Połącz się z nami

News USA

Program DACA pozostaje nielegalny. Jego kwestię prawdopodobnie rozstrzygnie Sąd Najwyższy

Opublikowano

dnia

13 września sędzia federalny w Teksasie odrzucił najnowsze wysiłki administracji Bidena mające na celu uratowanie programu, który uchronił przed deportacją setki tysięcy młodych dorosłych nieposiadających dokumentów. Sędzia orzekł, że pozostaje on niezgodny z prawem nawet po ostatnich zmianach.

Sędzia Andrew S. Hanen z Federalnego Sądu Okręgowego w Houston utrzymuje, że prezydent Barack Obama przekroczył swoje uprawnienia, tworząc w 2012 roku w drodze działania wykonawczego program Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA).

Decyzja ta jest kolejnym zwrotem akcji w pięcioletniej sagi sądowej, która postawiła program i jego beneficjentów, znanych jako Dreamers – Marzyciele, w zawieszeniu. Chociaż orzeczenie jest ciosem dla imigrantów, sędzia nie nakazał natychmiastowego zakończenia programu.

Obecni wnioskodawcy będą mogli zachować i odnowić swoją ochronę. Natomiast żadne nowe wnioski nie będą dozwolone.

W 2021 roku administracja Bidena wszczęła procedurę ustanowienia przepisów, aby podjąć próbę wzmocnienia pozycji prawnej DACA, ale wydany przez nią przepis nie wpłynął na sędziego.

„Nie ma żadnych istotnych różnic” – napisał sędzia w swojej 40-stronicowej opinii. Dodał jednak, że jego decyzja nie zmusza rządu do „podjęcia jakichkolwiek działań imigracyjnych, deportacyjnych lub karnych przeciwko któremukolwiek beneficjentowi DACA”.

Eksperci twierdzą, że rząd prawie na pewno złoży apelację do Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla Piątego Okręgu, a sprawa prawdopodobnie zakończy się przed Sądem Najwyższym.

Co to jest DACA?

Program odroczonych działań na rzecz przybycia dzieci (DACA) powstał w 2012 r. w wyniku działania wykonawczego prezydenta Baracka Obamy jako środek tymczasowy mający na celu ochronę przed deportacją osób nieposiadających dokumentów, które zostały przywiezione do Stanów Zjednoczonych jako dzieci.

Program, który zapewnia ochronę jednorazowo przez dwa lata i jest odnawialny, ale nie zapewnia ścieżki do obywatelstwa.

Kim są Marzyciele?

W chwili powstania programu średni wiek odbiorców DACA, często nazywanych Marzycielami, wynosił 21 lat; większość ma już po 30 lat. Najwięcej tych osób przywieziono do Stanów Zjednoczonych z Meksyku, a inni urodzili się w Ameryce Środkowej lub Południowej oraz na Karaibach.

Najszybciej rosnącą grupą studentów nieposiadających dokumentów są studenci z Azji.

Dlaczego zapoczątkowano DACA?

Obama stworzył program po ponad dziesięciu latach nieudanych prób uchwalenia ustawy Dream Act, która postawiłaby marzycieli na drodze do obywatelstwa. Przez lata, gdy Kongres zmagał się z kompleksową przebudową krajowego systemu imigracyjnego, rozważano różne wersje tej ustawy, ale nigdy do nich nie doszło.

Ile osób zgłosiło się do programu?

Od czasu wejścia w życie 11 lat temu z programu skorzystało ponad 800 000 młodych ludzi. Według Instytutu Polityki Migracyjnej do składania wniosków kwalifikowało się około 1,2 miliona nielegalnych imigrantów, co sugeruje, że ponad dwie trzecie w pewnym momencie to zrobiło.

Obecnie status DACA posiada około 600 000 osób.

Beneficjenci DACA na ogół byli przywożeni do Stanów Zjednoczonych jako dzieci, bez własnego wyboru. Brakuje im legalnego statusu, ponieważ albo wjechali do kraju bez dokumentów, albo przekroczyli okres ważności wizy.

Program chroni ich przed deportacją pomimo statusu imigracyjnego i umożliwia uzyskanie pozwolenia na pracę, co wielu z nich umożliwiło budowanie kariery i życie w USA. Wielu ukończyło studia, rozpoczęło pracę, założyło rodziny i kupiło domy.

Beneficjenci zostali zatrudnieni przez firmy z sektorów produkcyjnego, technologicznego i ochrony zdrowia. Wiele z tych firm stanowczo lobbowało za utrzymaniem DACA i nakłonieniem Kongresu do zalegalizowania pobytu tych osób w USA.

Opinia publiczna

Ogólnokrajowe sondaże wielokrotnie wykazały, że Amerykanie z całego spektrum politycznego opowiadają się za przyznaniem Marzycielom statusu prawnego. Jednak rozwiązanie legislacyjne nigdy się nie zmaterializowało, a program DACA był atakowany głównie przez Republikanów i pogrążony w sporach prawnych.

 

Źródło: newyorktimes
Foto: YouTube

News USA

Zdrowie dzieci w USA pogarsza się od lat: otyłość, depresja i choroby przewlekłe coraz częstsze

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowe badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association ujawnia alarmujący obraz zdrowia dzieci w Stanach Zjednoczonych. Z analizy wynika, że w ciągu ostatnich 17 lat dzieci coraz częściej zmagają się z otyłością, chorobami przewlekłymi i zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja i lęki.

„Nie chodzi o jedną statystykę – to aż 170 wskaźników z ośmiu źródeł danych, które razem pokazują jednoznaczny trend: systematyczne pogarszanie się zdrowia dzieci w USA” – powiedział dr Christopher Forrest, pediatra i jeden z głównych autorów badania.

Rosnące wskaźniki otyłości i chorób przewlekłych

Z danych wynika m.in., że:

  • Wskaźnik otyłości wśród dzieci w wieku 2–19 lat wzrósł z 17% w latach 2007–2008 do ponad 21% w latach 2021–2023.
  • W 2023 roku dziecko w USA było o 15–20% bardziej narażone na przewlekłe schorzenia, takie jak depresja, bezdech senny czy zaburzenia lękowe, niż w 2011 roku.
  • Liczba dzieci z co najmniej jednym przewlekłym schorzeniem wzrosła z 40% do ponad 46% w tym samym okresie.
  • Zauważono także wzrost takich problemów jak wczesne dojrzewanie, problemy ze snem, ograniczenia aktywności fizycznej, a także poczucie osamotnienia i objawy depresyjne.

Dzieci amerykańskie umierają częściej niż ich rówieśnicy z innych krajów

Badanie porównało też dane międzynarodowe. Okazuje się, że dzieci w USA są aż 1,8 razy bardziej narażone na śmierć niż dzieci z innych krajów o wysokim dochodzie. Główne przyczyny to:

  • wcześniactwo i nagła śmierć niemowląt,
  • przemoc z użyciem broni palnej,
  • wypadki samochodowe.

Polityka rządu jest niewystarczająca 

Choć Sekretarz Zdrowia Robert F. Kennedy Jr. poruszył temat zdrowia dzieci w swoim majowym raporcie Make America Healthy Again, eksperci wskazują, że działania administracyjne idą w przeciwnym kierunku.

„Obecna polityka może tylko pogorszyć sytuację” – uważa dr Frederick Rivara, pediatra ze Szpitala Dziecięcego w Seattle. Współautor artykułu redakcyjnego towarzyszącego badaniu podkreśla, że cięcia w Medicaid, federalnych agencjach zdrowia i badaniach naukowych stoją w sprzeczności z deklaracjami o trosce o zdrowie dzieci.

dzieci korzystają z telefonów w szkole

Raport MAHA trafia w realne problemy, ale nie dotyka sedna

Zdaniem dr Forresta i innych badaczy, raport MAHA słusznie wskazuje na zagrożenia, takie jak zbyt duże spożycie żywności przetworzonej czy brak ruchu. Jednak nie uwzględnia on złożonych, systemowych uwarunkowań, które napędzają te trendy.

„Musimy spojrzeć szerzej – jak wygląda ekosystem, w którym dzieci dorastają? Potrzebujemy lokalnych analiz, dzielnica po dzielnicy, by zrozumieć, co naprawdę wpływa na zdrowie najmłodszych” – podkreśla Forrest.

dziecko-zdrowa-dieta

Eksperci apelują o zmianę podejścia

Choć dane mają pewne ograniczenia i nie obejmują całej populacji, eksperci zgodnie twierdzą: trendy są niepokojące i wymagają natychmiastowej reakcji. Zdrowie dzieci to nie tylko problem indywidualny – to sygnał kondycji całego społeczeństwa.

„Podstawowy wniosek z badania jest jasny: amerykańskie dzieci są dziś mniej zdrowe niż pokolenie wcześniej. To powinien być sygnał alarmowy dla polityków, rodziców i całego systemu opieki zdrowotnej” – mówi dr James Perrin z Amerykańskiej Akademii Pediatrii.

Źródło: chicagotribune
Foto: istock/kwanchaichaiudom/ dolgachov/Ruslanshug/
Czytaj dalej

News USA

Poszukiwany za śmierć trzech córek Travis Decker prawdopodobnie był widziany w Idaho

Opublikowano

dnia

Autor:

travis decker, poszukiwany zabójca dzieci

Travis Decker, mieszkaniec stanu Waszyngton poszukiwany w związku z tragiczną śmiercią swoich trzech córek, został rzekomo zauważony w miniony weekend w stanie Idaho. Ponad miesiąc po jego zaginięciu śledczy federalni otrzymali nowy trop i intensyfikują poszukiwania.

Nowe zgłoszenie z Bear Creek

Jak poinformowała U.S. Marshals Service Greater Idaho Fugitive Task Force, w sobotę zgłoszono możliwe zauważenie Travisa Deckera w pobliżu kempingu w Sawtooth National Forest. Zgłoszenia dokonała rodzina wypoczywająca w rejonie Bear Creek, której członkowie twierdzili, że widzieli mężczyznę odpowiadającego rysopisowi poszukiwanego.

Bear Creek leży na pograniczu lasów narodowych Sawtooth i Boise, około 100 mil na wschód od Boise w stanie Idaho. Władze apelują do wszystkich, którzy przebywali tam w okolicach 4 lipca – szczególnie w rejonie Bear Creek – o zgłaszanie wszelkich informacji, które mogą pomóc w śledztwie.

Makabryczne odkrycie na kempingu

Travis Decker zniknął 2 czerwca, gdy jego samochód został odnaleziony przez zastępcę szeryfa w stanie Waszyngton w rejonie kempingu niedaleko Leavenworth. Obok pojazdu odkryto ciała trzech jego córek: 9-letniej Paityn, 8-letniej Evelyn i 5-letniej Olivii. Na tylnej klapie ciężarówki Deckera odkryto krew, którą zidentyfikowano jako jego na podstawie profilu DNA.

Do makabrycznego odkrycia doszło trzy dni po tym, jak Decker nie odwiózł córek do ich matki w Wenatchee, co było zaplanowane po wspólnym weekendzie. O zabójstwie po raz pierwszy informowaliśmy tutaj.

Trop z Gór Kaskadowych nie potwierdzony

Dotychczasowe działania śledczych nie przyniosły jednoznacznych dowodów na to, że Decker wciąż żyje ani że nadal przebywa w stanie Waszyngton. W ubiegłym miesiącu opublikowano zaktualizowane wizerunki, pokazujące, jak może wyglądać po kilku tygodniach ucieczki.

10 czerwca władze informowały o możliwym zauważeniu Deckera w okolicach odległego alpejskiego jeziora w Górach Kaskadowych. Wędrowcy donosili o samotnym mężczyźnie, który wyglądał na nieprzygotowanego do trudnych warunków górskich, jednak mimo akcji poszukiwawczej nie udało się go odnaleźć.

Zamordowane: 9-letnia Paityn, 8-letnia Evelyn i 5-letnia Olivia

Intensyfikacja poszukiwań w Idaho

Eric Toms, zastępca nadzorujący U.S. Marshals Service w dystrykcie Boise, poinformował, że agencja otrzymuje coraz więcej zgłoszeń od społeczeństwa po weekendowym komunikacie. Zespół poszukiwawczy składający się z przedstawicieli U.S. Marshals Service, U.S. Forest Service oraz Biura Szeryfa Powiatu Camas wyruszył w teren w poniedziałek.

Władze planują rozmowy z turystami i mieszkańcami przebywającymi w okolicach Bear Creek, podkreślając, że Travis Decker ma w przeszłości doświadczenie w podróżowaniu autostopem. Apelują, by nie zabierać nieznajomych autostopowiczów i natychmiast zgłaszać wszelkie podejrzane sytuacje.

Nagroda i apel do społeczeństwa

Travis Decker ma 32 lata, 5 stóp i 8 cali wzrostu (ok. 173 cm), waży ok. 190 funtów (ok. 86 kg), ma czarne włosy i brązowe oczy. Po raz ostatni widziano go w jasnobrązowej lub zielonej koszulce i ciemnych spodenkach.

Za informacje, które doprowadzą do jego zatrzymania U.S. Marshals Service oferuje nagrodę w wysokości do 20 000 dolarów. Każdy, kto może posiadać jakiekolwiek informacje na temat miejsca pobytu Travisa Deckera, proszony jest o niezwłoczny kontakt z organami ścigania.

Źródło: cbs
Foto: Decker Family, Chelan County Sheriff’s Office
Czytaj dalej

News USA

Korporacje ruszają z pomocą po tragicznych powodziach w Teksasie. Wsparcie pilnie potrzebne

Opublikowano

dnia

Autor:

Po katastrofalnych powodziach, które przetoczyły się przez środkowy Teksas w weekend świąteczny 4 lipca, duże amerykańskie firmy intensyfikują działania pomocowe. Według zaktualizowanych danych żywioł zabił co najmniej 104 osoby, a wiele wciąż jest zaginionych.

Home Depot i Walmart przekazują pieniądze

Home Depot Foundation zadeklarowała przekazanie 250 tys. dolarów na natychmiastowe działania pomocowe. Współpracuje przy tym z organizacjami humanitarnymi takimi jak World Central Kitchen, Convoy of Hope, Operation Blessing oraz Team Rubicon, aby dostarczać potrzebującym żywność, wodę i artykuły pierwszej potrzeby.

Dodatkowo, wolontariusze Home Depot, działający jako Team Depot, pomagają w pracach porządkowych i naprawczych, współpracując z lokalnymi służbami i organizacjami działającymi na miejscu.

Z kolei Walmart i jego fundacja ogłosiły wsparcie w wysokości do 500 tys. dolarów, z czego połowa to bezpośrednie darowizny, a druga część pochodzić będzie od klientów i członków klubu Sam’s Club. Datki można będzie przekazywać online oraz w sklepach i klubach w całym Teksasie.

Walmart aktywnie działa również operacyjnie – np. Walmart Supercenter w Kerrville oferuje ciepłe posiłki w ramach akcji Operation BBQ Relief, serwowane codziennie od 7 lipca.

Wsparcie technologiczne i sanitarne

Wspólnie z Procter & Gamble firma uruchomiła także mobilne punkty pralnicze w ramach programu Tide Loads of Hope. Specjalne pojazdy, wyposażone w pralki i suszarki dostarczone przez Whirlpool, mogą wykonywać nawet 300 cykli prania dziennie. W rejon dotknięty katastrofą wysłano również mobilne prysznice i toalety.

W ramach pomocy humanitarnej Walmart i jego fundacja przekazały także żywność, wodę i zapasy organizacjom takim jak Amerykański Czerwony Krzyż i Armia Zbawienia.

Apple również zapowiedziało swoje wsparcie. Dyrektor generalny firmy, Tim Cook, poinformował na platformie X, że gigant technologiczny zaangażuje się w pomoc i odbudowę. Nie sprecyzował jednak szczegółów.

Społeczna mobilizacja i dalsza pomoc

Oprócz firm prywatnych, na miejscu działają służby ratunkowe, organizacje charytatywne oraz tysiące wolontariuszy. Operacje poszukiwawczo-ratownicze prowadzone są z użyciem łodzi, helikopterów i dronów, a lokalne władze apelują do mieszkańców o ostrożność i stosowanie się do zaleceń służb.

Pomoc jest wciąż pilnie potrzebna – zarówno materialna, jak i finansowa. Mieszkańcy dotkniętych obszarów stracili domy, dobytek, a wiele dróg i mostów zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych.

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu