Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Gdzie mieszka dobro w człowieku? W radiu Deon szukamy go z Ojcem Markiem Janowskim

Opublikowano

dnia

Człowiek pragnie dobra ponieważ został stworzony przez dobrego Boga, mówi w studiu Radia Deon Jezuita, duszpasterz i publicysta, Ojciec Marek Janowski z Ośrodka Milenijnego w Chicago. W nadchodzących dniach będą okazje by się tym dobrem podzielić i wesprzeć parafię Chikuni prowadzoną przez jezuickich misjonarzy w Zambii.

„Pragnienie czynienia dobra jest w nas” mówi Ojciec Marek Janowski. Ale to pragnienie często jest niestety stłamszone przez nasz egoizm. Dla jego przezwyciężenia „niesamowicie istotna jest kwestia motywacji”.

Często ciężko jest nam z tym walczyć, zauważa Gość Radia Deon Chicago. Zazwyczaj chcemy być bardzo doceniani przez otoczenie za to co robimy. Jeśli ta potrzeba jest ważniejsza od samego czynienia dobra, to świadczy o tym, że w naszym postępowaniu szukamy tylko siebie.

„Dzisiaj też żyjemy w takich czasach, kiedy mamy te motywacje do czynienia dobra niewielkie” mówi Ojciec Marek Janowski. Bardzo mało osób angażuje się np. w wolontariaty, zwłaszcza w krajach rozwiniętych.

Tam gdzie panuje dobrobyt tracimy wrażliwość na potrzeby innych, zauważa Gość Radia Deon Chicago.

W Afryce jest inaczej – osoby, które same mają niewiele, nawzajem sobie pomagają, tak jak w dawnych czasach w Polsce pomagali sobie sąsiedzi w jednej wsi przy pracach polowych, np. żniwach, wspomina Ojciec Marek Janowski.

W pewnym minimalnym stopniu niezależność jest nam potrzebna, tłumaczy nasz Gość, ponieważ daje godność i poczucie wartości. „Ale ta niezależność, która powinna dawać nam poczucie wolności, powinna nas także otwierać na dobro”, mówi Ojciec Marek Janowski.

To krótkowzroczna perspektywa: możemy robić co chcemy, ale nie wszystko jest przecież dla nas dobre. Natomiast jeśli naszą wolność wykorzystamy by czynić dobro, da to nam poczucie prawdziwego szczęścia.

„To jest paradoks: Im więcej daję tym bardziej jestem szczęśliwy”, podkreśla nasz Gość.

Dawanie sprawia, że czujemy spokój w sobie i życie nabiera sensu, i tego nam w dzisiejszych czasach brakuje, zauważa Ojciec Marek Janowski.

Misjonarze, którzy przyjeżdżają i proszą o pomoc dla potrzebujących ludzi, dają nam okazję by dawać i zrobić dla innych coś dobrego.

Już w ten weekend, w sobotę wieczorem 11 lutego i przez całą niedzielę 12 lutego w Jezuickim Ośrodku Milenijnym, po każdej Mszy Św. będzie można kupić pączki, z okazji nadchodzącego tłustego czwartku, a przy tej okazji przekazać datek.

Natomiast na antenie Radia Deon Chicago w dniach 2 i 3 marca odbędzie się wielki Radioton solidarności z misjonarzami w Zambii, którzy od 1904 roku pracują na rzecz ubogich społeczności.

Fundusze zebrane w tych akcjach wesprą działalność parafii Chikuni, prowadzonej w Zambii przez ojców Jezuitów, oraz radio, które założył Ojciec Andrzej Leśniara.

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Wspólnota Życia Chrześcijańskiego

 

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dzień Dziecka z Królową Parady: Gabriela Ner zaprasza na KinderBall!

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzień Dziecka tuż tuż, a panująca nam od niedawna Królowa Parady Dnia Konstytucji 3 Maja, Gabriela Ner, organizuje z tej okazji wraz z Komitetem Królowej Parady i Związkiem Klubów Polskich, wspaniały KinderBall. Wstęp jest wolny ale liczba miejsc jest ograniczona – dzieci można zapisywać tylko do 25 maja. W studiu Radia Deon Chicago Królowa zaprasza na fantastyczną zabawę!

Gabriela Ner w końcu spełniła swoje marzenie, w pięknej sukni występując na Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja. Tegoroczna parada była dla niej i jej dworu niezwykłym wydarzeniem, które na pewno zapamięta do końca życia. „Spełniło się marzenie małej dziewczynki” – mówi nasz Gość.

4 maja z pewnością inne małe dziewczynki patrzyły na Królową Parady i być może także zaczęły marzyć by kiedyś wystąpić w tej roli, zainspirowane tym jak prezentowała się Gabriela.

A Królowa Parady uczestniczy teraz w wielu polonijnych wydarzeniach, jest obecna chociażby na niektórych meczach Wisłoki Chicago, gdzie pełni reprezentacyjną rolę wraz ze swoim dworem, uświetniając oprawę sportowych rozgrywek.

A obecnie, gdy zbliża się Dzień Dziecka, Gabriela Ner wraz z Komitetem Królowej Parady i Związkiem Klubów Polskich organizuje KinderBall czyli fantastyczną zabawę dla dzieci przy muzyce w wieku od 2 do 7 lat. Przygotowanych jest mnóstwo atrakcji i zabaw. Oczywiście sama Królowa Parady będzie także obecna by bawić się z dziećmi.

Bal odbędzie się w sobotę 1 czerwca 2024 r. w sali Związku Klubów Polskich, przy 5835 W Diversy Ave w Chicago, w godzinach od 10.00AM do 1.00PM.

Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje rejestracja za pomocą google form zamieszczonego tutaj, albo przez kontakt pod numerem telefonu 773 742 1477 (Ewa Rumiński:) lub mailowy, na adres: 3Maj@USA.com.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Komitet Królowej Parady

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Teatr Nasz zaprasza na przygodę z Pchłą Szachrajką w Dzień Dziecka

Opublikowano

dnia

Autor:

„Uwielbiamy grać dla dzieciaków” mówi aktorka Teatru Nasz, Aldona Olchowska, która w studiu Radia Deon Chicago zaprasza na zabawny spektakl pt. „Pchła Szachrajka”. Przedstawienie odbędzie się 1 czerwca, a więc będzie świetną okazją by wspólną zabawą całą rodziną uczcić Dzień Dziecka.

„Dla dzieci gra się dużo trudniej” przyznaje Aldona Olchowska, ponieważ „dzieci są takim buforem, który od razu nam powie czy im się podoba czy nie”.

Ale nasz Gość nie ma wątpliwości, że spektakl „Pchła Szachrajka”, klasyka polskiej bajki, napisana wierszem przez wspaniałego Jana Brzechwę, spodoba się dziecięcej publiczności.

Choć utwór został napisany w 1946 roku, to wciąż jest aktualny i potrafi rozbawić widzów.

„Opowiada o krnąbrnej pchle, która czyni dużo psot różnym owadom, zwierzętom, postaciom”, jak zapowiada Aldona Olchowska. Większość z nas tę bajkę zna i fajnie będzie jeśli młode pokolenie także ją pozna.

Przedstawienie w reżyserii Agaty Paleczny, ozdabiają kolorowe wspaniałe stroje autorstwa Patrycji Stępniak oraz Maryli Pawliny, a także bajkowa scenografia przygotowana przez Voytka Glinkowskiego. 

„Pchła Szachrajka” zostanie pokazana 1 czerwca dwa razy, o godzinie 11.00AM i 1.00PM., w „bardzo urokliwym miejscu” jak mówi Aldona Olchowska. A jest to Mathew Bieszczat Center, przy 6100N Central Ave., Chicago IL 60616.

Dzięki temu przed i po spektaklach na dzieci i całe rodziny czekają także atrakcje i zabawa w tym pięknym plenerze; wata cukrowa, rurki z kremem, zdjęcia z postaciami ze spektaklu i wiele innych.

Parking na miejscu jest bezpłatny. Bilety w cenie 20 dolarów są do nabycia pod numerem telefonu 872 262 6050 oraz online na stronie mojbilet. Dzieci do 2 roku życia nie płacą.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Bartosz Kasza
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dr Dariusz Cupiał: Dobre ojcostwo to inwestycja w najważniejszą relację

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwsze warsztaty w ramach Tato SFERY już za nami. Jak mówi w studiu Radia Deon Chicago dr Dariusz Cupiał, była to dzika przygoda ojców z synami w Camp Vista, a jej uczestnicy wiele się o sobie nawzajem nauczyli. Przed nami kolejny weekend spotkań, na które serdecznie zaprasza trener i założyciel Tato. Net oraz Fundacji Cyryla i Metodego.

W zeszły weekend ojcowie z synami przeżyli przygodę na łonie natury, która pozwoliła im zbliżyć się do siebie. „To był czas świetnej zabawy ale także czas uczenia się komunikacji” i mnóstwa innych, całkiem praktycznych umiejętności, podsumowuje dr Dariusz Cupiał.

„To był czas więzi i radości” podkreśla nasz Gość. Ojcowie i synowie razem sadzili drzewa, a także robili wiele rzeczy po raz pierwszy – np. napisali do siebie nawzajem list.

Ostatnie miejsca są jeszcze dostępne na dwa kolejne wydarzenia Tato SFERY:

18.05 Tato & Córka – nowe spojrzenie. Chicago

Odkryjecie piękno i moc Waszej relacji oraz nakreślicie indywidualny profil relacji tato – córka. Będzie to wyjątkowy czas na dialog, jakiego potrzebujecie, gdy córka z dziewczynki staje się kobietą. Znajdziecie nowe inspiracje w rozwijaniu Waszej więzi (literatura, film, taniec, zabawa, ciekawi ludzie oraz miłe niespodzianki). Wiek od 13 lat.

Więcej informacji tutaj.

19.05 Bliżej – Pełna Łączność. Lombard

Warsztaty „Bliżej – pełna łączność” to ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Mają na celu przekazanie metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko. Zajęcia opierają się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość.

Więcej informacji dostępne jest tutaj.

Patronem medialnym Tato SFERY jest Radio Deon Chicago.

Dr Dariusz Cupiał zaprasza także na platformę Tato.Net, która jest „wspólnotą budowaną wokół wartości dobrego rodzicielstwa”. Znajduje się tu wiele zasobów, także w formie audiobooków i podcastów, które można wykorzystać by stawać się lepszym ojcem.

Naszą wcześniejszą rozmowę z dr Dariuszem Cupiałem można przeczytać tutaj.

#TatoNet #OjcowskieKluby #WielkaPrzygoda

 

Źródło: informacja własna, Tato.Net
Foto: YouTube, Tato.Net
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu