Połącz się z nami

News Chicago

Irlandzki Dzień Świętego Patryka: Chicago zazieleni się w weekend, zabrzmią kobzy

Opublikowano

dnia

Kobzy zagrają w Dzień Św. Patryka w Wietrznym Mieście. Irlandzkie tawerny wypełnią się biesiadnikami, w każdym zakątku miasta odbędą się wydarzenia kulturalne, a rzeka Chicago zmieni kolor na wspaniałe odcienie szmaragdowej zieleni. Sprawdź co wydarzy się w mieście w ten weekend.

Historia Dnia Świętego Patryka w Chicago sięga ponad 175 lat wstecz. Irlandzka parada w Chicago, która ma już długą tradycję, odbyła się po raz pierwszy w 1843 roku i stała się oficjalnym wydarzeniem miejskim w latach 50. XX wieku. Barwienie rzeki Chicago zostało dodane w 1962 roku, szybko stając się jednym z najsłynniejszych wydarzeń w Chicago.

Oprócz uroczystości w śródmieściu, dumne irlandzkie dziedzictwo Chicago jest również w pełni widoczne w  dzielnicach — od Beverly (tradycyjnie irlandzkiej enklawy) po Centrum Dziedzictwa Irlandzko-Amerykańskiego w pobliżu Albany Park.

Poznaj najlepsze sposoby na świętowanie Dnia Świętego Patryka dzięki wydarzeniom i atrakcjom w Chicago.

Sobota, 11 marca 2023 r., godz. 10.00AM
Rzeka Chicago między ulicami State a Columbus

Farbowanie Chicago River to jedno z najbardziej wyjątkowych zwyczajów związanych z obchodami Dnia Świętego Patryka. Zwykle odbywa się w sobotę przed Dniem Świętego Patryka, tego samego dnia co parada w centrum miasta.

Po raz pierwszy rzeka Chicago została zabarwiona na zielono w 1962 roku, dzięki sugestii lokalnego związku hydraulików. Wtedy jej wody zazieleniły się na prawie miesiąc, ale obecnie kolor ten utrzymuje się tylko przez kilka godzin. Związek hydraulików nadal dzierży zaszczyty farbowania rzek, a ich przyjazna dla środowiska formuła barwnika pozostaje ściśle strzeżoną tajemnicą.

Pamiętaj, aby dotrzeć tam wcześnie, żeby mieć dobry widok i obserwować barwienie z łodzi. Widowisko zaczyna się wcześnie i zawsze ma wielu widzów wzdłuż Chicago Riverwalk i mostów między State a Columbus. Olśniewający zielony kolor utrzymuje się tylko przez kilka godzin, więc koniecznie rzuć okiem i zrób kilka zdjęć, zanim udasz się do lokalnej tawerny na zielone piwo.

Farbowanie rzeki można także obserwować ze statków. Wiele firm zapewnia taką ofertę:

Sobota, 11 marca 2023 r., godz. 12:30PM
Columbus Drive między Balbo Drive i Monroe Drive

Coroczna parada z okazji Dnia Świętego Patryka w Chicago jest jedną z największych parad z okazji Dnia Świętego Patryka w kraju i centralnym punktem obchodów święta w mieście.

The Shannon Rovers Irish Pipe Band, czołowy irlandzki zespół w mieście, przewodzi procesji od pierwszej oficjalnej parady w 1956 roku. Zobaczysz także mnóstwo kolorowych platform machających irlandzkimi flagami, irlandzkich tancerzy, orkiestry marszowe, dudziarzy i nie tylko podczas trzygodzinnej uroczystości.

Z okazji irlandzkiego święta wiele restauracji i barów będzie oferować specjalne menu, w tym peklowaną wołowinę z kapustą, chleb na sodzie i colcannon oraz kufel Guinnessa lub Shamrock Shake. Dzięki imigranckim korzeniom Chicago i dużej społeczności irlandzkiej znalezienie irlandzkiego jedzenia będzie łatwe.

Więcej szczegółów na stronie internetowej.

Niedziela, 12 marca 2023 r., godz. 12.00PM
Western Avenue między 103 a 115 ulicą

Irlandzka Parada South Side, która ma długą tradycję, jest rodzinnym, przyjaznym rodzinom świętem irlandzkiego dziedzictwa. Biorą w niej udział tysiące biesiadników, którzy zbierają się, aby oglądać zespoły taneczne i tegoroczną nowo ukoronowaną królową parady.

Historia głosi, że pierwszą paradę na South Side zorganizowało dwóch sąsiadów i najlepszych przyjaciół, którzy chcieli by ich dzieci miały sposób na świętowanie Dnia Świętego Patryka. Pierwsza parada przemaszerowała ulicą Western Ave w 1981 roku — i do dziś zachowują tę samą trasę.

Marszałkami tegorocznego wydarzenia będą kapelani wydziałów straży pożarnej i policji w Chicago, Daniel Brandt William McFarlane.

Po paradzie można zwiedzić dzielnicę Beverly w Chicago, jedną z najstarszych irlandzkich społeczności w mieście i wstąpić do któregoś z wielu okolicznych barów, aby wznieść toast piwo z tutejszymi mieszkańcami.

Niedziela, 12 marca 2023 r., godz. 12:00PM
Neola Avenue do Northwest Highway

Northwest Side Irish Parade rozpoczyna się w południe i przemierza okolicę Norwood Park, zaczynając od szkoły im. Williama J. Onahana, biegnąc na południe Neola Avenue do Northwest Highway, a następnie kierując się na północ Northwest Highway aż do Harlem Avenue.

Po paradzie można zostać na after party, które obejmuje kolację z peklowaną wołowiną i kapustą, sernik, piwo, wino, napoje gazowane i rozrywkę na żywo.

Sobota, 11 marca 2023 r., godz. 1.00PM-11.PM

4626 N Knox Ave.

Festiwal św. Patryka w Irish American Heritage Centre to świetne wydarzenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych i obejmuje tradycyjną i współczesną irlandzką muzykę i taniec, irlandzkie jedzenie i napoje do kupienia, zajęcia dla dzieci oraz sprzedawców sprzedających irlandzkie prezenty. Rozrywka obejmuje Academy of Irish Music, Trinity Irish Dancers, Shannon Rivers i wiele innych.

Źródło: suntimes, choosechicago
Foto: YouTube, istock/Roberto Galan/Big Joe/ Liudmila Chernetska/ kobbydagan/ pics721

Ciekawostki

Ślub na lodowisku. Przed meczem hokejowym fani Blackhawks powiedzieli sobie tak

Opublikowano

dnia

Autor:

Dwoje szczęśliwych fanów Blackhawks wstąpiło w związek małżeński w oryginalnych i dość zimnych okolicznościach, mimo łączących ich gorących uczuć. Tom Kneifel i Maggie powiedzieli sobie „tak” na lodzie, przed wtorkowym meczem w Chicago.

Tom Kneifel i jego narzeczona Maggie zostali zwycięzcami konkursu ślubnego Blackhawks i Helzberg Diamonds, który zakończył się w lutym. Ceremonię poprowadził gospodarz Blackhawks na arenie, Jon Hanson. Do pary dołączyła rodzina i przyjaciele.

Dla Toma Kneifela chicagowska drużyna hokejowa zawsze miała ogromne znaczenie.

W 2014 roku, gdy Tom poszedł do szkoły lotniczej dla Gwardii Narodowej stanu Illinois i napisał list do Blackhawks, prosząc o naklejki i naszywki do umieszczenia na swoim hełmie. A swoją żonę, Maggie, spotkał i poznał w lokalnym pubie właśnie podczas oglądania meczu Blackhawks.

Tom przeszedł na emeryturę z Gwardii Narodowej w zeszłym miesiącu i był gotowy do założenia rodziny. Dlatego zgłosił się do konkursu organizowanego przez Blackhawks.

Niestety, tego samego wieczoru Blackhawks przegrali 4:1 z Dallas Stars.

 

Źródło: fox32
Foto: Blackhawks
Czytaj dalej

News Chicago

Już niedługo wiosna zawita na Richardson Farm. Czekamy na festiwal tulipanów

Opublikowano

dnia

Autor:

Farma Richardsonów w Spring Grove znów otwiera swoje drzwi dla gości. Jest domem dla największego na świecie labiryntu kukurydzy w miesiącach jesiennych, zimą można tu ściąć dla siebie świąteczną choinkę, a wiosną oferuje święto kwiatów w postaci Richardson Farm Tulip Festival.

W tym roku będzie to już trzeci coroczny festiwal tulipanów na farmie i będzie można na nim zobaczyć 40 różnych odmian tych kwiatów. Setki tysięcy tulipanów już rośnie na farmie, aby od połowy kwietnia pokazać swoje wielobarwne piękno.

George i Wendy Richardson z Richardson Farm zapowiadają, że będą to kwiaty o barwie od ognistego korala po śnieżnobiały, bladożółty i śliwkowy fiolet – niektóre z nich będą mieć postrzępione płatki, inne gładkie, ale wszystkie bedą olśniewające.

Farma zapowiedziała festiwal tulipanów na Facebooku. Rośliny są bacznie obserwowane, gdy zaczną kwitnąć, będzie czas na świętowanie.

Pierwsze dwa festiwale tulipanów na farmie wiosną 2021 i 2022 roku przyciągnęły ponad 40 000 gości z różnych części Illinois. W zeszłym roku można było podziwiać tulipany takich odmian jak Apeldoorn’s Elite, Border Buddies Blend, Banja Luka, Jaap Groot i Snowboard.

W tym roku na Richardson Farm Tulip Festival będzie można zobaczyć ponad 900 000 kolorowych kwiatów, a goście otrzymają 1 bezpłatny tulipan z każdym biletem.

Richardson Farm znajdujące się przy 909 English Prairie Road, w Spring Grove. Tulipany będzie można podziwiać na północno-zachodnim polu farmy o powierzchni 500 akrów, sąsiadującej z terenem piknikowym wokół jeziora Richardson.

Festiwal będzie otwarty od 11:00AM do 6:30PM we wszystkie dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałków. W weekendy będzie można także wziąć udział w grach terenowych i posłuchać muzyki na żywo.

Wstęp na Richardson Farm Tulip Festival kosztuje 12 USD w dni powszednie i 15 USD w weekendy, dzieci do 3 lat nie płacą.

Więcej informacji można znaleźć na stronie richardsonfarm.com.

 

Źródło: secretchicago
Foto: Richardson Farm, YouTube, istock/SbytovaMN
Czytaj dalej

News Chicago

Bohater z Chicago – policjant, który powstrzymał strzelca w szkole w Nashville

Opublikowano

dnia

Autor:

Oficer Rex Engelbert, jeden z funkcjonariuszy, któremu przypisuje się powstrzymanie strzelca w szkole podstawowej w Nashville w stanie Tennessee, dorastał w Chicago. Był jednym z dwóch policjantów, którzy śmiertelnie postrzelili ciężko uzbrojoną kobietę w The Covenant School, kilka minut po tym, jak napastnik zabił w poniedziałek sześć osób, w tym troje dzieci.

Wideo z kamery ciała Engelberta zostało upublicznione przez policję we wtorek, a urzędnicy gratulowali funkcjonariuszom szybkiej reakcji i sprawnie przeprowadzonej akcji w warunkach ekstremalnego zagrożenia.

Kamera ciała Engelberta pokazała kobietę, która wyszła po policjantów na zewnątrz budynku, gdy w poniedziałek przybyli do The Covenant School. Mówi policji, że wszystkie dzieci są zamknięte poza dwójką, o której nie wiadomo gdzie są.

Kobieta następnie kieruje funkcjonariuszy do Fellowship Hall i mówi, że ludzie w środku właśnie słyszeli strzały. Na piętrze są dzieci.

Trzej oficerowie, w tym Engelbert, przeszukują sale jedna po drugiej, trzymając karabiny gotowe do strzału. „Policja metra” – krzyczą funkcjonariusze.

Następnie policjanci idą po schodach na drugie piętro i wchodzą do holu. Potem słychać salwę wystrzałów.

Dwóch funkcjonariuszy z pięcioosobowego zespołu, który jako pierwszy przybył na wezwanie, otworzyło ogień do napastnika, zabijając podejrzanego o godzinie 10:27AM.

Byli to Rex Engelbert, od 4 lat służący w policji, i Michael Collazo, funkcjonariusz z 9-letnim stażem.

27 -letni Engelbert ukończył Loyola Academy w 2014 roku. Uczęszczał także do szkoły podstawowej Queen of All Saints w Chicago. Jeden z jego trzech braci, Kevin Engelbert, powiedział NBC Chicago, że jest dumny słysząc o bohaterstwie Rexa.

Opisuje Rexa jako łagodnego olbrzyma, który zawsze pomagał potrzebującym.

Zgodnie ze standardowym protokołem, funkcjonariusz dostał kilka dni wolnych, ponieważ poniedziałkowe wydarzenia są badane.

Sześć ofiar zginęło w poniedziałkowej strzelaninie, o której pisaliśmy 27 marca, w tym troje 9-letnich dzieci, główny administrator szkoły, konserwator i opiekun.

Troje dzieci zostało zidentyfikowanych jako Evelyn Dieckhaus, Hallie Scruggs i William Kinney. Trzech zabitych dorosłych to Cynthia Peak, lat 61, Katherine Koonce, lat 60 i Mike Hill, lat 61.

Strzelec, zidentyfikowany jako 28-letnia Audrey Hale, był wcześniej uczniem prywatnej chrześcijańskiej szkoły. O kobiecie pisaliśmy 28 marca.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu