powstania Columbii palestyńscy studenci i ich zwolennicy na dziesiątkach uniwersytetów przyłączyli się do apelu o organizowanie obozów w całych Stanach Zjednoczonych i na świecie.

W ciągu kilku dni w Columbii rektor uniwersytetu wezwał nowojorską policję do aresztowania ponad 100 studentów i innych demonstrantów. W ciągu ostatnich kilku dni nowojorska policja nasiliła swoje brutalne reakcje, oczyszczając okupowaną przez studentów Hamilton Hall w Columbii, aresztując dziesiątki innych osób.

30 kwietnia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles duża liczba rasistowskich syjonistów białej supremacji przez wiele godzin atakowała Palestyńczyków i innych studentów w obozie, ale uniwersytecka policja i prywatna ochrona nie zrobiły nic, aby chronić studentów.

Dzisiaj policja Los Angeles wkroczyła na teren kampusu i zaatakowała studentów gazem pieprzowym, gumowymi kulami i granatami ogłuszającymi, demontując namioty w niezwykle brutalny sposób.

Chicagowska Koalicja na rzecz Sprawiedliwości w Palestynie (CJP) potępia te brutalne akty przemocy i represji. Stanowią one rażące naruszenie praw uczniów przysługujących im w ramach Pierwszej Poprawki.

Obozy te stanowią pokojowy protest przeciwko finansowanemu przez USA izraelskiemu ludobójstwu wobec narodu palestyńskiego w Gazie, a administracja uniwersytetu nie może pozwolić własnej policji na takie traktowanie studentów ani zapraszać lokalnych organów ścigania do niszczenia obozowisk, jak w Kolumbii, UCLA, Uniwersytet Teksasu w Austin i inne kampusy.

Cały świat patrzy, tak jak obserwował przemoc policji wobec antywojennych demonstrantów w latach 60. i na początku 70. XX wieku i jeśli władze uczelni mają uczyć się z historii, muszą natychmiast spełnić żądania studentów.

W zeszłym tygodniu w Chicago studenci rozpoczęli obozowisko na Uniwersytecie Northwestern, które zakończyło się piątego dnia porozumieniem między studentami a administracją. Northwestern obiecał ujawnić informacje dotyczące inwestycji w ciągu 30 dni, a CJP z niecierpliwością oczekuje na raport od studentów na temat ich ustaleń. Po Northwestern zorganizowano nowe obozy na Uniwersytecie w Chicago i Depaul University.

Ci uczniowie naśladują obozy, które wywierały presję, aby zakończyć wojnę w Wietnamie i spotykają się z tym samym rodzajem represji i przemocy. Potępiamy przemoc policyjną, ataki polityczne ze strony administratorów uniwersytetów i urzędników wybranych oraz rasistowskie ataki ze strony syjonistów, z których ten ostatni widzieliśmy już zarówno na Uniwersytecie Kalifornijskim, jak i w DePaul.

Wiemy, że ci studenci i ich obozy są atakowani i kryminalizowani ze względu na ich propalestyński i przeciwny ludobójstwu charakter, i odrzucamy wszelką przemoc i represje polityczne wobec nich.

Nadinspektor policji w Chicago, Larry Snelling, powiedział we wtorek, że „ludzie protestują w sposób pokojowy. Nie angażujemy ich w sposób, który mógłby zaognić to, co próbują zrobić”. Jest to ważne potwierdzenie, że uczniowie mają prawo protestować przeciwko ludobójstwu i zbrodniom Izraela przeciwko ludzkości.

CJP uważnie monitoruje sytuację w każdym z tych obozów. W pełni wspieramy tych uczniów i stoimy po ich stronie, a społeczność jest gotowa zmobilizować się w każdej chwili, jeśli zajdzie taka potrzeba. Domagamy się, aby policja uniwersytecka nie naruszała praw tych studentów wynikających z Pierwszej Poprawki i oczekujemy, że Departament Policji Chicago będzie w ogóle trzymał się z daleka od obozowisk.

Na koniec żądamy, aby administracja każdego z tych uniwersytetów wysłuchała wezwań palestyńskich studentów i ich zwolenników. W ciągu ostatnich kilku tygodni kilka głównych uniwersytetów, w tym Brown University, zgodziło się ujawnić informacje na temat inwestycji i, co ważniejsze, zezwolić na przeprowadzanie referendów w sprawie całkowitego wycofania się z Izraela. To szansa dla DePaula i Uniwersytetu Kalifornijskiego, aby zrobić to samo i stanąć po właściwej stronie historii.

Reporter: Jacek Boczarski

 

Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Noga z gazu. Chicago myśli nad ograniczeniem prędkości w mieście do 25mph

Opublikowano

dnia

Autor:

Zwiększenie ograniczenia prędkości w Chicago z 30 do 25 mil na godzinę mogłoby radykalnie zmniejszyć liczbę zgonów i poważnych obrażeń w wyniku wypadków drogowych. Tak twierdzą urzędnicy miejscy i zwolennicy bezpieczeństwa ruchu drogowego, którzy przemawiali podczas środowego przesłuchania Rady Miasta Chicago.

Po dziesięcioleciach spadków, od 2014 r., liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w całym kraju rośnie. Podczas pandemii Covid-19 liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych gwałtownie wzrosła, osiągając śmiertelny szczyt w 2021 r.

Chociaż od lat ich liczba spada, nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Rzecznicy tego problemu twierdzą, że zmniejszenie ograniczeń prędkości jest stosunkowo łatwą i skuteczną interwencją, która ochroni zarówno kierowców, pasażerów, pieszych, jak i rowerzystów.

Dane miejskie pokazują, że czarni mieszkańcy Chicago są prawie czterokrotnie bardziej narażeni na śmiertelne wypadki drogowe, przy czym obszary największej liczby wypadków są skupione po południowej i zachodniej stronie miasta. Problem w większym stopniu dotyczy społeczności kolorowych, ponieważ od dawna borykają się one z dezinwestycją a ich mieszkańcy często muszą pokonywać większe odległości w celu dojazdu do pracy, edukacji i rekreacji.

Ale jest to kwestia, której doświadcza całe miasto – na ulicach, na których obecnie obowiązuje domyślne ograniczenie prędkości w Chicago do 30 mil na godzinę, dochodzi do najcięższych wypadków wśród wszystkich użytkowników dróg.

Wg specjalistów nawet niewielkie zmniejszenie prędkości zwiększa prawdopodobieństwo, że ktoś przeżyje wypadek.

Według statystyk przedstawionych podczas przesłuchania przez Metropolitan Planning Council, przy prędkości 30 mil na godzinę osoba potrącona przez pojazd ma 60% szans na przeżycie. Przy prędkości 20 mil na godzinę wskaźnik przeżycia wzrasta do 80% lub więcej.

Wypadki mogą skutkować nie tylko ofiarami śmiertelnymi, ale także utratą zarobków, długami medycznymi i większym obciążeniem pracą służb ratowniczych.

Niestety w ciągu ostatniej dekady samochody w Stanach Zjednoczonych stały się szersze, wyższe i cięższe, ograniczając zdolność kierowców do dostrzegania pieszych lub rowerzystów.

22 stany ma większe ograniczenia prędkości niż Illinois. W innych miastach, w tym w Nowym Jorku, Bostonie, Atlancie, Memphis, Seattle i San Francisco, odnotowano dużą poprawę w obniżeniu liczby ofiar śmiertelnych i obrażeń w ruchu drogowym po zmianie w ograniczeniu prędkości.

 

Źródło: wttw
Foto: istock/lzf/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu