Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Sponsorowanie dzieci: kto i kiedy może robić? Tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski

Opublikowano

dnia

Gdy legalizujemy nasz pobyt w Stanach Zjednoczonych jedną z opcji, które warto rozważyć jest także sponsorowanie naszych dzieci. Dzięki Zielonej Karcie otwieramy im możliwość do przyszłych wyborów – będą mogły np. kształcić się czy pracować w USA. W studiu Radia Deon Chicago specjalista prawa imigracyjnego, Mecenas Magdalena Grobelski, tłumaczy kiedy i kto może to zrobić.

Sponsorowanie dzieci to bardzo obszerny temat, mówi mec. Magdalena Grobelski. Najważniejsze kwestie to: kto może sponsorować dziecko i kiedy może to robić.

„Nie tylko i wyłącznie rodzice mogą sponsorować dzieci ale także stepparents, czyli ci przybrani opiekunowie” podkreśla Gość Radia Deon Chicago.

Druga ważna kwestia, to kiedy można składać petycję o sponsorowanie. Dzieci poniżej 18 roku życia dostają Zieloną Kartę automatycznie ze swoimi rodzicami i ten proces jest krótki. Nie jest to droga sprawa, więc warto to zrobić, a dziecko będzie miało później możliwość zadecydowania, gdzie chce mieszkać, studiować czy podjąć pracę.

Oczekiwanie się wydłuża, jeśli dzieci przekroczyły już ten wiek.

Ważną kwestią, o której zwykle ludzie nie wiedzą jest to, że mogą rozpocząć proces sponsorowania dorosłego dziecka już w momencie otrzymania Zielonej Karty, także tej dwuletniej, tymczasowej.

Absolutnie nie jest konieczne czekanie na dostanie obywatelstwa, zaznacza mec. Magdalena Grobelski.

Natomiast w przypadku sponsorowania swojego rodzeństwa albo rodziców konieczne jest posiadanie obywatelstwa, czyli odczekanie 3 lat po otrzymaniu Zielonej Karty.

Wiele osób przeprowadza się do USA z nieuregulowanymi sprawi prawnymi w ojczyźnie.

Jeśli przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych chcą wstąpić w związek małżeński nie mogą być w związku w Polsce, ponieważ byłoby to przestępstwo bigamii. Rozwód można przeprowadzić w USA i jest to procedura krótsza i tańsza niż w Polsce.

Ale jeśli dochodzi sprawa podziału majątku w związku z rozwodem, to trzeba go przeprowadzić w Polsce.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/Fabio Camandonawelcomia

Prawo imigracyjne

Loteria wizowa USA: czy każdy kto wylosował wizę spełni swój amerykański sen?

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 6 maja można sprawdzić, czy wylosowaliśmy amerykańską wizę w Loterii Wizowej DV-2024, do której można było składać wnioski od 5 października 2022 do 8 listopada 2022. Jak podkreśla Mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego, nie każdy kto wylosował wizę faktycznie może z niej skorzystać.

Bycie wylosowanym nie gwarantuje otrzymania wizy. Oznacza jedynie, że jesteś uprawniony do udziału w dalszym procesie Loterii Wizowej.

Zdecydowanie najpierw powinniśmy sprawdzić, czy możemy dostać Zieloną Kartę, przypomina mecenas Magdalena Grobelski, w innym wypadku możemy tylko narazić się na niepotrzebne koszty i ewentualnie niechcący przypomnieć Urzędowi Imigracyjnemu, że jesteśmy w Stanach Zjednoczonych nielegalnie.

W przypadku kogoś przebywa w USA ten proces jest zawsze bardzo nerwowy, ze względu na krótki czas.

Osoby, które będąc w USA wylosowały wizę, mogą składać wniosek o Zieloną Kartę jeśli są na aktualnej wizie studenckiej (F-1), pracowniczej (H-1B), albo jeśli mogą zapłacić 1000 dolarów kary będąc w sekcji 245(i).

Osoby, które mieszkają w Polsce mogą zawsze skorzystać z wizy o ile dadzą radę dotrzymać wszystkich obowiązujących terminów, wyjaśnia mecenas Magdalena Grobelski.

Podanie o Zieloną Kartę trzeba złożyć wg swojego numeru wylosowanej wizy, nie wcześniej, i powinno być możliwie najprościej sformułowane, aby oficer zdążył zamknąć sprawę przed październikowym terminem.

Kwestia czasu jest tu najważniejsza, podkreśla nasz Gość – ekspert prawa imigracyjnego.

Niektórzy oficerowie nie do końca wiedzą jak przeprowadzić bardziej skomplikowaną sprawę, ostrzega mecenas Magdalena Grobelski.

Jeśli chodzi o wizę studencką, to ona kwalifikuje do dostania Zielonej Karty w przypadku wylosowania wizy, ale trzeba faktycznie do tej szkoły chodzić – zaznacza mecenas Magdalena Grobelski. W czasie tzw. interview oficer imigracyjny na pewno zażąda transkryptu np. z ostatniego tygodnia na uczelni.

„Państwo musicie się kwalifikować w dniu odbierania Zielonej Karty” podkreśla nasz Gość.

Jeśli ktoś przebywa w Stanach Zjednoczonych na wizie turystycznej, nie powinien składać podania ponieważ nie zdąży przejść formalności a nie opłaca się przedłużyć tej wizy.

Nikt, kto wjechał do USA na programie ESTA także nie kwalifikuje się do złożenia podania.

Jeśli chodzi o szczepienia na COVID-19 to 10 maja wymóg szczepień w USA ogólnie został zniesiony, ale tylko na podróże lotnicze i np. dla oficerów imigracyjnych.

W przypadku osób składających po raz pierwszy o Zieloną Kartę – trzeba mieć bardzo poważny powód i mocne dokumenty medyczne, by zostać z wymogu szczepienia zwolnionym.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/Evgenia Parajanian/ mediaphotos/ Grandbrothers/ Andrii Shablovskyi
Czytaj dalej

News USA

Setki tysięcy migrantów czeka z nadzieją na wejście do USA z wygaśnięciem Tytułu 42

Opublikowano

dnia

Autor:

Rząd federalny szacuje, że około 152 000 migrantów czekało w schroniskach i na ulicach w północnych stanach Meksyku graniczących z USA w ten weekend. Kolejne setki tysięcy zmierza do granicy. 11 maja wygasa tzw. „Tytuł 42” ale nie spowoduje to otworzenia amerykańskich granic.

Liczba 152 000 obejmuje 60 000 migrantów w meksykańskim stanie Chihuahua, 35 000 w Tamaulipas i 25 000 w Coahuila.

Poza północnymi stanami granicznymi rząd federalny szacuje, że setki tysięcy migrantów znajduje się w drodze w kierunku granicy w południowym Meksyku i krajach Ameryki Środkowej.

Tytuł 42 – polityka z 2020 roku, która wygasa o 11.59 PM 11 maja, była próbą ograniczenia rozprzestrzeniania się Covid-19. Pozwoliła władzom USA na szybkie wydalanie migrantów napotkanych na południowej granicy, z pewnymi wyjątkami.

Polityka ta była częściowo kontrowersyjna, ponieważ obrońcy praw imigrantów argumentowali, że urzędnicy wykorzystują zdrowie publiczne jako pretekst do zatrzymania jak największej liczby migrantów poza krajem.

Jednak urzędnicy federalni ostrzegli, że wygaśnięcie tego dokumentu może znacznie zwiększyć liczbę migrantów próbujących przedostać się do USA i zaostrzyć i tak już trudny kryzys humanitarny na południowej granicy.

Społeczności wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej już odnotowują wzrost napływu migrantów.

Liczba migrantów kontrolowanych przez agentów granicznych USA wzrosła w ostatnich dniach, przekraczając liczbę ponad 8 000 dziennie, poinformował urzędnik Homeland Security.

Liczba ta może osiągnąć około 10 000 po wygaśnięciu Tytułu 42.

Wielu udających się do Stanów Zjednoczonych odbywa długie wędrówki w nadziei na przekroczenie granicy w poszukiwaniu lepszego, bezpieczniejszego życia dla swoich rodzin.

Sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego USA Alejandro Mayorkas podkreślił, że urzędnicy federalni przygotowują się do zakończenia Tytułu 42 i są na tą sytuację gotowi.

Administracja Bidena rozmieszcza na granicy 1500 żołnierzy w czynnej służbie – aby wspierać agentów granicznych w rolach administracyjnych, a nie organów ścigania – na 90 dni. Rząd również zwiększa również zasoby w tym celu.

Mayorkas wystosował w piątek bezpośredni apel do migrantów udających się na granicę:

„Granica nie jest otwarta; nie była otwarta; i nie będzie otwarta po 11 maja.

Ale nie zmieniło to napływu imigrantów do społeczności przygranicznych stojących na skraju kryzysu humanitarnego. Schroniska są już przepełnione do granic swoich możliwości.

Niektórzy z migrantów są narodowości, których wcześniej nigdy tu nie widziano, w tym z takich miejsc jak Kazachstan, Mauretania, Uzbekistan i Kirgistan.

Meksyk, Gwatemala, Honduras i Salwador to kraje pochodzenia, z którymi urzędnicy spotykają się najczęściej wśród migrantów na południowo-zachodniej granicy lądowej Stanów Zjednoczonych, według Customs and Border Protection. Rośnie także liczba osób z Wenezueli.

Wszyscy uciekają przed złymi warunkami ekonomicznymi, przemocą, niedoborem żywności i ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej.

Wydalenia migrantów będą kontynuowane także po wygaśnięciu Tytułu 42

Kiedy Tytuł 42 zostanie zniesiony, urzędnicy amerykańscy będą bardziej opierać się na istniejącym od dziesięcioleci Tytule 8, zgodnie z którym migranci mogą ponieść surowsze konsekwencje za nielegalne przekroczenie granicy, takie jak zakaz wjazdu do USA na co najmniej pięć lat.

Osoby, które chcą ubiegać się o azyl po przekroczeniu granicy ale bez uprzedniego wnioskowania o azyl, mogą zostać wydalone na mocy tego Tytułu 8.

Zgodnie z Tytułem 8, jeśli spróbują ponownie przekroczyć granicę, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej, a DHS obiecał, że ci migranci zostaną usunięci z USA szybko i skutecznie.

Według US Customs and Border Protection CBP w roku podatkowym 2022 na południowej granicy lądowej zatrzymano ponad 1,15 miliona osób na podstawie Tytułu 8 i ponad 1,05 miliona na mocy Tytułu 42.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Imigracyjny korek w USA. W Nowym Jorku oczekiwanie na rozprawę sądową trwa 10 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykańskie biura imigracyjne są tak przeciążone obsługą migrantów przed sądem, że niektórzy ubiegający się o azyl, którzy przekroczyli granicę w Meksyku, mogą czekać dekadę, zanim w ogóle umówią się na spotkanie z sędzią. Najgorsza sytuacja jest w Nowym Jorku.

Zaległości wynikają ze zmiany wprowadzonej dwa miesiące po objęciu urzędu przez prezydenta Joe Bidena, kiedy agenci Straży Granicznej rozpoczęli nieistniejącą już praktykę szybkiego wypuszczania imigrantów na tzw. zwolnieniu warunkowym.

Otrzymywali oni instrukcje, aby zgłosić się do urzędu imigracyjnego Stanów Zjednoczonych w miejscu docelowym swojej podróży, w celu rozpatrzenia sprawy przed sądem – była to praca wcześniej wykonywana przez straż graniczną.

Zmiana zapobiegła masowemu przeludnieniu na granicach, ale koszty stały się oczywiste, ponieważ funkcjonariusze ICE, których zadaniem było wydawanie dokumentów sądowych, nie mogli nadążyć.

Biura w niektórych miastach mówią teraz migrantom, aby wracali za kilka lat, a dodatkowa praca nadwyrężyła zdolność ICE do wykonywania tradycyjnych zadań polegających na egzekwowaniu przepisów imigracyjnych w głębi USA.

Jeśli chodzi o migrantów, oczekiwanie na datę rozprawy sądowej jest różne.

W Nowym Jorku ICE przekazał w tym miesiącu osobom ubiegającym się o azyl, aby wróciły w marcu 2033 r., poinformował podczas niedawnego przesłuchania kongresmen USA Henry Cuellar, Demokrata z Teksasu.

W dziewięciu innych miastach — San Antonio; Miramar na Florydzie; Los Angeles; Jacksonville na Florydzie; Milwaukee; Chicago; Waszyngtonie; Denver; i Mount Laurel iNew Jersey — czas oczekiwania to marzec 2027 r.

Do tego czasu migranci, o których mowa, nie zostaną nawet wstępnie wpisani na rozprawę, chociaż mogą mieszkać i pracować w USA.

Potem ich sprawa trafi do amerykańskich sądów imigracyjnych. Ale oczekiwanie na rozpatrzenie trwa około czterech lat w obliczu zaległości, które osiągnęły 2,1 miliona spraw w styczniu, w porównaniu z około 600 000 w 2017 r.

Prawny system przyznawania azylu pilnie potrzebuje całościowej reformy, twierdzi Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkas.

Tae Johnson, pełniący obowiązki dyrektora ICE, powiedział ustawodawcom, że agencja chce korzystać z wywiadów online, aby skrócić 10-letnie oczekiwanie, i że chce, aby Kongres wydał nakazy sądowe drogą elektroniczną.

Powiedział również, że więcej funduszy znacznie przyczyniłoby się do „szybkiego wyeliminowania” zaległości.

Dziesiątki, a czasem setki osób pojawiają się w biurach ICE w poszukiwaniu odpowiedzi.

Niedawny raport Government Accountability Office wspomniał o jednym urzędzie, w którym w niektóre dni pojawiało się od 300 do 500 niedawnych imigrantów, w większości bez umówionych spotkań. Ludzie ustawiali się w kolejkach poprzedniej nocy i panował totalny chaos.

Urzędnicy ICE twierdzą, że rozpatrywanie sprawy dotyczącej dużej rodziny przed sądem zajmuje do sześciu godzin, co zwiększa opóźnienia. ICE było odpowiedzialne za 5,3 miliona przypadków rodzin i osób, które nie przebywały w areszcie pod koniec lutego, w porównaniu z 3,6 miliona 17 miesięcy wcześniej.

 

W marcu sędzia federalny na Florydzie nakazał administracji Bidena zaprzestanie wypuszczania migrantów na granicy z poleceniem zgłoszenia się do biura ICE.

Administracja nie odwołała się od tego orzeczenia, ale i tak praktycznie zakończyła praktykę znaną jako humanitarne zwolnienie warunkowe, wprowadzając surowsze środki imigracyjne na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

W marcu było tylko siedem takich przypadków.

Ale biura ICE – szczególnie w miastach takich jak Nowy Jork i Miami, które są ostatecznym celem wielu migrantów – wciąż borykają się z ogromnymi zaległościami.

Pomimo ubiegłorocznego budżetu w wysokości 9 miliardów dolarów, ICE zawsze było ograniczone zasobami.

Biden próbował zawęzić priorytety do osób uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego lub bezpieczeństwa narodowego lub niedawno przekraczających granicę w sprawie, którą Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć w tym roku.

Raport wykazał, że tylko 75% migrantów zwolnionych warunkowo na granicy zgłosiło się do ICE zgodnie z instrukcją.

Źródło: wttw
Foto: YouTube, CBP
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu