Połącz się z nami

News USA

Maseczki covid w znikomym stopniu chroniły przed zarażeniem koronawirusem

Opublikowano

dnia

Nowe badania pokazują, że Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób CDC wyolbrzymiło dowody na to, że noszenie maseczek chroniło ludzi przed zarażeniem COVID-19. Analiza wykazała, że używanie ich w miejscach publicznych „prawdopodobnie ma niewielkie lub żadne znaczenie”.

Po pierwotnym zakwestionowaniu wartości noszenia maseczek na początku pandemii, Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom zdecydowały, że praktyka ta jest tak ewidentnie skuteczna, że powinna być prawnie wymagana nawet dla 2-latków.

Nowy przegląd dowodów sugeruje, że CDC miało rację, ale tylko za pierwszym razem.

Ta recenzja, opublikowana przez Cochrane Library, autorytatywny zbiór naukowych baz danych, przeanalizowała 18 tzw. randomizowanych badań kontrolowanych, których celem było zmierzenie wpływu maseczek chirurgicznych lub  N95 na przenoszenie wirusów drogą oddechową.

Stwierdzono, że noszenie maseczki w miejscach publicznych „prawdopodobnie ma niewielki lub żaden wpływ” na liczbę infekcji.

Nakaz noszenia maseczek, to polityka, która wywołała wiele niechęci podczas pandemii. Nowa analiza pokazuje, że CDC, które wielokrotnie wyolbrzymiało dowody na ich korzyść maseczek, nie jest pewnym źródłem informacji na temat zdrowia publicznego.

We wrześniu 2020 r. ówczesny dyrektor CDC Robert Redfield opisał maski jako „najważniejsze i najpotężniejsze narzędzie zdrowia publicznego, jakie mamy”. Twierdził, że maski zapewniają lepszą ochronę przed COVID-19 niż szczepionki.

„Dowody są jasne” – nalegała następczyni Redfielda, Rochelle Walensky, w listopadzie 2021 r., kiedy zapewniała, że noszenie maseczki „zmniejsza ryzyko infekcji o ponad 80%”.

Trzy miesiące później CDC stwierdziło, że opublikowane przez nią badanie wykazało, że „noszenie maseczki zmniejsza szanse na pozytywny wynik testu” aż o 83%.

Stwierdzenia CDC opierały się na dwóch źródłach dowodów o powszechnie uznanych wadach: eksperymentach laboratoryjnych i badaniach obserwacyjnych, które nie uwzględniają w pełni zmiennych wpływających na przenoszenie wirusa.

Randomizowane badania kontrolowane (RCT) mają na celu uniknięcie tych problemów poprzez porównanie wskaźników zachorowań wśród osób losowo przydzielonych do noszenia maseczek w rzeczywistych sytuacjach ze wskaźnikami zachorowań w grupie kontrolnej.

Gdyby maseczki miały tak dramatyczny efekt, jak twierdziło CDC, można by się spodziewać dowodów na to w RCT.

Jednak przegląd Cochrane nie wykazał zasadniczo żadnego związku między noszeniem masek a częstością występowania chorób, niezależnie od tego, czy mierzono je na podstawie zgłaszanych objawów, czy testów laboratoryjnych.

Jeśli chodzi o objawy zgodne z COVID-19 lub grypą, autorzy stwierdzili, że „noszenie masek w społeczności prawdopodobnie nie ma większego znaczenia lub nie ma żadnego znaczenia”. Doszli do tego samego wniosku w odniesieniu do przypadków potwierdzonych laboratoryjnie.

Podczas pandemii przeprowadzono dwa badania RCT, jedno w Danii i jedno w Bangladeszu. Pierwsza nie wykazała efektu ochronnego, podczas gdy druga wykazała, że objawy zgodne z COVID-19 były o około 11% rzadsze w grupie używającej maseczek.

To ostatnie odkrycie było znacznie mniej imponujące niż wyniki badania obserwacyjnego, które CDC reklamowało w lutym 2022 r.

W tym badaniu, jak poinformowało CDC, maseczki chirurgiczne podobne do tych stosowanych w RCT w Bangladeszu zmniejszyły ryzyko infekcji o 66%. Nawet maseczki z tkaniny, które jak CDC przyznało, są najmniej skutecznym rodzajem, rzekomo zmniejszyły infekcje o 56%.

Wg przeglądu Cochrane badanie CDC miało poważne błędy metodologiczne, w tym m.in. stronniczość próby i nieuwzględnienie „innych zachowań zapobiegawczych”. Zauważono także, że badanie z Bangladeszu również miało kilka niedociągnięć, w tym „nierównowagę wyjściową, subiektywną ocenę wyników i niepełną obserwację w grupach”.

Tak czy inaczej badanie RCT z Bangladeszu, nie zmieniło ogólnych wyników, które wskazywały na „niewielki lub żaden wpływ stosowania maseczki”. I wbrew oczekiwaniom, że maseczki N95 okażą się lepsze od maseczek chirurgicznych, przegląd wykazał, że istniejące dowody, że „nie wykazują różnic w skuteczności klinicznej”.

Autorzy przeglądu sugerują kilka możliwych wyjaśnień tych wyników, w tym „zły projekt badania”, niespójne lub niewłaściwe użycie maseczki, „samozanieczyszczenie maseczki rękami”, „nasycenie maseczek śliną” i zwiększone podejmowanie ryzyka w oparciu o „ przesadne poczucie bezpieczeństwa”.

Ale jedno jest pewne: zamiast podążać za nauką o maseczkach, CDC ją zniekształciło poprzez z góry ustalone założenia.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, centers for diseas control and prevention, istock/Olivier DJIANN/ Drazen Zigic/ nito100/ Massimo Giachetti

News USA

Średnia cena domu w Kalifornii wzrosła do rekordowych 900 tys. USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Według niedawno opublikowanego raportu Kalifornijskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, średnia cena zakupu domu w Kalifornii osiągnęła nowy, historycznie najwyższy poziom, wynoszący 900 000 dolarów.

Grupa podała, że ​​nowy rekord wynoszący 904 210 dolarów został ustanowiony w związku ze wzrostem sprzedaży domów w kwietniu, przy łącznej sprzedaży istniejących domów jednorodzinnych w kwietniu wynoszącej 275 540.

To dwa razy więcej niż średnia cena domu w USA.

Na początku tego miesiąca Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych opublikowała swoją najnowszą decyzję w sprawie stóp procentowych, stwierdzając, że amerykański bank centralny na razie utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie, ponieważ inflacja w dalszym ciągu odbija się na amerykańskich wydatkach.

W czasie kadencji prezydenta Joe Bidena ceny domów w Stanach Zjednoczonych stawały się coraz bardziej niedostępne. Jedno z badań wykazało, że w styczniu nabywcy w prawie połowie z 50 stanów potrzebowali sześciocyfrowej pensji, aby móc kupić dom po średniej cenie.

W badaniu podano średnią cenę domu w USA na poziomie 402 343 dolarów.

Z raportu wynika, że aby móc sobie pozwolić na taki dom, aspirujący właściciele muszą zarabiać 110 871 dolarów rocznie, co stanowi wzrost o 46% w porównaniu ze styczniem 2020 roku.

O wzroście cen domów w Stanach Zjednoczonych szczegółowo pisaliśmy 2 kwietnia.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock
Czytaj dalej

News USA

5 zabitych i co najmniej 35 rannych to bilans wtorkowego tornada w Iowa

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Bezpieczeństwa Publicznego stanu Iowa poinformował, że 5 osób zginęło, a 35 zostało rannych w wyniku tornad, które we wtorek przeszły przez Iowa. Największe zniszczenia spowodowały w Greenfield, społeczności liczącą około 2000 mieszkańców, położonej 40 mil na południowy zachód od Des Moines.

Jak poinformował Departament Bezpieczeństwa Publicznego stanu Iowa, wtorkowe tornada zabiły cztery osoby w rejonie Greenfield, a Biuro Szeryfa Powiatu Adams podało, że piąta osoba – 46-letnia Monica Zamarron, której samochód został zrzucony z drogi – zginęła w wypadku w odległości około 25 mil od miasta.

Służby nie ujawniły nazwisk ofiar w rejonie Greenfield, ponieważ nadal powiadamiały krewnych.

We wtorek w całym stanie Iowa wydano 18 ostrzeżeń przed tornadami, a także po jednym w Wisconsin i Minnesocie. Według National Weather Service wstępne badania wykazały co najmniej tornado EF-3 w Greenfield, ale wciąż trwa dodatkowa ocena szkód.

Gubernator stanu Iowa, Kim Reynolds, odmówiła podania liczby osób rannych lub zabitych, mówiąc reporterom na środowej konferencji prasowej, że akcja poszukiwawczo-ratownicza trwa i chce uniknąć dezinformacji.

Zdjęcia lotnicze z Greenfield, nakręcone we wtorek późnym wieczorem, pokazują, że całe ulice znajdujące się na drodze tornada zamieniły się w ruiny, a wśród połamanych drzew i zniszczonych samochodów znajdowały się stosy gruzu.

Dyrekcja ds. sytuacji kryzysowych powiatu Montgomery podała w oświadczeniu, że wiele potwierdzonych tornad uszkodziło co najmniej 28 domów, a rozmiar szkód obejmuje cały wachlarz, od „dotkniętych” do całkowicie „zniszczonych”.

Większość mieszkańców schroniła się w piwnicach swoich domów.

Wiatr był na tyle silny, że połamał turbiny wiatrowe w pobliżu Prescott w stanie Iowa, a w pobliżu miasta Nevada przewrócił ciężarówkę, która zatrzymała się na autostradzie ze względu na ekstremalne warunki.

Kim Reynolds ogłosiła stan klęski żywiołowej w 15 powiatach i odwiedziła ten obszar w środę.

Poza Iowa, inne stany także doświadczyły ekstremalnej pogody. W Kolorado wielki grad, czasami wielkości piłki baseballowej, zdarł okładziny z budynków i rozbił szyby samochodów. W Omaha w stanie Nebraska samochody zostały porwane przez szalejące powodzie spowodowane przez opady deszczu o wielkości od 4 do 8 cali.

Do środy wieczorem w Teksasie prawie 155 000 odbiorców energii było pozbawionych prądu, podczas gdy w Wisconsin 15 900 mieszkańców również nie miało prądu.

Ryzyko wystąpienia trudnych warunków pogodowych utrzymuje się do czwartku dla około 20 milionów ludzi, od Memphis po Nową Anglię.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Średni wiek samochodów na amerykańskich drogach to rekordowe 12,6 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Dane dotyczące rejestracji pojazdów opublikowane w środę przez S&P Global Mobility pokazują, że średni wiek samochodów osobowych i lekkich ciężarówek w USA osiągnął w tym roku rekordowy poziom 12,6 lat.

To o około dwa miesiące więcej w porównaniu z rekordem z 2023 r., który wzrósł o trzy miesiące w porównaniu z rokiem poprzednim. Według firmy zajmującej się danymi motoryzacyjnymi średni wiek samych samochodów osobowych wynosi obecnie 14 lat w porównaniu do około 11,5 roku 10 lat temu.

Jednak S&P Global Mobility twierdzi, że wzrost średniego wieku amerykańskich pojazdów wykazuje oznaki spowolnienia.

Raport wskazuje, że liczba nowych rejestracji zaczyna się obecnie normalizować po tym, jak od 2020 r. zarejestrowano tylko nieco ponad 13 milionów nowych samochodów osobowych w porównaniu z ponad 27 milionami, które opuściły ogólną populację pojazdów w USA, wynoszącą obecnie 286 milionów.

Może to oznaczać rozwiązanie problemów produkcyjnych w łańcuchu dostaw, które nękały czas pandemii, która spowodowała wzrost cen używanych samochodów. Teraz, gdy te przeszkody zostały usunięte, a strajki pracowników samochodowych ucichły, nowe samochody znów stają się bardziej dostępne.

Jednak nawet przy spadku cen nowych samochodów o 3,5% w porównaniu ze styczniem 2023 r., wiele osób może nadal skłaniać się ku kupowaniu używanych samochodów, ponieważ konsumenci chcą ogólnie wydawać mniej, jak wynika z analizy Kelley Blue Book.

Ponadto dane dotyczące indeksu cen towarów i usług pokazują, że ubezpieczenie samochodu wzrosło o ponad 20% w porównaniu z zeszłym rokiem, a taniej jest ubezpieczać starszy pojazd.

S&P Global Mobility twierdzi, że to dobra wiadomość dla krajowego rynku części zamiennych i usług serwisowych, ponieważ coraz starsze samochody oznaczają lepsze możliwości biznesowe dla warsztatów.

Patrząc w przyszłość, firma zajmująca się danymi twierdzi, że głównym sektorem wzrostu w segmencie pojazdów eksploatowanych będą pojazdy w wieku od 6 do 14 lat. Oczekuje się, że grupa ta będzie stanowić około 70% lub więcej amerykańskich samochodów na drogach w ciągu najbliższych 5 lat.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock/Domepitipat/egdigital/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu