Połącz się z nami

News Chicago

Uwaga: Grypa żołądkowa atakuje. Liczba zachorowań jest najwyższa na Środkowym Zachodzie

Opublikowano

dnia

Przypadki norowirusa, powodującego grypę żołądkową, rosną w całych Stanach Zjednoczonych. Trend jest widoczny szczególnie na Środkowym Zachodzie, gdzie liczba przypadków przekracza już poziomy obserwowane w 2022 r., wynika z danych Centr Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Przeczytaj co powinieneś wiedzieć o zakażeniu.

Podczas gdy większość przypadków norowirusów zwykle jest notowanych między listopadem a kwietniem w danym roku, według najnowszych danych, liczba przypadków na Środkowym Zachodzie dramatycznie wzrosła od połowy stycznia.

Dane Centr Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC wykazały, że odsetek pozytywnych testów na obecność norowirusa uśredniony w ciągu trzech tygodni wzrósł z 11,5% 14 stycznia do 19,5% 4 lutego.

Mniej więcej w tym samym czasie w zeszłym roku ten sam wskaźnik wynosił średnio 10,2%.

Gwałtowny wzrost liczby przypadków odzwierciedla krajowy trend, jednak w sobotę liczba na Środkowym Zachodzie wydawała się być najwyższa w kraju. Ale nawet przy tych rosnących liczbach CDC twierdzi, że poziomy nie wykraczają poza oczekiwany zakres o tej porze roku.

Norowirus, często określany jako grypa żołądkowa, chociaż nie jest powiązany z grypą, „jest bardzo zaraźliwym wirusem, który powoduje wymioty i biegunkę” u osób w każdym wieku, stwierdza CDC.

Średnio norowirusy prowadzą do około 900 zgonów rocznie w Stanach Zjednoczonych.

Rocznie zgłaszanych jest średnio od 19 do 21 milionów przypadków a 109 000 osób wymaga hospitalizacji.

Oto, co należy wiedzieć o chorobie:

Jakie są objawy norowirusa?

Według departamentu zdrowia stanu Illinois „wiele norowirusów powoduje podobne objawy”.

Początek zwykle następuje w ciągu 24 do 48 godzin po ekspozycji na patogen. Objawy te obejmują:

 • Mdłości
 • Wymioty
 • Biegunka
 • Ból brzucha
 • Bóle
 • Ból głowy
 • Zmęczenie
 • Niewielka gorączka

„Objawy zwykle trwają od 24 do 60 godzin i ustępują samoistnie” – donosi Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois IDPH. „Nie są znane żadne długoterminowe skutki po wyzdrowieniu z tej infekcji”.

Jak się rozprzestrzenia?

IDPH zauważa, że tylko ludzie mogą przenosić norowirusy, ponieważ „wirusy te nie rozmnażają się poza organizmem człowieka”.

Mogą rozprzestrzeniać się poprzez brak mycia rąk i obchodzenia się z żywnością, zanieczyszczoną wodę pitną, skorupiaki i prawdopodobnie poprzez przedmioty „zanieczyszczone odchodami”.

Kiedy osoby z norowirusem zarażają?

CDC donosi, że osoby z norowirusem są najbardziej zarażają podczas doświadczania objawów, zwłaszcza wymiotów, oraz w ciągu pierwszych kilku dni po wyzdrowieniu. Agencja zauważa jednak, że niektóre badania wykazały, że ludzie mogą nadal rozprzestrzeniać wirusa przez dwa tygodnie lub dłużej po ustąpieniu objawów.

Czy istnieje leczenie norowirusa?

Nie ma specjalnego leczenia ani leków dostępnych dla osób z norowirusem, ale eksperci twierdzą, że ci, którzy doświadczają wymiotów lub biegunki, powinni pić dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu.

Jak mogę zapobiec norowirusowi?

Eksperci twierdzą, że przestrzeganie zasad higieny może być kluczem do zapobiegania norowirusom.

Urzędnicy ds. zdrowia w Illinois sugerują, co następuje:

 • Często myj ręce, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety lub zmianie pieluch oraz przed jedzeniem lub przygotowywaniem posiłków.
 • Ostrożnie myj owoce i warzywa oraz ostrygi na parze przed ich zjedzeniem.
 • Dokładnie oczyść i zdezynfekuj zanieczyszczone powierzchnie natychmiast po wystąpieniu biegunki lub wymiotów, używając domowego środka czyszczącego na bazie wybielacza. Jeśli używasz domowego wybielacza w płynie, przygotowywanego codziennie, zaleca się jedną część wybielacza na dziewięć części wody (rozcieńczenie 1:10).
 • Natychmiast zdejmij i wypierz odzież lub pościel, która może być zanieczyszczona kałem lub wymiocinami (użyć gorącej wody i mydła).
 • Spłucz lub wyrzuć wszelkie wymiociny i/lub stolec w toalecie i upewnij się, że otoczenie jest czyste.
 • Osoby zakażone norowirusem powinny powstrzymać się od przygotowywania posiłków w okresie występowania objawów oraz przez trzy dni po wyzdrowieniu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Choreographmetamorworks

News Chicago

Zwrot podatku w Illinois – jak sprawdzić jego status?

Opublikowano

dnia

Autor:

Chociaż termin składania zeznań podatkowych trwa jeszcze ponad miesiąc, wiele osób składa wnioski wcześniej i ma nadzieję, że uda im się odebrać zwrot podatku przed rozpoczęciem wiosennych miesięcy. Jeśli złożyłeś już zeznanie podatkowe za 2022 r., możesz sprawdzić status twoich zwrotów stanowych i federalnych.

Status Zwrotu Stanowego

Mieszkańcy stanu Illinois mogą sprawdzić status swojego zwrotu na dwa różne sposoby.

Po pierwsze, system “Where’s My Refund” sprawdza, czy stanowy Departament Skarbowy zainicjował już proces zwrotu po przejrzeniu zeznania podatkowego płatnika. Jeśli tak się stało, podatnicy mogą odwiedzić witrynę należącą do Illinois Comptroller, która posiada system “Find Your Illinois Tax Refund”

Oba narzędzia wymagają podania nazwiska podatnika, a także jego numeru ubezpieczenia społecznego.

Status zwrotu federalnego

Ci, którzy chcą sprawdzić status swoich federalnych zwrotów, mogą to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Skarbowego IRS.

Podatnicy będą musieli wprowadzić swój numer ubezpieczenia społecznego lub numer identyfikacyjny podatnika, status zgłoszenia oraz dokładną kwotę pieniędzy, którą spodziewają się otrzymać w ramach zwrotu.

Podatnicy proszeni są o odczekanie co najmniej 24 godzin, jeśli złożyli deklarację drogą elektroniczną, oraz o odczekanie 4 tygodni przed sprawdzeniem statusu, jeśli złożono zeznanie papierowe.

Ile czasu zajmie otrzymanie zwrotu pieniędzy?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois osoby składające dokumenty mogą spodziewać się, że zwrot pieniędzy zajmie więcej czasu niż w poprzednich latach ze względu na podjęte działania mające na celu zapobieganie oszustwom związanym z identyfikacją i kradzieżą.

Jednak ci, którzy złożyli zwroty drogą elektroniczną, mogą liczyć na szybszy zwrot.

Ponadto, jeśli istnieje różnica między zwrotem, do którego byłeś uprawniony, a zwrotem, który otrzymałeś, stan wyśle powiadomienie w ciągu 7 do 10 dni roboczych.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/ Andrii Dodonov/ fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego w Centrum Kopernika

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę, 19 marca, w Centrum Kopernika odbędzie się uroczysta Inauguracja Roku Kopernikańskiego. Organizatorzy zapraszają na wystawę i koncert.

O godzinie 4:00pm zostanie otwarta wystawa biograficzna ,,Nicolaus Copernicus – Life and Work”. Natomiast o godzinie 6:00pm organizatorzy zapraszają na uroczysty koncert inaugurujący obchody Roku Kopernikańskiego w USA.

Wydarzeniem otwierającym projekt będzie konferencja prasowa oraz premiera wystawy „Mikołaj Kopernik-praca i życie”. Kuratorem wystawy jest p. doktor Hanna Krajewska – dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk a partnerem w przygotowaniu wystawy jest Polska Akademia Nauk.

Muzyczną inauguracją projektu będzie premierowy koncert specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu młodego, wybitnego, polskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka “O obrotach sfer niebieskich” na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych.

W czasie koncertu wystąpi orkiestra Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz siedmiu wybitnych solistów związanych z tą uczelnią z rektorem Klaudiuszem Baranem na czele. Symfonia kameralna „O obrotach sfer niebieskich” nawiązuje wprost do wielkiego dzieła naszego rodaka o tym samym tytule.

W drugiej części koncertu usłyszymy tanga polskie będące światowymi szlagierami okresu międzywojennego. Będą to wspaniałe tanga polskie na fortepian, akordeon, kontrabas i skrzypce.

Program Koncertu

 • Mikołaj Majkusiak: Symfonia kameralna: O obrotach sfer niebieskich na orkiestrę smyczkową i 7 instrumentów magicznych – Prawykonanie
 • Chopin University Chamber Orchestra – Aleksander Zwierz – manager artystyczny
 • Soliści: Joanna Freszel – sopran, Marcin Zunik – wiolonczela, Paweł Gusnar – saksofon, Miłosz Pękala – perkusja,
 • Mikołaj Majkusiak – elektronika, Wiktor Tatarek – gitara elektryczna, Klaudiusz Baran – akordeon
 • Polskie tanga: Klaudiusz Baran – akordeon, Roksana Kwaśnikowska-Stankiewicz – skrzypce, Piotr Kochel – kontrabas, Marianna Humetska – fortepian.

Bilety kosztują od 35 do 65 dolarów i są do nabycia tutaj.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Paweł Zyzak – Konsul Generalny RP w Chicago.
Organizatorzy: Copernicus Foundation, Polsko-Ukraińska Fundacja imienia Ignacego Jana Paderewskiego, Fundacja Trójmorze.
Współorganizator: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

 

Źródło: Centrum Kopernika
Foto: wikipedia
Czytaj dalej

News Chicago

Pierwsza kobieta – najwyższy rangą funkcjonariusz federalny ds. narkotyków w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Po raz pierwszy w Chicago kobieta została najwyższym rangą funkcjonariuszem federalnym ds. narkotyków. Sheila Lyons obiecuje coś zmienić w mieście, gdy liczba zgonów związanych z fentanylem wymyka się spod kontroli, a kartele narkotykowe wciąż prowadzą ożywiony biznes w okolicach Chicago.

Sheila Lyons ma za sobą 31-letnią karierę w Agencji Kontroli Narkotyków DEA, a teraz została mianowana pierwszą kobietą na stanowisku Agenta Specjalnego Biura Terenowego w Chicago.

Pochodząca z Chicago absolwentka Bradley University miała inne plany na swoją karierę. Chciała zostać prawnikiem, ale studia prawnicze były dla niej zbyt drogie. Dzień kariery zorganizowany w college’u skłonił ją do złożenia podania do agencji rządowych i w ten sposób znalazła swoje powołanie.

Lyons awansowała, pracując jako agentka w różnych miastach i stanach, zanim wróciła do rodzinnego miasta. Często była jedyną kobietą w biurze.

Sheila Lyons przejmuje kontrolę w czasie, który, jak mówi, jest najtrudniejszym okresem dla Agencji Kontroli Narkotyków DEA: kryzysem związanym z fentanylem.

„To najgorszy kryzys narkotykowy, jaki kiedykolwiek widziałam w całej mojej karierze” – ocenia Lyons.

Opioidy są główną przyczyną śmierci osób w wieku od 18 do 45 lat. Wg Lyons głównym celem agencji jest pokonanie i zniszczenie dwóch karteli wprowadzających narkotyk do Stanów Zjednoczonych, aktywnych także w Chicago.

Drugim celem Lyons jest edukacja. Ponieważ kartele dodają fentanyl do innych leków, DEA rozpoczęła kampanię pt. „Jedna pigułka może zabić”.

Obowiązkowy wiek emerytalny w Agencji Kontroli Narkotyków to 57 lat. W wieku 53 lat Lyons powiedziała, że planuje pozostać w pracy tak długo, jak będzie skuteczna.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu