Połącz się z nami

News Chicago

Parada Św.Patryka powraca do Chicago po dwóch latach przerwy. Kobzy znów zagrają na ulicach

Opublikowano

dnia

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, irlandzka parada powraca na ulice Chicago. South Side Irish Parade odbędzie się 13 marca w dzielnicach Beverly i Morgan Park. Znów zrobi się zielono i zabrzmią kobzy.

Kolorowa tradycja związana z irlandzkim świętem narodowym, dniem Św. Patryka powraca na ulice Chicago i odbędzie się 13 marca, jak potwierdził w środę współprzewodniczący komitetu parady, Don Larisey.

Pochód wyruszy na swoją zwykłą, jednomilową trasę parady około południa tego dnia,

zaczynając od 103rd Street i Western Avenue i idąc wzdłuż Western Avenue, a kończąc na 115th Street.

Dokładny program uroczystości nie jest jeszcze znany, ale możemy spodziewać się dziesiątek platform, mnóstwa irlandzkiej muzyki i tańca oraz od 100 000 do 150 000 widzów.

Larisey twierdzi, że uczestnicy parady będą postępować zgodnie z protokołami bezpieczeństwa COVID zalecanymi przez urzędników zdrowia publicznego.

„Zachęcamy wszystkich do przestrzegania pewnych protokołów, aby zapewnić bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale i innym ludziom, i móc świętować niektóre z rzeczy, których nie byliśmy w stanie zrobić w ciągu ostatnich dwóch lat” – dodał Larisey.

Powrót parady  jest dobrą wiadomością dla wielu mieszkańców Beverly, Morgan Park i Mount Greenwood, którzy mają irlandzkie pochodzenie.

„Jestem podekscytowany, ponieważ uważam, że jest to bardzo potrzebne mojej społeczności, zarówno mieszkańcom, jak i naszym firmom” – oświadczył radny Matt O’Shea.

„Nasze firmy borykały się z problemami w ciągu ostatnich 22 miesięcy, a ostatnie 10 dni było jeszcze trudniejsze” z powodu wprowadzenia obowiązku szczepień.

W zeszłym roku organizatorzy nadal zachęcali dzielnice do świętowania Dnia Świętego Patryka pomimo odwołania parady, wzywając mieszkańców do wystrojenia swoich domów w zielony sprzęt w ramach konkursu „Shamrock Our Blocks”. W tym roku także odbędą się podobne imprezy towarzyszące dla tych, którzy wolą uniknąć przebywania w tłumie.

Pandemia nie była pierwszym odwołaniem parady w ponad 40-letniej historii. Po wyjątkowo hałaśliwych uroczystościach i pijackich burdach w 2009 roku, parada, której początki sięgają 1979 roku, została zawieszona na trzy lata.

Powróciła w 2012 roku w charakterze wydarzenia bardziej przyjaznego rodzinie.

O’Shea powiedział, że jest podekscytowany tym, że społeczność znów poczuje jedność z sąsiadami i znów będzie się rozkoszować ich irlandzką dumą.

 „Dzień parady irlandzkiej w South Side… tego dnia wszyscy są Irlandczykami. To po prostu wspaniały czas na celebrowanie wiary, rodziny i dziedzictwa”.

Św. Patryk, patron Irlandii, ur. ok. 385–389, zm. 17 marca 461 w Armagh był biskup Irlandii. Święty Kościoła katolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego i prawosławnego, był misjonarz i organizatorem życia religijnego w Irlandii.

Według danych z 2016 roku, ponad 32 miliony mieszkańców USA, deklaruje irlandzkie pochodzenie, w tym 13% mieszkańców Nowego Jorku i aż 20% Bostończyków. Do Chicago największe fale imigrantów z Irlandii dotarły w latach 60-tych i 80-tych XIX wieku, w czasach wielkiego głodu.

Szczegóły dotyczące organizacji imprezy będą umieszczane na stronie chicagopatricksdayparade.

 

Źródło: chicago suntimes, wikipedia, uwujasama

Foto: You Tube

Czytaj dalej
Reklama

News Chicago

Do końca czerwca zapłacisz mniej za naruszenia opłat na autostradach Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Dyrekcja autostrad w Illinois przedłużyła w czwartek program amnestii, który anuluje lub obniża opłaty za naruszenia związane z opłatami. Program wprowadzony kilka miesięcy po rozpoczęciu pandemii COVID-19 będzie obowiązywał do końca czerwca. Wcześniej zarząd poboru opłat przedłużył okres amnestii tylko do 10 lutego. Skorzystaj i ureguluj swoje należności.

Program amnestii został wdrożony 25 czerwca 2020 r. Zniósł kary za nieodebrane opłaty drogowe nałożone od 9 marca 2020 r. do 25 czerwca 2020 r. w uznaniu stresów i „poważnych zakłóceń gospodarczych” podczas pandemii COVID-19, poinformowali urzędnicy.

Obniżono również wysokie i kontrowersyjne kary za nieuiszczone opłaty za przejazd poniesione przed 9 marca 2020 r. Zamiast tego kierowcy musieli zapłacić kwotę należnej opłaty drogowej i 3 USD kary za naruszenie.

Program amnestii przyniósł 15 milionów dolarów przychodu.

Pieniądze prawdopodobnie nie zostałyby odzyskane bez niego, poinformował zastępca szefa Business Systems Michael Catolico na czwartkowym spotkaniu.

Program zaowocował także ponad 130 milionami dolarów „unikniętych grzywn”, oświadczył Catolico, dodając, że „program odniósł sukces pod każdym względem”.

 

Kierowcy bez I-PASS-u mają 14 dni na opłacenie nieodebranej opłaty drogowej online.

Wg zasad co najmniej trzy nieuiszczone opłaty za przejazd zgromadzone w okresie jednego roku powodują powiadomienie o naruszeniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie illinoistollway.com/unpaid-tolls.

 

Źródło: dailyherald

Foto: iStock

Czytaj dalej

News Chicago

Windy City Smokeout puszcza pierwszy dym! Jest już program festiwalu w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Szybko rozwijający się letni festiwal grilla, piwa i muzyki country o nazwie Windy City Smokeout ogłosił swój program. Sierpniowe wydarzenie w Chicago przyciągnie fanów wielkimi nazwiskami. Festiwal początkiem sierpnia, szykujcie się na mega zabawę w rytmie country!

Willie Nelson & Family, zdobywca 12 nagród Grammy jest jednym z głównych bohaterów wyczekiwanego zjazdu muzyków. Do zestawu gwiazd zaliczą się także Tim McGrow, Miranda Lambert i Sam Hunt.

„Jest duży optymizm co do tego, co przyniesie nam to lato” – zaanonsował R.J. Melman, prezes Lettuce Entertain You Enterprises. „Myślę, że ludzie nie mogą się doczekać. Z pewnością jest zmęczenie COVID. Jestem pewien, że wszyscy to czują, ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby organizować bezpieczny i zdrowy festiwal”.

Kompletny program koncertów Windy City Smokeout:

  • Czwartek, 4 sierpnia (wstęp o 1:00): Morgan Wade, Zach Bryan, Turnpike Troubadours, Willie Nelson & Family
  • Piątek, 5 sierpnia (wstęp o 2.00): Shelby Darrall, Tiera Kennedy, Niko Moon, Russell Dickerson, Tim McGraw
  • Sobota, 6 sierpnia (wstęp o 1:00): Lily Rose, Mackenzie Porter, Jordan Davis, Sam Hunt
  • Niedziela, 7 sierpnia (wstęp o 1:00): Mike & the Moonpies, Flatland Cavalry, Mitchell Tenpenny, Miranda Lambert

Windy City Smokeout odbędzie się od 4 do 7 sierpnia. Bilety dostępne tutaj.

Najniższa cena za bilet jednodniowy to 45 USD za wstęp na koncerty w niedzielę.

 

Źródło: fox32, chicagojournal

Foto: You Tube

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Nie żyje matka pizzy „Chicago Style”. Nancy Palese miała 87 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Nancy Palese, która cierpiała na demencję, zmarła 20 stycznia w domu opieki w wieku 87 lat. Była właścicielką sieci restauracji Nancy’s Pizza i wpółtwórczynią nadziewanej pizzy, jedynego w swoim rodzaju dania, które stało się ikoną w chicagowskim menu. Takie osoby jak ona tworzyły historię Wietrznego Miasta.

Nancy Palese i jej mąż Rocco opracowali nadziewaną pizzę, która stała się podstawą w menu jej słynnej restauracji Nancy’s Pizza. Inspiracją dla tej specjalności, z ciastem na górze i na dole, była scarciedda, nadziewane włoskie ciasto wielkanocne.

Do 2019 roku pani Palese odwiedzała i doglądała restauracji, którą prowadziła jej córka na Golf Road w Niles.

„Do ostatniej chwili”- opowiada jej córka, „mówiła: „Musisz to zrobić w ten sposób”. Produkt musiał pozostać taki sam”.

Nancy Palese urodziła się jako Annunziata Scarano i dorastała w mieście Brindisi di Montagna w prowincji Potenza we włoskim regionie Basilicata – na „podbiciu” tego kraju w kształcie buta. Miała 14 lat, kiedy wyszła za mąż za Rocco w 1948 roku.

W 1969 roku wyemigrowali do Chicago „z małymi walizkami w rękach” opowiada ich ich córka. „Oto jesteśmy, 1969 — amerykański sen”.

Para prowadziła kilka pizzerii, ale chciała mieć własne miejsce. Na początku lat 70. otworzyli pizzę Guy’s w Armitage i Kostner. Kilka lat później założyli pierwszą Nancy’s Pizza– z nadziewaną pizzą w menu – przy 7309 W. Lawrence Ave. w Harwood Heights.

Jakość była ważna dla pary. Mąż pani Palese „miał mały sekretny pokój z przyprawami, w którym mieszał składniki i pakował je w paczki”, aby zachować poufność przepisu, mówi Laurie Cairns, publicystka Nancy’s.

Według Dave’a Howeya w połowie lat 70. Chicago Magazine nazwał ją najlepszą pizzą w mieście.

Około 30 pizzerii Nancy’s działa na terenie Chicago i stanu Illinois, a także w Georgii, Karolinie Północnej i Missouri. Do 1983 roku Nancy’s Pizza była jednym z najlepiej prosperujących sprzedawców na ChicagoFest, prekursorze Taste of Chicago.

„Moja mama naprawdę kochała swoich klientów”– mówi jej córka. „Pozostawiła tam spuściznę, której nie można zapomnieć”. Wśród gości restauracji byli aktorzy Taylor Kinney, Barbara Eden i Ann Jillian.

Pani Palese i jej mąż przez lata zatrudniali setki ludzi, dając także pierwszy start innym restauratorom.

Śmierć pani Palese jest trzecią na przestrzeni roku wśród chicagowskich dynastii pizzy. Donna Marie Malnati, która zmarła w zeszłym roku, była żoną Rudy’ego Malnati, który doskonalił swoje umiejętności robienia pizzy w Pizzerii Uno. Jego syn Lou założył Lou Malnati’s, a ich syn Rudy Jr. założył Pizzę Pizano. Rudy Malnati Jr. zmarł w zeszłym miesiącu.

Mąż pani Palese zmarł w 1994 roku. Restauracje nie zaprzestały działalności.

 

Źródło: chicagosuntimes

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne