Połącz się z nami

News Chicago

Zwiedź Tanner House Museum w Aurorze latem. Bezpłatny wstęp możliwy jest w niedziele

Opublikowano

dnia

Wycieczki po Tanner House Museum 1857 w Aurorze są oferowane w każde niedzielne popołudnie lata do 3 września. Gości oprowadzać będą przewodnicy opowiadający o historii domu i rodziny Tannerów.

Wstęp do muzeum jest bezpłatny, chociaż datki są mile widziane. 45-minutowe wycieczki możliwe są w godzinach od 1:00PM do 4:00PM.

Mary Clark Ormond, prezes Aurora Historical Society, zapowiada, że prowadzący wycieczki będą w tym roku pracować na podstawie nowego scenariusza.

Zwiedzanie kładzie nacisk na to, jak dom zmienił się od 1857 r., kiedy wprowadziła się do niego rodzina Tannerów z dziewięciorgiem dzieci, do 1934 r., kiedy zmarli ostatni mieszkańcy domu, a budynek został przekazany towarzystwu historycznemu.

Dwoje z przewodników oprowadzających po muzeum to potomkowie rodziny Tanner: Corda Murphy jest praprawnuczką Williama i Anny, a jej córka Jenny Blair jest ich prapraprawnuczką.

Innymi nowi przewodnicy tego lata to Scott Van Kampen, geodeta szczególnie zainteresowany ekspansją Ameryki na zachód, oraz bibliotekarka Nessa Vahedian z Aurora University.

Jeszcze w tym roku Van Kampen przedstawi program dotyczący ekspedycji Lewisa i Clarka (1804-06), która stała się tłem dla ruchu na zachód, który odegrał dużą rolę w zachęcaniu rodzin takich jak Tannerowie do przyjazdu do Illinois.

Tanner House Museum znajduje się przy 304 Oak Ave., na rogu Oak i Cedar Street w historycznej dzielnicy Tanner.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.aurorahistory.org lub facebook.com/AuroraHistory.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Aurora Historical Society, YouTube

News Chicago

Niech uwiedzie nas „Tango!”. Alicja Węgorzewska i Placido Domingo Junior zaśpiewają w Skokie

Opublikowano

dnia

Autor:

Już w tą sobotę, 30 września, gwiazdy światowej sceny muzycznej odwiedzą Chicago by zaśpiewać płomienne tanga. W tym niezwykłym koncercie będziemy mogli usłyszeć Alicję Węgorzewską i Placido Domingo Juniora, którzy połączą swój kunszt w rytmie argentyńskiego tańca. Dajcie się porwać jego fascynującej tajemnicy w czasie koncertu „Tango!”.

W studiu Radia Deon Chicago niecodzienne wydarzenie świętujące muzykę tanga pochodzącego z biednych dzielnic Buenos Airesdla Wietrznego Miasta, zapowiadała Barbara Bilszta z Akademii Muzycznej Paso.

W 1911 roku w Paryżu świat usłyszał o argentyńskim tańcu i mu się nie oparł, jak opowiada Barbara Bilszta.

„To był jednocześnie i skandal i wielki fajerwerk – jedni byli zachwyceni, inni byli oburzeni” mówi nasz Gość. Często się mówi, że tango obrazuje związek między kobietą i mężczyzną, dlatego bywa burzliwe, nieprzewidywalne i kipiące skrajnymi emocjami ale też harmonijne.

Tango pozostało także jedynym tańcem salonowym, który jest improwizowany, jak wyjaśnia Barbara Bilszta. A Amerykę zafascynował nim Rudolfo Valentino z dużego ekranu kina, które jeszcze było w tamtych czasach nieme.

Wielkie przeboje tanga wylansowało kino, kabarety, teatr, i do dzisiaj jest ono niewyczerpanym źródłem inspiracji dla twórców i wykonawców. Tango ma w tej chwili wiele odmian i stylów. Przeniknęło także do muzyki klasycznej.

Decyzją UNESCO z dnia 30 września 2009 r. taniec i muzyka tanga stały się częścią światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości.

„Dzisaj tango wróciło. Mówi się, że jest kolejna, złota era tanga” mówi Gość Radia Deon. Ta popularność jest w głównej mierze dziełem kompozytora i bandoneonisty, Astora Piazzoli.

Te właśnie gorące, tajemnicze a zarazem najpiękniejsze tanga sceny i ekranu usłyszymy na koncercie „Tango!”, który odbędzie się 30 września w Skokie.

Będą to słynne kompozycje Astora Piazzoli i Carlosa Gardela, ukochane piosenki Edith Piaf i Jacqeu’a Brela, oraz wielkie przeboje Broadway’u i filmu w fascynujących interpretacjach wielkich gwiazd: Alicji Węgorzewskiej i Placido Domingo Juniora.

Placido Domingo Junior to syn wielkiego Placido Domingo, który jest nie tylko utalentowanym śpiewakiem, ale i autorem, kompozytorem, aranżerem i producentem przebojów wielkich gwiazd, takich jak Michael Bolton, Sarah Brightman, Diana Ross.

Alicja Węgorzewska, mezzosopranistka, słynie z pięknego, silnego głosu i wielkiej urody. Jest artystką niezależną, intrygującą, o wielu talentach. Współpracuje z najlepszymi teatrami operowymi w Polsce i w Europie, jest częstym gościem festiwali krajowych i zagranicznych, śpiewała w słynnych salach Europy, USA i Arabii Saudyjskiej.

Jest także utalentowaną producentką, reżyserką i wieloletnią dyrektorką Warszawskiej Opery Kameralnej. W bogatym dorobku płytowym artystki szczególne miejsce zajmują: „Hymn Papieski”, „Kolędy” i „Tanga Świata ”.

Gwiazdom tego wieczoru będzie towarzyszyć Paderewski Symphony Orchestra pod mistrzowską batutą Mariusza Smolija, „niezwykle dynamicznego i interesującego artysty”, jak mówi Barbara Bilszta.

Dyrygent był związany kiedyś z Northwestern University w Chicago a następnie współpracował ze 130 najsłynniejszymi orkiestrami świata w 26 krajach.

Koncert „Tango!” jest wydarzeniem połączonym ze zbiórką pieniędzy na stypendia dla studentów Akademii Muzyki PaSO, w której uczy się teraz około 200 uczniów.

Koncert dbędzie się 30 września, o godzinie 7.00PM w Noth Shore Center for Performing Arts, przy 9501 Skokie Blvd, Skokie, IL 60077

Bilety można kupować w biurze Akademii PaSO, przy 5400 N. Lawler Ave., Chicago. tel. 773 467 90 00. A także w księgarni D&Z, przy 5507 W. Belmont, tel. 773 282 42 22 i w placówkach POLAMER przy:4747 N. Harlem tel. 708 867 92 00 oraz 1107 Mt. Prospect Plaza, tel. 847 253 07 22.

Można także skorzystać ze strony internetowej northshorecenter.org.

„Tango ma poruszać” podkreśla Barbara Bilszta, zapraszając na ten niezwykły koncert.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, PaSO

 

Czytaj dalej

News Chicago

Wyczekiwana „Różyczka 2” Jana Kidawy-Błońskiego otworzy 35. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

Opublikowano

dnia

Autor:

35. edycja Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA), najobszerniejszego przeglądu filmu polskiego i największej cyklicznej polskiej imprezy kulturalnej poza Polską, odbędzie się w tym roku w trzech głównych kinach metropolii chicagowskiej w dniach od 4 do 19 listopada. Otworzy go najnowszy film wybitnego twórcy kina europejskiego Jana Kidawy-Błońskiego „Różyczka 2”.

Ten długo oczekiwany thriller jest niejako kontynuacją „Różyczki”, obsypanego nagrodami i docenionego przez publiczność i krytyków przeboju tego samego reżysera z 2010 roku.

Jan Kidawa-Błoński jest twórcą tak znakomitych dzieł jak „Gwiazdy”, „Skazany na bluesa”, „Pamiętnik znaleziony w garbie”. Większość jego filmów była pokazywana w Chicago, otrzymując tutaj główne nagrody, jak „Różyczka” w 2010 r. (Grand Prix „Złote Zęby Kamery”) czy „Gwiazdy” w 2017 r. (Nagroda Prezydenta PFFA).

W znakomitej gwiazdorskiej obsadzie filmu występują Magdalena Boczarska, Robert Więckiewicz, Janusz Gajos, Maria Seweryn i Paweł Małaszyński. Autorami scenariusza są Maciej Karpinski i Agatha Dominik, zdjęcia zrobił Łukasz Gutt, zaś muzykę skomponował Bartosz Chajdecki.

Reżyser i gwiazdy filmu są spodziewani na pokazie premierowym.

Smaczkiem wieczoru będzie też pokaz amerykańskiego zwiastuna zaginionej komedii „Bolek i Lolek” (1936) z Adolfem Dymszą w przedwojennej roli. Będzie to jednocześnie zapowiedz specjalnego festiwalowego programu „Najlepszych komedii Michała Waszyńskiego”, najsłynniejszego polskiego reżysera okresu międzywojennego.

Oficjalna Gala Otwarcia tegorocznego festiwalu odbędzie się w nowoczesnym kompleksie kinowym AMC NewCity 14 (1500 N. Clybourn Ave. przy North Ave. w Lincoln Park, Chicago) w sobotę, 4 listopada o godz. 8:00PM. Kompleks oferuje zniżkowy parking.

Otwarcie poprzedzi oficjalne przyjęcie z udziałem zaproszonych gości ze świata filmu oraz osobistości życia publicznego, które odbędzie się w Society for Arts (1112 N. Milwaukee Ave., Chicago) od godz. 5:30PM do 7:30PM. W trakcie imprezy wystąpią znakomici chicagowscy muzycy.

Zaproszenie kosztuje 88 dolarów i można je nabyć tutaj. Liczba zaproszeń jest bardzo ograniczona.

Oficjalne zamknięcie festiwalu i ceremonia rozdania nagród odbędzie się w niedzielę, 19 listopada o godz. 3:00PM w tym samym kinie. Zaproszenie na Gale Zamknięcia kosztuje 35 dolarów i można kupić je tutaj.

Wybrane pokazy odbędą się w kinach AMC Village Crossing 18 (7000 N. Carpenter Ave. przy Central Ave., Skokie) oraz w Kinie Galeryjnym (1112 North Milwaukee Ave., Chicago). Te idealnie położone przy autostradach kina, wyposażone w projektory najnowszej generacji, oferują bezpłatny parking.

Szczególnie popularny wśród festiwalowej publiczności karnet na 7 wybranych filmów kosztuje 88 dolarów i można go kupić tutaj. Posiadacze karnetu otrzymują bezpłatnie katalog imprezy. Karnet nie obejmuje Gali Otwarcia i Zamknięcia oraz pokazów specjalnych.

Bilety na pojedyncze seanse będzie można zakupić od 1 października. Pełen program i kalendarz imprez 35. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, zostanie podany do wiadomości publicznej 5 października.

Po szczegółowe informacje można kontaktować się z biurem PFFA pod numerem: 773-486-9612 lub pod adresem pffamerica@pffamerica.com, a także odwiedzając oficjalna stronę festiwalu: www.pffamerica.com.

 

Źródło: Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA)
Foto: Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce (PFFA), YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

W październiku zwiedzisz za darmo chicagowskie muzea. Sprawdź kiedy oferują bezpłatny wstęp

Opublikowano

dnia

Autor:

W październiku mieszkańców Illinois czekają bezpłatne dni wstępu do kilka muzeów, w tym w Shedd Aquarium, Field Museum i Muzeum Nauki i Techniki. Aby skorzystać z tej oferty, trzeba okazać dowód zamieszkania w stanie a także zarezerwować bilet online.

Dni darmowego wstępu w październiku organizują:

Akwarium Shedd

wtorki, środy i czwartki przez cały październik

Za okazaniem ważnego dokumentu tożsamości lub dowodu zamieszkania, mieszkańcy stanu otrzymują darmowy wstęp ogólny, który obejmuje dostęp do wszystkich wystaw, a także do kilku codziennych pokazów zwierząt, przedstawiających na przemian naturalne zachowania delfinów białobocznych z Pacyfiku, bieługi, pingwiny czy kalifornijskie uchatki.

W te dni goście mogą nadal odkrywać wodny świat dzięki specjalnym, dodatkowym rozrywkom, takim jak 4-D Experiences, w tym nowy film Penguin 4D lub Virtual Reality Experiences.

Bezpłatne bilety należy zarezerwować online przed wizytą w akwarium, aby skrócić czas oczekiwania i upewnić się, że terminy nie są wyprzedane. Darmowy wstęp otrzymają wyłącznie goście posiadający zarezerwowane bezpłatne bilety.

Godziny poszczególnych terminów są dostępne online. Aby zarezerwować bilety, odwiedź https://www.sheddaquarium.org/plan-a-visit.

Field Museum

3, 9, 10, 17, 24, 31 października

Bilety na dni bezpłatne są dostępne wyłącznie na miejscu i nie można ich rezerwować z wyprzedzeniem. Bezpłatne bilety obejmują wszystkie wystawy wstępu ogólnego, takie jak Evolving Planet, The Ancient Americas i Inside Ancient Egypt.

Nauczyciele w Illinois (klasy od przedszkola do 12) i czynny personel wojskowy mają zapewniony bezpłatny wstęp do muzeum przez cały rok.

Muzeum Nauki i Techniki

5, 6 i 9 października

Muzeum jest zawsze bezpłatne dla personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych i weteranów, jeńców wojennych stanu Illinois, strażaków z Chicago, funkcjonariuszy policji z Chicago i nauczycieli stanu Illinois (klasy od przedszkola do 12).

Otwartą w tym roku tymczasową wystawę prezentującą zagładę starożytnych Pompejów, która miała zakończyć się 4 września, przedłużono do 15 stycznia 2024 roku.

Poza tym darmowy wstęp w niektóre dni oferują:

 • Adler Planetarium: środy 4.00PM – 10.00PM
 • The DuSable Black History Museum and Education Center: środy
 • Museum of Conterporary Art Illinois: wtorki
 • Illinois Holocaust Museum: każdy ostatni piątek miesiąca
 • Swedish American Museum: każdy drugi wtorek miesiąca

Zawsze za darmo można zwiedzić muzea:

 • National Museum of Mexican Art
 • National Museum Of Puerto Rican Arts & Culture
 • National Veterans Art Museum
 • Chicago Cultural Center
 • Museum of Contemporary Photography
 • Smart Museum of Art
 • Ed Paschke Art Center
 • Clarke-Ford House Museum
 • City Gallery w Historic Water Tower
 • Hyde Park Art Center
 • Jane Addams Hull-House Museum
 • Loyola University Museum of Art
 • Renaissance Society at the University of Chicago

Ponadto posiadacze kart kredytowych lub debetowych Bank of America, Merrill lub Bank of America Private Bank, mogą okazać ją wraz z dowodem tożsamości ze zdjęciem, aby uzyskać bezpłatne ogólne wejście do dowolnej uczestniczącej instytucji w pierwszy pełny weekend (sobota i niedziela) każdego miesiąca.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Patricia Ybarra/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2023
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu