Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Nieudokumentowani imigranci wracają do swoich krajów. Jak się starać o obywatelstwo USA?

Opublikowano

dnia

Jak informuje Mecenas Magdalena Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego, przez ostatnie dwie dekady liczba nieudokumentowanych imigrantów w Ameryce zmalała. Większość z tych osób powróciła do swoich ojczystych krajów. Jak uzyskać amerykańskie obywatelstwo i mieć prawo do mieszkania w Stanach Zjednoczonych?

Dane wskazują, że liczba nieudokumentowanych imigrantów spadła przez ostatnie 20 lat o 49% w Nowym Jorku, 40% w Kalifornii, 36% w Illinois, 20% w Teksasie, z czego ubyło 815,000 osób pochodzenia latynoskiego.

Między 2010 a 2020 rokiem, liczba Meksykanów, którzy stanowią największą siłę roboczą w USA, zmalała z 6.6 mln do 4.4 mln.

Badania pokazują że osoby te nie przeniosły się do innych stanów, a powróciły do domu.

Liczba nieudokumentowanych imigrantów maleje z roku na rok i większość z nich decyduje się na powrót do rodzinnego kraju, łącznie z Polakami.

Na co zwrócić uwagę przy składaniu podania o amerykańskie obywatelstwo? Czy robiąc to powinniśmy mieć ważną Zieloną Kartę? Mecenas Magdalena Grobelski wyjaśnia te procedury na naszej antenie.

Jeśli komuś kończy się ważność Zielonej Karty i zastanawia się czy składać wniosek o jej przedłużenie czy raczej petycję o obywatelstwo to złożenie wniosku o obywatelstwo jest zawsze tym lepszym rozwiązaniem dającym jeden dokument ważny do końca życia – wyjaśnia Mecenas Magdalena Grobelski.

Zieloną Kartę trzeba odnawiać. Poza tym, jeśli przydarzy się konflikt z prawem, to nie mamy prawa składać petycji o obywatelstwo przez okres co najmniej 5 lat.

Teoretycznie Zielona Karta powinna być ważna w chwili składania petycji o obywatelstwo, ale praktycznie biorąc, nie jest to konieczne. Dobrze jest jednak zasięgnąć wtedy porady u osoby, która wie jak to zrobić lub powierzyć złożenie wniosku adwokatowi.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że jeśli petycja na obywatelstwo nie uda się to Zielona Karta może być zabrana i można nawet trafić do przewodu deportacyjnego.

Są wykroczenia, które nie pozwalają nigdy złożyć wniosku o obywatelstwo. Urzędnicy imigracyjni zwracają uwagę na całą przeszłość osób starających się o obywatelstwo, czyli od czasu gdy dana osoba dostaje Zieloną Kartę.

Nie wolno niczego zataić. Nie jest ważna liczba wykroczeń ani czego dotyczyły, tylko jak sprawa się skończyła – tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski.

Należy wykazać się dobrą opinią w kwestiach moralnych. Tu wchodzą w grę przekroczenia przepisów, wykroczenia kryminalne, płacenie podatków, alimentów na dzieci i inne. Bardzo ważne są także wyjazdy na 6 miesięcy lub dłuższe, od czasu uzyskania Zielonej Karty. Powinniśmy ich unikać.

Każde przestępstwo, za które zostało się skazanym na pół roku więzienia stanowi poważną przeszkodę w uzyskaniu amerykańskiego obywatelstwa.

Niektóre popełnione przestępstwa mogą całkowicie zaprzepaścić szansę na zostanie Amerykaninem. Są to:

  • morderstwo, nawet po odbyciu kary
  • posiadanie i używanie substancji kontrolowanych np. kokainy, marihuany powyżej 30g,
  • inne tzw. aggravated felony – np. gwałt, prostytucja, alkoholizm, jeśli kiedykolwiek został wpisany do akt przez lekarza, przemoc domowa – urzędnicy zawsze żądają raportu policyjnego w tej sprawie i szczegółowo jej się przyglądają

W niektórych przypadkach, starając się o przyznanie obywatelstwa, zdecydowanie lepiej jest być reprezentowanym przez swojego adwokata imigracyjnego.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne.

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/Evgenia ParajanianAndreyPopov/ LightFieldStudiosFernanda Reyes

 

 

 

Prawo imigracyjne

Sponsorowanie dzieci: kto i kiedy może robić? Tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski

Opublikowano

dnia

Autor:

Gdy legalizujemy nasz pobyt w Stanach Zjednoczonych jedną z opcji, które warto rozważyć jest także sponsorowanie naszych dzieci. Dzięki Zielonej Karcie otwieramy im możliwość do przyszłych wyborów – będą mogły np. kształcić się czy pracować w USA. W studiu Radia Deon Chicago specjalista prawa imigracyjnego, Mecenas Magdalena Grobelski, tłumaczy kiedy i kto może to zrobić.

Sponsorowanie dzieci to bardzo obszerny temat, mówi mec. Magdalena Grobelski. Najważniejsze kwestie to: kto może sponsorować dziecko i kiedy może to robić.

„Nie tylko i wyłącznie rodzice mogą sponsorować dzieci ale także stepparents, czyli ci przybrani opiekunowie” podkreśla Gość Radia Deon Chicago.

Druga ważna kwestia, to kiedy można składać petycję o sponsorowanie. Dzieci poniżej 18 roku życia dostają Zieloną Kartę automatycznie ze swoimi rodzicami i ten proces jest krótki. Nie jest to droga sprawa, więc warto to zrobić, a dziecko będzie miało później możliwość zadecydowania, gdzie chce mieszkać, studiować czy podjąć pracę.

Oczekiwanie się wydłuża, jeśli dzieci przekroczyły już ten wiek.

Ważną kwestią, o której zwykle ludzie nie wiedzą jest to, że mogą rozpocząć proces sponsorowania dorosłego dziecka już w momencie otrzymania Zielonej Karty, także tej dwuletniej, tymczasowej.

Absolutnie nie jest konieczne czekanie na dostanie obywatelstwa, zaznacza mec. Magdalena Grobelski.

Natomiast w przypadku sponsorowania swojego rodzeństwa albo rodziców konieczne jest posiadanie obywatelstwa, czyli odczekanie 3 lat po otrzymaniu Zielonej Karty.

Wiele osób przeprowadza się do USA z nieuregulowanymi sprawi prawnymi w ojczyźnie.

Jeśli przyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych chcą wstąpić w związek małżeński nie mogą być w związku w Polsce, ponieważ byłoby to przestępstwo bigamii. Rozwód można przeprowadzić w USA i jest to procedura krótsza i tańsza niż w Polsce.

Ale jeśli dochodzi sprawa podziału majątku w związku z rozwodem, to trzeba go przeprowadzić w Polsce.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/Fabio Camandonawelcomia
Czytaj dalej

News USA

Nielegalny imigrant w Teksasie będzie przestępcą. Nowe jednostki będą mogły użyć siły

Opublikowano

dnia

Autor:

Republikanie z Teksasu dążą do uznania nielegalnej imigracji za przestępstwo i wprowadzenia odpowiedniej ustawy w tej kwestii jeszcze tej wiosny. „Ustawa o Jednostkach Ochrony Granic”, stworzyłaby wyspecjalizowaną policję ochrony granic i uczyniła nielegalną imigrację przestępstwem stanowym, karalnym do 10 lat więzienia i 10 000 dolarów grzywny. O problemie natury moralnej związanym z tym przepisem mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Ustawa o Jednostkach Ochrony Granic”, wprowadzona w zeszłym tygodniu przez stanowego republikańskiego przedstawiciela Matta Schaefera jest wspierana przez kluczowych przywódców republikańskiej Izby Reprezentantów w Teksasie.

Przewodniczący Izby Reprezentantów Teksasu, Dade Phelan, wydał 10 marca komunikat prasowy, w którym ogłosił, że kierownictwo Izby będzie priorytetowo traktować uchwalenie tej ustawy.

Ponadto szef jednostki, który byłby mianowany przez gubernatora, miałby uprawnienia do delegowania cywilów do udziału w operacjach i funkcjach jednostki, o ile osoby te nie zostały skazane za przestępstwo.

Inny projekt ustawy zaproponowany przez kongresmana stanowego Ryana Guillena ustanowiłby Komitet Nadzoru nad Bezpieczeństwem Granic, który miałby nadzorować nową Jednostkę Ochrony Granic i przedstawiać władzom ustawodawczym zalecenia dotyczące polityki granicznej.

Texas House Mexican American Legislative Caucus, 41-osobowy klub członków Izby Teksasu, natychmiast potępił proponowane ustawodawstwo Schaefera, nazywając je „ekstremalną polityką szwadronów śmierci”.

Uważa, że to niebezpieczna, radykalna i niekonstytucyjna propozycja, która upoważnia strażników granicznych do polowania na migrantów i doprowadzi do śmierci niewinnych ludzi.

Schaefer odpowiedział, że Jednostka Ochrony Granic w Teksasie będzie profesjonalną organizacją z przeszkolonymi funkcjonariuszami specjalnie upoważnionymi przez gubernatora do dokonywania zgodnych z prawem aresztowań. Podobnie jak Straż Nat’l i DPS działają teraz w ramach Operacji Lone Star.

Operacja Lone Star to trwająca inicjatywa dotycząca bezpieczeństwa granic, która została po raz pierwszy uruchomiona wiosną 2021 r. przez gubernatora Teksasu Grega Abbotta. Przeznaczyła miliardy dolarów i zasobów państwowych na bezpieczeństwo granic i wysłała tysiące funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego i żołnierzy Gwardii Narodowej na granicę Teksas-Meksyk.

Aby stać się prawem, „Ustawa o Jednostkach Ochrony Granic” będzie musiała przejść przez obie izby teksańskiej legislatury przed końcem sesji legislacyjnej w maju. Republikanie posiadają większość zarówno w Izbie Reprezentantów Teksasu, jak i w Senacie, co daje duże prawdopodobieństwo, że ustawa zostanie przyjęta.

Zgodnie z tekstem ustawy o jednostkach ochrony pogranicza, jeśli dwie trzecie obu izb zaakceptuje ustawę, wejdzie ona w życie natychmiast. Jeśli ustawa zostanie przyjęta bez większości dwóch trzecich głosów, wejdzie w życie 1 września br.

Abbott, który jest katolickim republikaninem, zapowiedział, że zabezpieczenie granicy jest „punktem nadzwyczajnym” sesji legislacyjnej w Teksasie w 2023 roku.

W komunikacie prasowym z 16 lutego biuro Abbotta ogłosiło, że zamierza on współpracować z władzami ustawodawczymi, aby zabezpieczyć kolejne 4,6 miliarda dolarów na wzmocnienie wysiłków na rzecz bezpieczeństwa granic oraz uchwalić ustawę wprowadzającą co najmniej 10 lat obowiązkowego minimalnego wyroku więzienia dla każdego złapanego przemytnika w Teksasie.

Z rekordową liczbą ponad 2,76 miliona nielegalnych migrantów, którzy przekroczyli granicę w roku podatkowym 2022, nielegalna imigracja jest coraz większym problemem nie tylko Republikanów, ale także niektórych kluczowych Demokratów, w tym prezydenta Joe Bidena.

W lutym administracja Bidena ogłosiła nową politykę, która wejdzie w życie 11 maja i automatycznie odmawia azylu migrantom, którzy nielegalnie przekraczają granicę lub przekraczają inne kraje, aby dostać się do Stanów Zjednoczonych.

Nowa zasada Bidena, która jest jego najbardziej restrykcyjną polityką graniczną, obowiązywać będzie do 11 maja 2025 r.

Odpowiadając na nową politykę Bidena, Dylan Corbett z katolickiej grupy humanitarnej Hope Border Institute powiedział, że osoby ustalające politykę imigracyjną powinny wziąć pod uwagę skutki dla migrantów.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/IPGGutenbergUKLtdgguy44
Czytaj dalej

News USA

Ukraińcy, którzy uciekli z powodu wojny, mogą zostać dłużej w Stanach Zjednoczonych

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja Bidena pozwala tysiącom Ukraińców, którzy uciekli ze swojej ojczyzny, z powodu ataku Rosji, na dłuższy pobyt w Stanach Zjednoczonych, poinformowali w poniedziałek urzędnicy państwowi. Decyzja przynosi ulgę Ukraińcom, których roczne zezwolenie na pobyt w USA miało wkrótce wygasnąć.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformował, że przedłużenie dotyczy niektórych obywateli Ukrainy i członków ich najbliższej rodziny, którzy zostali wpuszczeni do USA przed rozpoczęciem programu Uniting for Ukraine.

Ukraińcy, którzy przybyli w ramach programu Uniting for Ukraine zazwyczaj otrzymywali dwa lata pobytu warunkowego w USA ze względów humanitarnych, podczas gdy ci, którzy przybyli przed nimi, generalnie otrzymywali pozwolenie na pobyt tylko na rok.

Agencje przesiedleńcze szacują, że w grupie jednorocznej jest około 20 tys. Ukraińców.

Tysiące Ukraińców przybyło do Ameryki w zeszłym roku uciekając przed wojną.

Rząd USA wykorzystał program zwany „humanitarian parole”, aby wpuścić ich do kraju. Program ten jest sposobem na umożliwienie ludziom z innych krajów wjazdu do Stanów Zjednoczonych w nagłych przypadkach z powodu pilnej sytuacji humanitarnej.

Ale zwykle jest to określony czas, na przykład rok lub dwa lata, i musi zostać odnowiony, aby ludzie mogli zostać dłużej.

W ostatnich latach pozwolenie na pobyt warunkowy ze względów humanitarnych było stosowane jako szybkie rozwiązanie problemu skutków wielu światowych kryzysów. Obecnie wielu grupom, w tym dziesiątkom tysięcy Afgańczyków, wygasa pozwolenie na pozostanie w Stanach Zjednoczonych w nadchodzących miesiącach.

Tysiące ludzi, którzy uciekli przed wojną w swojej ojczyźnie, odczuwa niepokój  i nie wiedzą, czy zostaną wyrzuceni z USA, gdy wygaśnie ich status „humanitarian parole”. Niepewność może być również trudna dla firm, które ich zatrudniają.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformował, że nowe ogłoszenie dotyczy w szczególności Ukraińców, którzy przybyli do USA na pozwoleniu warunkowym ze względów humanitarnych od 24 lutego 2022 r. do 25 kwietnia 2022 r. Nie muszą oni składać żadnych dokumentów rządowi, aby uzyskać przedłużenie.

Departament dokona przeglądu przypadków Ukraińców należących do tej kategorii w ciągu najbliższych czterech tygodni, aby zweryfikować ich status pod kątem przedłużenia, zaczynając od tych, którzy przybyli do USA najwcześniej.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube, istock/Sinenkiy
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu