News Chicago
Uwaga studenci Chicago: Stypendia Związku Lekarzy Polskich czekają na Was

Związek Lekarzy Polskich – ZLP (Polish-American Medical Society – PAMS) w Chicago przypomina polonijnym studentom, że zbliża się termin (31 marca 2023) składania podań o doroczne stypendia akademickie.
ZLP – PAMS przyznaje co roku kilkanaście stypendiów akademickich studentom polskiego pochodzenia z rejonu Chicago, studiującym medycynę, stomatologię lub weterynarię na uniwersytetach w USA lub w Polsce. Studenci oceniani są na podstawie wyników akademickich (GPA ponad 3.0), innych osiągnięć, zainteresowań, udziału w życiu Polonii i potrzeb finansowych.
Pozyskiwanie funduszy umożliwiających finansowanie tych stypendiów jest najważniejszą misją Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Główną imprezą organizowaną w tym celu jest charytatywny Bal Lekarzy, odbywający się co roku od 70 lat!
W uznaniu tej tradycji, często z okazji Balu, ZLP otrzymuje też donacje na fundusz stypendialny od biznesów, organizacji i indywidualnych darczyńców. Wysiłki na rzecz podtrzymywania tej działalności społecznej spoczywają na barkach kolejnych Prezesów i Zarządu ZLP.
Wielu byłych stypendystów ZLP w Chicago jest już specjalistami w różnych dziedzinach, służy Polonii, wielu działa na rzecz Związku i można liczyć na ich poradę i zaangażowanie.
Liczymy na to, że kolejni studenci, którzy otrzymają w tym roku stypendia Związku Lekarzy Polskich w Chicago też będą z nami współpracować, zainspirowani wieloletnią działalnością ZLP w Chicago.
Obecnie w ramach struktur ZLP uformowała się sekcja młodzieżowa – Junior PAMS, co znacznie mobilizuje i ułatwia integrację studentów.
Termin składania podań upływa 31 marca 2023.
Szczegółowe informacje są umieszczone na stronie internetowe ZLP pod adresem: https://www.zlpchicago.org/scholarship-application-2/
Link do wymaganych Listów Rekomendacyjnych:
https://www.zlpchicago.org/scholarship-recommendation-form/
Drodzy studenci, czekamy na Was!
Piotr Brukasz, MD
Prezes
Związek Lekarzy Polskich w Chicago
Foto: istock/Andrei Orlov
News Chicago
Zwrot podatku w Illinois – jak sprawdzić jego status?

Chociaż termin składania zeznań podatkowych trwa jeszcze ponad miesiąc, wiele osób składa wnioski wcześniej i ma nadzieję, że uda im się odebrać zwrot podatku przed rozpoczęciem wiosennych miesięcy. Jeśli złożyłeś już zeznanie podatkowe za 2022 r., możesz sprawdzić status twoich zwrotów stanowych i federalnych.
Status Zwrotu Stanowego
Mieszkańcy stanu Illinois mogą sprawdzić status swojego zwrotu na dwa różne sposoby.
Po pierwsze, system “Where’s My Refund” sprawdza, czy stanowy Departament Skarbowy zainicjował już proces zwrotu po przejrzeniu zeznania podatkowego płatnika. Jeśli tak się stało, podatnicy mogą odwiedzić witrynę należącą do Illinois Comptroller, która posiada system “Find Your Illinois Tax Refund”
Oba narzędzia wymagają podania nazwiska podatnika, a także jego numeru ubezpieczenia społecznego.
Status zwrotu federalnego
Ci, którzy chcą sprawdzić status swoich federalnych zwrotów, mogą to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Skarbowego IRS.
Podatnicy będą musieli wprowadzić swój numer ubezpieczenia społecznego lub numer identyfikacyjny podatnika, status zgłoszenia oraz dokładną kwotę pieniędzy, którą spodziewają się otrzymać w ramach zwrotu.
Podatnicy proszeni są o odczekanie co najmniej 24 godzin, jeśli złożyli deklarację drogą elektroniczną, oraz o odczekanie 4 tygodni przed sprawdzeniem statusu, jeśli złożono zeznanie papierowe.
Ile czasu zajmie otrzymanie zwrotu pieniędzy?
Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois osoby składające dokumenty mogą spodziewać się, że zwrot pieniędzy zajmie więcej czasu niż w poprzednich latach ze względu na podjęte działania mające na celu zapobieganie oszustwom związanym z identyfikacją i kradzieżą.
Jednak ci, którzy złożyli zwroty drogą elektroniczną, mogą liczyć na szybszy zwrot.
Ponadto, jeśli istnieje różnica między zwrotem, do którego byłeś uprawniony, a zwrotem, który otrzymałeś, stan wyśle powiadomienie w ciągu 7 do 10 dni roboczych.
Źródło: nbc
Foto: istock/ Andrii Dodonov/ fizkes
News Chicago
Uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego w Centrum Kopernika

W najbliższą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.
O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.
Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.
Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.
W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.
W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.
Program Koncertu
- Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
- Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
- Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
- Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
- Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.
Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie
Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia
News Chicago
Pierwsza kobieta – najwyższy rangą funkcjonariusz federalny ds. narkotyków w Chicago

Po raz pierwszy w Chicago kobieta została najwyższym rangą funkcjonariuszem federalnym ds. narkotyków. Sheila Lyons obiecuje coś zmienić w mieście, gdy liczba zgonów związanych z fentanylem wymyka się spod kontroli, a kartele narkotykowe wciąż prowadzą ożywiony biznes w okolicach Chicago.
Sheila Lyons ma za sobą 31-letnią karierę w Agencji Kontroli Narkotyków DEA, a teraz została mianowana pierwszą kobietą na stanowisku Agenta Specjalnego Biura Terenowego w Chicago.
Pochodząca z Chicago absolwentka Bradley University miała inne plany na swoją karierę. Chciała zostać prawnikiem, ale studia prawnicze były dla niej zbyt drogie. Dzień kariery zorganizowany w college’u skłonił ją do złożenia podania do agencji rządowych i w ten sposób znalazła swoje powołanie.
Lyons awansowała, pracując jako agentka w różnych miastach i stanach, zanim wróciła do rodzinnego miasta. Często była jedyną kobietą w biurze.
Sheila Lyons przejmuje kontrolę w czasie, który, jak mówi, jest najtrudniejszym okresem dla Agencji Kontroli Narkotyków DEA: kryzysem związanym z fentanylem.
„To najgorszy kryzys narkotykowy, jaki kiedykolwiek widziałam w całej mojej karierze” – ocenia Lyons.
Opioidy są główną przyczyną śmierci osób w wieku od 18 do 45 lat. Wg Lyons głównym celem agencji jest pokonanie i zniszczenie dwóch karteli wprowadzających narkotyk do Stanów Zjednoczonych, aktywnych także w Chicago.
Drugim celem Lyons jest edukacja. Ponieważ kartele dodają fentanyl do innych leków, DEA rozpoczęła kampanię pt. „Jedna pigułka może zabić”.
Obowiązkowy wiek emerytalny w Agencji Kontroli Narkotyków to 57 lat. W wieku 53 lat Lyons powiedziała, że planuje pozostać w pracy tak długo, jak będzie skuteczna.
Źródło: abc7
Foto: YouTube
-
Prawo imigracyjne4 dni temu
Nieudokumentowani imigranci wracają do swoich krajów. Jak się starać o obywatelstwo USA?
-
News USA3 tygodnie temu
Spotkanie Prezydentów Polski i USA z Polakami
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydenci Polski i USA o bezpieczeństwie i współpracy
-
News USA3 tygodnie temu
Wypowiedź Prezydenta podczas polsko-amerykańskich rozmów plenarnych
-
News Chicago4 tygodnie temu
Guinness Taproom w West Loop w Chicago odkręci kurki 17 marca, w Dzień Św. Patryka
-
News USA3 tygodnie temu
Banknot 2-dolarowy może być wart 4500 dolarów. Sprawdź czy go masz?
-
News USA3 tygodnie temu
Wielka tragedia polskiej rodziny w New Jersey. Ojciec zabił dwoje dzieci, żonę i siebie
-
Zaplanuj finanse2 tygodnie temu
Jak zaoszczędzić na podatkach? Ruchy finansowe, które warto rozważyć jeszcze w tym sezonie podatkowym