Połącz się z nami

News Chicago

Trwają przygotowania do Dnia Świętego Patryka. Nie tylko rzeka Chicago znów się zazieleni

Opublikowano

dnia

W dzień św. Patryka w Wietrznym Mieście irlandzkie tawerny wypełniają się biesiadnikami, w każdym zakątku miasta organizowane są wydarzenia kulturalne, a rzeka Chicago bajecznie mieni się wspaniałymi odcieniami szmaragdowej zieleni.

Historia Dnia Świętego Patryka w Chicago sięga ponad 175 lat wstecz. Irlandzka parada w Chicago, która ma już długą tradycję, odbyła się po raz pierwszy w 1843 roku i stała się oficjalnym wydarzeniem miejskim w latach 50. XX wieku. Barwienie rzeki Chicago zostało dodane w 1962 roku, szybko stając się jednym z najsłynniejszych wydarzeń w Chicago.

Oprócz uroczystości w śródmieściu, dumne irlandzkie dziedzictwo Chicago jest również w pełni widoczne w  dzielnicach — od Beverly (tradycyjnie irlandzkiej enklawy) po Centrum Dziedzictwa Irlandzko-Amerykańskiego w pobliżu Albany Park.

Poznaj najlepsze sposoby na świętowanie Dnia Świętego Patryka dzięki wydarzeniom i atrakcjom w Chicago.

Sobota, 11 marca 2023 r., godz. 10.00AM
Rzeka Chicago między ulicami State a Columbus

Farbowanie Chicago River to jedno z najbardziej wyjątkowych zwyczajów związanych z obchodami Dnia Świętego Patryka. Zwykle odbywa się w sobotę przed Dniem Świętego Patryka, tego samego dnia co parada w centrum miasta.

Po raz pierwszy rzeka Chicago została zabarwiona na zielono w 1962 roku, dzięki sugestii lokalnego związku hydraulików. Wtedy jej wody zazieleniły się na prawie miesiąc, ale obecnie kolor ten utrzymuje się tylko przez kilka godzin. Związek hydraulików nadal dzierży zaszczyty farbowania rzek, a ich przyjazna dla środowiska formuła barwnika pozostaje ściśle strzeżoną tajemnicą.

Pamiętaj, aby dotrzeć tam wcześnie, żeby mieć dobry widok i obserwować barwienie z łodzi. Widowisko zaczyna się wcześnie i zawsze ma wielu widzów wzdłuż Chicago Riverwalk i mostów między State a Columbus. Olśniewający zielony kolor utrzymuje się tylko przez kilka godzin, więc koniecznie rzuć okiem i zrób kilka zdjęć, zanim udasz się do lokalnej tawerny na zielone piwo.

Farbowanie rzeki można także obserwować ze statków. Wiele firm zapewnia taką ofertę:

Sobota, 11 marca 2023 r., godz. 12:30PM
Columbus Drive między Balbo Drive i Monroe Drive

Coroczna parada z okazji Dnia Świętego Patryka w Chicago jest jedną z największych parad z okazji Dnia Świętego Patryka w kraju i centralnym punktem obchodów święta w mieście.

The Shannon Rovers Irish Pipe Band, czołowy irlandzki zespół w mieście, przewodzi procesji od pierwszej oficjalnej parady w 1956 roku. Zobaczysz także mnóstwo kolorowych platform machających irlandzkimi flagami, irlandzkich tancerzy, orkiestry marszowe, dudziarzy i nie tylko podczas trzygodzinnej uroczystości.

Z okazji irlandzkiego święta wiele restauracji i barów będzie oferować specjalne menu, w tym peklowaną wołowinę z kapustą, chleb na sodzie i colcannon oraz kufel Guinnessa lub Shamrock Shake. Dzięki imigranckim korzeniom Chicago i dużej społeczności irlandzkiej znalezienie irlandzkiego jedzenia będzie łatwe.

Więcej szczegółów na stronie internetowej.

Niedziela, 12 marca 2023 r., godz. 12.00PM
Western Avenue między 103 a 115 ulicą

Irlandzka Parada South Side, która ma długą tradycję, jest rodzinnym, przyjaznym rodzinom świętem irlandzkiego dziedzictwa. Biorą w niej udział tysiące biesiadników, którzy zbierają się, aby oglądać zespoły taneczne i tegoroczną nowo ukoronowaną królową parady.

Historia głosi, że pierwszą paradę na South Side zorganizowało dwóch sąsiadów i najlepszych przyjaciół, którzy chcieli by ich dzieci miały sposób na świętowanie Dnia Świętego Patryka. Pierwsza parada przemaszerowała ulicą Western Ave w 1981 roku — i do dziś zachowują tę samą trasę.

Marszałkami tegorocznego wydarzenia będą kapelani wydziałów straży pożarnej i policji w Chicago, Daniel Brandt William McFarlane.

Po paradzie można zwiedzić dzielnicę Beverly w Chicago, jedną z najstarszych irlandzkich społeczności w mieście i wstąpić do któregoś z wielu okolicznych barów, aby wznieść toast piwo z tutejszymi mieszkańcami.

Niedziela, 12 marca 2023 r., godz. 12:00PM
Neola Avenue do Northwest Highway

Northwest Side Irish Parade rozpoczyna się w południe i przemierza okolicę Norwood Park, zaczynając od szkoły im. Williama J. Onahana, biegnąc na południe Neola Avenue do Northwest Highway, a następnie kierując się na północ Northwest Highway aż do Harlem Avenue.

Po paradzie można zostać na after party, które obejmuje kolację z peklowaną wołowiną i kapustą, sernik, piwo, wino, napoje gazowane i rozrywkę na żywo.

Sobota, 11 marca 2023 r., godz. 1.00PM-11.PM

4626 N Knox Ave.

Festiwal św. Patryka w Irish American Heritage Centre to świetne wydarzenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych i obejmuje tradycyjną i współczesną irlandzką muzykę i taniec, irlandzkie jedzenie i napoje do kupienia, zajęcia dla dzieci oraz sprzedawców sprzedających irlandzkie prezenty. Rozrywka obejmuje Academy of Irish Music, Trinity Irish Dancers, Shannon Rivers i wiele innych.

Źródło: suntimes, choosechicago
Foto: YouTube, istock/Roberto Galan/Big Joe/ Liudmila Chernetska/ kobbydagan/ Roberto Galan

News Chicago

Zwrot podatku w Illinois – jak sprawdzić jego status?

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż termin składania zeznań podatkowych trwa jeszcze ponad miesiąc, wiele osób składa wnioski wcześniej i ma nadzieję, że uda im się odebrać zwrot podatku przed rozpoczęciem wiosennych miesięcy. Jeśli złożyłeś już zeznanie podatkowe za 2022 r., możesz sprawdzić status twoich zwrotów stanowych i federalnych.

Status Zwrotu Stanowego

Mieszkańcy stanu Illinois mogą sprawdzić status swojego zwrotu na dwa różne sposoby.

Po pierwsze, system “Where’s My Refund” sprawdza, czy stanowy Departament Skarbowy zainicjował już proces zwrotu po przejrzeniu zeznania podatkowego płatnika. Jeśli tak się stało, podatnicy mogą odwiedzić witrynę należącą do Illinois Comptroller, która posiada system “Find Your Illinois Tax Refund”

Oba narzędzia wymagają podania nazwiska podatnika, a także jego numeru ubezpieczenia społecznego.

Status zwrotu federalnego

Ci, którzy chcą sprawdzić status swoich federalnych zwrotów, mogą to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Skarbowego IRS.

Podatnicy będą musieli wprowadzić swój numer ubezpieczenia społecznego lub numer identyfikacyjny podatnika, status zgłoszenia oraz dokładną kwotę pieniędzy, którą spodziewają się otrzymać w ramach zwrotu.

Podatnicy proszeni są o odczekanie co najmniej 24 godzin, jeśli złożyli deklarację drogą elektroniczną, oraz o odczekanie 4 tygodni przed sprawdzeniem statusu, jeśli złożono zeznanie papierowe.

Ile czasu zajmie otrzymanie zwrotu pieniędzy?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois osoby składające dokumenty mogą spodziewać się, że zwrot pieniędzy zajmie więcej czasu niż w poprzednich latach ze względu na podjęte działania mające na celu zapobieganie oszustwom związanym z identyfikacją i kradzieżą.

Jednak ci, którzy złożyli zwroty drogą elektroniczną, mogą liczyć na szybszy zwrot.

Ponadto, jeśli istnieje różnica między zwrotem, do którego byłeś uprawniony, a zwrotem, który otrzymałeś, stan wyśle powiadomienie w ciągu 7 do 10 dni roboczych.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/ Andrii Dodonov/ fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego w Centrum Kopernika

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.

O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.

Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.

Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.

W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.

Program Koncertu

  • Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
  • Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
  • Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
  • Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
  • Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.

Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

 

Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsza kobieta – najwyższy rangą funkcjonariusz federalny ds. narkotyków w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Po raz pierwszy w Chicago kobieta została najwyższym rangą funkcjonariuszem federalnym ds. narkotyków. Sheila Lyons obiecuje coś zmienić w mieście, gdy liczba zgonów związanych z fentanylem wymyka się spod kontroli, a kartele narkotykowe wciąż prowadzą ożywiony biznes w okolicach Chicago.

Sheila Lyons ma za sobą 31-letnią karierę w Agencji Kontroli Narkotyków DEA, a teraz została mianowana pierwszą kobietą na stanowisku Agenta Specjalnego Biura Terenowego w Chicago.

Pochodząca z Chicago absolwentka Bradley University miała inne plany na swoją karierę. Chciała zostać prawnikiem, ale studia prawnicze były dla niej zbyt drogie. Dzień kariery zorganizowany w college’u skłonił ją do złożenia podania do agencji rządowych i w ten sposób znalazła swoje powołanie.

Lyons awansowała, pracując jako agentka w różnych miastach i stanach, zanim wróciła do rodzinnego miasta. Często była jedyną kobietą w biurze.

Sheila Lyons przejmuje kontrolę w czasie, który, jak mówi, jest najtrudniejszym okresem dla Agencji Kontroli Narkotyków DEA: kryzysem związanym z fentanylem.

„To najgorszy kryzys narkotykowy, jaki kiedykolwiek widziałam w całej mojej karierze” – ocenia Lyons.

Opioidy są główną przyczyną śmierci osób w wieku od 18 do 45 lat. Wg Lyons głównym celem agencji jest pokonanie i zniszczenie dwóch karteli wprowadzających narkotyk do Stanów Zjednoczonych, aktywnych także w Chicago.

Drugim celem Lyons jest edukacja. Ponieważ kartele dodają fentanyl do innych leków, DEA rozpoczęła kampanię pt. „Jedna pigułka może zabić”.

Obowiązkowy wiek emerytalny w Agencji Kontroli Narkotyków to 57 lat. W wieku 53 lat Lyons powiedziała, że planuje pozostać w pracy tak długo, jak będzie skuteczna.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu