Połącz się z nami

News USA

Zbliża się druga debata republikańskich kandydatów na prezydenta. Ile osób zobaczymy na scenie?

Opublikowano

dnia

Co najmniej sześciu kandydatów Partii Republikańskiej weźmie udział w drugiej debacie prezydenckiej Partii Republikańskiej w 2024 r., która odbędzie się 27 września w Kalifornii. Po sierpniowym spotkaniu w Millwaukee w Wisconsin, drugie starcie odbędzie się w Fundacji i Instytucie Prezydenta Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii, około 45 mil na północ od Los Angeles.

Republikański Komitet Narodowy, który organizuje debaty, wybrał Fox Business Network na gospodarza wydarzenia, obok Univision, hiszpańskojęzycznego kanału telewizyjnego z siedzibą w USA, a także Rumble, internetową platformę wideo popularną wśród konserwatystów. Dwugodzinna debata rozpocznie się o godzinie 9:00PM ET.

Pierwsza debata kandydatów GOP przyciągnęła uwagę 12,8 miliona widzów.

Zasady kwalifikacyjne do drugiej debaty są bardziej rygorystyczne niż w pierwszej, gdy na scenie w Milwaukee wystąpiło ośmiu kandydatów. Oznacza to, że dwóch z nich – gubernator Północnej Dakoty Doug Burgum i były gubernator Arkansas Asa Hutchinson – prawdopodobnie nie zakwalifikują się z powodu braku darczyńców i słabych wyników w sondażach.

Były prezydent Donald Trump, faworyt według sondaży, powiedział, że pominie debaty i faktycznie nie pojawił się na pierwszej z nich. Trump może jednak zorganizować konkurencyjne wydarzenie w tym samym czasie co debata, tak jak to miało miejsce w zeszłym miesiącu.

Sześciu kandydatów, którzy prawdopodobnie wystąpią na scenie, to: gubernator Florydy Ron DeSantis, były wiceprezydent Mike Pence, była ambasador ONZ i gubernatorka Karoliny Południowej Nikki Haley, senator USA z Karoliny Południowej Tim Scott, inwestor biotechnologiczny Vivek Ramaswamy i były gubernator New Jersey Chris Christie.

Przy mniejszym składzie każdy kandydat będzie miał więcej czasu na wypowiedź i wzajemne atakowanie się. Politycy będą mieli także więcej okazji do zabłyśnięcia lub pogrążenia siebie.

Ron DeSantis desperacko potrzebuje przełomowego występu

DeSantis, który w styczniu był postrzegany jako najbardziej prawdopodobny kandydat do obalenia Trumpa, ma za sobą spadek w sondażach i dwie zmiany w sztabie wyborczym.

Gubernator Florydy wygłosił solidny, jeśli nie olśniewający występ podczas ubiegłomiesięcznej debaty, ale Ramaswamy często go przyćmiewał. Tym razem DeSantis będzie szukał przełomowych momentów, aby zwrócić uwagę na swoją kandydaturę.

Ramaswamy będzie atakowany ze wszystkich stron

Ponieważ Trump miażdży obecnie swoich rywali z ponad 40 punktami procentowymi w ogólnokrajowych sondażach, rywalizacja o nominacje Republikanów stała się walką o drugie miejsce. Jego rywale mają nadzieję, że cztery akty oskarżenia i problemy prawne byłego prezydenta w jakiś sposób wykluczą go z wyścigu w przyszłym roku, dając szansę wyłonienia się alternatywnemu kandydatowi.

Po zadziornym występie Ramaswamy’ego podczas sierpniowej debaty należy spodziewać się kolejnych ataków na niego i jego brak doświadczenia, zwłaszcza ze strony Haley i Pence’a, którzy w zeszłym miesiącu zaliczyli mocne występy.

Podobnie jak DeSantis, Scott również potrzebuje mocniejszej nocy po stonowanym występie w zeszłym miesiącu. Walka Haley-Ramaswamy-Scott-Pence o wyprzedzenie DeSantisa może zyskać dużą dynamikę.

Broń Trumpa, atakuj Bidena

Nie należy się spodziewać, że większość kandydatów – z wyjątkiem Christiego – będzie ścigać Trumpa za jego oskarżenia i fakt, że jest on obecnie pierwszym byłym prezydentem, któremu zrobiono zdjęcie policyjne.

Wielu wyborców Partii Republikańskiej uważa, że oskarżenia te stanowią próbę udaremnienia jego kandydatury przez administrację Bidena, a atakowanie go w tej kwestii byłoby prawdopodobnie politycznym samobójstwem.

W związku z wszczęciem przez kontrolowaną przez Republikanów Izbę Reprezentantów formalnego śledztwa w sprawie impeachmentu wobec prezydenta Joe Bidena, w związku z rzekomymi powiązaniami z praktykami biznesowymi jego syna Huntera Bidena, należy spodziewać się lawiny oskarżeń pod adresem prezydenta Demokratów.

Gra dla hiszpańskich wyborców

Włączenie Univision jako gospodarza debaty jest wymowne. Poparcie Republikanów wśród Latynosów – coraz bardziej kluczowego bloku wyborczego w niektórych kluczowych stanach, w tym w Arizonie i Nevadzie – rośnie w ostatnich latach, podczas gdy poparcie Latynosów dla Bidena spada.

Prawdopodobnie kandydaci będą pytani o sytuację gospodarczą i o to, jak planują poprawić perspektywy finansowe rodzin latynoskich.

Biden powie o zagrożeniach dla demokracji

Według trzech osób zaznajomionych z planem prezydent Joe Biden planuje wygłosić pod koniec miesiąca ważne przemówienie na temat bieżących zagrożeń dla demokracji.

Przemówienie zostanie wygłoszone w Arizonie, choć dokładny termin i miejsce nie zostały jeszcze ustalone. Źródła, które wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości, podają, że nastąpi to prawdopodobnie 28 września, dzień po drugiej debacie prawyborczej Republikanów.

 

Źródło: reuters, nbc
Foto: YouTube

News USA

Zbędne kilogramy zabijają Twoje serce. Amerykańskie statystyki są przerażające

Opublikowano

dnia

Autor:

W badaniu opublikowanym w Journal of the American Heart Association naukowcy ujawniają, że w latach 1999–2020 w Stanach Zjednoczonych potroiła się liczba zgonów z powodu chorób serca związanych z otyłością.

Zespół ocenił dane zebrane w latach 1999–2020 na temat 281 135 zgonów, w przypadku których w bazie danych wyszczególniono otyłość jako przyczynę śmierci. Zbadali także rasę, płeć i to, czy dana osoba mieszkała na obszarach miejskich czy wiejskich.

W swoich ustaleniach naukowcy wyjaśnili, że w latach 1999–2020 liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia związanych z otyłością wzrosła trzykrotnie z 2,2 na 100 000 mieszkańców do 6,6 na 100 000 mieszkańców.

W tym okresie najwyższy wskaźnik zgonów z powodu chorób serca był u dorosłych rasy czarnej, przy czym najwyższy odsetek wykryto u czarnych kobiet w porównaniu z innymi grupami rasowymi. Następni na liście uplasowali się dorośli Indianie amerykańscy i dorośli rdzenni mieszkańcy Alaski.

Według czasopisma Journal of the American Heart Association u dorosłych rasy czarnej mieszkających na obszarach miejskich wskaźnik zgonów z powodu chorób serca spowodowanych otyłością jest wyższy w porównaniu z dorosłymi rasy czarnej mieszkającymi na obszarach wiejskich.

„W każdym kraju na świecie rośnie liczba osób cierpiących na otyłość. Nasze badanie jako pierwsze pokazuje, że rosnące obciążenie otyłością przekłada się na wzrost liczby zgonów z powodu chorób serca” – wyjaśnia autorka badania Zahra Raisi-Estabragh, lekarz medycyny, kardiolog i wykładowca w Instytucie Badawczym Williama Harveya w Londynie. „Ten rosnący trend otyłości dotyka niektóre populacje bardziej niż inne, zwłaszcza czarne kobiety”.

American Heart Association zauważa, że otyłość dotyka obecnie około 42% populacji USA, co stanowi wzrost o prawie 10% w porównaniu z poprzednią dekadą.

World Obesity Federation przewiduje, że 51% ludzi na świecie, czyli ponad 4 miliardy osób, będzie otyłych lub miało nadwagę w ciągu najbliższych 12 lat. O tej prognozie pisaliśmy 8 marca.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istock/ DedMityay/
Czytaj dalej

News USA

Dziś Narodowy Dzień Cheeseburgera – skorzystaj z promocyjnych ofert i najedz się do woli

Opublikowano

dnia

Autor:

Masz ochotę w najbliższych dniach zatopić zęby w kilku tanich i pysznych burgerach? McDonald’s, Wendy’s, Burger King i inne sieci fast foodów mają niesamowite oferty z okazji Narodowego Dnia Cheeseburgera w poniedziałek, 18 września.

Sieć Wendy’s ogłosiła, że w dniach 18–22 września będzie sprzedawać słynne Junior Bacon Cheeseburgery za zaledwie 1 centa, chociaż aby skorzystać z oferty, klienci muszą zamówić inny produkt za pośrednictwem aplikacji Wendy’s.

McDonald’s przecenił jedną ze swoich najpopularniejszych pozycji w menu: Double Cheeseburger, który w promocji będzie dostępny jedynie w poniedziałek. Kanapka będzie kosztować 50 centów w aplikacji mobilnej, a na klienta może przypadać maksymalnie jeden burger.

Tymczasem Burger King rozda darmowego cheeseburgera każdemu członkowi programu nagród Royal Perks, który dokona zakupu na kwotę co najmniej 1 dolara.

Fani BurgerFi, sieci z siedzibą na Florydzie, mogą w poniedziałek delektować się charakterystycznym dla tej sieci podwójnym cheeseburgerem za jedyne 3 dolary, kupując produkty marki „Freestyle Beverage”.

McDonald’s rozdawał także bezpłatne frytki z okazji obchodów Narodowego Dnia Frytek, które odbywały się w lipcu. Zamówień także trzeba było dokonać poprzez aplikację. Na początku tego roku sieć zaoferowała klientom, którzy ją pobrali, bezpłatne McNuggets z okazji 40. rocznicy powstania tego produktu.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Anastasiia Stiahailo/
Czytaj dalej

News USA

Zabijanie nienarodzonych dzieci już nie będzie karane w Meksyku

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Sąd Najwyższy Meksyku orzekł, że dekryminalizuje aborcję na poziomie federalnym, stwierdzając, że obecny zakaz przeprowadzania procedury usuwania ciąży jest niezgodny z konstytucją. Tym samym zabijanie nienarodzonych dzieci staje się tutaj legalne.

„Pierwsza Izba Trybunału orzekła, że system prawny penalizujący aborcję w Federalnym Kodeksie karnym jest niezgodny z konstytucją, ponieważ narusza prawa kobiet i osób zdolnych do zajścia w ciążę” – ogłosił Sąd Najwyższy Meksyku w mediach społecznościowych.

Aborcja została już zdekryminalizowana w 12 stanach Meksyku, teraz będzie legalna we wszystkich 32. Najnowsze orzeczenie, które zapadło zaledwie kilka dni temu w centralnym stanie Aguascalientes, odbiło się szerokim echem w Internecie, a działacze na rzecz praw człowieka zamieścili w mediach społecznościowych zielone serca.

Serca reprezentują tzw. „zieloną falę”, ruch społeczny na rzecz praw reprodukcyjnych, który ogarnął Amerykę Łacińską od początku tego stulecia.

W 2021 roku Sąd Najwyższy Meksyku po raz pierwszy stwierdził, że kryminalizacja aborcji jest niezgodna z konstytucją. Wydał wtedy orzeczenie dotyczące prawa obowiązującego w stanie Coahuila, które groziło kobietom usuwającym ciążę karą do trzech lat więzienia i grzywną.

Nowe orzeczenie na pewno nie zostanie dobrze przyjęte przez konserwatywnych polityków Meksyku i Kościół katolicki – w drugim co do wielkości państwie katolickim w Ameryce Łacińskiej.

Planowa aborcja jest obecnie legalna w Kolumbii, Urugwaju, na Kubie oraz w Argentynie, chociaż lider kampanii, Javier Milei, chce zakazać tej procedury przed październikowymi wyborami prezydenckimi w tym kraju.

Niektóre kraje zezwalają na aborcję w okolicznościach takich jak gwałt lub zagrożenie dla zdrowia, natomiast całkowity zakaz obowiązuje w Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui, Republice Dominikany oraz na Haiti.

Najnowsza decyzja Sądu w Meksyku może spowodować, że kraj ten stanie się nieoczekiwanym rajem dla kobiet z USA chcących usunąć ciążę, po tym, jak w czerwcu 2022 r. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchylił wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade i zdelegalizował aborcję na poziomie federalnym.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, istock/kieferpix/ rarrarorro/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu