Połącz się z nami

News USA

Ziemia smażyła się w lipcu – najgorętszym miesiącu w historii. Naukowcy twierdzą, że… będzie cieplej

Opublikowano

dnia

Średnia globalna temperatura w lipcu wynosząca 16,95 stopni Celsjusza (62,51 stopni Fahrenheita) była o jedną trzecią stopnia Celsjusza (sześć dziesiątych stopnia Fahrenheita) wyższa niż poprzedni rekord ustanowiony w 2019 r. Dane oficjalnie ogłosił we wtorek Copernicus Climate Change Service, oddział programu kosmicznego Unii Europejskiej. Zwykle globalne rekordy temperatury są pobijane o setne lub dziesiąte części stopnia, więc ta zmiana jest naprawdę duża.

Stany Zjednoczone mają obecnie rekordową liczbę 15 różnych katastrof pogodowych, które spowodowały w tym roku szkody o wartości co najmniej 1 miliarda dolarów, ogłosiła, także we wtorek, National Oceanic and Atmospheric Administration NOAA.

To najwięcej mega-katastrof w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku, odkąd agencja zaczęła śledziła takie zjawiska w 1980 r.

Te dane mają tragiczne konsekwencje zarówno dla ludzi, jak i dla planety narażonej na coraz częstsze i intensywniejsze ekstremalne zdarzenia, podsumowała wicedyrektor programu Copernicus, Samantha Burgess.

Śmiertelne fale upałów nawiedziły południowo-zachodnie Stany Zjednoczone i Meksyk, Europę i Azję. Badania naukowe obwiniają za nie zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka, m.in. spalanie węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego.

Tegoroczny lipiec nie utrzyma swojego rekordu zbyt długo, uważa Friederike Otto, klimatolożka z Imperial College of London, która twierdzi, że żyjemy w zupełnie innym świecie teraz, w którym nasze społeczeństwa nie są tak naprawdę przystosowane do życia.

Średnia globalna temperatura w zeszłym miesiącu była o 1,5 stopnia Celsjusza (2,7 stopnia Fahrenheita) wyższa niż w czasach przedindustrialnych.

Ostatnim miesiąc był cieplejszy o 0,7 stopnia Celsjusza (1,3 stopnia Fahrenheita) niż średnia dla lipca w okresie od 1991 do 2020 roku. Światowe oceany były o 0,5 stopnia Celsjusza (0,9 stopnia Fahrenheita) cieplejsze niż w poprzednich 30 latach, a północny Atlantyk był o 1,05 stopnia Celsjusza (1,9 stopnia Fahrenheita) cieplejszy niż średnio.

Antarktyda ustanowiła rekordowo niski poziom lodu morskiego, 15% poniżej średniej dla tej pory roku.

Temperatura tego lipca była wyższa niż w jakimkolwiek miesiącu odnotowanym przez Copernicus Climate Change Service, którego dane sięgają roku 1940, oraz przez amerykańską Narodową Administrację Oceaniczną i Atmosferyczną, a ich zapisy sięgają roku 1850.

Jednak naukowcy twierdzą, że w rzeczywistości jest to najgorętszy miesiąc w znacznie dłuższym okresie, który teraz trwa na Ziemi.

Stefan Rahmstorf, klimatolog z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Klimatem w Niemczech, zacytował badania wykorzystujące słoje drzew i inne dane zastępcze, które pokazują, że obecne czasy są najcieplejsze od początku epoki holocenu, która rozpoczęła się około 10 000 lat temu.

A zanim rozpoczął się holocen, była epoka lodowcowa, więc logiczne byłoby nawet stwierdzenie, że jest to najcieplejszy czas od 120 000 lat.

Podczas gdy większość świata smażyła się w lipcu, według NOAA Stany Zjednoczone miały tylko jedenasty najgorętszy lipiec w swoim 129-letnim rekordzie, choć Arizona, Floryda, Maine i Nowy Meksyk faktycznie odnotowały najcieplejsze lipce w historii.

Arizona pobiła swój rekord o prawie 2 stopnie Fahrenheita (1,1 stopnia Celsjusza). W Phoenix średnia temperatura przez cały miesiąc wynosiła 102,8 stopnia, co czyni go najgorętszym miesiącem w jakimkolwiek mieście w Stanach Zjednoczonych, według NOAA.

Dolina Śmierci odnotowała najwyższą temperaturę, wynoszącą 120 stopni Fahrenheita (48,9 stopnia Celsjusza) 17 lipca.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/lamyai/

News USA

Nowej generacji Netflix Houses, galerie handlowe połączone z rozrywką, powstaną w dwóch miastach w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Netflix ogłosił, że otwiera serię Netflix Houses, ogromnych kompleksów rozrywkowych, w których fani będą mogli wziąć udział w prawdziwych przeżyciach, takich jak te oparte na ich ulubionych programach i filmach serwisu streamingowego.

Czy kiedykolwiek chciałeś tańczyć walca wśród grupy „Bridgerton”, sprawdzić swoje siły w walce z Vecną w „Stranger Things” do góry nogami lub sprawdzić, jak sobie poradzisz na przyjęciu „Knives Out”? Wkrótce będziesz mógł.

Fani filmów i seriali Netflixa nie raz mogli odwiedzić atrakcje czy specjalne eventy inspirowane swoimi ulubionymi bohaterami, ale Netflix szykuje kolejną niespodziankę. Tym razem będzie to atrakcja, którą będzie można odwiedzać przez cały rok. W niedalekiej przyszłości pojawią się dwie wyjątkowe galerie handlowe, które będą nie tylko miejscem do robienia zakupów.

Poza sklepami, w których będzie można kupić gadżety z produkcji Netflixa, znajdą się w restauracje oraz liczne atrakcje inspirowane bohaterami najpopularniejszych filmów i seriali dostępnych na platformie. Projekt zapowiadaliśmy 18 października. 

Pierwsze dwie lokalizacje mają zacząć działać w 2025 r. i według Netflixa zostaną otwarte w dwóch najpopularniejszych centrach handlowych w Ameryce: Galleria Dallas w Teksasie i centrum handlowe King of Prussia niedaleko Filadelfii.

Domy Netflix zajmą przestrzeń o powierzchni ponad 100 000 stóp kwadratowych.

Netflix twierdzi, że te lokalizacje to „oferta nowej generacji”, której celem jest przeniesienie oferty z ekranu do prawdziwego świata fanów. Wiele z ponad 50 obiektów, które zostało otwarte w 25 miastach, zakończyło się już sukcesem.

Na początku zeszłego roku gigant przesyłania strumieniowego otworzył restaurację w Los Angeles, w której znajdują się pozycje z menu stworzone przez szefów kuchni związanych z programami kulinarnymi Netflix.

Firma uruchomiła także tymczasowe sklepy oferujące towary z hitowego serialu „Stranger Things” w takich miastach jak Paryż, Las Vegas i Chicago.

 

Źródło: scrippsnewa
Foto: YouTube, Netflix
Czytaj dalej

News Chicago

Przesilenie letnie w 2024 r. wypada 20 czerwca i będzie najwcześniejsze od ponad 200 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Przesilenie letnie w 2024 r. wypada już 20 czerwca około godziny 3:50PM w Chicago. Będzie to najdłuższy dzień w roku, trwający około 15 godzin, 13 minut i 41 sekund. Według rankingu Mixbook, wschód Słońca w naszej okolicy najpiękniej prezentuje się na North Avenue Beach.

Według Farmer’s Almanac, przesilenie letnie to czas, kiedy słońce osiąga najwyższy i najbardziej wysunięty na północ punkt na niebie, co oznacza pierwszy dzień astronomicznego lata. Chociaż przesilenie nie przypada co roku o tej samej porze, zazwyczaj są to dni od 20 do 22 czerwca.

„Nasze przesilenia są spowodowane niewielkim nachyleniem osi Ziemi w stosunku do płaszczyzny jej orbity” – czytamy na blogu Adler Planetarium. „To nachylenie wynosi około 23,5 stopnia od pionu. W rezultacie, kiedy Ziemia okrąża Słońce każdego roku, inna połowa globu pochyla się lekko w stronę Słońca lub od niego”.

W miarę zbliżania się przesilenia letniego ilość światła dziennego zwiększa się każdego dnia, a noce stają się coraz krótsze. Po przesileniu letnim ilość światła dziennego stopniowo maleje z każdym dniem, aż do przesilenia zimowego, które wypadnie 21 grudnia tego roku.

Dlaczego w tym roku przesilenie letnie jest tak wcześnie?

Według Accuweather tegoroczne przesilenie będzie najwcześniej od 228 lat – ostatnie przesilenie 20 czerwca miało miejsce w 1796 roku. Weather Network zauważa, że wczesne przesilenie można również powiązać z tym, że mamy rok przestępny.

„Nasz kalendarz nadal pozostaje nieco niezsynchronizowany z rokiem słonecznym. W rezultacie w każdym roku przestępnym równonoc wiosenna występuje około 40–50 minut wcześniej niż poprzednia równonoc wiosenna w roku przestępnym” – podaje serwis.

Warto również zauważyć, że równonoc wiosenna przypadła na 19 marca, najwcześniej od 128 lat. W przyszłości w każdym roku przestępnym po 2024 r. równonoce i przesilenia będą „jeszcze wcześniejsze” – podaje Weather Network.

Wschód Słońca Chicago

Najlepsze miejsce na złapanie wschodu słońca podczas przesilenia letniego

Mixbook, firma produkująca fotoksiążki z siedzibą w Kalifornii, przeprowadziła ankietę wśród 3000 respondentów, aby zidentyfikować 150 miejsc w USA, w których najlepiej można podziwiać wschód słońca 20 czerwca. Jedno z popularnych miejsc w Chicago znalazło się w pierwszej pięćdziesiątce tego rankingu.

Na 33. miejscu listy znalazła się jedna z najpopularniejszych plaż w mieście, słynna plaża North Avenue wzdłuż DuSable Lake Shore Drive w Lincoln Park.

Według opisu na stronie rankingu, North Avenue Beach „oferuje malowniczą plażę z widokiem na wschód słońca nad jeziorem Michigan” a „zestawienie naturalnego piękna z panoramą miasta jest uderzające”.

North Avenue Beach

10 najlepszych lokalizacji do zobaczenia wschodu słońca w całym kraju, według Mixbook:

  1. Jezioro Tahoe w Nevadzie
  2. Park Narodowy Arches w stanie Utah
  3. Park Narodowy Wielkiego Kanionu w Arizonie
  4. Park Stone Mountain w Georgii
  5. Key West na Florydzie
  6. Park Narodowy Everglades na Florydzie
  7. Góry Adirondack w stanie Nowy Jork
  8. Sedona w Arizonie
  9. Maroon Bells, Kolorado
  10. Plaża Cannon w Oregonie

Lake Tahoe Nevada

„Truskawkowy Księżyc” wzejdzie zaraz po przesileniu letnim

Zaraz po przesileniu letnim następuje czerwcowa pełnia księżyca, znana również jako „truskawkowy księżyc”. Będzie to kolejny historyczny widok.

Księżyc w pełni osiągnie maksymalne oświetlenie o 8:08PM CT. Według Farmer’s Almanac, będzie to najniższa pełnia Księżyca jaką widzieliśmy od lat, a Księżyc będzie wydawał się większy niż kiedykolwiek.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/Vito Palmisano/ tupungato/Martina Birnbaum/
Czytaj dalej

News USA

105-latka uzyskała dyplom Uniwersytetu Stanford 83 lata po ukończeniu studiów

Opublikowano

dnia

Autor:

Virginia Hislop w wieku 105 lat ukończyła własną szkołę, do której uczęszczała w młodości. W niedzielę świętowała ceremonię zorganizowaną na Uniwersytecie Stanforda ciesząc z uzyskania tytułu magistra w dziedzinie edukacji – 83 lata po opuszczeniu kampusu tuż przed otrzymaniem dyplomu.

Zięć Virginii Hislop skontaktował się z uniwersytetem i dowiedział się, że napisanie pracy dyplomowej, czego kobieta nie zrobiła, ponieważ wybuchła wojna, nie jest już wymagane.

Hislop rozpoczęła studia w 1936 r. i uzyskała tytuł licencjata, po czym bezpośrednio po nich rozpoczęła studia podyplomowe. Chciała iść na studia prawnicze, ale jej ojciec nie chciał za nie zapłacić, więc zdecydowała się na krótszy czas nauczania.

W 1941 roku, w przededniu bezpośredniego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w II Wojnę Światową, Hislop ukończyła zajęcia magisterskie i musiała jedynie oddać ostateczną wersję swojej pracy magisterskiej. Zamiast tego wyjechała z miasta i spędziła miesiąc miodowy w Oklahomie, niedaleko placówki wojskowej jej męża w Fort Sill.

W tamtym czasie takie poświęcenie – zamiana kariery na małżeństwo i przyszłą rodzinę – było postrzegane jako sposób na wsparcie wysiłku wojennego. To było poświęcenie dla Ameryki.

Virginia Hislop dorastała w Los Angeles, ale po wojnie znalazła się z mężem Georgem w Yakima w stanie Waszyngton, gdzie George prowadził rodzinny biznes na ranczo. Wychowali dwójkę dzieci, a Virginia skupiła się na swojej pasji: edukacji. Przez lata pracowała w komisjach i zarządach próbując ulepszać możliwości edukacyjne dla dzieci.

Virginia Hislop

Jej imię nosi stypendium Virginia Hislop Emergency Fund, na Pacific Northwest University, szkole medycznej i nauk o zdrowiu w Yakima.

W niedzielę Daniel Schwartz, dziekan Graduate School of Education na Uniwersytecie Stanforda, z szerokim uśmiechem wręczył Hislop jej dyplom magisterski, opisując ją jako „zagorzałą zwolenniczkę równości i możliwości uczenia się”.

 

Źródło: nbc
Foto: Uniwersytet Stanford, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu