Połącz się z nami

NEWS Florida

Śmiertelnie niebezpieczna ameba jedząca mózg była w kranie na Florydzie

Opublikowano

dnia

Mężczyzna z południowo-zachodniej Florydy zmarł w lutym po zarażeniu rzadką amebą zjadającą mózg. Według stanowych urzędników służby zdrowia zaraził się „prawdopodobnie w wyniku płukania zatok przy użyciu wody z kranu”. Jak uniknąć śmiertelnie niebezpiecznego pierwotniaka?

Departament Zdrowia Florydy w powiecie Charlotte potwierdził w czwartek, że niezidentyfikowany mężczyzna zmarł z powodu Naegleria fowleri.

Stanowe i lokalne agencje zdrowia i środowiska „nadal koordynują toczące się dochodzenie, wdrażają środki ochronne i podejmują wszelkie niezbędne działania naprawcze” – dodano w komunikacie.

Jednokomórkowa ameba żyje w ciepłej słodkiej wodzie i po dostaniu się przez nos może wywołać rzadką, ale prawie zawsze śmiertelną infekcję mózgu, znaną jako pierwotne pełzakowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (PAM).

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom odnotowały 157 infekcji PAM w Stanach Zjednoczonych w latach 1962-2022, przy czym tylko cztery znane osoby przeżyły.

Piąty, nastolatek z Florydy, walczy o życie od zeszłego lata, zgodnie z internetową zbiórką pieniędzy przeprowadzoną przez jego rodzinę. O przypadku Caleba Ziegelbauera pisaliśmy 1 września 2022

W zeszłym roku ofiarami śmiertelnymi był mężczyzna ze stanu Missouri, który korzystał z plaży w Parku Stanowym Lake of Three Fires w powiecie Taylor w Iowa i nastolatek z Nevady, który kąpał się w jeziorze Mead w Arizonie.

Dane agencji sugerują, że ostatni przypadek mężczyzny z powiatu Charlotte, to pierwsza taka infekcja zgłoszona o tej porze roku.

Infekcje zdarzają się najczęściej w stanach południowych i podczas cieplejszych miesięcy, kiedy więcej ludzi pływa – i zanurza głowy – w jeziorach i rzekach. Chociaż występowanie Naegleria fowleri przesuwa się coraz bardziej na północ, o czym pisaliśmy 13 lipca.

Ale do zakażenia może również dojść, gdy ludzie używają zanieczyszczonej wody z kranu do płukania zatok, albo w ramach innych praktyk.

Wg CDC choroba postępuje szybko i zwykle powoduje śmierć w ciągu około pięciu dni od wystąpienia objawów.

Pierwsze objawy PAM mogą obejmować ból głowy, gorączkę, nudności i wymioty i zwykle zaczynają się około pięciu dni po zakażeniu (chociaż mogą rozpocząć się w dowolnym czasie w ciągu jednego do 12 dni). Późniejsze objawy mogą obejmować sztywność karku, dezorientację, drgawki, halucynacje i śpiączkę.

Nie wykazano, aby Naegleria fowleri rozprzestrzeniała się przez parę wodną, kropelki aerozolu, przenoszenie z człowieka na człowieka lub wodę pitną, co podkreślili w tym tygodniu urzędnicy służby zdrowia na Florydzie.

„Zakażenie Naegleria fowleri jest RZADKIE i może się zdarzyć tylko wtedy, gdy woda zanieczyszczona amebami dostanie się do organizmu przez nos” – zaznaczyli urzędnicy. „NIE MOŻESZ zostać zarażony przez picie wody z kranu”.

Co zrobić aby zmniejszyć ryzyko zakażenia?

Płukanie zatok

Wg Food and Drug Administration FDA urządzenia przeznaczone do irygacji zatok są bezpieczne i skuteczne pod warunkiem odpowiedniego używania i czyszczenia.

Oznacza to brak spłukiwania wodą z kranu, która może zawierać niewielkie ilości organizmów, które można bezpiecznie połknąć, ale które nie powinny dostać się do nosa.

Zamiast tego używaj wody destylowanej lub sterylnej, którą można kupić w sklepach, lub wody z kranu, gotowanej przez 3-5 minut, a następnie schłodzonej do letniej temperatury (można ją wtedy przechowywać w czystym, zamkniętym pojemniku i zużyć w ciągu 24 godzin).

Możesz także użyć specjalnego filtra do wody – oznaczonego „NSF 53” lub „NSF 58” – przeznaczonego do usuwania tych pierwotniaków.

FDA sugeruje umycie urządzenia, osuszenie wnętrza ręcznikiem papierowym lub pozostawienie do wyschnięcia na powietrzu przed ponownym użyciem.

Kąpiel w wodzie słodkiej

CDC ostrzega, że ludzie powinni „zawsze zakładać”, że istnieje ryzyko infekcji podczas wchodzenia do ciepłej słodkiej wody.

„Jedynym pewnym sposobem zapobiegania infekcji jest unikanie czynności związanych z wodą w ciepłej słodkiej wodzie, zwłaszcza w miesiącach letnich” – wg urzędników.

Jeśli natomiast zamierzasz pływać, staraj się, aby woda nie przedostawała się do nosa.

Oznacza to, że nie należy nurkować w zbiornikach z ciepłą słodką wodą i unikać wkładania głowy pod wodę w gorących źródłach i innych nieoczyszczonych wodach geotermalnych.

Powinieneś również unikać kopania lub mieszania osadów w płytkich wodach, ponieważ to tam częściej żyją ameby.

Jeśli chcesz zanurzać się z głową użyj klipsów do nosa.

Ludzie powinni również starać się nie wpuszczać wody do nosa podczas kąpieli, prysznica, mycia twarzy, mówią urzędnicy służby zdrowia na Florydzie.

Zalecają utrzymywanie plastikowych lub nadmuchiwanych basenów w czystości poprzez opróżnianie, szorowanie i suszenie po każdym użyciu oraz dezynfekcję basenów chlorem przed i podczas użytkowania.

Urzędnicy ostrzegają również, aby nie pozwalać dzieciom bawić się wężami lub zraszaczami bez nadzoru.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Dr_Microbeo:Userba011d64_201/ Yevhenii Podshyvalov

NEWS Florida

Dopiero maj a już Teksas i Floryda skwierczą z gorąca. Co będzie dalej?

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym tygodniu nad częściami Teksasu, wybrzeżem Zatoki Meksykańskiej i południową Florydą panują palące upały i wilgoć. To wczesna fala ekstremalnych upałów, a eksperci przygotowują się na to, co ma dopiero nadejść tego lata.

Według ekspertów na cały miesiąc przed oficjalnym rozpoczęciem lata w Miami panuje już najgorętszy maj w historii.

Indeks ciepła w mieście – miara tego, jakie panują warunki, gdy zsumuje się wilgotność i temperaturę powietrza – osiągnął w weekend 112 stopni Fahrenheita, pobijając poprzedni rekord dzienny o 11 stopni w Miami. Zanotowano go w dwa kolejne dni; sobotę i niedzielę, co także było ewenementem – drugi taki przypadek miał miejsce 8 i 9 sierpnia 2023 r.

Weekendowy wskaźnik upałów również pobił miesięczny rekord Miami o 5 stopni.

Zeszłe lato było najgorętsze w historii Miami i całej planety, a prognostycy twierdzą, że nadchodzący sezon może dorównać lub przekroczyć temperatury obserwowane w 2023 r.

Miami wydłużyło już okres, który uważa za oficjalny sezon upałów, oficjalnie jest to teraz czas od 1 maja do 31 października. Decyzję podjęto w odpowiedzi na wcześniejsze pojawienie się wysokiej temperatury i wilgotności.

Tymczasem w dużej części południowego Teksasu obowiązuje zalecenie dotyczące upału. Według National Weather Service, w niektórych miejscach, szczególnie wzdłuż Rio Grande, można spodziewać się temperatur do 113 stopni.

Agencja podała, że ​​w tym tygodniu spodziewane są wartości wskaźnika ciepła od 110 do 120 stopni, przy czym jeszcze bardziej niebezpieczne upały utrzymają się w najbliższy weekend.

W nadchodzących dniach w Houston spodziewane są również wysokie upały i wilgotność, w tym wskaźniki ciepła w okolicach 100 stopni. Miasto wciąż odczuwa skutki śmiertelnych burz, które miały miejsce w zeszłym tygodniu, a dziesiątki tysięcy mieszkańców nadal nie ma prądu.

Badania wykazały, że zmiany klimatyczne zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia upałów na początku sezonu, a także powodują częstsze, intensywniejsze i dłużej trwające fale upałów.

Konsekwencje mogą być śmiertelne. Według służb pogodowych, upały zabijają w Stanach Zjednoczonych co roku więcej ludzi niż jakakolwiek inna katastrofa pogodowa.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/jokerpro/
Czytaj dalej

News USA

Gdzie najlepiej żyje się w USA? W tym roku w Naples na Florydzie

Opublikowano

dnia

Autor:

U.S. News and World Report opublikowało coroczną listę najlepszych amerykańskich miast do życia w 2024 r. Na szczycie tegorocznej listy są: Naples na Florydzie; Boise w Idaho; Colorado Springs w Kolorado; Greenville w Karolinie Południowej i Charlotte w Karolinie Północnej.

Naples na Florydzie

Naples uzyskało wysoką pozycję jako miejsce docelowe na emeryturę. Miasto oferuje szeroki wybór plaż, pole golfowe, sklepy i restauracje, a słońce i ciepło sprawiają, że jest kuszące dla tych, którzy chcą uciec przed zimnem. Ciągły rozwój ogranicza jednak jego przystępność cenową, a ruch uliczny staje się coraz większy.

Boise w Idaho

Boise uzyskało wysokie wyniki za szeroką gamę możliwości rekreacji na świeżym powietrzu, a także dynamicznie rozwijający się rozwój miasta oraz scenę gastronomiczną i artystyczną. Podatki i koszty utrzymania są stosunkowo niskie.

Colorado Springs w Kolorado

Colorado Springs to kolejne miasto z szeroką ofertą rekreacji na świeżym powietrzu, z dużą ilością szlaków pieszych i rowerowych oraz stosunkowo łagodnym klimatem na wysokości ponad 2000 metrów nad poziomem morza.

Chociaż miasto może być stosunkowo niedrogie w porównaniu z położonym dalej Denver, szybko się rozwija, szczególnie na przedmieściach położonych na północ i wschód od centrum.

Greenville w Południowej Karolinie

Życie w Greenville koncentruje się w dzielnicy śródmiejskiej, gdzie kwitnie scena kulinarna i artystyczna. Miasto zyskało impuls dzięki nowym miejscom pracy w sektorze produkcyjnym, które z kolei pomagają wspierać lokalną gospodarkę składającą się z butików i restauracji.

Greenville, Południowa Karolina

Dużą atrakcją jest futbol uniwersytecki, ponieważ w pobliżu znajdują się Uniwersytety Karoliny Południowej i Uniwersytet Clemson.

Charlotte w Karolinie Północnej

Charlotte zachowało swój południowy urok. Miasto jest stosunkowo niedrogie, charakteryzuje się umiarkowaną pogodą, dynamicznie rozwijającą się sceną browarniczą i znajduje się kilka godzin jazdy samochodem od plaży i Appalachów.

Pierwszą dziesiątkę tegorocznej listy najlepszych miast zamykają Raleigh w Północnej Karolinie; Huntsville w Alabamie; Virginia Beach w Wirginii; Austin w Teksasie i Boulder w Kolorado.

Boise, Idaho

W celu sporządzenia swoich rankingów, U.S. News and World Report analizuje dane ze spisu ludności USA, krajowego wskaźnika ryzyka FEMA, wskaźników jakości powietrza, wskaźników przestępczości, pogody, wskaźników podatkowych i innych źródeł.

O jego metodach i wynikach można przeczytać tutaj.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock/krblokhin/christiannafzger/zimmytws/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Sześciu rozbitków statku De Gallant uratowano. Dwie osoby są wciąż poszukiwane

Opublikowano

dnia

Autor:

Ekipa ratunkowa Straży Przybrzeżnej z Clearwater pomaga w poszukiwaniach i akcji ratowniczej ośmiu osób, które utknęły we wtorek wczesnym rankiem u wybrzeży Wielkiej Inagui, po zatonięciu ich statku. Sześć z nich jest już bezpiecznych.

Amerykańska straż przybrzeżna USCG Southeast poinformowała, że ​​załoga helikoptera z Air Station Clearwater została wysłana, aby uratować sześć osób, które znaleziono na dwóch tratwach ratunkowych.

Urzędnicy agencji poinformowali, że alert o niebezpieczeństwie nadszedł wcześnie rano, a helikopter wystartował około godziny 6.00AM. Dwie godziny później sześciu żeglarzy było bezpiecznych na jego pokładzie. Jednak dwie kobiety nadal są zaginione.

Rozbitkowie pochodzą ze szkunera De Gallant o długości 90 stóp, który zatonął 20 mil od wybrzeży Wielkiej Inagui. Jego załoga przewoziła artykuły spożywcze z Santa Maria w Kolumbii na Azory. Podróż rozpoczęli 10 maja.

Uratowane osoby unoszące się pomiędzy szczątkami statku miały na sobie żółte kombinezony ratunkowe, które utrzymują organizm w cieple i pomagają przetrwać w wodzie nieco dłużej.

Załogi straży przybrzeżnej spędziły cały dzień we wtorek na poszukiwaniu pozostałych dwóch kobiet we współpracy z Królewskimi Siłami Obronnymi Bahamów, monitorując między innymi warunki pogodowe i stan wody.

Według przekazanych informacji, kobiety także były ubrane w kombinezony.

 

Źródło: fox13
Foto: US Coast Guard
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu