Połącz się z nami

News USA

Ojciec Święty spotkał się z Wiceprezydentem USA JD Vance’em

Opublikowano

dnia

W niedzielne przedpołudnie, w samym sercu Wielkanocy, doszło do krótkiego, ale symbolicznego spotkania. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych JD Vance spotkał się z papieżem Franciszkiem, by złożyć świąteczne życzenia – pomimo trwającego od miesięcy sporu na tle polityki migracyjnej administracji Trumpa.

Papież, który wciąż dochodzi do siebie po poważnym zapaleniu płuc, przyjął Vance’a w Domus Sanctae Marthae – watykańskiej rezydencji, w której mieszka. 88-letni Franciszek podarował wiceprezydentowi trzy wielkanocne czekoladowe jajka dla jego dzieci, a także watykański krawat i tradycyjne różańce.

Wizyta miała miejsce, gdy na placu Świętego Piotra trwała uroczysta msza wielkanocna. Franciszek, oszczędzając siły, powierzył przewodnictwo liturgii jednemu z kardynałów.

Według komunikatu Watykanu, spotkanie trwało zaledwie kilka minut i miało charakter kurtuazyjny. Biuro Vance’a również potwierdziło spotkanie, nie ujawniając jednak dodatkowych szczegółów. Kolumna rządowa przebywała na terenie Watykanu przez 17 minut.

Później wiceprezydent wraz z rodziną uczestniczył w mszy w Bazylice św. Pawła za Murami i odwiedził grób apostoła Pawła.

JD Vance, który przeszedł na katolicyzm w 2019 roku, od dawna różni się z papieżem Franciszkiem w kluczowej kwestii migracji. Vance popiera plany Donalda Trumpa dotyczące masowych deportacji, podczas gdy Franciszek uczynił troskę o migrantów jednym z fundamentów swojego pontyfikatu.

W lutym, tuż przed hospitalizacją, papież publicznie skrytykował te plany, pisząc w liście do amerykańskich biskupów, że takie działania „pozbawiają migrantów ich wrodzonej godności”. Wiele wskazywało, że słowa Franciszka były bezpośrednią odpowiedzią na wcześniejsze wypowiedzi Vance’a, który powoływał się na naukę Kościoła, uzasadniając politykę deportacji.

Vance nie ukrywa, że jego poglądy rozmijają się z papieskimi. Podczas przemówienia na Narodowym Katolickim Śniadaniu Modlitewnym w Waszyngtonie 28 lutego, powiedział: „Jestem dzieckiem katolicyzmu. Są rzeczy w wierze, których jeszcze nie rozumiem”.

W sobotę Vance odbył również spotkanie z watykańskim sekretarzem stanu, kard. Pietro Parolinem oraz szefem watykańskiej dyplomacji, abp. Paulem Gallagherem. Jak podaje jego biuro, rozmowy dotyczyły m.in. sytuacji prześladowanych chrześcijan, katolicyzmu w USA i wizji pokoju Donalda Trumpa.

Watykan w swoim komunikacie zaznaczył, że rozmowy objęły również temat migrantów, uchodźców oraz bieżących konfliktów międzynarodowych.

Choć Stolica Apostolska utrzymuje ostrożny dystans wobec polityki Trumpa, zgodnie ze swoją zasadą neutralności dyplomatycznej, nie ukrywa zaniepokojenia w kwestiach humanitarnych – od cięć w pomocy zagranicznej po stanowisko wobec wojny na Ukrainie i w Strefie Gazy.

Źródło: scrippsnews
Foto: Vatican Media

 

Galeria

Procesja Fatimska w Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Św. Trójcy, 13 lipca. Fot. Wojciech Adamski

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

Kościół

Jubileusz Młodzieży: Loreto czeka na pielgrzymów

Opublikowano

dnia

Autor:

Malownicze miasteczko w regionie Marche, w którym znajduje się sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej, a także na Polski Cmentarz Wojenny, czeka na młodych pielgrzymów, którzy przyjadą do Włoch z okazji Roku Świętego. Loreto jest także miejscem historycznego spotkania św. Jana Pawła II z młodzieżą i skrywa pamiątkę, jaką papież Franciszek pozostawił młodym ludziom.

Przez Loreto do Rzymu

Obchody Jubileuszu Młodzieży odbędą się w Loreto 30 i 31 lipca. W środę pielgrzymi wysłuchają katechezy papieskiego kaznodziei o. Roberta Pasoliniego OFMCap i wezmą udział w czuwaniu modlitewnym. Zaś w czwartek po wspólnej Mszy św. i warsztatach poświęconych tematyce Roku Świętego – nadziei, zostaną zaproszeni na wieczorny koncert muzyki chrześcijańskiej.

Przede wszystkim jednak ich pobyt w Loreto będzie okazją do modlitwy w Świętym Domku, przeniesionym tu z Nazaretu pod koniec XIII w.

Zaproszenie skierowane jest do wszystkich młodych ludzi, choć organizatorzy proszą o wcześniejsze poinformowanie o udziale w wydarzeniach. Dla wielu pielgrzymów to właśnie Loreto będzie przystankiem w drodze na spotkanie z Ojcem Świętym i młodymi ludźmi z całego świata, zebranymi w Rzymie.

Polskie ślady

Loreto, które Polacy już pod koniec XIX w. nazywali „włoską Częstochową”, jest licznie odwiedzane przez polskich pielgrzymów i turystów nie tylko ze względu na sanktuarium Świętego Domku. Miejscem bezpośrednio związanym z polską historią jest bowiem znajdujący się na zboczu wzgórza Monte Prodo, vis-à-vis loretańskiego sanktuarium, Polski Cmentarz Wojenny.

To jedna z czterech polskich nekropolii wojennych na terenie Włoch (oprócz Monte Cassino, Bolonii i Casamassima). Spoczywa na niej ponad 1000 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa, poległych podczas walk o wyzwolenie nadadriatyckiej części Włoch.

Nad cmentarzem i pamięcią o nim od dziesięcioleci czuwają tam polskie siostry nazaretanki, które do dziś oferują nocleg pielgrzymom w domu, położonym tuż obok sanktuarium.

Loreto, wnętrze Świętego Domku

Jan Paweł II i nadzieja, jaką są młodzi ludzie

Loreto wielokrotnie odwiedzał Karol Wojtyła, zarówno przed wyborem na papieża, jak i w czasie swego pontyfikatu. Jedną z najbardziej pamiętnych wizyt była ta z 1995 r., kiedy spotkał się na pobliskim wzgórzu Montorso z blisko półmilionową rzeszą młodych ludzi z wielu stron Europy.

Europejska pielgrzymka młodzieży, będąca zarazem przygotowaniem do Jubileuszu Roku 2000 i alternatywą dla tych, którzy nie mogli w tym samym roku uczestniczyć w ŚDM w Manili, przeniknięta była tematem nadziei i wołaniem o pokój na świecie. Nazwana „EurHope”, stała się znakiem nadziei dla Europy, dotkniętej wówczas wojną na Bałkanach.

Nawiązując do jej hasła, Papież przypominał wówczas młodym ludziom, aby „stawali się ludźmi nadziei: ludźmi, którzy wierzą w Boga życia i miłości i głoszą z niezłomną ufnością, że człowiek ma przyszłość”.

Franciszek i Christus vivit

Kolejną okazją do tego, by oczy młodych ludzi skierowały się za Ojcem Świętym na loretańskie sanktuarium, była wizyta Franciszka, który właśnie tam 25 marca 2019 r. podpisał posynodalną adhortację Christus vivit, poświęconą młodym ludziom i przekazaną Kościołowi jako drogowskaz do wprowadzania w życie wniosków z synodu z 2018 r., poświęconego młodzieży i rozeznawaniu powołania.

Podpisany przez niego egzemplarz dokumentu można dziś oglądać w sanktuaryjnym muzeum.

 

Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: YouTube, Vatican Media, Jubileusz Młodych
Czytaj dalej

News USA

Pomimo zmiany rządu, w Syrii trwają prześladowania religijne. Także chrześcijan

Opublikowano

dnia

Autor:

Chrześcijanie, druzowie i szyici w Syrii nadal padają ofiarą przemocy i dyskryminacji – wynika z najnowszego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF). Mimo obalenia reżimu Baszara al-Asada pod koniec 2024 roku i utworzenia nowego rządu, przemoc wobec mniejszości religijnych nie ustaje. O dramatycznej sytuacji mówi Ojciec Paweł Kosiński.

Według raportu, wielu członków nowego rządu Syrii to byli bojownicy radykalnej organizacji Hay’at Tahrir asz-Szam (HTS), która odegrała kluczową rolę w obaleniu Asada. HTS, dawniej powiązana z Al-Kaidą, była oskarżana o masowe egzekucje i brutalne prześladowania religijne. Ahmed al-Sharaa – obecny prezydent Syrii – był niegdyś jej dowódcą.

Choć nowy rząd deklaruje przywiązanie do wolności religijnej, w rzeczywistości wiele osób odpowiedzialnych za wcześniejsze zbrodnie zajmuje dziś najwyższe stanowiska państwowe.

Co więcej, administracja USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa zdecydowała się na zniesienie sankcji wobec Syrii i usunięcie HTS z listy organizacji terrorystycznych – decyzję, która budzi poważne kontrowersje.

Przemoc wobec mniejszości

Raport dokumentuje falę przemocy wymierzoną w alawitów – szyicką grupę religijną, z której wywodził się Asad – a także w druzów i chrześcijan. Od grudnia 2024 roku dochodziło do podpaleń domów, niszczenia świątyń, masowych egzekucji i przesłuchań “od drzwi do drzwi”, które nasiliły się w pierwszych miesiącach 2025 roku.

Odnotowano także liczne rabunki, szykany i przemoc wobec chrześcijan, w tym ataki na ich domy i świątynie. Atak na kościół prawosławny Mar Elias w Damaszku, w którym zginęło 25 wiernych, został określony jako przykład systemowej bierności lub współudziału władz w prześladowaniach.

Reakcje i ostrzeżenia

Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF apeluje do administracji USA o uzależnienie dalszego znoszenia sankcji od rzeczywistej poprawy sytuacji mniejszości religijnych.

Komisarz Mohamed Elsanousi podkreśla, że nowe władze Syrii muszą „porzucić swoją ekstremistyczną przeszłość” i zapewnić „kompleksową ochronę dla wszystkich grup religijnych”.

Jeff King, prezes International Christian Concern, ostrzega, że „nowy rząd to jedynie przemalowana wersja dawnej Al-Kaidy i ISIS”, a jego działania służą raczej utrwalaniu radykalizmu niż budowie pluralistycznego państwa.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu