Połącz się z nami

News USA

Zbędne kilogramy zabijają Twoje serce. Amerykańskie statystyki są przerażające

Opublikowano

dnia

W badaniu opublikowanym w Journal of the American Heart Association naukowcy ujawniają, że w latach 1999–2020 w Stanach Zjednoczonych potroiła się liczba zgonów z powodu chorób serca związanych z otyłością.

Zespół ocenił dane zebrane w latach 1999–2020 na temat 281 135 zgonów, w przypadku których w bazie danych wyszczególniono otyłość jako przyczynę śmierci. Zbadali także rasę, płeć i to, czy dana osoba mieszkała na obszarach miejskich czy wiejskich.

W swoich ustaleniach naukowcy wyjaśnili, że w latach 1999–2020 liczba zgonów z powodu chorób układu krążenia związanych z otyłością wzrosła trzykrotnie z 2,2 na 100 000 mieszkańców do 6,6 na 100 000 mieszkańców.

W tym okresie najwyższy wskaźnik zgonów z powodu chorób serca był u dorosłych rasy czarnej, przy czym najwyższy odsetek wykryto u czarnych kobiet w porównaniu z innymi grupami rasowymi. Następni na liście uplasowali się dorośli Indianie amerykańscy i dorośli rdzenni mieszkańcy Alaski.

Według czasopisma Journal of the American Heart Association u dorosłych rasy czarnej mieszkających na obszarach miejskich wskaźnik zgonów z powodu chorób serca spowodowanych otyłością jest wyższy w porównaniu z dorosłymi rasy czarnej mieszkającymi na obszarach wiejskich.

„W każdym kraju na świecie rośnie liczba osób cierpiących na otyłość. Nasze badanie jako pierwsze pokazuje, że rosnące obciążenie otyłością przekłada się na wzrost liczby zgonów z powodu chorób serca” – wyjaśnia autorka badania Zahra Raisi-Estabragh, lekarz medycyny, kardiolog i wykładowca w Instytucie Badawczym Williama Harveya w Londynie. „Ten rosnący trend otyłości dotyka niektóre populacje bardziej niż inne, zwłaszcza czarne kobiety”.

American Heart Association zauważa, że otyłość dotyka obecnie około 42% populacji USA, co stanowi wzrost o prawie 10% w porównaniu z poprzednią dekadą.

World Obesity Federation przewiduje, że 51% ludzi na świecie, czyli ponad 4 miliardy osób, będzie otyłych lub miało nadwagę w ciągu najbliższych 12 lat. O tej prognozie pisaliśmy 8 marca.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istock/ DedMityay/

News USA

Za aborcją czy przeciwko? Trump unika odpowiedzi

Opublikowano

dnia

Autor:

Donald Trump, unika zajęcia określonego stanowiska wobec prawa do aborcji, mimo, że to on utorował drogę do obalenia Roe przeciwko Wade przed Sąd Najwyższy USA. Były prezydent powiedział w wywiadzie dla NBC, że w przypadku reelekcji będzie próbował wynegocjować kompromis w sprawie tego, jak długo aborcja powinna być legalna i czy ograniczenia te powinny zostać nałożone na szczeblu federalnym czy stanowym. Kwestia praw do usuwania ciąży może być kluczowa dla wielu wyborców w Stanach Zjednoczonych.

„Usiadłbym z obiema stronami i coś wynegocjowałbym i po raz pierwszy od 52 lat osiągnęlibyśmy pokój w tej kwestii” – powiedział Donald Trump.

Były prezydent wycelował w głównego rywala Partii Republikańskiej, gubernatora Florydy Rona DeSantisa, krytykując sposób, w jaki Partia Republikańska poradziła sobie z tą kwestią, nazywając sześciotygodniowy zakaz na Florydzie „straszną rzeczą i straszliwym błędem”.

Trump ostrzegł także Republikanów, że partia straci wyborców, wprowadzając ograniczenia dotyczące aborcji bez wyjątków w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub zagrożenia życia matki.

Obóz DeSantisa odpowiedział na tą krytykę w niedzielę, celując w byłego prezydenta za stwierdzenie, że byłby skłonny współpracować z obiema stronami w sprawie aborcji.

„Widzieliśmy już katastrofalne skutki kompromisu Donalda Trumpa z Demokratami: ponad 7 bilionów dolarów nowego długu, niedokończony mur graniczny i First Step Act, pozwalającą brutalnym przestępcom na wyjście z powrotem na ulice. Republikanie w całym kraju wiedzą, że Ron DeSantis nigdy się nie ustąpi” – napisał na Twitterze rzecznik Andrew Romeo.

Aborcja może być także kluczową kwestią tej jesieni w wyborach do organów legislacyjnych w stanie Wirginia, które są powszechnie postrzegane jako barometr nastrojów elektoratu w okresie poprzedzającym przyszłoroczne wybory prezydenckie.

Mianowanie przez Trumpa trzech konserwatywnych sędziów Sądu Najwyższego utorowało drogę do uchylenia decyzji z 1973 r., która gwarantowała prawo do aborcji w całych Stanach Zjednoczonych przez pierwsze 24 tygodnie ciąży. W tej chwili w różnych stanach obowiązuje cała mozaika przepisów – w tym zakaz aborcji po około 6 tygodniach ciąży na Florydzie i Iowa.

Prawa do aborcji stanowią główną linię podziału w prawyborach Partii Republikańskiej w 2024 r.

Były wiceprezydent Trumpa, Mike Pence, opowiadał się za federalnym zakazem aborcji po 15 tygodniu ciąży. DeSantis, czołowy rywal Trumpa w sondażach, zachwala sześciotygodniowy zakaz, który podpisał.

Jednak inni pretendenci, w tym Nikki Haley, przyjęli bardziej umiarkowane podejście, ostrzegając przed polityczną reakcją, z jaką Republikanie mogą spotkać się wśród szerszego elektoratu, wprowadzając rygorystyczne ograniczenia dotyczące aborcji.

Donald Trump nie określił w wywiadzie konkretnych preferencji politycznych. Odrzucił także pytania o to, czy poprze federalny zakaz aborcji – a jeśli tak, po ilu tygodniach – czy raczej pozostawi tę kwestię władzom stanowym.

Były prezydent stwierdził, że jego zdaniem „prawdopodobnie lepiej” będzie pozostawić ograniczenia dotyczące aborcji stanom, zamiast próbować uchwalać ustawodawstwo federalne w tej kwestii.

Debata wewnątrz partii GOP na temat aborcji znalazła się w centrum uwagi spotkania Koalicji Wiary i Wolności w stanie Iowa, w którym wzięło udział wielu czołowych konserwatywnych działaczy ewangelickich stanu.

W sobotę Nikki Haley powiedziała jej uczestnikom, że jej przekonania są „trudną prawdą”. Chociaż Haley sprzeciwia się aborcji, podkreśliła, że wierzy, że Republikanie i Demokraci muszą znaleźć konsensus w kwestiach związanych z aborcją, takich jak zakaz późniejszych aborcji i zgoda na nie więzienie kobiet, które przerywają ciążę.

„Ta kwestia jest sprawą osobistą każdej kobiety i każdego mężczyzny. I tak też musimy to traktować. Nie oceniam nikogo za to, że jest pro-choice, tak samo jak nie chcę, żeby inni oceniali mnie za to, że jestem pro-life” – powiedziała Haley.

Były gubernator stanu New Jersey, Chris Christie, powiedział w zeszłym tygodniu w CNN, że byłby otwarty na podpisanie federalnego zakazu aborcji, „jeśli oznaczałby on konsensus”, przyznając jednocześnie, że obecnie nie udało się osiągnąć tego konsensusu w Senacie USA i we wszystkich stanach.

„Chcę, aby wszystkie 50 stanów mogło wyrazić swoją opinię, jeśli chcą, i jakie powinny być ich prawa stanowe, a następnie zobaczmy, czy osiągnięto konsensus” – powiedział.

Zapytany o ustawodawstwo federalne dotyczące aborcji, Ron DeSantis nie podjął tematu krajowego zakazu, zamiast tego wskazał na nowe ograniczenia w stanach takich jak Iowa i Floryda.

„Jestem gubernatorem pro-life. Będę prezydentem pro-life” – powiedział DeSantis.

Tymczasem Demokraci uważają aborcję za jedną z najważniejszych kwestii wyborów prezydenckich w 2024 roku.

Kampania reelekcyjna prezydenta Joe Bidena zakupiła reklamę cyfrową, podkreślającą stanowisko Trumpa i innych kandydatów GOP 2024 w tej kwestii, oraz to, że to były prezydent utorował drogę dla zniesienia federalnego prawa do aborcji.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Zbliża się druga debata republikańskich kandydatów na prezydenta. Ile osób zobaczymy na scenie?

Opublikowano

dnia

Autor:

Co najmniej sześciu kandydatów Partii Republikańskiej weźmie udział w drugiej debacie prezydenckiej Partii Republikańskiej w 2024 r., która odbędzie się 27 września w Kalifornii. Po sierpniowym spotkaniu w Millwaukee w Wisconsin, drugie starcie odbędzie się w Fundacji i Instytucie Prezydenta Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii, około 45 mil na północ od Los Angeles.

Republikański Komitet Narodowy, który organizuje debaty, wybrał Fox Business Network na gospodarza wydarzenia, obok Univision, hiszpańskojęzycznego kanału telewizyjnego z siedzibą w USA, a także Rumble, internetową platformę wideo popularną wśród konserwatystów. Dwugodzinna debata rozpocznie się o godzinie 9:00PM ET.

Pierwsza debata kandydatów GOP przyciągnęła uwagę 12,8 miliona widzów.

Zasady kwalifikacyjne do drugiej debaty są bardziej rygorystyczne niż w pierwszej, gdy na scenie w Milwaukee wystąpiło ośmiu kandydatów. Oznacza to, że dwóch z nich – gubernator Północnej Dakoty Doug Burgum i były gubernator Arkansas Asa Hutchinson – prawdopodobnie nie zakwalifikują się z powodu braku darczyńców i słabych wyników w sondażach.

Były prezydent Donald Trump, faworyt według sondaży, powiedział, że pominie debaty i faktycznie nie pojawił się na pierwszej z nich. Trump może jednak zorganizować konkurencyjne wydarzenie w tym samym czasie co debata, tak jak to miało miejsce w zeszłym miesiącu.

Sześciu kandydatów, którzy prawdopodobnie wystąpią na scenie, to: gubernator Florydy Ron DeSantis, były wiceprezydent Mike Pence, była ambasador ONZ i gubernatorka Karoliny Południowej Nikki Haley, senator USA z Karoliny Południowej Tim Scott, inwestor biotechnologiczny Vivek Ramaswamy i były gubernator New Jersey Chris Christie.

Przy mniejszym składzie każdy kandydat będzie miał więcej czasu na wypowiedź i wzajemne atakowanie się. Politycy będą mieli także więcej okazji do zabłyśnięcia lub pogrążenia siebie.

Ron DeSantis desperacko potrzebuje przełomowego występu

DeSantis, który w styczniu był postrzegany jako najbardziej prawdopodobny kandydat do obalenia Trumpa, ma za sobą spadek w sondażach i dwie zmiany w sztabie wyborczym.

Gubernator Florydy wygłosił solidny, jeśli nie olśniewający występ podczas ubiegłomiesięcznej debaty, ale Ramaswamy często go przyćmiewał. Tym razem DeSantis będzie szukał przełomowych momentów, aby zwrócić uwagę na swoją kandydaturę.

Ramaswamy będzie atakowany ze wszystkich stron

Ponieważ Trump miażdży obecnie swoich rywali z ponad 40 punktami procentowymi w ogólnokrajowych sondażach, rywalizacja o nominacje Republikanów stała się walką o drugie miejsce. Jego rywale mają nadzieję, że cztery akty oskarżenia i problemy prawne byłego prezydenta w jakiś sposób wykluczą go z wyścigu w przyszłym roku, dając szansę wyłonienia się alternatywnemu kandydatowi.

Po zadziornym występie Ramaswamy’ego podczas sierpniowej debaty należy spodziewać się kolejnych ataków na niego i jego brak doświadczenia, zwłaszcza ze strony Haley i Pence’a, którzy w zeszłym miesiącu zaliczyli mocne występy.

Podobnie jak DeSantis, Scott również potrzebuje mocniejszej nocy po stonowanym występie w zeszłym miesiącu. Walka Haley-Ramaswamy-Scott-Pence o wyprzedzenie DeSantisa może zyskać dużą dynamikę.

Broń Trumpa, atakuj Bidena

Nie należy się spodziewać, że większość kandydatów – z wyjątkiem Christiego – będzie ścigać Trumpa za jego oskarżenia i fakt, że jest on obecnie pierwszym byłym prezydentem, któremu zrobiono zdjęcie policyjne.

Wielu wyborców Partii Republikańskiej uważa, że oskarżenia te stanowią próbę udaremnienia jego kandydatury przez administrację Bidena, a atakowanie go w tej kwestii byłoby prawdopodobnie politycznym samobójstwem.

W związku z wszczęciem przez kontrolowaną przez Republikanów Izbę Reprezentantów formalnego śledztwa w sprawie impeachmentu wobec prezydenta Joe Bidena, w związku z rzekomymi powiązaniami z praktykami biznesowymi jego syna Huntera Bidena, należy spodziewać się lawiny oskarżeń pod adresem prezydenta Demokratów.

Gra dla hiszpańskich wyborców

Włączenie Univision jako gospodarza debaty jest wymowne. Poparcie Republikanów wśród Latynosów – coraz bardziej kluczowego bloku wyborczego w niektórych kluczowych stanach, w tym w Arizonie i Nevadzie – rośnie w ostatnich latach, podczas gdy poparcie Latynosów dla Bidena spada.

Prawdopodobnie kandydaci będą pytani o sytuację gospodarczą i o to, jak planują poprawić perspektywy finansowe rodzin latynoskich.

Biden powie o zagrożeniach dla demokracji

Według trzech osób zaznajomionych z planem prezydent Joe Biden planuje wygłosić pod koniec miesiąca ważne przemówienie na temat bieżących zagrożeń dla demokracji.

Przemówienie zostanie wygłoszone w Arizonie, choć dokładny termin i miejsce nie zostały jeszcze ustalone. Źródła, które wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości, podają, że nastąpi to prawdopodobnie 28 września, dzień po drugiej debacie prawyborczej Republikanów.

 

Źródło: reuters, nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Dziś Narodowy Dzień Cheeseburgera – skorzystaj z promocyjnych ofert i najedz się do woli

Opublikowano

dnia

Autor:

Masz ochotę w najbliższych dniach zatopić zęby w kilku tanich i pysznych burgerach? McDonald’s, Wendy’s, Burger King i inne sieci fast foodów mają niesamowite oferty z okazji Narodowego Dnia Cheeseburgera w poniedziałek, 18 września.

Sieć Wendy’s ogłosiła, że w dniach 18–22 września będzie sprzedawać słynne Junior Bacon Cheeseburgery za zaledwie 1 centa, chociaż aby skorzystać z oferty, klienci muszą zamówić inny produkt za pośrednictwem aplikacji Wendy’s.

McDonald’s przecenił jedną ze swoich najpopularniejszych pozycji w menu: Double Cheeseburger, który w promocji będzie dostępny jedynie w poniedziałek. Kanapka będzie kosztować 50 centów w aplikacji mobilnej, a na klienta może przypadać maksymalnie jeden burger.

Tymczasem Burger King rozda darmowego cheeseburgera każdemu członkowi programu nagród Royal Perks, który dokona zakupu na kwotę co najmniej 1 dolara.

Fani BurgerFi, sieci z siedzibą na Florydzie, mogą w poniedziałek delektować się charakterystycznym dla tej sieci podwójnym cheeseburgerem za jedyne 3 dolary, kupując produkty marki „Freestyle Beverage”.

McDonald’s rozdawał także bezpłatne frytki z okazji obchodów Narodowego Dnia Frytek, które odbywały się w lipcu. Zamówień także trzeba było dokonać poprzez aplikację. Na początku tego roku sieć zaoferowała klientom, którzy ją pobrali, bezpłatne McNuggets z okazji 40. rocznicy powstania tego produktu.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Anastasiia Stiahailo/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu