Połącz się z nami

Kościół

Amerykańscy biskupi omówią ważne kwestie na wiosennym spotkaniu w Orlando

Opublikowano

dnia

Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) zbiera się w Orlando na swoje wiosenne spotkanie. Biskupi będą rozmawiać o odnowie eucharystycznej, dyrektywach etycznych i religijnych dotyczących opieki zdrowotnej oraz o osobach niepełnosprawnych w życiu Kościoła.

Publiczne spotkania biskupów odbędą się 15 i 16 czerwca, po tym jak biskupi spotykają się prywatnie 14 czerwca na modlitwę i braterski dialog.

Część dla publiczności zostanie otwarta przemówieniami nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych, arcybiskupa Christophe’a Pierre’a i przewodniczącego USCCB, arcybiskupa Timothy’ego Broglio z Archidiecezji Służb Wojskowych, USA, który został wybrany do tej roli podczas jesiennego zgromadzenia biskupów.

Jednym z elementów spotkania, który może sprowokować dyskusję, jest głosowanie biskupów w sprawie rewizji części dyrektyw etycznych i religijnych dla katolickiej służby zdrowia, która obejmuje relacje między katolickim personelem medycznym a pacjentem.

Rewizja może dostosować dyrektywy marcowej noty doktrynalnej biskupów, która stwierdza, że „katolickiej służbie zdrowia nie wolno przeprowadzać interwencji, czy to chirurgicznych, czy chemicznych, które mają na celu zmianę cech płciowych ludzkiego ciała na płeć przeciwną lub brać udział w opracowywaniu takich procedur”.

W poniedziałek opublikowano raport Instytutu Lepanto, w którym zarzuca się, że największy katolicki system opieki zdrowotnej w USA, CommonSpirit Health, przeprowadza operacje transpłciowe i zapewnia osobom transpłciowym hormonalne terapie.

Innym ważnym punktem porządku obrad jest aktualizacja od biskupa Andrew Cozzensa z diecezji Crookston w stanie Minnesota na temat inicjatywy Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego i Narodowego Kongresu Eucharystycznego.

Trzyletnia inicjatywa, która rozpoczęła się w czerwcu 2022 r., ma na celu „odnowę Kościoła poprzez rozpalanie żywej relacji z Panem Jezusem Chrystusem w Najświętszej Eucharystii”.

Wraz z procesjami eucharystycznymi odbywającymi się w całym kraju w święto Bożego Ciała, przebudzenie weszło w drugi rok. Biskupi planują również dwumiesięczną Narodową Pielgrzymkę Eucharystyczną, która rozpocznie się w maju 2024 r. i zakończy się czterema głównymi szlakami pielgrzymkowymi na Narodowym Kongresie Eucharystycznym 16 lipca 2024 r. w Indianapolis. O tej pielgrzymce pisaliśmy 22 maja.

Kolejnym wydarzeniem, o którym biskupi będą rozmawiać podczas wiosennego spotkania, są zbliżające się Światowe Dni Młodzieży 2023 w Lizbonie w Portugalii w sierpniu.

Biskup Robert Barron z Winona-Rochester, Minnesota, przewodniczący Komitetu ds. Świeckich, Małżeństwa, Życia Rodzinnego i Młodzieży poprowadzi w piątek głosowanie z prośbą o zatwierdzenie sporządzenia przez biskupów nowego oświadczenia duszpasterskiego skierowanego do osób niepełnosprawnych w życiu Kościoła.

Nowe oświadczenie prawdopodobnie weźmie pod uwagę rozwój technologii, wzrost liczby osób z diagnozą autyzmu i zmiany w sposobie omawiania kwestii dotyczących osób niepełnosprawnych. Pierwsze oświadczenie duszpasterskie biskupów w tej sprawie pochodzi z 1978 roku.

Biskupi rozważą również postępy w sprawie beatyfikacji i kanonizacji męczenników z Shreveport, pięciu francuskich księży rzymskokatolickich, którzy zmarli, służąc chorym w Shreveport w Luizjanie podczas epidemii żółtej febry w 1873 roku.

Pięciu księży — ojcowie Jean Pierre, Isidore A. Quémerais, Jean-Marie Biler, Louis Gergaud i François Le Vézouët — zostało mianowanych sługami Bożymi w grudniu 2020 r.

Pierre, Quémerais i Biler pozostali w Shreveport, ponieważ wielu uciekło przed chorobą, która zabiła jedną czwartą ludności miasta w ciągu trzech miesięcy. Gergaud i Vézouët udali się do miasta, aby opiekować się chorymi, zanim obaj księża również ulegli chorobie.

Inne punkty porządku obrad wiosennego spotkania biskupów obejmują rozważenie nowego krajowego planu duszpasterskiego dla duszpasterstwa latynoskiego/latynoskiego oraz prezentację na temat Narodowego Studium Księży Katolickich.

Badanie przeprowadzone w październiku wykazało, że wypalenie i problemy z zaufaniem do biskupów były jednymi z głównych problemów księży diecezjalnych. O badaniu pisaliśmy 21 października.

Biskupi otrzymają również aktualne informacje na temat Synodu Biskupów w latach 2021-2024 od biskupa Daniela Floresa z Brownsville w Teksasie.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

Kościół

Rzym: rozpoczęły się obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II

Opublikowano

dnia

Autor:

Mszą św. w intencji Ojczyzny i koncertem pieśni pasyjnych w wykonaniu krakowskiego zespołu wokalnego OCTAVA Ensemble rozpoczęły się w Rzymie uroczystości, upamiętniające 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W wydarzeniu, które odbyło się w polskim kościele św. Stanisława B.M. wzięli udział premier Hanna Suchocka, polscy dyplomaci oraz liczni członkowie polonijnej społeczności.

Msza w intencji Ojczyzny jest odprawiana w polskim kościele św. Stanisława w Rzymie, najstarszym ośrodku duszpasterskim emigracji polskiej, w każdą trzecią niedzielę miesiąca, a przewodniczy jej ks. prał. Paweł Ptasznik, rektor Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM.

W tym miesiącu zbiegła się ona z rozpoczęciem bogatego programu obchodów, jakie ośrodek Duszpasterstwa Polaków w Rzymie zaplanował we współpracy z różnymi podmiotami.

Osobista edukacja i formacja w służbie Ojczyźnie

Jak przypomniał podczas Mszy św. ks. Tomasz Jarosz, administrator kościoła św. Stanisława, Msze za Ojczyznę są okazją do refleksji nad „gramatyką etyczną społecznego nauczania Kościoła”. Po wcześniejszych rozważaniach nt. solidarności i personalizmu, tym razem zachęcił do krótkiego zatrzymania się nad tematem zasady pomocniczości, którą do nauki społecznej Kościoła wprowadził papież Pius XI.

Ks. Jarosz przypomniał, że aby państwo mogło się z tej zasady wywiązywać, potrzebna jest właściwa edukacja i formacja jego obywateli.

„Biorąc odpowiedzialność [za Ojczyznę], powinniśmy dbać o swoje wykształcenie, a także wspomagać kształcenie młodszego pokolenia, abyśmy wspólnie mogli właściwie mierzyć się z wyzwaniami i powiększać dobro wspólne” – mówił kapłan.

Zachęcił też do modlitwy w intencji Polski, aby „różnice, które w niej są, były przezwyciężane zawsze na drodze dialogu, opartego na prawdzie, uczciwości i wzajemnym szacunku”.

Wypełniać testament, odnawiać wdzięczność

Koncert pieśni pasyjnych, zatytułowany „Passus et Resurrexit” w wykonaniu zespołu wokalnego OCTAVA ensemble pod batutą Zygmunta Magiery, poprzedziło kilka refleksji, poświęconych dziedzictwu św. Jana Pawła II, którymi podzielili się goście wydarzenia.

Gospodarz wieczoru ks. Paweł Ptasznik przypomniał, że papież Polak pozostawił rodakom „wielkie dziedzictwo myśli i miłości Ojczyzny” i że wielokrotnie przypominał im o odpowiedzialności za to, co dzieje się w kraju. „Cieszę się, że możemy się dziś zatrzymać i wspólnie podziękować Bogu za wszystko, co otrzymujemy od Niego” – mówił.

O tym, że możliwość takich spotkań w polskim kościele w Rzymie jest w pewnym sensie realizacją papieskiego testamentu, mówił też ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski. Podkreślił, że po 20 latach warto wracać do nauczania i zobowiązań, jakie pozostawił Jan Paweł II i z wdzięcznością patrzeć na to, co zostało w tych latach dokonane.

„Kiedy ten wielki Polak zostawał papieżem, to nasze państwo nie mogło mieć swojej przy nim reprezentacji. Nie było polskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej. A dziś jest i dumnie powiewa na niej biało-czerwona flaga. Za to też powinniśmy być wdzięczni św. Janowi Pawłowi II” – podkreślił.

Z kolei kierownik polskiej ambasady we Włoszech Ryszard Schnepf podzielił się osobistymi wspomnieniami, związanymi zarówno z wyborem Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, jak też z jego pierwszą pielgrzymką do Polski.

„Takich momentów, kiedy wszyscy byliśmy dumni z polskiego papieża, było wiele” – mówił, wspominając Mszę św. na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie – „Służąc w Urugwaju, Kostaryce, Hiszpanii, odczuwałem to wiele razy”. Podkreślił, że w oczach świata Jan Paweł II i Lech Wałęsa to najwięksi Polacy XX w., którzy odmienili losy świata i, że nie można dopuścić, aby to dziedzictwo zostało zaprzepaszczone.

Koncert pieśni pasyjnych, poprowadzony przez Magdalenę Wolińską-Riedi, został zorganizowany wspólnie z Instytutem Dialogu Międzykulturowego w Krakowie. Ks. Tomasz Jarosz został członkiem rady programowej tego instytutu, a jego nominację ogłoszono przed rozpoczęciem koncertu.

Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan

 

Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Kanadyjskie kościoły alarmują: Rząd planuje zmiany w statusie podatkowym organizacji religijnych

Opublikowano

dnia

Autor:

W Kanadzie narasta niepokój wśród wspólnot religijnych w związku z proponowanymi zmianami w statusie podatkowym organizacji charytatywnych o charakterze pro-life oraz opartych na wierze. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, wielu kościołom, meczetom, synagogom i organizacjom religijnym grozi utrata statusu zwolnienia podatkowego, co może znacząco wpłynąć na działalność charytatywną w kraju.

Zmiany podatkowe są jedną z pierwszych kontrowersyjnych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się nowy premier Kanady, Mark Carney, który oficjalnie objął urząd 14 marca 2025 roku. Były szef Banku Kanady i Banku Anglii przejął władzę po rezygnacji Justina Trudeau, a jego kadencja rozpoczyna się od kilku gorących tematów, w tym napięć handlowych z USA.

Jednak wśród politycznych i gospodarczych zawirowań rząd liberalny zaproponował zmiany, które uderzają bezpośrednio w organizacje religijne.

Planowane zmiany w statusie podatkowym

W grudniu 2024 roku Stały Komitet ds. Finansów opublikował raport z 462 zaleceniami dotyczącymi polityki budżetowej. Wśród nich znalazły się dwa kluczowe punkty:

  • Klauzula 429 – proponuje cofnięcie statusu charytatywnego organizacjom antyaborcyjnym (pro-life).
    Klauzula 430 – rozszerza tę politykę na wszystkie organizacje religijne, co oznacza, że każda instytucja religijna w Kanadzie mogłaby stracić zwolnienie podatkowe.

Zdaniem Benjamina Boivina, redaktora katolickiego magazynu Le Verbe, konsekwencje tych zmian mogą być ogromne: „Utrata statusu charytatywnego przez organizacje religijne to nie tylko problem dla kościołów – to uderzenie w samą strukturę społeczeństwa kanadyjskiego, które od wieków czerpie korzyści z ich działalności charytatywnej.”

Mark Carney

Kościoły ostrzegają przed katastrofalnymi skutkami

Kościoły, meczety i synagogi w Kanadzie prowadzą szeroko zakrojoną działalność charytatywną, pomagając osobom w kryzysie, ubogim, bezdomnym oraz imigrantom. Rząd do tej pory zachęcał do wspierania tych instytucji, umożliwiając darczyńcom odliczanie datków od podatku.

Teraz, jeśli organizacje religijne stracą status charytatywny:

  • Ich finansowanie zostanie drastycznie ograniczone, co zagrozi ich działalności.
  • Setki tysięcy beneficjentów mogą stracić dostęp do darmowych posiłków, schronienia i wsparcia psychologicznego.
  • Kanadyjski rząd może być zmuszony do przejęcia części usług charytatywnych, co wygeneruje dodatkowe koszty dla państwa.

21 lutego kardynał Frank Leo, arcybiskup Toronto, wysłał list do ministra finansów Dominica LeBlanca, w którym nazwał propozycję „niedopuszczalną” i „godną ubolewania”. Podkreślił, że organizacje religijne są kluczowym elementem tkanki społecznej Kanady, wspierając najbardziej potrzebujących i wzmacniając wspólnoty.

Podobne stanowisko zajęła Evangelical Fellowship of Canada (EFC), która w otwartym liście ostrzegła, że zmiany te uderzą nie tylko w kościoły, ale w całe społeczeństwo.

Badania pokazują korzyści z obecnego systemu

Czy rząd faktycznie zyska na nowych przepisach? Badanie Cardus Research Centre z grudnia 2024 roku pokazuje coś zupełnie innego. Wyniki wskazują, że kościoły i organizacje religijne przekazują społeczeństwu pomoc o wartości aż 10,5 razy większej niż kwota zwolnień podatkowych, które otrzymują.

Około 40% z 73 000 zarejestrowanych organizacji charytatywnych w Kanadzie ma charakter religijny. Wiele z tych organizacji prowadzi ośrodki pomocy, jadłodajnie i schroniska, które w przypadku ich zamknięcia musiałyby zostać przejęte przez państwo.

Źródło: vaticannews
Foto: Policy Exchange, istock/ Gabriel Shakour/ Zoran Zeremski/
Czytaj dalej

Kościół

Pierwsze zdjęcie Papieża z Kliniki Gemelli. Stan zdrowia Franciszka stabilny

Opublikowano

dnia

Autor:

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało w niedzielę wieczorem, że stan zdrowia Ojca Świętego pozostaje stabilny. Papież spędził dzień na modlitwie, odpoczynku i pracy. Rano koncelebrował Mszę św. w kaplicy apartamentu na dziesiątym piętrze Kliniki Gemelli.

Pierwsze zdjęcie Papieża w Klinice Gemelli

Po raz pierwszy od 14 lutego, kiedy Papież trafił na hospitalizację do Kliniki Gemelli, opublikowano zdjęcie Franciszka. Siedzi w wózku, modli się, zdjęcie wykonane jest zza ramienia Ojca Świętego. Zostało ono opublikowane przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej dziś wieczorem.

Przez wiele dni dziennikarze, ale także zwykli ludzie, prosili o zdjęcie Papieża. Ostatnie pochodziły sprzed ponad miesiąca, kiedy w Domu Świętej Marty Franciszek przyjął rano członków hiszpańskiej Fundacji Gaudium et Spes. Od tego czasu nikt, poza leczącymi go lekarzami i jego najbliższymi współpracownikami, nie miał okazji zobaczyć Papieża.

Jego zmęczony głos można było usłyszeć w transmisji audio z 6 marca podczas różańca na Placu Świętego Piotra, w którym błogosławił wiernych i dziękował tym, którzy modlili się za niego w czasie choroby.

Korzystna szczególnie fizjoterapia

Publikacja zdjęcia zbiega się z komunikatami o stabilizacji i poprawie zdrowia Ojca Świętego. Niedzielny komunikat Biura Prasowego Watykanu głosi, że sytuacja zdrowotna Franciszka pozostaje stabilna, chociaż w biuletynach najnowszych określa się ogólny stan jako „złożony”.

Sama komunikacja medyczna zaczęła się przerzedzać kilka dni temu, właśnie w świetle stabilnej sytuacji papieża. Ale Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej codziennie informuje dziennikarzy (od początku pobytu papieża akredytowano ich aż 700) o stanie zdrowia papieża.

Dziś rano Ojciec Święty koncelebrował niedzielną mszę w kaplicy w pobliżu swojego pokoju na 10 piętrze Polikliniki Gemelli. Kontynuuje zalecone terapie, w tym terapię oddechową i ruchową.

Papież nie przyjmował dziś żadnych gości. Dzień spędził na modlitwie, odpoczynku i pracy.

Vatican News

 

Foto: Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Vatican Media

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu