Połącz się z nami

News Chicago

Chicago głosuje w polskich wyborach. Dzisiaj ostatni dzień rejestracji!

Opublikowano

dnia

14 października w Chicago możemy oddać głos w Wyborach Parlamentarnych w Polsce i dzięki temu mieć wpływ na to jak nasza Ojczyzna nadal będzie się rozwijać i jak będzie się w niej żyło naszym Rodakom. Zdecydowanie zachęcamy aby to zrobić! Dziś ostatni dzień, w którym można się zarejestrować jako wyborca.

W naszym studiu Michał Arciszewski z Polskiego Konsulatu w Chicago dokładnie tłumaczył procedury związane zarówno z rejestracją do wyborów jak i samym głosowaniem.

„Każdy kto chce zagłosować musi się zapisać” podkreśla Konsul Michał Arciszewski. To jest zasada dotycząca właśnie głosowania za granicą. Konieczność rejestracji obejmuje więc wszystkich, łącznie z tymi osobami, które są już zapisane by głosować a wyborach amerykańskich.

„Ostatni dzień, w którym można się zapisać to dzień 10 października” zaznacza Michał Arciszewski.

Dobrą stroną konieczności samodzielnego zapisania się jest zupełnie dowolny wybór komisji wyborczej, w której chcemy wziąć udział w wyborach. Może być to placówka położona nawet poza granicami Stanów Zjednoczonych, jeśli akurat przebywamy za granicą, tłumaczy Konsul Michał Arciszewski.

 

„Najlepszym, najszybszym i w tej chwili najbardziej pewnym sposobem zapisania się jest w tej chwili strona eWybory” wyjaśnia Gość Radia Deon Chicago. Na tej stronie jest także umieszczona lista komisji wyborczych.

Po zakończonej rejestracji każda osoba dostaje potwierdzenie zawierające adres komisji, w której będzie mogła oddać swój głos.

Wniosek o umieszczenie na liście wyborców można także dostarczyć osobiście do urzędu konsularnego, lub cyfrową formę wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem, przesłać na adres poczty elektronicznej konsula (czyli mail do konsula z załączonym skanem lub zdjęciem pisemnego wniosku).

„Nie ma możliwości zapisania się do wyborów drogą telefoniczną” podkreśla Gość Radia Deon Chicago.

Taka możliwość była jeszcze w 2019 roku ale obecne przepisy jej  nie dopuszczają.

W Chicago utworzono 19 komisji wyborczych – najwięcej jeśli chodzi o miasta w Stanach Zjednoczonych. To jest 4 komisje więcej niż w ostatnich polskich wyborach, które miały miejsce w 2019 roku. Zmieniły się także lokalizacje niektórych z nich, jak przekazuje Konsul Michał Arciszewski.

Polski Konsulat w Chicago starał się w miarę swoich możliwości umieścić je blisko polskich społeczności w mieście.

Godziny, w których lokale wyborcze będą otwarte są w całym kraju takie same: od 7.00AM do 9.00PM czasu lokalnego.

Wchodząc do komisji wyborczej podchodzimy do osób, które posiadają listę wyborców by złożyć na niej swój podpis. Okazujemy przy tym nasz paszport, tłumaczy nasz Gość.

„Żaden inny dokument nie upoważnia państwa do oddania głosu” przypomina Konsul Michał Arciszewski.

Można mieć także ze sobą potwierdzenie rejestracji do wyborów w danej komisji, ale nie jest ono konieczne. Po sprawdzeniu paszportu i nazwiska na liście wyborców dostaniemy te karty do głosowania, o które poprosimy. Mamy możliwość oddania głosu w wyborach do Sejmu, Senatu i w referendum.

„Nie ma obowiązku oddawania głosu w każdym z tych głosowań” wyjaśnia Gość Radia Deon Chicago. Jeśli np. nie weźmiemy karty do głosowania w referendum, zostanie to odnotowane, ale nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji.

Głosowanie jest tajne a głos oddajemy na papierze długopisem – nie ma systemu komputerowego w tym głosowaniu. Na kartach głosowania do Sejmu i Senatu zaznaczamy tylko jedną kratkę, wyraźnie pisząc symbol „X”.

„Postawmy ten znak „X” w taki sposób, żeby linie przecinały się w obrębie kratki” przypomina o staranności Konsul Michał Arciszewski. Jeśli linie znaku „X” przetną się poza kratką, to głos także będzie nieważny. Absolutnie nie stawiamy tzw. „ptaszka”, ani nie zamalowujemy kratki.

W referendum udzielamy odpowiedzi zaznaczając TAK lub NIE na postawione pytania. Nie ma konieczności odpowiedzenia na wszystkie pytania, jak wyjaśnia nasz Gość.

Tak więc głosujemy tylko pisemnie – nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego, internetowego czy telefonicznego.

Jak przypomina Gość Radia Deon Chicago za rok będziemy brać udział w wyborach do parlamentu europejskiego, a za dwa lata w wyborach prezydenckich w Polsce.

Koniecznie zapiszcie się do Wyborów Parlamentarnych w Polsce!

 

Foto:  kancelaria Senatu, istock/Stadtratte/mychadre77/ djedura/Andrzej Rostek/

 

 

 

News Chicago

LA Fitness przejmuje siłownie XSport Fitness w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

16 lipca LA Fitness przejmuje siłownie XSport Fitness – 9 lokalizacji w Chicago przechodzi dzisiaj pod inny zarząd. Członkowie XSport otrzymali tę wiadomość pod koniec zeszłego tygodnia w postaci maila od Capital Fitness Inc., spółki-matki XSport.

Jak wynika z przesłanych wiadomości, LA Fitness będzie honorować członkostwo w XSport i pobierać składki „w tej samej kwocie co poprzednio”. Członkostwo z dostępem do jednego klubu pozostanie niezmienione, natomiast członkowie z dostępem do wielu klubów będą mogli również korzystać z dowolnego klubu LA Fitness w całym kraju.

W ogłoszeniu nie określono, czy którekolwiek siłownie zostaną zamknięte. XSport prowadzi 9 siłowni w Chicago, a LA Fitness 10.

Niektórzy członkowie XSport obawiają się, że przejęcie może skutkować skróceniem godzin pracy. Lokalizacje XSport w Chicago działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, podczas gdy lokalne siłownie LA Fitness są zamykane między 9:00PM a 11:00PM w dni powszednie i wcześniej w weekendy.

Przejęcie klubu w Chicago oznacza, że ​​LA Fitness kontynuuje swoją ekspansję w branży fitness.

W ramach transakcji o wartości 153 milionów dolarów w 2011 roku firma nabyła 171 klubów, w tym 27 w Illinois, od Bally Total Fitness z siedzibą w Chicago. W następnym roku LA Fitness nabyła dwa mniejsze kluby, Urban Active i Lifestyle Family Fitness Clubs.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: XSport Fitness
Czytaj dalej

News Chicago

Dziś rusza letnie kino w Millennium Park. Filmy możemy oglądać z Great Lawn

Opublikowano

dnia

Autor:

Popularna letnia seria filmowa w parku będzie emitowana we wtorki od 16 lipca do 20 sierpnia, o godzinie 8.00PM. Według miasta pojawią się tu takie hity kinowe, takie jak „Barbie”, „Coco” i „Park Jurajski”. Filmy będą wyświetlane na ekranie LED szerokości 40 stóp, a widzowie będą oglądać je z trawnika Great Lawn.

Letnia seria filmów Millennium Park

6:30PM wtorki 16 lipca – 20 sierpnia 

 • 16 lipca: „E.T. the Extra-Terrestrial” i „Park Jurajski”
 • 23 lipca: „Coco”
 • 30 lipca: „Barbie”
 • 6 sierpnia: „American fiction”
 • 13 sierpnia: „Wonka”
 • 20 sierpnia: „Ferris Bueller’s Day Off”

Ale ciepłe letnie noce to także muzyka na żywo i festiwale w Millennium Park, przy 201 E. Randolph St.

Letni cykl muzyczny zaplanowany jest na poniedziałki i czwartki od 1 lipca do 8 sierpnia, w pawilonie Jaya Pritzkera. Wśród wykonawców są Corinne Bailey Rae, Terrace Martin, Charlie Musselwhite, Buscabulla i inni.

Miłośnicy fitnessu mogą również uczestniczyć w letnich treningach Millennium Park w większość sobót w okresie od 18 maja do 31 sierpnia. Według miasta bezpłatne treningi na Great Lawn obejmują pilates, jogę, kickboxing cardio i zumbę.

W tym roku słynny chicagowski park obchodzi także swoje 20. urodziny, organizując specjalne weekendowe obchody w dniach 18–21 lipca.

Więcej informacji na temat poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej miasta.

Letnie treningi w Millennium Park

Większość sobót od 18 maja do sierpnia 31:

 • 8–8:45AM: Pilates
 • 9–9:45AM: Joga
 • 10.00–10.45AM: Cardio Kickboxing
 • 11:00–11:45AM: Zumba

Festiwal Muzyczny w Grant Park (GPMF)

 • 12 czerwca – 17 sierpnia 

Letnia seria muzyczna w Millennium Park

6.30PM – 9.00PM w poniedziałki i czwartki 1 lipca – 8 sierpnia

 • 29 lipca: GZA, Yaya Bey
 • 5 sierpnia: Protoje, Madison McFerrin
 • 8 sierpnia: Corinne Bailey Rae, Terrace Martin z Jamesem Fauntleroyem

Bezpłatny letni koncert Broadway w Chicago

 • 6:15PM 12 sierpnia

Collaboraction i Teatro Vista prezentują „La Havana Madrid” Sandry Delgado

 • 6:00PM 23 sierpnia

Lyric Opera „Niedziela w parku z Lyric”

 • 7:00PM 25 sierpnia

Projekt Chicago Black Dance Legacy: „Wróżbiarstwo: tańczące dusze czarnego ludu”

 • 5:45PM 24 sierpnia

Festiwal Jazzowy w Chicago

 • 29 sierpnia – 1 września

Selena Tribute Concert

 • 6:00PM 6 września

Vocalo prezentuje: Letni finał z udziałem Pivot Gang, Marquis Hill, KAINA i nie tylko

 • 6:00PM–9:00PM 20 września

Old Town School of Folk Music: Global Carnival

 • 6:00PM–9:00PM 22 września

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Choose Chicago, Department of Cultural Affairs and Special Events / Terry Evans, Millenium Park
Czytaj dalej

News Chicago

McCormick Place Lakeside Center okleja swoje okna by nie uderzały w nie ptaki

Opublikowano

dnia

Autor:

McCormick Place Lakeside Center jest w trakcie modernizacji, której ludzie mogą nie zauważyć, ale ptaki tak. Na okiennej powierzchni wielkości około dwóch boisk piłkarskich instalowana jest przyjazna ptakom folia. Prace nad wartym 1,2 miliona dolarów projektem rozpoczęły się na początku czerwca i mają potrwać około trzech miesięcy.

Wzór drobnych białych kropek na oknach zapewni ptakom wizualną wskazówkę, że na ich drodze znajduje się przeszkoda, w przeciwieństwie do przezroczystego lub odblaskowego szkła, które wprowadza ptaki w błąd, powodując dla nich śmiertelną pułapkę.

Instalacja folii okiennej w Lakeside Center to sukces działaczy na rzecz ptaków w Chicago, którzy przez lata naciskali, aby ograniczyć śmiertelne kolizje ptaków o centrum kongresowe nad jeziorem.

Sprawa osiągnęła punkt krytyczny jesienią ubiegłego roku, kiedy o budynek Lakeside Center w ciągu jednego dnia zabiło się prawie 1000 ptaków – te obrazy nie tylko zszokowały mieszkańców Chicago, ale także trafiły na pierwsze strony gazet na całym świecie.

Zwolennicy różnych organizacji zajmujących się ptakami pojawili się na posiedzeniu zarządu budynku w październiku 2023 r. i zażądali podjęcia działań.

Dwa najważniejsze wprowadzane ulepszenia to przyjazna dla ptaków folia okienna i automatyczne zasłony/żaluzje, które można zamknąć, aby światło nie myliło ptaków przelatujących w nocy (zasłony w ośrodku są obecnie obsługiwane ręcznie).

W marcu kontrakt na folię okienną przyznano firmie NGS Films & Graphics, która wykorzystuje produkty Feather Friendly przetestowane przez American Bird Conservancy. W sezonach migracji ptaków, administratorzy budynku będą także współpracować z Field Museum w celu codziennego monitorowania i śledzenia kolizji.

Ptaki, które poniosły śmierć w zderzeniu z Lakeside Center w 2023 r.

Chociaż Lakeside Center jest jednym z najbardziej śmiercionośnych dla ptaków budynków w Chicago, nie jest dla nich jedynym zagrożeniem w mieście. Ornitolodzy i miłośnicy ptaków w dalszym ciągu nawołują do wprowadzenia wytycznych dotyczących budownictwa przyjaznego ptakom, ale ruch ten od kilku lat utknął w politycznym zawieszeniu.

Aby w dalszym ciągu podnosić świadomość istniejącego problemu, Chicago Bird Alliance ogłosiło niedawno swoje wsparcie dla zakrojonego na szeroką skalę projektu obywatelskiegoBird Collisions in the Anthropocene.

Chętni mogą wziąć udział w serii bezpłatnych warsztatów, których celem jest wykonanie replik każdego z ponad 10 000 ptaków zabitych w Chicago w 2023 r. – według organizatorów wystarczającej do stworzenia „czerwonego dywanu” o długości futbolowego boiska.

 

Źródło: wttw
Foto: Choose Chicago, Daryl Coldren / Field Museum
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu