Połącz się z nami

NEWS Florida

Śmiertelnie niebezpieczna ameba jedząca mózg była w kranie na Florydzie

Opublikowano

dnia

Mężczyzna z południowo-zachodniej Florydy zmarł w lutym po zarażeniu rzadką amebą zjadającą mózg. Według stanowych urzędników służby zdrowia zaraził się „prawdopodobnie w wyniku płukania zatok przy użyciu wody z kranu”. Jak uniknąć śmiertelnie niebezpiecznego pierwotniaka?

Departament Zdrowia Florydy w powiecie Charlotte potwierdził w czwartek, że niezidentyfikowany mężczyzna zmarł z powodu Naegleria fowleri.

Stanowe i lokalne agencje zdrowia i środowiska „nadal koordynują toczące się dochodzenie, wdrażają środki ochronne i podejmują wszelkie niezbędne działania naprawcze” – dodano w komunikacie.

Jednokomórkowa ameba żyje w ciepłej słodkiej wodzie i po dostaniu się przez nos może wywołać rzadką, ale prawie zawsze śmiertelną infekcję mózgu, znaną jako pierwotne pełzakowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (PAM).

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom odnotowały 157 infekcji PAM w Stanach Zjednoczonych w latach 1962-2022, przy czym tylko cztery znane osoby przeżyły.

Piąty, nastolatek z Florydy, walczy o życie od zeszłego lata, zgodnie z internetową zbiórką pieniędzy przeprowadzoną przez jego rodzinę. O przypadku Caleba Ziegelbauera pisaliśmy 1 września 2022

W zeszłym roku ofiarami śmiertelnymi był mężczyzna ze stanu Missouri, który korzystał z plaży w Parku Stanowym Lake of Three Fires w powiecie Taylor w Iowa i nastolatek z Nevady, który kąpał się w jeziorze Mead w Arizonie.

Dane agencji sugerują, że ostatni przypadek mężczyzny z powiatu Charlotte, to pierwsza taka infekcja zgłoszona o tej porze roku.

Infekcje zdarzają się najczęściej w stanach południowych i podczas cieplejszych miesięcy, kiedy więcej ludzi pływa – i zanurza głowy – w jeziorach i rzekach. Chociaż występowanie Naegleria fowleri przesuwa się coraz bardziej na północ, o czym pisaliśmy 13 lipca.

Ale do zakażenia może również dojść, gdy ludzie używają zanieczyszczonej wody z kranu do płukania zatok, albo w ramach innych praktyk.

Wg CDC choroba postępuje szybko i zwykle powoduje śmierć w ciągu około pięciu dni od wystąpienia objawów.

Pierwsze objawy PAM mogą obejmować ból głowy, gorączkę, nudności i wymioty i zwykle zaczynają się około pięciu dni po zakażeniu (chociaż mogą rozpocząć się w dowolnym czasie w ciągu jednego do 12 dni). Późniejsze objawy mogą obejmować sztywność karku, dezorientację, drgawki, halucynacje i śpiączkę.

Nie wykazano, aby Naegleria fowleri rozprzestrzeniała się przez parę wodną, kropelki aerozolu, przenoszenie z człowieka na człowieka lub wodę pitną, co podkreślili w tym tygodniu urzędnicy służby zdrowia na Florydzie.

„Zakażenie Naegleria fowleri jest RZADKIE i może się zdarzyć tylko wtedy, gdy woda zanieczyszczona amebami dostanie się do organizmu przez nos” – zaznaczyli urzędnicy. „NIE MOŻESZ zostać zarażony przez picie wody z kranu”.

Co zrobić aby zmniejszyć ryzyko zakażenia?

Płukanie zatok

Wg Food and Drug Administration FDA urządzenia przeznaczone do irygacji zatok są bezpieczne i skuteczne pod warunkiem odpowiedniego używania i czyszczenia.

Oznacza to brak spłukiwania wodą z kranu, która może zawierać niewielkie ilości organizmów, które można bezpiecznie połknąć, ale które nie powinny dostać się do nosa.

Zamiast tego używaj wody destylowanej lub sterylnej, którą można kupić w sklepach, lub wody z kranu, gotowanej przez 3-5 minut, a następnie schłodzonej do letniej temperatury (można ją wtedy przechowywać w czystym, zamkniętym pojemniku i zużyć w ciągu 24 godzin).

Możesz także użyć specjalnego filtra do wody – oznaczonego „NSF 53” lub „NSF 58” – przeznaczonego do usuwania tych pierwotniaków.

FDA sugeruje umycie urządzenia, osuszenie wnętrza ręcznikiem papierowym lub pozostawienie do wyschnięcia na powietrzu przed ponownym użyciem.

Kąpiel w wodzie słodkiej

CDC ostrzega, że ludzie powinni „zawsze zakładać”, że istnieje ryzyko infekcji podczas wchodzenia do ciepłej słodkiej wody.

„Jedynym pewnym sposobem zapobiegania infekcji jest unikanie czynności związanych z wodą w ciepłej słodkiej wodzie, zwłaszcza w miesiącach letnich” – wg urzędników.

Jeśli natomiast zamierzasz pływać, staraj się, aby woda nie przedostawała się do nosa.

Oznacza to, że nie należy nurkować w zbiornikach z ciepłą słodką wodą i unikać wkładania głowy pod wodę w gorących źródłach i innych nieoczyszczonych wodach geotermalnych.

Powinieneś również unikać kopania lub mieszania osadów w płytkich wodach, ponieważ to tam częściej żyją ameby.

Jeśli chcesz zanurzać się z głową użyj klipsów do nosa.

Ludzie powinni również starać się nie wpuszczać wody do nosa podczas kąpieli, prysznica, mycia twarzy, mówią urzędnicy służby zdrowia na Florydzie.

Zalecają utrzymywanie plastikowych lub nadmuchiwanych basenów w czystości poprzez opróżnianie, szorowanie i suszenie po każdym użyciu oraz dezynfekcję basenów chlorem przed i podczas użytkowania.

Urzędnicy ostrzegają również, aby nie pozwalać dzieciom bawić się wężami lub zraszaczami bez nadzoru.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Dr_Microbeo:Userba011d64_201/ Yevhenii Podshyvalov

NEWS Florida

Huragan Ian zniszczył dom, a nagła śmierć zabrała ojca rodziny

Opublikowano

dnia

Autor:

Dom rodziny Greenaway w Englewood został zniszczony przez huragan Ian i nie nadawał się do zamieszkania. Wciąż walczyli o powrót do normalnego życia, gdy doszło w nim do kolejnej tragedii – niespodziewanie zmarł ojciec rodziny. Rodzinę można wesprzeć darowizną na GoFundMe.

Sam Greenaway, lat 39, skarżył się na zgagę 11 marca, tuż przed pójściem spać. Według konta GoFundMe założonego przez jego rodzinę, nie obudził się następnego ranka.

Rodzina Greenaway ma dwoje małych dzieci w wieku zaledwie 2 i 6 lat. Mary Greenaway i dzieci mieszkali u rodziny przebywała z najbliższymi, podczas gdy Sam pracował nad naprawą zniszczeń w ich domu, aby mogli wrócić do domu w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Członkowie rodziny utworzyli konto GoFundMe na pokrycie kosztów pogrzebu oraz pomoc żonie i dzieciom Sama. Rodzina przekazała, że Sam nie miał ubezpieczenia na życie. Wszelkie datki przekraczające koszty pogrzebu zostaną przeznaczone na naprawę ich domu i opiekę nad jego żoną Mary i dwójką dzieci.

 

Źródło: mysuncoast
Foto: GoFoudMe
Czytaj dalej

NEWS Florida

Wodorosty rozciągające się na 5000 mil zmierzają w stronę florydzkich plaż

Opublikowano

dnia

Autor:

Gigantyczna masa wodorostów, która utworzyła się w Oceanie Atlantyckim, zmierza w stronę wybrzeży Florydy i innych wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. Grozi wyrzuceniem śmierdzących i potencjalnie niebezpiecznych hałd glonów na plaże i dużymi zakłóceniami w sezonie turystycznym.

Wodorosty, odmiana zwana sargassum, od dawna tworzą duże zakwity na Atlantyku, a naukowcy śledzą ich masowe nagromadzenie od 2011 roku. Ale tegoroczna masa sargassum może być największa w historii — rozciąga się na ponad 5000 mil od wybrzeży Afryki do Zatoki Meksykańskiej.

Masa przesuwa się obecnie na zachód i latem dostanie się w pobliże Karaibów i do Zatoki Meksykańskiej, a wodorosty mają dotrzeć na plaże Florydy w lipcu, jak twierdzi dr Brian Lapointe, naukowiec z Oddziału Instytutu Oceanograficznego Florida Atlantic University’s.

Tegoroczny zakwit sargassum zaczął się formować wcześnie i podwoił swoją wielkość między grudniem a styczniem. Jego masa w styczniu była większa niż kiedykolwiek, przekazał Lapointe.

To zupełnie nowe zjawisko oceanograficzne, które stwarza katastrofalny problem dla turystyki w regionie Karaibów. Na Barbadosie miejscowi używają 1600 wywrotek dziennie do czyszczenia plaż z wodorostów, aby plaże były odpowiednie dla turystów i rekreacji.

Co to jest sargassum

Sargassum to ogólny termin, którego można używać w odniesieniu do ponad 300 gatunków brunatnic, chociaż Sargassum natans i Sargassum fluitans to dwa gatunki najczęściej spotykane w Atlantyku.

Algi mają swoje zalety, gdy dryfują po morzu, są pływającym siedliskiem, które zapewnia pożywienie i ochronę rybom, ssakom, ptakom morskim, krabom i nie tylko, zgodnie ze stroną internetową Sargassum Information Hub, która jest wspólnym projektem różnych instytucji badawczych.

Służy jako krytyczne siedlisko dla zagrożonych żółwi morskich karetta i jako obszar bytowania narybku gatunków ryb ważnych także z punktu widzenia gospodarki.

Problemy pojawiają się, gdy sargassum wyrzucane jest na plaże, nie tylko piętrząc się w ogromnych kopcach, ale także emitując gaz, który może pachnieć jak zgniłe jaja. Wodorosty mogą szybko zmienić się z atutu w zagrożenie dla życia w oceanach.

Występując w tak dużych ilościach, zabiera tak dużo tlenu z wody, że tworzy tzw. martwe strefy, tłumaczy Lapointe. Są one pozbawione tlenu.

Sargassum może być również niebezpieczny dla zdrowia ludzkiego. Gaz uwalniany przez gnijące glony, siarkowodór, jest toksyczny i może powodować problemy z oddychaniem. Same wodorosty zawierają również arsen w swoim miąższu, co czyni je niebezpiecznymi w przypadku spożycia lub użycia jako nawóz.

Kopce glonów wyrzucane na plaże również kosztują miliony dolarów za ich sprzątanie.

Dlaczego w 2023 wystąpił problem z Sargassum

Rozprzestrzenianie się wodorostów zmienia się z roku na rok w zależności od czynników ekologicznych, na które wpływają zmiany składników odżywczych, opady deszczu i wiatr, wyjaśnia dr Gustavo Jorge Goni, dyrektor Wydziału Oceanografii Fizycznej w Atlantyckim Laboratorium Oceanograficznym i Meteorologicznym.

Podobnie prądy na morzu mogą zmienić roczny wzrost sargassum. Fosfor i azot w morzu mogą również służyć jako pokarm dla glonów.

Według Agencji Ochrony Środowiska pierwiastki te dostają się do oceanu z rzek, w wyniku działalności człowieka, takiej jak rolnictwo i produkcja paliw kopalnych.

Naukowcy szukają sposobów na udaremnienie wpływu sargassum na plaże, być może poprzez zatapianie wodorostów na dnie oceanu lub zbieranie ich do wykorzystania w produktach komercyjnych, takich jak mydło.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, istock/krblokhin
Czytaj dalej

NEWS Florida

Unikatowy kościół w Tampie zbudowano 100 lat temu z kamienia. Skąd go wzięto?

Opublikowano

dnia

Autor:

W mieście znanym ze stuletnich budynków wykonanych z cegły, Dom Modlitwy św. Jakuba przy 2708 N Central Ave. wyróżnia się tym, że jest zbudowany ze skał. Wyróżniał się także, gdy został ukończony 100 lat temu, a pochodzenie kamieni wciąż nie jest znane. W lutym budynek obchodził swój setny jubileusz.

Do tej pory eksperci mają podzielone zdania co do tego skąd pochodziły skały użyte do budowy Domu Modlitwy Św. Jakuba. Nie wiadomo czy mogły być wyłowione z pobliskiej rzeki Hillsborough. Niektórzy uważają, że mogły to być tzw. skały balastowe.

Skały balastowe były kiedyś kamieniami używanymi do równoważenia pustych statków. Załogi wyrzucały skały do wody przed zamieszczeniem ładunku.

W pionierskich latach w społecznościach przybrzeżnych kamienie te były następnie wydobywane i wykorzystywane do budowy. W Północnej Karolinie i Puerto Rico te kamienie można znaleźć na ulicach w znajdujących się pobliżu wody. W Tampie skały te dały nazwę dzielnicy Ballast Point w South Tampa.

Historyk Kościoła Morris Kennedy jest jednym z tych, którzy uważają, że skały pochodziły z rzeki. Są ostre i postrzępione, mogły powstać po wysadzeniu koryta rzecznego dynamitem.

Zgodnie z zatwierdzonym przez kościół wnioskiem o wpisanie do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 1991 r., kamień, znany również jako chert, „występuje naturalnie na Florydzie”. Ale występuje w obfitości w północnej części stanu a rzadko występuje na południowej Florydzie.

Rejestr mówi również, że kościół jest jedną z dwóch budowli w stanie i jedyną w Zatoce Tampa, która używa chertu jako „materiału konstrukcyjnego”.

Jednak jest dom w centrum Tampy zbudowany z podobnie wyglądającego kamienia. Nieruchomość przy 712 S Edison Ave. znajduje się trzy przecznice od Bayshore Boulevard i 4 mile od Ballast Point.

Kiedy kościół został wzniesiony, kamienie zostały ułożone na zewnętrznych ścianach na zaprawie cementowej o grubości 16 cali, zgodnie z Tampa Tribune. Architekturę porównano z architekturą kościoła św. Marcina w Canterbury, który istnieje od 1500 lat.

W 1997 roku Dom Modlitwy połączył się z Kościołem Episkopalnym św. Jakuba, który został założony w 1891 roku. Razem stanowią Kościół Episkopalny Domu Modlitwy św. Jakuba i mają około 150 parafian.

Tajemnica budowy Domu Modlitwy pozostaje nierozwiązana.

 

Źródło: tampabay
Foto: sjhoptpa

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu