Połącz się z nami

News Chicago

Irlandzki Dzień Świętego Patryka: Chicago zazieleni się w weekend, zabrzmią kobzy

Opublikowano

dnia

Kobzy zagrają w Dzień Św. Patryka w Wietrznym Mieście. Irlandzkie tawerny wypełnią się biesiadnikami, w każdym zakątku miasta odbędą się wydarzenia kulturalne, a rzeka Chicago zmieni kolor na wspaniałe odcienie szmaragdowej zieleni. Sprawdź co wydarzy się w mieście w ten weekend.

Historia Dnia Świętego Patryka w Chicago sięga ponad 175 lat wstecz. Irlandzka parada w Chicago, która ma już długą tradycję, odbyła się po raz pierwszy w 1843 roku i stała się oficjalnym wydarzeniem miejskim w latach 50. XX wieku. Barwienie rzeki Chicago zostało dodane w 1962 roku, szybko stając się jednym z najsłynniejszych wydarzeń w Chicago.

Oprócz uroczystości w śródmieściu, dumne irlandzkie dziedzictwo Chicago jest również w pełni widoczne w  dzielnicach — od Beverly (tradycyjnie irlandzkiej enklawy) po Centrum Dziedzictwa Irlandzko-Amerykańskiego w pobliżu Albany Park.

Poznaj najlepsze sposoby na świętowanie Dnia Świętego Patryka dzięki wydarzeniom i atrakcjom w Chicago.

Sobota, 11 marca 2023 r., godz. 10.00AM
Rzeka Chicago między ulicami State a Columbus

Farbowanie Chicago River to jedno z najbardziej wyjątkowych zwyczajów związanych z obchodami Dnia Świętego Patryka. Zwykle odbywa się w sobotę przed Dniem Świętego Patryka, tego samego dnia co parada w centrum miasta.

Po raz pierwszy rzeka Chicago została zabarwiona na zielono w 1962 roku, dzięki sugestii lokalnego związku hydraulików. Wtedy jej wody zazieleniły się na prawie miesiąc, ale obecnie kolor ten utrzymuje się tylko przez kilka godzin. Związek hydraulików nadal dzierży zaszczyty farbowania rzek, a ich przyjazna dla środowiska formuła barwnika pozostaje ściśle strzeżoną tajemnicą.

Pamiętaj, aby dotrzeć tam wcześnie, żeby mieć dobry widok i obserwować barwienie z łodzi. Widowisko zaczyna się wcześnie i zawsze ma wielu widzów wzdłuż Chicago Riverwalk i mostów między State a Columbus. Olśniewający zielony kolor utrzymuje się tylko przez kilka godzin, więc koniecznie rzuć okiem i zrób kilka zdjęć, zanim udasz się do lokalnej tawerny na zielone piwo.

Farbowanie rzeki można także obserwować ze statków. Wiele firm zapewnia taką ofertę:

Sobota, 11 marca 2023 r., godz. 12:30PM
Columbus Drive między Balbo Drive i Monroe Drive

Coroczna parada z okazji Dnia Świętego Patryka w Chicago jest jedną z największych parad z okazji Dnia Świętego Patryka w kraju i centralnym punktem obchodów święta w mieście.

The Shannon Rovers Irish Pipe Band, czołowy irlandzki zespół w mieście, przewodzi procesji od pierwszej oficjalnej parady w 1956 roku. Zobaczysz także mnóstwo kolorowych platform machających irlandzkimi flagami, irlandzkich tancerzy, orkiestry marszowe, dudziarzy i nie tylko podczas trzygodzinnej uroczystości.

Z okazji irlandzkiego święta wiele restauracji i barów będzie oferować specjalne menu, w tym peklowaną wołowinę z kapustą, chleb na sodzie i colcannon oraz kufel Guinnessa lub Shamrock Shake. Dzięki imigranckim korzeniom Chicago i dużej społeczności irlandzkiej znalezienie irlandzkiego jedzenia będzie łatwe.

Więcej szczegółów na stronie internetowej.

Niedziela, 12 marca 2023 r., godz. 12.00PM
Western Avenue między 103 a 115 ulicą

Irlandzka Parada South Side, która ma długą tradycję, jest rodzinnym, przyjaznym rodzinom świętem irlandzkiego dziedzictwa. Biorą w niej udział tysiące biesiadników, którzy zbierają się, aby oglądać zespoły taneczne i tegoroczną nowo ukoronowaną królową parady.

Historia głosi, że pierwszą paradę na South Side zorganizowało dwóch sąsiadów i najlepszych przyjaciół, którzy chcieli by ich dzieci miały sposób na świętowanie Dnia Świętego Patryka. Pierwsza parada przemaszerowała ulicą Western Ave w 1981 roku — i do dziś zachowują tę samą trasę.

Marszałkami tegorocznego wydarzenia będą kapelani wydziałów straży pożarnej i policji w Chicago, Daniel Brandt William McFarlane.

Po paradzie można zwiedzić dzielnicę Beverly w Chicago, jedną z najstarszych irlandzkich społeczności w mieście i wstąpić do któregoś z wielu okolicznych barów, aby wznieść toast piwo z tutejszymi mieszkańcami.

Niedziela, 12 marca 2023 r., godz. 12:00PM
Neola Avenue do Northwest Highway

Northwest Side Irish Parade rozpoczyna się w południe i przemierza okolicę Norwood Park, zaczynając od szkoły im. Williama J. Onahana, biegnąc na południe Neola Avenue do Northwest Highway, a następnie kierując się na północ Northwest Highway aż do Harlem Avenue.

Po paradzie można zostać na after party, które obejmuje kolację z peklowaną wołowiną i kapustą, sernik, piwo, wino, napoje gazowane i rozrywkę na żywo.

Sobota, 11 marca 2023 r., godz. 1.00PM-11.PM

4626 N Knox Ave.

Festiwal św. Patryka w Irish American Heritage Centre to świetne wydarzenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych i obejmuje tradycyjną i współczesną irlandzką muzykę i taniec, irlandzkie jedzenie i napoje do kupienia, zajęcia dla dzieci oraz sprzedawców sprzedających irlandzkie prezenty. Rozrywka obejmuje Academy of Irish Music, Trinity Irish Dancers, Shannon Rivers i wiele innych.

Źródło: suntimes, choosechicago
Foto: YouTube, istock/Roberto Galan/Big Joe/ Liudmila Chernetska/ kobbydagan/ pics721

News Chicago

Mieszkańcy Illinois przeciwko aborcji: March For Life w Springfield

Opublikowano

dnia

Autor:

17 kwietnia tysiące zwolenników ochrony nienarodzonych dzieci, w tym wiele grup katolickich uczniów szkół średnich i studentów, wzięło udział w Marszu dla Życia stanu Illinois w Springfield. O wydarzeniu pokazującym, że nie wszyscy w stanie Illinois są za aborcją, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Młodzież katolicka z „Crusaders for Life”, grupy pro-life z parafii św. Jana Kantego w Chicago, była jedną z takich grup, która podróżowała kilka godzin, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.

Członków grupy można było zobaczyć na przodzie marszu z kolorowymi parasolami i dmuchańcami. Wielu młodych ludzi wiwatowało, tańczyło i grało na bębnach i cymbałach, podczas gdy inni w tłumie skandowali hasła pro-life i modlili się.

Mimo że w Illinois obowiązują jedne z najbardziej proaborcyjnych przepisów w kraju, zezwalających na zabijanie nienarodzonych dzieci aż do chwili ich narodzin, wg organizatorów wydarzenia, tysiące demonstrantów z całego stanu przyniosło „przesłanie nadziei i miłości zarówno dla mam, jak i dzieci”.

Marsz w Illinois, współsponsorowany przez organizacje Prawo do Życia stanu Illinois i Marsz dla Życia, jest corocznym wydarzeniem, które rozpoczyna się przed Kapitolem stanu i przebiega przez centrum Springfield.

Tegoroczny marsz jest ważniejszy niż kiedykolwiek ze względu na trwające wysiłki na rzecz włączenia aborcji do ustawy o prawach człowieka stanu Illinois.

„Mieszkańcy stanu Illinois rozumieją znaczenie świadczenia o życiu na Kapitolu w Springfield teraz, gdy moc ochrony nienarodzonych została zwrócona narodowi amerykańskiemu za pośrednictwem wybranych przedstawicieli po objęciu władzy przez Roe” – powiedziała Jeanne Mancini, przewodnicząca Marszu dla Życia.

„Ustawodawcy są świadkami, jak wielu mieszkańców Illinois opowiada się za wrodzoną godnością nienarodzonego dziecka i matki”. Atmosfera marszu była „przepełniona radością i nadzieją, ale także pełna szacunku ze względu na świadomość, że przynosimy do Kapitolu głos tych, którzy nie mają głosu” – dodała Mancini.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, March For Life
Czytaj dalej

News Chicago

Zastrzelony policjant Luis M. Huesca zostanie pochowany w poniedziałek

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek, w dniu 31. urodzin chicagowskiego policjanta Luisa M. Huesca, jego zabójstwo, które miało miejsce w weekend, zostało formalnie uznane za śmierć na służbie. Na poniedziałek zaplanowano uroczystości pogrzebowe młodego oficera.

W liście do członków wydziału Komendant Policji w Chicago, Larry Snelling, opisał zastrzelonego policjanta jako „życzliwego ducha, który bardzo troszczył się o swoją rodzinę, przyjaciół i nasze miasto”.

Luis M. Huesca został zaatakowany w niedzielę wczesnym rankiem pod adresem 3100 West 56th Street, gdy jechał z pracy do swojego mieszkania w Gage Park. Policjant, który nadal miał na sobie mundur został wielokrotnie postrzelony i zabrano mu samochód. O zabójstwie informowaliśmy 22 kwietnia.

„Dziś przypadałyby 31. urodziny funkcjonariusza Luisa Huesca” – napisał we wtorek Snelling. „Zamiast tego pozostaje nam opłakiwać stratę młodego oficera na służbie. Chociaż pogrążamy się w żałobie, uhonorujemy i uczcimy człowieka, którym był, oraz trwały wpływ, jaki wywarł na wszystkich, którzy go znali”.

Rodzina funkcjonariusza będzie teraz uprawniona do dodatkowych świadczeń w związku z orzeczeniem, że Huesca zmarł w trakcie pełnienia obowiązków. Zabójstwo funkcjonariuszki Aréanah Preston, zastrzelonej podczas napadu, gdy w maju ubiegłego roku wracała do domu z pracy, także zostało sklasyfikowane jako śmierć na służbie.

22 kwietnia wieczorem policja wydała ostrzeżenie dla społeczności, publikując nagrania z monitoringu przedstawiające osobę poszukiwaną w związku z zabójstwem policjanta. Podejrzany może być uzbrojony i niebezpieczny.

Mężczyzna poszukiwany w związku z zabójstwem policjanta

„Dla swojej rodziny był ukochanym synem i bratem. Dla swojej rodziny w CPD był lojalnym i zaufanym przyjacielem, który dawał przykład. Dla społeczności był oddanym i uczciwym funkcjonariuszem, który reprezentował to, co najlepsze w naszym wydziale”, napisał Snelling.

Uroczystości pogrzebowe Luisa Huesca odbędą się w poniedziałek o godzinie 10:00AM w kościele katolickim św. Rity z Cascia przy 7740 S. Western Ave. w Chicago.

Czuwanie odbędzie się o godzinie 1:00PM w niedzielę, w domu pogrzebowym Blake-Lamb pod adresem 4727 W. 103rd St. w Oak Lawn.

 

Źródło: suntimes
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

C2E2 w Chicago – Największe Wydarzenie Popkultury!

Opublikowano

dnia

Autor:

W dniach 26-28 kwietnia 2024 roku w McCormick Place w Chicago odbędzie się C2E2 Expo, największe wydarzenie popkultury w Stanach Zjednoczonych! Fani komiksów, gier, filmów i seriali nie mogą przegapić tej imprezy!

Wystawcy z całego świata prezentują swoje najnowsze produkcje, od komiksów po gry wideo! Można będzie spotkać  tam swoich ulubionych autorów, artystów i aktorów!

Nie zabraknie także paneli dyskusyjnych, pokazów i konkursów! To będzie niezapomniane wydarzenie dla wszystkich fanów popkultury!

C2E2 Expo odbędzie się w dniach:

  • 26 kwietnia (piątek) – 10:00 – 7:00
  • 27 kwietnia (sobota) – 10:00 – 7:00
  • 28 kwietnia (niedziela) – 10:00 – 5:00

Więcej informacji na stronie: https://www.c2e2.com

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu