Połącz się z nami

News Chicago

Stanowa agencja opieki nad dziećmi zamyka drzwi do U wizy imigrantom-ofiarom przestępstw

Opublikowano

dnia

Stanowa agencja opieki nad dziećmi w Illinois od lat nielegalnie blokuje nieudokumentowanym imigrantom, którzy doświadczyli przemocy jako dzieci, możliwość ubiegania się o specjalną wizę dla ofiar przestępstw. Wiza pozwoliłaby im pozostać w Stanach Zjednoczonych. Nieprawidłowość wykazało dochodzenie Injustice Watch.

Od 2019 r. prawo stanowe wymaga od Illinois Department of Children and Family Services DCFS oraz wszystkich organów ścigania podjęcia decyzji w ciągu 90 dni roboczych w sprawie tego, czy imigranci bez dokumentów, którzy padli ofiarą pewnych przestępstw i ubiegają się o wizę kwalifikują się osoby posiadające wizę „U”.

Ten program wizowy został ustanowiony, aby pomóc organom ścigania zdobyć zaufanie nielegalnych imigrantów, którzy w przeciwnym razie mogliby niechętnie się ujawnić.

Ale dane pokazują, że do tej pory DCFS zajęło ponad cztery lata, aby ustanowić proces przeglądu wniosków, potencjalnie pozbawiając setki rodzin szansy na legalny status imigracyjny i powstrzymując innych nawet przed staraniem o niego.

To jest niezgodne z prawem stanowym, tłumaczy Sara Dady, prawniczka imigracyjna z Rockford, która złożyła w tym roku wniosek o wydanie wizy U w imieniu klienta.

W grudniu Injustice Watch poinformowało, że Departament Policji w Chicago rutynowo odrzuca setki wniosków o wydanie wizy U, często bez uzasadnienia.

Raport ten skłonił wydział praw obywatelskich prokuratora generalnego Illinois Kwame Raoula do wszczęcia dochodzenia w wydziale policji. Biuro Raoula mówi, że teraz „przygląda się” obsłudze przez DCFS wniosków o wydanie certyfikatu wizy U.

Wywiady z prawnikami i klientami imigracyjnymi oraz e-maile i korespondencja stanowej agencji opieki nad dziećmi pokazują, że nielegalnym imigrantom, którzy ubiegali się o certyfikaty, powiedziano, że ich wnioski nie są rozpatrywane.

Jeden przypadek dotyczy 37-latki, która była wykorzystywana seksualnie przez swojego dziadka przez lata, gdy była nastolatką. Zgłosiła nadużycie szkolnemu pracownikowi socjalnemu, który powiadomił DCFS, który, jak wynika z akt, zbadał i potwierdził jej oskarżenia.

Agencja skierowała sprawę na policję, ale jej dziadek został później skazany w osobnej sprawie o nadużycia, w którą ona nie była zaangażowana – co oznacza, że stanowa agencja opieki nad dziećmi była jedynym organem ścigania, który mógł poświadczyć jej wniosek o wizę U.

Carlos Becerra, jej prawnik, wysłał do DCFS wniosek o wydanie certyfikatu w listopadzie.

Trzy dni później Rodrigo Remolina, który przedstawił się jako członek „DCFS U Visa Unit”, odpisał: „Obecnie opracowujemy politykę wizową U dla DCFS; w związku z tym nie jesteśmy w stanie potwierdzić podanych informacji ani dostarczyć podpisanego certyfikatu w tej chwili”.

W połowie stycznia żadna polityka nadal nie był ustalona.

15 lutego Becerra złożył pozew przeciwko DCFS w imieniu 37-latki w sądzie okręgowym powiatu Cook, oskarżając DCFS o naruszenie przepisów ustawy VOICES Act z 2019 r., która wymaga szybkiego procesu rozpatrywania certyfikatów wizy U.

„To jest moja ostatnia szansa na status prawny” – powiedziała poszkodowana kobieta w wywiadzie. „Nie chcę, żeby system znów mnie zawiódł”.

Większość certyfikatów wizowych U przechodzi przez policję i inne agencje, zgodnie z danymi federalnymi. Ale często zdarza się, że służby ochrony dzieci są jedyną agencją zaangażowaną w sprawę, wg Danielle Kalil, profesor prawa z University of Michigan.

Rzecznik stanowej agencji opieki nad dziećmi powiedział, że agencja otrzymała zaledwie siedem wniosków o wydanie wizy U od czasu wejścia w życie VOICES Act w styczniu 2019 r.

W Nowym Jorku, gdzie mieszka mniej więcej taka sama liczba nielegalnych imigrantów jak w Illinois, służby ochrony dzieci wydały od 2019 r. ponad 234 zaświadczenia o wizie U.

Im dłużej trwa dostosowanie się DCFS do ustawy VOICES Act, tym dłużej potencjalni wnioskodawcy będą musieli czekać w kolejce po wizę U.

Rząd federalny przyznaje nie więcej niż 10 000 wiz U rocznie, a zaległości wnioskodawców we wrześniu przekroczyły 188 000. Oznacza to, że może minąć ponad dekada, zanim ktoś, kto złożył wniosek o wizę w tym roku, otrzyma ją, wg Kalil.

Uniemożliwiając nieudokumentowanym ofiarom ubieganie się o wizę U, stanowa agencja opieki nad dziećmi może powstrzymywać innych nawet przed zgłaszaniem się, uważa Sarah Diaz, współautorka ustawy VOICES Act, która jest zastępcą dyrektora Centrum Praw Człowieka Dzieci na Uniwersytecie Loyola w Chicago .

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Loyola University

News Chicago

Polonia udzieliła oficjalnego poparcia Paulowi Vallasowi w Wyborach Burmistrza Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę, 22 marca 2023 roku, Paul Vallas, kandydat na stanowisko burmistrza Chicago odwiedził siedzibę główną Związku Narodowego w Chicago (Polish National Alliance, PNA), gdzie spotkał się z liderami polonijnych organizacji. Prezes Frank Spula, w imieniu polsko-amerykańskiej społeczności udzielił oficjalnego poparcia Paulowi Vallasowi w jego wyścigu po fotel burmistrza Chicago.

W spotkaniu 22 marca uczestniczyła grupa ponad 30 osób, reprezentujących polonijne organizacje polityczne, biznesowe, kulturalne i branżowe. Inicjatorem spotkania był Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Paul Vallas poświęcił najwięcej czasu na omówienie zagadnień związanych z bezpieczeństwem publicznym Chicago, zwiększeniu liczebności policji, poprawie systemu edukacji publicznej, ograniczeniu i niepodwyższaniu podatków oraz uczynienia z Chicago miasta przyjaznego małym i średnim biznesom.

Uczestnicy spotkania pytali, w jaki sposób Paul Vallas zamierza współpracować z chicagowską Polonią po swoim zwycięstwie w wyborach. „Musimy uwzględnić historię polskiej społeczności w naszym programie nauczania – powiedział Vallas – Musimy sprawić, że ludzie w pełni uświadomią sobie, jak wielki wkład w budowę naszego miasta jest zasługą Polonii”.

Inną ważną kwestią było przywrócenie Dnia Pułaskiego do rangi święta w chicagowskich szkołach publicznych. Vallas powiedział „Wychowałem się z Dniem Pułaskiego. Musimy stworzyć kalendarz, który w jakiś sposób uwzględni Dzień Pułaskiego”.

Odpowiadając na pytania zadawane przez liderów polonijnych organizacji, Paul Vallas wielokrotnie podkreślił swoje stanowisko w kwestii poprawy bezpieczeństwa w Chicago oferując kilka konkretnych rozwiązań, jak na przykład patrole policyjne na stacjach CTA oraz zwiększenie stanu liczebnego chicagowskiej policji.

„Najważniejszym priorytetem samorządu jest bezpieczeństwo publiczne. Bezpieczeństwo to podstawowe prawo każdego człowieka. Musimy egzekwować prawo i trzymać niebezpiecznych przestępców z daleka od naszych ulic” – powiedział Vallas.

Po zakończeniu dyskusji, głos zabrał ponownie Prezes Spula zwracając się do Paula Vallasa i przekazując mu oficjalne poparcie chicagowskiej Polonii:

„Zebraliśmy się w tej sali jako liderzy polonijnych organizacji. Chcemy korzystając z tej okazji oficjalnie udzielić Panu naszego poparcia”.

Vallas podziękował za słowa poparcia oraz gorąco zachęcił Polaków mieszkających w Chicago do wzięcia udziału w wyborach.

Wybory burmistrza Chicago odbędą się 4 kwietnia 2023. Już teraz głosy można oddawać we wczesnym głosowaniu.

Paul Vallas ma rozległe doświadczenie w zarządzaniu, przede wszystkim w instytucjach edukacyjnych.

To były dyrektor wykonawczy Illinois Economic and Fiscal Commission (1985-90), dyrektor ds. spraw budżetu miasta Chicago (1990-93), dyrektor Biura Budżetowego miasta Chicago (1993-95), kurator oświaty Chicago Public Schools (1995-2001), kurator oświaty Philadelphia Public Schools (2002-07), kurator oświaty stanowego okręgu w Nowym Orleanie (2007-11).

Pracował w okręgach szkolnych po trzęsieniu ziemi na Haiti i w Chile (2010-12). Był kuratorem szkolnych okręgów w Bridgeport w stanie Connecticut (2012-14), głównym dyrektorem ds. administracji na Chicago State University (2017-18).

To były kandydat w demokratycznych prawyborach na gubernatora w 2002 r. oraz były kandydat na wicegubernatora w 2016 r., były kandydat na burmistrza Chicago w 2019 r.

Ma 69 lat. Urodził się i wychował w Chicago, w rodzinie greckich imigrantów. Uzyskał tytuł magistra wydziału nauk politycznych Western Illinois University.

 

Foto: Ewa Malcher/Dziennik Związkowy
Czytaj dalej

News Chicago

Obchody 13. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. Rocznicy Mordu Katyńskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy Związku Klubów Polskich w USA zaprasza wszystkie organizacje i całą Polonię na uroczystości obchodów 13. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. Rocznicy Mordu Katyńskiego, w niedzielę, 16 kwietnia 2023 roku.

Uroczystości rozpocznie Msza Św. w Bazylice Św. Jacka o godz. 12:30PM.

Złożenie kwiatów i modlitwa o godzinie 2:30PM pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na Cmentarzu Św. Wojciecha, 6800 N. Milwaukee Ave., Niles, IL 60714. Modlitwę poprowadzi Kapelan ZKP, Ks. Marek Smółka.

Zapraszamy organizacje do wystawienia pocztów sztandarowych.

Prosimy o potwierdzenie udziału w uroczystości, nr.tel.: 773-396-9242.

Lucja Mirowska-Kopeć, Ed. D.
Prezes ZKP

 

Foto: ZKP, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj Narodowy Dzień Kojota. Poznaj te zwierzęta i bezpiecznie dziel z nimi sąsiedztwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Marzec to nie tylko Miesiąc Kobiet czy Dzień Świętego Patryka. Obchodzimy w nim także niezbyt znane święto, którym jest Narodowy Dzień Kojota. Zwierzęta te zamieszkują prawie każde miasto w Stanach Zjednoczonych. Kojoty bytują także licznie w powiecie DuPage i okolicznych przedmieściach. Poznając ich zwyczaje możesz pokojowo dzielić z nimi swoje sąsiedztwo.

W Wheaton nie jest niczym niezwykłym widok kojota kłusującego po chodniku lub przechadzającego się po podwórku sąsiada. Jednak pomimo ich częstego występowania, żaden inny dziki gatunek nie wywołuje u tutejszych mieszkańców tak szerokiego wachlarza emocji.

Niezależnie od tego, czy budzi się strach, podziw, czy po prostu niezrozumienie, kojoty stały się najbardziej kontrowersyjnym elementem przyrody na zachodnich przedmieściach.

Zwolennicy Narodowego Dnia Kojota 23 marca, starają się zmienić to postrzeganie.

Kojoty odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie, utrzymując różnorodność biologiczną.

Kontrolują populacje gryzoni i królików, a nawet pomagają kontrolować przenoszenie chorób. Istotne jest, abyśmy dowiedzieli się więcej o tych inteligentnych, zdolnych do adaptacji psowatych i o tym, jak z nimi współistnieć.

Kojoty różnią się od większości innych gatunków dzikich zwierząt na przedmieściach, ponieważ często są uważane za zagrożenie dla ludzi dlatego, że są widoczne.

W rzeczywistości kojoty z natury boją się ludzi i zazwyczaj unikają nas, gdy tylko jest to możliwe. Agresywne zachowanie jest nietypowe i często wynika z kojarzenia ludzi jako źródła pożywienia lub ochrony legowiska młodych szczeniąt.

Powszechnym błędnym przekonaniem ludzi jest to, że kojoty będą polować i zabijać swoje zwierzęta domowe.

Chociaż ataki się zdarzają, w rzeczywistości są one dość rzadkie. Kojoty to padlinożercy, a większość ich diety składa się z małych gryzoni, takich jak myszy, norniki i króliki. Jeśli jednak nadarzy się okazja, wykorzystają też małe, nienadzorowane zwierzę towarzyszące.

Odpowiedzialni właściciele zwierząt domowych powinni zawsze wyprowadzać psy na smyczy i nigdy nie zostawiać ich samych na zewnątrz. Zwierzęta pozostawione na zewnątrz, nawet przy ogrodzonym podwórku, są narażone na drapieżnictwo i niepotrzebne konflikty z kojotami.

Innym nieporozumieniem jest to, że widok kojota w ciągu dnia oznacza, że jest wściekły lub niebezpieczny. Obecnie widywanie ich o każdej porze dnia i nocy jest czymś powszechnym i normalnym.

Według DuPage County Animal Services sezon godowy kojotów zwykle trwa od stycznia do marca, a szczenięta rodzą się w kwietniu i maju. Wiosną i latem możliwe są częstsze obserwacje kojotów w ciągu dnia, ponieważ zwierzęta te mają dzieci do wykarmienia, a zatem muszą intensywniej żerować.

Istnieje wiele sposobów, w jakie mieszkańcy mogą pomóc uniknąć konfliktów i pokojowo współistnieć z kojotami.

Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczasz pojemniki na śmieci i przechowuj karmę dla zwierząt w pomieszczeniach. Usuń karmniki dla ptaków ze swojego podwórka, jeśli w okolicy zauważono kojoty. Karmniki dla ptaków przyciągają wiewiórki i gryzonie, które są ulubionym źródłem pożywienia kojotów. Utrzymuj również grille w czystości, ponieważ resztki jedzenia mogą przyciągać dzikie zwierzęta.

Pamiętaj także, aby zamknąć puste przestrzenie wokół swojej nieruchomości. Kojoty będą wykorzystywać obszary pod werandami i szopami do odpoczynku i wychowywania młodych.

Współistnienie z kojotami to aktywny wysiłek sąsiedzki. Uznając Narodowy Dzień Kojota 23 marca, zwiększamy świadomość i uczymy mieszkańców, jak zapobiegać konfliktom i szanować ten inteligentny gatunek psów.

Dzięki lepszemu zrozumieniu i docenieniu uczymy się, jak z powodzeniem współistnieć z kojotami w naszych dzielnicach i społeczności przez dziesięciolecia.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/AMCImagesSongbird839/ Harry Collins/ Fabiomichelecapelli
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu