Połącz się z nami

News USA

Pigułki aborcyjne na sądowej wokandzie. Czy mifepriston zostanie zakazany?

Opublikowano

dnia

W środę, 15 marca, odbędzie się pierwsza rozprawa w sprawie dotyczącej tzw. pigułek aborcyjnych. Jej wynik może być najbardziej brzemienny w skutki dla zabiegu usuwania ciąży, od czasu obalenia sprawy Roe przeciwko Wade. O rozprawie, która może diametralnie zmienić krajobraz aborcyjny w USA mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Sojusz na rzecz Medycyny Hipokratesa (AHM), wraz z kilkoma innymi organizacjami medycznymi i lekarzami, pozwał Federalną Agencję Żywności i Leków FDA za zatwierdzenie a następnie rozszerzenie dostępności mifepristonu, środka aborcyjnego.

O wniesieniu sprawy pisaliśmy 16 lutego.

Mifepriston, który FDA zatwierdziła w 2000 roku, może być użyty do aborcji nienarodzonego dziecka do 10 tygodnia ciąży.

3 stycznia FDA zezwoliła aptekom, takim jak CVS i Walgreens, na sprzedaż mifepristonu. Wcześniej zezwalała na wydawanie leku tylko certyfikowanym lekarzom, klinikom i niektórym aptekom wysyłkowym.

W pozwie zarzuca się, że Federalna Agencja Żywności i Leków nigdy nie badała leku w jego aktualnych warunkach stosowania i zignorowała potencjalny wpływ blokowania hormonów na rozwijające się ciała dorastających dziewcząt a także dowody na to, że aborcje chemiczne powodują więcej powikłań niż aborcje chirurgiczne.

W styczniu FDA zmieniła swoje zasady, aby na stałe zezwolić na dostarczanie mifepristonu pocztą, co według pozwu stanowi naruszenie prawa federalnego. W tej chwili każda pacjentka posiadająca receptę może otrzymać mifepriston w swojej lokalnej aptece detalicznej.

Grupa AHM jest reprezentowana przez Alliance Defending Freedom, a sprawa jest rozpatrywana przez amerykańskiego sędziego Matthew Kacsmaryka z Północnego Dystryktu Teksasu, mianowanego przez Donalda Trumpa.

Środowy termin rozprawy został ogłoszony prawnikom zaangażowanym w sprawę w zeszły piątek. Kacsmaryk podobno planował ogłosić datę rozprawy dopiero we wtorek wieczorem i zaapelował do adwokatów, aby nie ujawniali informacji, aby uniknąć zakłóceń w prowadzonym postępowaniu.

Sprawa toczy się o wysoką stawkę, jeśli Kacsmaryk orzeknie przeciwko FDA, administracja może zostać zmuszona do cofnięcia zgody na lek, co zatrzyma jego legalną dystrybucję w całym kraju, nawet w stanach, w których aborcja pozostaje legalna.

Mifepriston jest pierwszym z dwóch leków stosowanych w aborcjach chemicznych.

Lek działa poprzez odcięcie składników odżywczych niezbędnych do dalszego rozwoju płodu. Drugi lek, mizoprostol, jest przyjmowany 24 do 48 godzin później i wywołuje skurcze, które wyrzucają z macicy martwe dziecko.

Liczne organizacje pro-life, 67 członków Kongresu i prawie dwa tuziny stanowych prokuratorów generalnych podpisały tzw. amicus briefs, wspierające pozew Alliance for Hippocratic Medicine. Kilka organizacji katolickich także przyłączyło się ostatnio do walki z pigułką aborcyjną.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/ Liudmila Chernetska

News USA

Frontier Airlines eliminują opłaty za zmiany w rezerwacji lotów

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek przedstawiciele Frontier Airlines zapowiedzieli, że eliminują opłaty za zmiany w rezerwacji lotu i obiecali większą przejrzystość w zakresie cen. Linie będą działać zgodnie z nowym przepisem administracji Bidena, zgodnie z którym amerykańscy przewoźnicy muszą ujawniać wszystkie opłaty. To dobra wiadomość na początku sezonu wakacyjnych podróży.

Według piątkowego ogłoszenia, Frontier Airlines nie będą pobierały żadnych opłat za zmianę ani anulowanie lotu w żadnej klasie, w tym w klasie ekonomicznej, premium i biznes.

To jedna z kilku zmian wprowadzonych przez przewoźnika, w ramach „nowej ery dla Frontier – takiej, w której zapewniona jest przejrzystość cen, brak opłat za zmianę i najniższa cena łączna”, jak zapowiedział dyrektor generalny linii, Barry Biffle.

Biffle zapewnił, że Frontier Airlines oferuje najlepsze ceny na wszystkie opcje oraz najlepszą obsługę klienta.

Frontier Airlines oferują cztery różne opcje lotów – klasę: podstawową, ekonomiczną, premium i biznesową. Każda opcja będzie miała przejrzyste ceny dotyczące bagażu podręcznego i rejestrowanego, a także wyboru miejsc w samolocie. Przewoźnik zapowiedział także wydłużenie terminów ważności środków na bilety lotnicze do roku.

Jeśli klienci znajdą niższą cenę gdzie indziej, otrzymają również 2500 mil od Frontier.

Szereg zmian następuje po ogłoszeniu 24 kwietnia przez Sekretarza Transportu, Pete’a Buttigiega, dwóch przepisów, które zapewnią pasażerom linii lotniczych automatyczny zwrot gotówki i chronią konsumentów przed niespodziewanymi opłatami za śmieci w liniach lotniczych. O nowej ustawie regulującej działalność linii lotniczych informowaliśmy tutaj.

Aby walczyć z opłatami śmieciowymi, linie lotnicze będą zobowiązane do wykazywania z góry kosztów takich rzeczy jak bagaż rejestrowany, bagaż podręczny, opłaty za zmianę i opłaty za anulowanie, tak aby podróżni mieli wszystkie informacje, których potrzebują, aby zdecydować, która opcja podróży jest najlepsza, jeszcze zanim zdecyduję się na zakup biletu.

Amerykański Departament Transportu DOT oszacował, że zmiana ta pozwoli Amerykanom zaoszczędzić łącznie ponad pół miliarda dolarów rocznie.

Airlines for America, organizacja branżowa, prognozuje, że amerykańskie linie lotnicze przewiozą 271 milionów pasażerów w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia. To wzrost o ponad 6% w porównaniu z 2023 r., który był rekordowym rokiem.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Kar-Tr/sboice/
Czytaj dalej

News USA

Dobra wiadomość: Target obniża ceny 5000 artykułów. Tańsze będzie mleko, mięso i chleb

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Target zapowiedział, że obniża ceny 5000 popularnych artykułów, aby pomóc konsumentom zaoszczędzić pieniądze. Obniżki cen obejmują między innymi: mleko, mięso, chleb, napoje gazowane, świeże owoce i warzywa, przekąski, jogurt, masło orzechowe, kawę, pieluchy, ręczniki papierowe, karmę dla zwierząt domowych i nie tylko.

Przedstawiciele Target twierdzą, że regularnie aktualizują swoje ceny, aby zachować konkurencyjność na swoich rynkach. Firma obniżyła już wcześniej ceny na około 1500 artykułów i będzie to robić przez całe lato, w tym z okazji Dnia Pamięci, powrotu do szkoły i 4 lipca.

Na przykład obniży cenę 20-uncjowego opakowania zwykłych bajgli Thomasa kosztującego 4,19 USD do 3,79 USD; cenę 75 chusteczek zapachowych Clorox z 5,79 USD do 4,99 USD; a 1-funtowe opakowanie niesolonego masła Good & Gather, z 3,99 USD do 3,79 USD.

Według Biura Analiz Ekonomicznych wskaźnik cen wydatków (PCE), stosowany przez Rezerwę Federalną do pomiaru inflacji, wzrósł w marcu o 2,7% w porównaniu z tym okresem w roku ubiegłym. Fed zazwyczaj dąży utrzymywać tę wartość na poziomie 2%.

 

Źródło: npr
Foto: istock/MDoculus/
Czytaj dalej

News USA

W środę można dostać całkowicie darmowe nuggetsy od McDonald’s

Opublikowano

dnia

Autor:

McDonald’s zaoferuje bezpłatny posiłek składający się z sześciu Chicken McNuggets klientom, którzy złożą zamówienie za pośrednictwem aplikacji McDonald’s w środę, 22 maja. Ta jednodniowa promocja jest dostępna w uczestniczących restauracjach w całych Stanach Zjednoczonych.

Aby skorzystać z tej jednodniowej oferty, klienci muszą pobrać aplikację McDonald’s i dołączyć do programu MyMcDonald’s Rewards.

Aby odebrać darmowe nuggetsy, nie trzeba dokonywać żadnych zakupów, wystarczy złożyć zamówienie za pośrednictwem aplikacji. Klienci mogą również wybrać preferowany sos do maczania, który będzie towarzyszył nuggetsom.

Przedstawiciele firmy oświadczyli, że ​​ta promocja jest częścią strategii McDonald’s mającej na celu zapewnienie klientom korzystnych opcji w sezonie letnim. To dopiero pierwsza z wielu ofert zaplanowanych na nadchodzące miesiące, których celem jest przyciągnięcie większej liczby użytkowników aplikacji i nagrodzenie lojalnych klientów.

Niedawno gigant fast foodów ogłosił swoją promocję obejmującą posiłki za 5 dolarów w USA, aby przyciągnąć klientów zniechęconych rosnącymi cenami. Oferta, którą zapowiadaliśmy 14 maja będzie zawierać McChicken lub McDouble, 4 nuggetsy z kurczaka, frytki i napój do wyboru.

Oferta ma być dostępna od 25 czerwca przez około miesiąc.

Klienci mogą odwiedzić witrynę McDonald’s lub pobrać aplikację z preferowanego sklepu z aplikacjami, aby uzyskać więcej informacji na temat tej i przyszłych promocji.

 

Źródło: fox32
Foto: istock/Lolkaphoto/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu