Połącz się z nami

News Chicago

Uwaga: Grypa żołądkowa atakuje. Liczba zachorowań jest najwyższa na Środkowym Zachodzie

Opublikowano

dnia

Przypadki norowirusa, powodującego grypę żołądkową, rosną w całych Stanach Zjednoczonych. Trend jest widoczny szczególnie na Środkowym Zachodzie, gdzie liczba przypadków przekracza już poziomy obserwowane w 2022 r., wynika z danych Centr Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Przeczytaj co powinieneś wiedzieć o zakażeniu.

Podczas gdy większość przypadków norowirusów zwykle jest notowanych między listopadem a kwietniem w danym roku, według najnowszych danych, liczba przypadków na Środkowym Zachodzie dramatycznie wzrosła od połowy stycznia.

Dane Centr Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC wykazały, że odsetek pozytywnych testów na obecność norowirusa uśredniony w ciągu trzech tygodni wzrósł z 11,5% 14 stycznia do 19,5% 4 lutego.

Mniej więcej w tym samym czasie w zeszłym roku ten sam wskaźnik wynosił średnio 10,2%.

Gwałtowny wzrost liczby przypadków odzwierciedla krajowy trend, jednak w sobotę liczba na Środkowym Zachodzie wydawała się być najwyższa w kraju. Ale nawet przy tych rosnących liczbach CDC twierdzi, że poziomy nie wykraczają poza oczekiwany zakres o tej porze roku.

Norowirus, często określany jako grypa żołądkowa, chociaż nie jest powiązany z grypą, „jest bardzo zaraźliwym wirusem, który powoduje wymioty i biegunkę” u osób w każdym wieku, stwierdza CDC.

Średnio norowirusy prowadzą do około 900 zgonów rocznie w Stanach Zjednoczonych.

Rocznie zgłaszanych jest średnio od 19 do 21 milionów przypadków a 109 000 osób wymaga hospitalizacji.

Oto, co należy wiedzieć o chorobie:

Jakie są objawy norowirusa?

Według departamentu zdrowia stanu Illinois „wiele norowirusów powoduje podobne objawy”.

Początek zwykle następuje w ciągu 24 do 48 godzin po ekspozycji na patogen. Objawy te obejmują:

 • Mdłości
 • Wymioty
 • Biegunka
 • Ból brzucha
 • Bóle
 • Ból głowy
 • Zmęczenie
 • Niewielka gorączka

„Objawy zwykle trwają od 24 do 60 godzin i ustępują samoistnie” – donosi Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois IDPH. „Nie są znane żadne długoterminowe skutki po wyzdrowieniu z tej infekcji”.

Jak się rozprzestrzenia?

IDPH zauważa, że tylko ludzie mogą przenosić norowirusy, ponieważ „wirusy te nie rozmnażają się poza organizmem człowieka”.

Mogą rozprzestrzeniać się poprzez brak mycia rąk i obchodzenia się z żywnością, zanieczyszczoną wodę pitną, skorupiaki i prawdopodobnie poprzez przedmioty „zanieczyszczone odchodami”.

Kiedy osoby z norowirusem zarażają?

CDC donosi, że osoby z norowirusem są najbardziej zarażają podczas doświadczania objawów, zwłaszcza wymiotów, oraz w ciągu pierwszych kilku dni po wyzdrowieniu. Agencja zauważa jednak, że niektóre badania wykazały, że ludzie mogą nadal rozprzestrzeniać wirusa przez dwa tygodnie lub dłużej po ustąpieniu objawów.

Czy istnieje leczenie norowirusa?

Nie ma specjalnego leczenia ani leków dostępnych dla osób z norowirusem, ale eksperci twierdzą, że ci, którzy doświadczają wymiotów lub biegunki, powinni pić dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu.

Jak mogę zapobiec norowirusowi?

Eksperci twierdzą, że przestrzeganie zasad higieny może być kluczem do zapobiegania norowirusom.

Urzędnicy ds. zdrowia w Illinois sugerują, co następuje:

 • Często myj ręce, zwłaszcza po skorzystaniu z toalety lub zmianie pieluch oraz przed jedzeniem lub przygotowywaniem posiłków.
 • Ostrożnie myj owoce i warzywa oraz ostrygi na parze przed ich zjedzeniem.
 • Dokładnie oczyść i zdezynfekuj zanieczyszczone powierzchnie natychmiast po wystąpieniu biegunki lub wymiotów, używając domowego środka czyszczącego na bazie wybielacza. Jeśli używasz domowego wybielacza w płynie, przygotowywanego codziennie, zaleca się jedną część wybielacza na dziewięć części wody (rozcieńczenie 1:10).
 • Natychmiast zdejmij i wypierz odzież lub pościel, która może być zanieczyszczona kałem lub wymiocinami (użyć gorącej wody i mydła).
 • Spłucz lub wyrzuć wszelkie wymiociny i/lub stolec w toalecie i upewnij się, że otoczenie jest czyste.
 • Osoby zakażone norowirusem powinny powstrzymać się od przygotowywania posiłków w okresie występowania objawów oraz przez trzy dni po wyzdrowieniu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Choreographmetamorworks

News Chicago

Premier Ukrainy zachęcał w Chicago do inwestycji w zniszczonej wojną Ukrainie

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Premier Ukrainy, Denys Shmyhal, spotkał się w Chicago z Gubernatorem J.B. Pritzkerem i specjalną przedstawicielką do spraw odbudowy gospodarczej Ukrainy z Białego Domu, Penny Pritzker. Zachęcał do inwestowania na Ukrainie, jednocześnie w dalszym ciągu wywierając presję na Kongres, aby wysłał większą pomoc nadzwyczajną dla rozdartego wojną kraju.

Denys Shmyhal powiedział, że Rosja wykorzystuje brak amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, zmuszając siły jego kraju do racjonowania zasobów.

Twierdzi, że 4 tygodnie temu był świadkiem, jak ukraińscy żołnierze używali od jednego do pięciu pocisków artyleryjskich dziennie na odcinku linii frontu długości 12,5 mili, podczas gdy Rosjanie w dalszym ciągu używali setek pocisków artyleryjskich dziennie.

„Odstraszamy ich, ale bez dochodów nie jest to możliwe. Dlatego potrzebujemy tego wsparcia tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Shmyhal.

Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów, Mike Johnson, powiedział w tym tygodniu, że nalega na zatwierdzenie pakietu nadzwyczajnej pomocy zagranicznej, który rozdziela wsparcie dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu – a także pomoc humanitarną dla Gazy – na cztery osobne ustawy.

Przywódcy Demokratów w Izbie Reprezentantów zasygnalizowali poparcie, ale we wtorek chcieli zapewnienia, że uwzględniono wszystkie elementy projektu ustawy wcześniej zatwierdzonego przez Senat.

Oprócz Penny Pritzker, Denys Shmyhal po raz pierwszy spotkał się z liderami biznesu z Chicago, w tym z dyrektorem generalnym Invenergy, Michaelem Polskym, i założycielem Clayco, Bobem Clarkiem, aby podkreślić znaczenie amerykańskich inwestycji na Ukrainie.

Na konferencji prasowej w Loop, zorganizowanej po tym spotkaniu, Szmyhal powiedział, że dla Ukrainy kluczowe znaczenie ma przyciągnięcie amerykańskich inwestycji – szczególnie w sektorze energetycznym.

Premier Ukrainy podkreślił także znaczenie wyposażenia kraju w dodatkowe systemy obrony powietrznej, które, jego zdaniem, pomogą chronić infrastrukturę cywilną przed rosyjską agresją.

Później Denys Shmyhal spotkał się za zamkniętymi drzwiami z Gubernatorem i Penny Pritzker na 30-minutowym spotkaniu na temat tego, co Illinois może zrobić, aby pomóc w ożywieniu gospodarczym Ukrainy i jak wywrzeć presję na Kongres, aby wysłał większą pomoc.

Do Polski wysłano Gwardię Narodową stanu Illinois, aby pomóc rodzinom ukraińskim szukającym schronienia, a policja stanowa stanu Illinois wysłała tysiące elementów wyposażenia ochronnego, w tym kamizelki kuloodporne, balistyczne osłony twarzy i hełmy balistyczne.

Gubernator J.B. Pritzker, brat Penny Pritzker, również podpisał ustawę, która zlikwidowała wszystkie fundusze emerytalne z banków i firm kontrolowanych przez Rosję.

Penny Pritzker powiedziała, że Ukraina znajduje się w punkcie zwrotnym, gdy prezydent Rosji Władimir Putin atakuje infrastrukturę energetyczną i codziennie przeprowadza ataki rakietowe.

„Jego agresja nie zakończy się na granicy Ukrainy i nie możemy pozwolić, aby mu się to udało” – stwierdziła.

Penny Pritzker przypomniała, że Nicholas Pritzker, dziadek zarówno Gubernatora, jak i jej, uciekł z Kijowa 140 lat temu, uciekając przed ówczesnymi prześladowaniami Żydów. Został farmaceutą, a następnie prawnikiem i wychowywał się w Chicago.

Premier Denys Shmyhal nazwał odbudowę Ukrainy największym globalnym projektem od zakończenia II Wojny Światowej – obejmującym trudne zadanie odbudowy ponad 250 000 budynków mieszkalnych, 3800 szkół i 1500 zniszczonych placówek medycznych.

„Ta inicjatywa może zostać podjęta nie tylko przez państwa i instytucje międzynarodowe, ale także przez miasta i społeczności” – powiedział Shmyhal. „Mam nadzieję, że Chicago i inne społeczności w Illinois wyrażą chęć wsparcia i patronowania naszym ukraińskim miastom dotkniętym wojną. Będzie to kolejny ważny przejaw Waszej solidarności”

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, biuro Gubernatora Illinois
Czytaj dalej

News Chicago

Morderczyni, która zabiła 19-latkę by wyciąć z jej łona dziecko, odsiedzi 50 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Clarisa Figueroa przyznała się do zamordowania ciężarnej Marlen Ochoa-Lopez w swoim domu w Southwest Side i wycięcia dziecka z jej macicy. Tym samym jedna z najbardziej szokujących i makabrycznych spraw o zabójstwo w mieście od lat, nie doczeka się długiego procesu, który byłby bolesny dla rodziny ofiary. Zamieszany był w nią także Polak, Piotr Bobak.

Prokuratorzy powiatu Cook ogłosili podpisanie ugody podczas przesłuchania we wtorek po południu, przed sędziną Peggy Chiampas.

51-letnia Clarisa Figueroa pojawiła się w jasnożółtym kombinezonie, z włosami splecionymi ciasno z tyłu głowy i siedząc na wózku inwalidzkim. Oskarżona zgodziła się przyznać do jednego morderstwa i została skazana na 50 lat więzienia – będzie musiała odsiedzieć 100% tego czasu bez szans na wcześniejsze zwolnienia warunkowe.

Szczegółowo morderstwie, do którego doszło 23 kwietnia 2019 roku pisaliśmy tutaj.

We wtorkowej rozprawie wzięło udział kilku członków rodziny i przyjaciół Marlen Ochoa-Lopez, w tym Yovanny Lopez, jej mąż i ojciec dziecka, Yovanny’ego Jadiela Lopeza.

W oświadczeniu odczytanym na sali sądowej po hiszpańsku i angielsku opisał, jak tragedia wpłynęła na niego i na starsze dziecko pary, Joshuę, który stracił matkę.

„Wspomnienie ostatniego oddechu mojego synka w moich ramionach to całkowita agonia” – powiedział, nawiązując do śmierci noworodka. Mały Yovanni Lopez doznał urazu mózgu z powodu niedotlenienia i zmarł kilka tygodni po zamordowaniu Marlen.

Desiree Figueroa

Clarisa Figueroa odmówiła składania zeznań przed sądem.

W styczniu tego roku jej córka, 29-letnia Desiree Figueroa, zgodziła się przyznać do winy i zeznawać przeciwko matce w ramach porozumienia, na mocy którego została skazana na 30 lat więzienia.

Natomiast w styczniu 2023 roku na 4 lata więzienia za utrudnianie dochodzenia został skazany Piotr Bobak, który spotykał się z Clarisą. Polak pomógł kobietom posprzątać mieszkanie po dokonanej zbrodni i potwierdził, że dziecko jest jego synem. Po zwolnieniu z więzienia został deportowany.

Piotr Bobak

Prokuratorzy oskarżyli Clarisę Figueroa o to, że zwabiła Marlen Ochoa-Lopez do jej domu w Southwest Side ofertą bezpłatnego oddania ubranek dziecięcych. Kabel posłużył do uduszenia nastolatki, a nóż rzeźnicki do wycięcia dziecka kobiety z jej macicy. Zabójstwo było zaplanowane kilka tygodni wcześniej.

Ciało Marlen Ochoa-Lopez zostało włożone do plastikowej torby i wyniesione do kosza na śmieci pod domem. Clarisa następnie zadzwoniła pod numer 911, twierdząc, że właśnie urodziła w domu, a dziecko nie oddycha.

Marlen Ochoa-Lopez

Desiree Figueroa, która w momencie morderstwa była w ciąży, urodziła dziecko w areszcie w listopadzie 2019 r.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Strzelanina w Naperville spowodowała zamknięcie okolicznych szkół

Opublikowano

dnia

Autor:

Władze podały, że kilka szkół tymczasowo zamknięto, a pobliskich mieszkańców poproszono o schronienie się po strzelaninie na przedmieściach Naperville we wtorek po południu. Policja poszukuje sprawcy.

Według policji w Naperville, funkcjonariusze zostali wezwani do domu pod adresem 2500 Leach Drive około 1:30PM, w związku ze zgłoszeniem ofiary postrzału. Funkcjonariusze znaleźli ranną osobę w mieszkaniu i przewieźli ją do lokalnego szpitala z obrażeniami niezagrażającymi życiu.

Ofiarą był 22-letni mężczyzna. Dom, w którym doszło do strzelaniny otoczono policyjną taśmą.

Podejrzany w tej sprawie uciekł z miejsca zdarzenia pieszo, co doprowadziło do wydania nakazu schronienia się w miejscu przebywania oraz zamknięcia kilku lokalnych szkół. Władze szkolne poinformowały, że blokady zostały zniesione we wtorek po południu.

Policja uważa, że strzelanina miała charakter celowy, a dochodzenie jest w toku. Każdy, kto posiada jakiekolwiek informacje, proszony jest o kontakt z policją pod numerem 630-420-6665.

 

Źródło: nbc, cbs
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu