Połącz się z nami

News Chicago

111 mph miała na liczniku była śledcza powiatu Will gdy zabiła w wypadku psycholożkę z Aurory

Opublikowano

dnia

Władze twierdzą, że była śledcza z biura obrońcy z urzędu powiatu Will jechała z prędkością 111 mph będąc pod wpływem substancji psychoaktywnej PCP i innych narkotyków przed ognistym wypadkiem w 2022 r., w którym zginęła psycholożka z Aurory. Prokuratorzy złożyli wniosek o jej zatrzymanie w areszcie do czasu rozprawy.

Prokuratorzy ujawnili nowe szczegóły w sprawie przeciwko Marii Aiello, lat 47, z Joliet, składając wniosek o pozostawienie jej w więzieniu pod zarzutem lekkomyślnego zabójstwa, prowadzenia pojazdu pod wpływem oraz nielegalnego posiadania hydrokodonu, będącego opioidowym lekiem przeciwbólowym.

10 października sędzia zdecyduje, czy kobieta powinna pozostać w więzieniu.

Aiello jest oskarżona o spowodowanie wypadku, który miał miejsce 15 marca 2022 r. na skrzyżowaniu Glenwood Ave. i Springfield w Joliet, w wyniku którego zginęła 50-letnia Ednalice Pagan-Romney z Aurory. Władze twierdzą, że ofiara poniosła śmierć w pojeździe, który został całkowicie objęty ogniem.

Pagan-Romney była dyrektorem naczelnym Inspire Therapeutic Services z siedzibą w Joliet. Po jej śmierci firma napisała w poście na Facebooku, że była „filarem społeczności psychologicznej i wszystkim, którzy ją znali, będzie jej bardzo brakować”.

W petycji z 18 września prokuratorzy stwierdzili, że z dokumentacji medycznej wynika, że po śmiertelnym wypadku Maria Aiello miała w moczu PCP, THC, kokainę i opiaty. PCP, czyli fencyklidyna, jest lekiem halucynogennym. THC, czyli tetrahydrokannabinol, to psychoaktywny składnik występujący w marihuanie.

Obrońca publiczny powiatu Will Michael Renzi powiedział w czwartek, że Aiello złożyła rezygnację z pracy w jego biurze „dość dawno temu”. Ze względu na powiązania zawodowe z powiatem Will jej sprawa została przekazana sędziemu powiatu Kankakee, Williamowi Dickensonowi.

Przed 18 września Aiello musiałaby wpłacić 10% kaucji w wysokości 500 000 dolarów, aby móc wyjść na wolność w oczekiwaniu na proces. Teraz jej prawnik, Daniel Walsh, wnioskuje o jej zwolnienie, gdy w całym stanie zniesiono obowiązek kaucji pieniężnej.

Prokuratorzy sprzeciwiają się uwolnieniu Marii Aiello. Twierdzą, że kobieta stanowi „rzeczywiste i aktualne zagrożenie dla bezpieczeństwa fizycznego jakiejkolwiek osoby, osoby lub społeczności”.

Po śmiertelnym wypadku nakaz przeszukania modułu sterującego poduszką powietrzną Aiello wykazał, że około pięć sekund przed wypadkiem jechała z prędkością 111 mph i nie naciskała na hamulce – stwierdzili prokuratorzy.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Police Department, Fred C. Dames Funeral Homes

News Chicago

Małe reaktory modułowe powrócą do Illinois w 2026 r. by produkować energię atomową

Opublikowano

dnia

Autor:

J.B. Pritzker podpisał w piątek ustawę znoszącą obowiązujące od ponad trzech dekad moratorium na rozwój reaktorów jądrowych w Illinois. Miesiąc temu Senat stanu przegłosował zniesienie zakazu, które następnie czekało na decyzję gubernatora. Dzięki ustawie Illinois będzie mogło spełnić obietnicę dotyczącą produkcji energii bezemisyjnej do 2045 roku.

Mniejsze reaktory jądrowe – wytwarzające mniej niż 300 megawatów mocy – zostaną dopuszczone do użytkowania od stycznia 2026 r.

Senatorka Partii Republikańskiej Morris Sue Rezin, zwolenniczka propozycji, argumentowała, że energia jądrowa stanowi kluczową część stanowego portfela energii odnawialnej.

„Illinois ma długą, pełną sukcesów i bezpieczną historię wytwarzania energii jądrowej” – stwierdziła Rezin w oświadczeniu wydanym po podpisaniu ustawy przez gubernatora J.B. Pritzkera. Jej zdaniem, ustawa zapewni, że stan pozostanie liderem w sektorze energetycznym, oferując możliwość wykorzystania nowej technologii energii jądrowej.

Rezin i sponsor ustawy, Demokrata Lance Yednock z Ottawy, liczą na przyszły sukces tak zwanych małych, modułowych reaktorów, które zasilają na przykład jeden duży zakład produkcyjny.

Propozycja stanu Illinois dotycząca energii atomowej uzyskała już zdecydowaną aprobatę legislacyjną, ale wiosną ubiegłego roku została zawetowana przez Pritzkera.

Nowa ustawa dodała badanie na temat zagrożeń związanych z nową technologią nuklearną i powierza Agencji Zarządzania Kryzysowego stanu Illinois nadzór nad kwestiami, których nie uwzględniono w pierwotnym planie.

Ekolodzy, którzy są jej przeciwni, twierdzą, że energia wiatrowa i słoneczna wystarczą, aby zastąpić wyczerpujące się paliwa kopalne.

Zwolennicy ustawy zwracają jednak uwagę, że stanowy plan zamknięcia elektrowni węglowych do 2045 r. opiera się częściowo na dotacjach państwowych, które pozwolą na utrzymanie dwóch nierentownych elektrowni jądrowych w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/typhoonski/
Czytaj dalej

News Chicago

100 mln USD od rządu USA pomoże zmodernizować Union Station w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym tygodniu firma Amtrak ogłosiła, że rząd federalny przekazał dotację na sfinansowanie modernizacji stacji Union Station w Chicago. Sumę o wysokości dokładnie 93,6 mln dolarów dostanie bezpośrednio przewoźnik w celu poprawy usług i innych udogodnień na stacji kolejowej. Ulepszenia mają ułatwić podróżowanie koleją zarówno lokalnie, jak i na całym Środkowym Zachodzie.

Według Amtraka pieniądze zostaną przeznaczone na szereg ulepszeń w związku z Chicago Hub Improvement Project – szeroko zakrojonym zestawem inicjatyw mających na celu modernizację Union Station i utorowanie drogi dla zwiększonej oferty usług na Środkowym Zachodzie.

Projekty te obejmują:

  • Remont i rozbudowę peronów na Union Station. Udoskonalenia te ostatecznie umożliwią zwiększenie przepustowości i lepszy dostęp dla pasażerów, a także dostosują obiekty do wymogów amerykańskiej ustawy o osobach niepełnosprawnych ADA.
  • Usprawnienie systemów wentylacji, które pomogą w odprowadzaniu spalin z lokomotyw poza obszary wsiadania do pociągów i poprawią jakość powietrza na stacji.
  • Przywrócenie kilku peronów Union Station, z których pierwotnie korzystała poczta Stanów Zjednoczonych, do czynnej obsługi podróżnych i klientów. Według agencji perony te nie działają od 2005 roku. Dodatkowe perony zostaną ostatecznie wykorzystane do rozszerzenia oferty usług zarówno dla Amtrak, jak i dla Metra.
  • Zbadanie potencjalnego wzrostu oferty usług pomiędzy Chicago a Nowym Jorkiem. Pociągi te kursują trzy razy w tygodniu i obejmują między innymi przystanki w Indianie, Ohio i Kentucky.
  • Rozwój rozszerzonych usług kolejowych między Minneapolis, Milwaukee i Chicago.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Departamentu Transportu.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/gnagel/
Czytaj dalej

News Chicago

Poszukiwany przez FBI przestępca napadający na banki w biały dzień, znowu uderzył

Opublikowano

dnia

Autor:

FBI poinformowało, że w piątek rano mężczyzna z bronią okradł CitiBank w pobliżu Michigan Avenue i Grand Avenue. Śledczy uważają, że ten sam bandyta co około miesiąc, począwszy od września, rabował lub próbował okraść inne banki w tej okolicy. Agencja oferuje nagrodę w wysokości 1000 dolarów za informacje prowadzące do aresztowania zuchwałego bandyty.

Jak podaje FBI, 19 września mężczyzna próbował obrabować bank przy 100 S. Michigan Ave. 11 października próbował z kolei obrabować inny bank przy 180 N. Michigan Ave., po czym wrócił tu 7 listopada i faktycznie go obrabował.

Piątkowy napad był jego czwartym atakiem i miał miejsce o godzinie 10:10AM w oddziale Citibanku pod adresem 539 N. Michigan Ave. – pomiędzy Ohio Street a wiaduktem Grand Avenue na Magnificent Mile.

FBI twierdzi, że mężczyzna wydaje się szczególnie zainteresowany oddziałami Citibanku. Agencja spodziewa się, że uderzy znowu i istnieje ryzyko, że w końcu użyje broni.

Mężczyzna ma około 60 lat i jest opisywany jako osoba dobrze zbudowana, z czarno-szarą bródką. W czasie jednego z napadów ubrany był w czerwono-pomarańczową kurtkę z kapturem, niebiesko-żółtą bluzę zapinaną na zamek z napisem „Michigan”, czarne spodnie, niebieską czapkę typu beanie oraz czarno-białe buty Nike.

W piątek miał na sobie czarną puchową kurtkę z małym białym logo Reeboka na lewej piersi, ciemne spodnie i ciemną zimową czapkę typu beanie.

Władze podały, że w czasie co najmniej dwóch napadów przestępca miał przy sobie pistolet.

Każdy, kto posiada informacje na temat podejrzanego, proszony jest o kontakt z biurem terenowym FBI w Chicago pod numerem 312-421-6700. Mogą także przesłać wskazówkę na stronie Tips.fbi.gov.

 

Źródło: suntimes, cbs
Foto: FBI, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu