Połącz się z nami

News USA

Amerykańscy Biskupi apelują o walkę z głodem na świecie. Najgorzej jest na Haiti i w Etopii

Opublikowano

dnia

W oświadczeniu wydanym 7 sierpnia przewodniczący Komisji ds. Międzynarodowej Sprawiedliwości i Pokoju Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) wezwał światowych przywódców do zrobienia więcej w celu zapewnienia wszystkim ludziom bezpieczeństwa żywnościowego. O apelu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Biskup David J. Malloy z Rockford w stanie Illinois zacytował dane Światowego Programu Żywnościowego (WFP), globalnej organizacji humanitarnej zajmującej się bezpieczeństwem żywnościowym, według których około 258 milionów ludzi w 58 krajach doświadczyło dotkliwego głodu w 2022 roku.

Bp Malloy zwrócił uwagę, że przed rosyjską inwazją Ukraina była uważana za „spichlerz Europy” i była źródłem dużych ilości pszenicy, kukurydzy i jęczmienia, a także prawie połowy światowego oleju słonecznikowego – wszystko przepływało przez porty nad Morzem Czarnym. Porty te zostały zablokowane, gdy Rosja najechała Ukrainę.

W czerwcu ubiegłego roku Ojciec Święty zaapelował o zniesienie blokad, które uniemożliwiły przepływ zboża przez ukraińskie porty morskie.

Bp Malloy napisał w apelu:

„Od lipca 2022 r. Black Sea Grain Initiative (BSGI), umowa między Rosją a Ukrainą, której pośrednikiem jest ONZ, pozwoliła Ukrainie wyeksportować około 33 mln ton zboża i innych produktów rolnych. Decyzja Rosji o wycofaniu się z BSGI i zbombardowanie przez nią magazynów zboża na Ukrainie będzie miało ogromny wpływ na dostępność dostaw żywności w czasie, gdy coraz więcej ludzi pilnie jej potrzebuje.

Światowy Program Żywności (World Food Programme WFP) szacuje, że przy rekordowej liczbie przymusowo przesiedlonych osób w tym roku 345 milionów ludzi dotknie dotkliwy głód, a 129 000 potencjalnie grozi klęska głodem w miejscach takich jak Afganistan, Syria, Jemen, Róg Afryki i Myanmar.”

Jak przyznano w oświadczeniu, wojna na Ukrainie nie jest jedynym powodem wzrostu braku bezpieczeństwa żywnościowego na świecie w ciągu ostatnich kilku lat. Klęski żywiołowe, pandemia, wojny regionalne i inne konflikty również przyczyniły się do wysokiego wskaźnika głodu.

Na przykład Haiti jest aktualnie w wielkiej potrzebie. Według raportu ONZ, w sumie 4,9 miliona ludzi — czyli prawie połowa populacji kraju — doświadcza ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego, a duża liczba osób dotkniętych tym problemem to dzieci.

The Guardian poinformował, że WFP nie będzie w stanie nakarmić 100 000 Haitańczyków w tym miesiącu, ponieważ nie ma wystarczających środków na zaspokojenie potrzeb.

Po drugiej stronie świata, północna Etiopia to kolejny kraj cierpiący z powodu ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego. Kraje w Rogu Afryki polegają na ukraińskim zbożu, a region Tigray właśnie wychodzi z jednego z najgorszych ostatnich konfliktów po dwóch latach walk między armią federalną Etiopii a siłami regionalnymi.

Konflikt stworzył miliony uchodźców; wysokie wskaźniki zgonów, obrażeń i urazów; i powszechny brak bezpieczeństwa żywnościowego. Utrzymująca się susza jeszcze bardziej pogorszyła niedobór żywności, a na początku tego lata Stany Zjednoczone zawiesiły tam pomoc żywnościową z powodu doniesień, że urzędnicy rządowi ją przejmują.

Ponad 20 milionów ludzi w Etiopii jest zależnych od pomocy żywnościowej.

Biskup Malloy zakończył apel biskupów przejmującym przypomnieniem, że wielu naszych braci i sióstr na całym świecie cierpi.

„Najbardziej bezbronni płaczą z głodu. Ze współczuciem Chrystusa musimy wysłuchać ich wołania i pomóc” – powiedział.

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/poco_bw

Kościół

Msza dziękczynna zamknie diecezjalny etap procesu kanonizacyjnego Męczenników z La Florida

Opublikowano

dnia

Autor:

Biskup Gregory Parkes będzie koncelebrował z biskupem Williamem A. Wackiem, CSC, z diecezji Pensacola-Tallahassee, aby odprawić Mszę dziękczynną i ceremonię zamknięcia diecezjalnego etapu procesu kanonizacyjnego Antonia Iniji i jego 56 Towarzyszy 12 października 2023 r. Wydarzenie zapowiada Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Msza św. na świeżym powietrzu rozpocznie się o godz. 11:00AM czasu wschodniego w miejscu, w którym znajdować się będzie przyszłe Sanktuarium Maryi Królowej Męczenników, 1759 Chaires Cross Road, przy Tallahassee, FL 32317.

Po niej nastąpi ceremonia zamknięcia, podczas której zebrane dokumenty zostaną przekazane Komisji Historycznej a następnie wysłane do Dykasterii ds. Kanonizacji w Rzymie. Uroczystość zakończy się obiadem.

W dniu 12 października 2015 roku oficjalnie otwarto proces beatyfikacyjny tzw. Męczenników z La Florida, co umożliwiło powołanej Komisji Historycznej formalne rozpoczęcie szeroko zakrojonych badań nad licznymi postaciami z XVI, XVII i XVIII wieku, o których mówi się, że umarły za wiarę na ziemi, która była niegdyś znany jako La Florida.

Dochodzenia te zaprowadziły członków Komisji Historycznej do archiwów na Florydzie, w Georgii, Missouri i Luizjanie, a także na Kubie, w Meksyku, Hiszpanii, Londynie i Rzymie. Zgodnie z ostrożnymi wymogami Kościoła Komisja Historyczna szczegółowo zbadała każdy raport o męczeństwie.

Aby uzyskać więcej informacji na temat misji Męczenników z La Florida lub zgłosić udział w Mszy św. i celebracji, odwiedź stronę https://www.martyrsoflafloridamissions.org

Martyrs of la Florida Missions to organizacja 501c3, włączona do Oficjalnego Katalogu Katolickiego, której misją jest honorowanie i szerzenie kultu męczenników poprzez promowanie ich kanonizacji, zakładanie sanktuarium i angażowanie społeczności regionalnych, krajowych i międzynarodowych w celu uznania

 

Źródło: gulfcoastcatholic
Foto: YouTube, Martyrs of la Florida Missions
Czytaj dalej

Kościół

Tylko do dzisiaj można się zapisywać na jesienne rekolekcje w Camp Vista w Wisconsin

Opublikowano

dnia

Autor:

Do dzisiaj przyjmowane są zgłoszenia na jesienne rekolekcje w Camp Vista w Wisconsin. Tegoroczne spotkania odbędą się w dniach od 29 września do 1 października a ich temat to „Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek”. Rekolekcje organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego

W studiu Radia Deon Ojciec Jerzy Brzóska SJ z Ośrodka Milenijnego w Chicago zapraszał na wspólną modlitwę i rozważania skoncentrowane wokół zagadnienia „czy to wiara czy już magia”.

„W tym roku obchodzimy 15-lecie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego i te rekolekcje praktycznie od samego początku się rozpoczęły” zaznacza Ojciec Jerzy Brzóska. 

Rekolekcje rozpoczynają się w piątek 29 września, wieczorem, wspólną Eucharystią i posiłkiem. Główne konferencje i spotkania mają miejsce w sobotę, po porannej modlitwie medytacyjnej.

Temat: „Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek” ma zachęcić uczestników do zastanowienia się nad obecnością magicznych elementów w naszym codziennym życiu, a także w podejściu do wiary, wyjaśnia nasz Gość.

„To są rekolekcje, które organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, ale one są otwarte dla wszystkich” podkreśla Ojciec Jerzy Brzóska. Celem spotkań jest pogłębienie wiary i bardziej dojrzałe spojrzenie na to co przeżywamy w swojej codzienności.

Aby wziąć w nich udział trzeba tylko spełniać wymóg związany z wiekiem, tzn. mieć ukończone 21 lat.

Na rekolekcje można się zapisywać do 24 września, a koszt to 170 dolarów.

Zapisów można dokonywać osobiście lub telefonicznie w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Numer tel. to 773 777 70 00.

Formularz zgłoszeniowy można ściągnąć ze strony Jezuitów lub Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Można także skorzystać z kodu QR umieszczonego na plakatach zapowiadających rekolekcje.

Serdecznie Zapraszamy!

Prawie 5 lat temu tak dobrze znany chicagowskiej Polonii chrześcijański ośrodek edukacyjno-rekreacyjny w Wisconsin stracił w pożarze kaplicę.

Została ona odbudowana dzięki datkom i zaangażowaniu wielu ludzi, także naszych niezawodnych słuchaczy. Podczas specjalnego radiotonu na naszej antenie zebraliśmy ponad 80 tysięcy dolarów i mnóstwo ciepłych słów wsparcia i życzliwości.

Nowa kaplica została poświęcona podczas uroczystości, która odbyła się 4 czerwca 2022 r.

 

Źródło: informacja własna
Foto: CampVista, WŻCh

 

Czytaj dalej

News USA

Prokurator Generalny Garland zaprzeczył twierdzeniu, że tradycyjni katolicy są ekstremistami

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas środowego przesłuchania przed Komisją Sądownictwa Izby Reprezentantów Prokurator Generalny Merrick Garland zdecydowanie sprzeciwił się oskarżeniom, jakoby Departament Sprawiedliwości dyskryminował amerykańskich katolików. O przesłuchaniu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Merrick Garland nazwała sugestię antykatolickich uprzedzeń „skandaliczną” i „absurdalną”, gdy zapytano go o notatkę sporządzoną przez Federalne Biuro Śledcze w Richmond.

Notatka datowana na 23 stycznia, która wyciekła do mediów w lutym, ujawniła śledztwo FBI w Richmond dotyczące „radykalnych tradycjonalistycznych” katolików i ich możliwych powiązań z „skrajnie prawicowym ruchem białych nacjonalistów”. Zasugerowano w niej także podjęcie działań w społecznościach Mszy Łacińskiej w celu ograniczenia ryzyka.

Notatka jest zatytułowana „Zainteresowanie brutalnych ekstremistów motywowanych rasowo lub etnicznie radykalno-tradycjonalistyczną ideologią katolicką prawie na pewno przedstawia nowe możliwości łagodzenia skutków”. O tym dokumencie pisaliśmy 10 lutego.

FBI szybko wycofało notatkę wkrótce po jej upublicznieniu. Zarówno Garland, jak i dyrektor FBI Christopher Wray potępili ją.

Podczas środowego przesłuchania Republikanin Jeff Van Drew rozmawiał z Garlandem w sprawie notatki, co doprowadziło do napiętej wymiany zdań.

Merrick Garland, który jest Żydem, opowiadał o swojej rodzinie uciekającej przed prześladowaniami w Europie.

W kwietniowym przemówieniu powiedział, że jego babcia jest jednym z pięciorga dzieci. Powiedział, że uniknęła prześladowań religijnych przed I Wojną Światową, ale dwójka jej rodzeństwa pozostała w Europie i ostatecznie zginęła podczas Holokaustu.

Gdy Van Drew dalej naciskał na Garlanda, ten oświadczył, że jest „przerażony tą notatką” i powiedział, że „katolicy nie są ekstremistami”. Prokurator Generalny powiedział jednak, że nie wie, czy ktoś został zwolniony za sporządzenie lub rozpowszechnienie notatki.

 

Źródło: cna
Foto: FBI, YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu