Połącz się z nami

News Chicago

Zaparkujesz na ścieżce rowerowej w centrum Chicago – zapłacisz mandat 250 USD

Opublikowano

dnia

Właściciele samochodów zaparkowanych na pasach dla rowerów i autobusów w centrum miasta otrzymają mandat pocztą, jeśli kamera miejska zarejestruje to wykroczenie. Pilotażowy program zatwierdziła w środę Rada Miasta Chicago. Mandat za parkowanie na ścieżce rowerowej bez spowodowania wypadku wynosi 250 dolarów.

Zwolennicy ruchu rowerowego aktywnie naciskali na urzędników miejskich, aby ulice Chicago były bezpieczniejsze dla rowerzystów i pieszych po serii śmiertelnych wypadków.

W zeszłym roku zginął między innymi 44-letni Samuel Bell, jadący na rowerze w River North,o czym pisaliśmy 11 września, oraz 2-letni Raphael „Rafi” Cardenas podczas jazdy na hulajnodze na Lincoln Square. O tej tragedii pisaliśmy 23 czerwca.

Nowa inicjatywa, zaprojektowana w celu „tworzenia bezpieczniejszych ulic i lepszego transportu”, ma trwać dwa lata i będzie skierowana do kierowców w centrum miasta między jeziorem, Ashland Avenue, Roosevelt Road i North Avenue. Te dzielnice, które są jednymi z najgęściej zaludnionych w Chicago, są często najbardziej niebezpieczne dla pieszych i rowerzystów.

Kierowcy, którzy parkują swoje samochody na wydzielonych pasach dla rowerów i autobusów, a także przejściach dla pieszych, przystankach autobusowych i strefach zakazu parkowania, zostaną ukarani mandatem, jeśli wykroczenie zostanie zarejestrowane przez miejskie kamery zamontowane na słupach oraz z przodu autobusów i innych pojazdów miejskich, przekazali urzędnicy.

Po przejrzeniu zdjęć przez personel miejski – podobnie jak w przypadku wykroczeń drogowych zarejestrowanych przez kamery zamontowane w pobliżu szkół i parków – zarejestrowany właściciel pojazdu otrzyma mandat pocztą.

Urzędnicy poinformowali, że osoby naruszające prawo otrzymają najpierw ostrzeżenie w okresie 30 dni od włączenia kamer, a pierwszy mandat dla każdego kierowcy będzie również służył jako ostrzeżenie.

Osobny przepis polegałby na wykorzystaniu cyfrowych czytników tablic rejestracyjnych do egzekwowania ograniczeń parkowania w strefach załadunku w centrum miasta i zapobiegania zbyt długiemu parkowaniu w tych miejscach, lub parkowania w nich bez zezwolenia.

W ten sposób zginęła 3-letnia Lily Shambrook w czerwcu. Po tym, jak ciężarówka ComEd zaparkowana na ścieżce rowerowej zmusiła jej matkę do obejścia pojazdu, półciężarówka uderzyła w rower, zabijając dziewczynkę, która jechała na bagażniku na rowerze matki.

W grudniu Rada Miejska jednogłośnie przegłosowała przyznanie pracownikom Departamentu Finansów – nie tylko członkom Departamentu Policji w Chicago – upoważnienia do wydawania mandatów i odholowania pojazdów blokujących ścieżkę rowerową.

Prawo miejskie wymaga również umieszczania znaków, jeśli ścieżka rowerowa musi być zamknięta, aby umożliwić dozwoloną pracę, ostrzegając rowerzystów o zamknięciu i informując kierowców, że muszą ustąpić rowerzystom.

Naruszenie tego przepisu może spowodować nałożenie grzywny w wysokości od 500 do 2000 USD, zgodnie z rozporządzeniem. Mandat za parkowanie na ścieżce rowerowej bez spowodowania wypadku wynosi 250 dolarów.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube, istock/James Pintar

 

News Chicago

Kolejny policjant w Chicago nie wrócił domu. Bandyci zastrzelili go po służbie

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowski policjant został zastrzelony, gdy wracał z pracy do domu, w niedzielę w nocy w Southwest Side. Funkcjonariusze zareagowali na alarm ShotSpotter około godziny 2:55AM i znaleźli Luisa Huescę z wieloma ranami postrzałowymi pod adresem 3100 West 56th Street, w Gage Park, podał w oświadczeniu rzecznik policji.

Luis M. Huesca, który nadal miał na sobie mundur, został został znaleziony w pobliżu swojego domu i zabrany do Centrum Medycznego Uniwersytetu w Chicago. Tam uznano go za zmarłego. Według szefa policji w Chicago, Larry’ego Snellinga, zmarły funkcjonariusz pracował w policji od 6 lat i zaledwie dwa dni dzieliły go od jego 31. urodzin.

Morderca lub mordercy pozostają na wolności.

Podczas ataku padło około 30 strzałów, choć nie jest jasne, czy Huesca oddał jakiś strzał w swojej obronie. Po strzelaninie sprawcy zabrali jego Toyotę 4Runner, którą później odnaleziono w pobliżu. Źródła podają, że na miejscu zdarzenia nie znaleziono broni ani odznaki policjanta.

Burmistrz Brandon Johnson określił strzelaninę jako „akt bezwzględnej przemocy z użyciem broni w naszym mieście”, w swoim oświadczeniu na temat zabójstwa. „Nasze miasto pogrąża się w żałobie i składamy kondolencje całej rodzinie, a także współpracownikom Luisa i społeczności”.

Według Johnsona, Luis M. Huesca pracował w wyspecjalizowanej jednostce w dystrykcie Calumet, znanej jako Priorytetowy Zespół Reagowania. Pracował w 5. dystrykcie wydziału, w tym samym, w którym pracowała funkcjonariuszka Aréanah Preston, zastrzelona w zeszłym roku, także gdy wracała do domu po swojej zmianie.

Policja bada okoliczności strzelaniny, w tym to, czy zdarzenie zaczęło się od próby kradzieży samochodu.

W zeszłym roku Huesca pojawił się w filmie powstałym w hołdzie dla jego dobrego przyjaciela i współpracownika, funkcjonariusza Andrésa Mauricio Vásqueza Lasso, który został postrzelony w odpowiedzi na wezwanie dotyczące przemocy domowej na Spaulding Avenue w pobliżu 53rd Street 1 marca 2023 r. 

„Bez względu na to, czy robił to w pracy, czy poza nią, znajdował czas, aby pomagać innym” – powiedział Huesca o Vásquezie Lasso w nagraniu wideo. „Jest jednym z tych facetów, którzy zasługują na tę gwiazdę. Z dumą nosił tę gwiazdę.”

Plany związane z pogrzebem Luisa M. Huesci nie zostały jeszcze ogłoszone

Źródło: nbc, suntimes
Foto: Police Department, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

„Nie damy się uciszyć”. Kolejny protest propalestyński w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę setki protestujących zebrało się w centrum Chicago, aby zademonstrować swoje poparcie dla praw Palestyny i potępić niedawne aresztowania lokalnych działaczy palestyńskich.

Protest zorganizowany przez lokalne grupy popierające prawa Palestyńczyków rozpoczął się w południe i przemaszerował ulicami miasta, zwracając uwagę na trwające walki, z którymi borykają się Palestyńczycy.

W ubiegły poniedziałek  działacze i aktywiści palestyńscy zostali aresztowani przez policję w Chicago, co wywołało oburzenie i niepokój wśród społeczności.

Trzymając transparenty i skandując hasła, demonstranci przemaszerowali ulicą Michigan Avenue potępiając izraelską okupację i łamanie praw człowieka.  Prelegenci przemawiali do tłumu, dzieląc się osobistymi historiami i wzywając do solidarności z narodem palestyńskim.

„Stoimy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że nie damy się uciszyć” – powiedział jeden z protestujących.  „Nie damy się zastraszyć. Będziemy nadal walczyć o sprawiedliwość i wolność dla Palestyńczyków”.

Protest miał spokojny przebieg, a policja utrzymywała bezpieczną odległość od tłumu.  Organizatorzy podkreślili znaczenie pokojowego oporu i zachęcali uczestników do nawiązania dialogu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Ile kosztują domy na przedmieściach Chicago? Niestety coraz więcej

Opublikowano

dnia

Autor:

W marcu 2024 r. ceny domów jednorodzinnych na przedmieściach Chicago wzrosły o 9,3% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, kontynuując stabilny wzrost i bez oznak spowolnienia tego trendu.

Średnia cena domu jednorodzinnego na przedmieściach Chicago wyniosła 338 450 dolarów w marcu 2023 r. i wzrosła do 370 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Podczas gdy ogólna liczba domów jednorodzinnych sprzedanych w zeszłym miesiącu była niższa niż w marcu 2023 r., prawdopodobnie z powodu niskich zapasów, czas ich obecności na rynku również się skrócił.

W zeszłym miesiącu sprzedano 2118 domów jednorodzinnych, co oznacza spadek o 13,8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Średni czas przebywania na rynku skrócił się z 63 dni w zeszłym roku, do zaledwie 49 dni w tym roku.

W swoim najnowszym raporcie dotyczącym trendów pokoleniowych wśród nabywców i sprzedawców domów, Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami stwierdziło, że milenialsi odzyskali swoją pozycję największej grupy nabywców domów.

W zeszłym roku wyprzedzili ich przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego, ale najnowszy raport wskazuje, że milenialsi stanowią obecnie 38% kupujących domy, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 28% w roku ubiegłym.

W zeszłym miesiącu sprzedaż domów w zabudowie szeregowej spadła o 7,3%, z 1172 w marcu 2023 r. do 1087 w zeszłym miesiącu. Średni czas przebywania na rynku tych nieruchomości spadł do 31 dni, czyli o 10 dni w porównaniu z marcem ubiegłego roku.

Średnia cena domu w zabudowie szeregowej wzrosła o 15,3% z 225 500 dolarów w marcu ubiegłego roku do 260 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Downers Grove

W okresie od marca 2023 r. do marca 2024 r. ceny domów na przedmieściach odnotowały następujący wzrost: Antioch (10,5%); Arlington Heights (21,4%); Aurora (15,2%); Burbank (15,5%); Chicago Heights (14,3%); Des Plaines (8,2%); Downers Grove (31,6%); Glen Ellyn (11,3%); Hoffman Estates (10,2%); La Grange (40,4%); Lisle (38,1%); Maywood (81,2%); Palatine (16,7%); Park City — Waukegan (10,7%); Park Ridge (19,1%); Schaumburg (18,7%); St. Charles (27,4%); Streamwood (10,6%); Tinley Park (17,8%); Westmont (18,5%); i Wheaton (26,0%).

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/Nuttawan Jayawan/Jacob Boomsma/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu