Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Szyk, elegancja i polska tradycja. Na Bal Amarantowy w Chicago zaprasza Katarzyna Leśny

Opublikowano

dnia

Na najbardziej prestiżowym w Wietrznym Mieście, 83. Balu Amarantowym, który odbędzie się 4 marca, zostanie wyłoniona Królowa Debiutantek. W studiu Radia Deon Chicago, o tym charytatywnym wydarzeniu mówi Katarzyna Leśny-Evans, prezes Legionu Młodych Polek.

Smokingi, fraki i wspaniałe balowe suknie już niedługo zapełnią niezwykle elegancką salę w hotelu Hilton Chicago. 4 marca odbędzie się tu słynny Bal Amarantowy znany również jako The White and Red Ball, przy okazji którego zostanie wyłoniona Królowa Debiutantek.

W tym roku na balu obecnych będzie 11 mądrych i pięknych debiutantek. Jak mówi Katarzyna Leśny, uroczystość nie jest traktowana jak współzawodnictwo pomiędzy nimi, tylko jako wydarzenie, które na pewno zapamiętają do końca życia.

Fundusze zebrane przez kandydatki do korony, Legion Młodych Polek wykorzystuje wspierając lokalne organizacje, m.in. dom samotnej matki.

Przewodniczącą Balu Amarantowego w tym roku jest była debiutantka, Jacqueline Krysiński a współprzewodniczącą Bożena Haszlakiewicz.

Bal ma swój tradycyjny porządek. Najpierw debiutantki wraz ze swoimi ojcami witają na schodach wszystkich gości, opowiada Gość Radia Deon Chicago. Następnie wszyscy przechodzą do sali, w której odbywa się przyjęcie koktajlowe.

Po „coctail hour” są krótkie przemówienia, a następnie obiad, uroczysty polonez, którego tańczą członkowie komitetu balu i oficjalna prezentacja debiutantek.

Kandydatki do korony królowej są opisane w specjalnie na tą okazję wydanej broszurze. Po prezentacji dziewczyny sprzedają róże, zbierając fundusze, mówi Katarzyna Leśny. Następnie zostaje ogłoszona Królowa Balu, czyli debiutantka, która zbierze największą sumę, a także Pierwsza i Druga Dama Dworu.

Kandydatki do tytułu królowej otrzymują stypendia.

Kolejnym punktem programu jest energiczny mazur, którego tańczą byłe debiutantki ze swoimi partnerami.

„Przez cały wieczór i również przez całe przygotowania do balu, uczymy dziewczyny polskich tradycji i polskiej historii” mówi Katarzyna Leśny.

Bal odbędzie się w hotelu Hilton Chicago, przy 720 S. Michigan Ave. Rozpocznie się o 5.30PM, obiad zostanie podany o 7.00PM.

Bilety na Bal Amarantowy można kupić na stronie Legionu Młodych Polek. Cena biletu to 200 USD dla dorosłych, 180 USD dla osób w wieku 13-20 lat i 100 USD dla dzieci do 12 lat.

Serdecznie Zapraszamy!

Poczynając od 1940 r. Bal Amarantowy stał się jednym z ważniejszych wydarzeń w środowisku Polonii w Chicago. Prezentację debiutantek dołączono jako część balu w 1945 r. Aż po dzień dzisiejszy debiutowanie na balu Legionu jest uważane za rytuał zaistnienia towarzyskiego młodych polskich kobiet na terenie Chicago i poza nim.

Bal Amarantowy oprócz tego, że jest eleganckim wydarzeniem środowiska, pozostaje corocznie największą imprezą zbiórki funduszy przez Legion. Gdyby nie pieniądze zebrane w czasie tej uroczystości, Legion nie mógłby kontynuować swych przedsięwzięć filantropijnych.

Od czasu założenia w 1939 r., aż po dzień dzisiejszy Legion Młodych Polek pozostaje niedochodową organizacją polsko-amerykańskiej społeczności Chicago. Legion wspiera Polaków w Polsce oraz polskich emigrantów i Amerykanów polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych, poprzez dotacje na różne cele dobroczynne i kulturalne, promując polskie dziedzictwo.

 

Źródło: informacja własna, Legion Młodych Polek
Foto: Legion Młodych Polek

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Prof. Leszek Stobiński przybliży nam antyoksydanty na Targach Zdrowego Stylu Życia

Opublikowano

dnia

Autor:

Na weekendowych Targach Zdrowego Stylu Życia w Chicago wystąpi m.in. prof. Leszek Stobiński, absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który pracował w kraju i za granicą na kilku Uniwersytetach i Akademiach Nauk. Gość Radia Deon przyleciał prosto z Warszawy aby przybliżyć nam niezmiernie ważną rolę antyoksydantów dla naszego zdrowia.

Prof. Leszek Stobiński jest autorem kilku monografii i ponad 300 publikacji naukowo-badawczych z zakresu nanotechnologii oraz twórcą Laboratorium Grafenowego na Politechnice Warszawskiej.

Grafen to płaska struktura złożona z atomów węgla, połączonych w sześciokąty. Materiał kształtem przypomina plaster miodu, a ponieważ ma jednoatomową grubość, w przybliżeniu jest strukturą dwuwymiarową.

Grafen jest przedmiotem zainteresowania przemysłu ze względu na różne właściwości, w tym elektryczne i mechaniczne. Prace nad nim wywołały pełne entuzjazmu nadzieje na jego wykorzystanie.

Jeśli chodzi o rozwój technologii związanej z grafenem zarówno w Polsce jak i na całym świecie jest obecnie zastój, mówi prof. Leszek Stobiński, tłumacząc, że „grafen może spełniać wiele swoich funkcji, pełnić rolę wspaniałego wypełniacza różnych polimerów, zamieniając te polimery na półprzewodzące”.

Niestety nie morze on wyprzeć całkowicie krzemu z elektroniki, stąd nadzieje dotyczące grafenu, które pojawiły się kilka lat temu były przesadzone i z góry skazane na niepowodzenie.

Struktura grafenu

Istnieją także różne rodzaje grafenu, a co za tym idzie różne sposoby jego wykorzystania, tłumaczy nasz Gość.

Grafen „tworzy lepsze przewodnictwo z polimeru, który jest całkowicie nieprzewodzącym, i to jest bardzo istotna cecha takich kompozytów, gdyż one  nie ulegają naelektryzowaniu, to są tak zwane antystatyczne kompozyty”, wyjaśnia prof. Leszek Stobiński.

Te kompozyty mają wiele zastosowań, np. jako dodatki do farb i lakierów.

W sobotę, na targach zdrowia prof. Leszek Stobiński, specjalista nanotechnologii substancji organicznych, w szczególności związków pochodzących z roślin, nie będzie jednak mówił o grafenie, a o czymś nam bliskim na co dzień i ważnym dla naszego zdrowia – o antyoksydantach.

„Co to są antyoksydanty, gdzie można je znaleźć, w jaki sposób mogą nam pomóc w zachowaniu dobrego zdrowia?” to zagadnienia, które nasz Gość poruszy na jutrzejszym wykładzie.

Antyoksydanty, nazywane również flawonoidami od żółtego barwnika, który zawierają, to „niezwykle cenne substancje” podkreśla prof. Leszek Stobiński. Dostarczamy je organizmowi w żywności lub dodatkowo w postaci suplementów diety.

„Antyoksydanty chronią nas przed rozpowszechnieniem toksycznych związków w naszym organizmie”, wyjaśnia nasz Gość. Te toksyczne związki to wolne rodniki, które zatruwają organizm i uszkadzają DNA w jego komórkach, co między innymi powoduje choroby nowotworowe i inne, tzw. choroby cywilizacyjne.

Więcej na temat antyoksydantów możemy dowiedzieć się w sobotę, w czasie wykładu prof. Leszka Stobińskiego, który rozpocznie się o godzinie 10.00AM. Na targach będą także specjaliści prezentujący ważne suplementy zawierające antyoksydanty, dostępni do konsultacji i odpowiadania na Wasze pytania.

Targi Zdrowego Stylu Życia w Chicago odbędą się w sobotę i niedzielę w godzinach od 10.00AM do 5.00PM, w Embassy Suites by Hilton, przy 139 N Meacham Rd w Schaumburgu. Podczas targów odbędą się 4 ciekawe wykłady dotyczące zdrowia i obecnych będzie ponad 50 wystawców z tej branży.

Więcej informacji u organizatorki tego wydarzenia, Barbary Gryczki, pod nr. tel. 773 339 2928. 

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/marilyna/Ridofranz/

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Inwestytura Orderu Św. Stanisława przyjmie w niedzielę nowych członków

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę 14 kwietnia, w kościele św. Ferdynanda, znakomite osoby ostaną uhonorowane orderem Św. Stanisława za swoją działalność na rzecz Kościoła i ubogich. Tym samym wstąpią do Stowarzyszenia Orderu Świętego Stanisława by nadal pomagać potrzebującym. Na uroczystą Inwestyturę w studiu Radia Deon Chicago zapraszają Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława, Waldemar Wilk, oraz Oficer Orderu Świętego Stanisława, Maciej Żywicki.

 

Ustanowiony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, Order Świętego Stanisława funkcjonował w Polsce przedrozbiorowej, Księstwie Warszawskim (1807-1815) i Królestwie Polskim (1815-1830). W tym czasie, aby być nim uhonorowanym, trzeba było udowodnić swoje szlachectwo, a order był w pewnym sensie zachętą by być jeszcze bardziej rycerskim.

Odrodzona w 1918 r. Rzeczypospolita Polska i jej władze państwowe nie wznowiły nadawania Orderu Świętego Stanisława.

W 1979 roku odznaczenie zostało reaktywowane na obczyźnie, w środowisku polskiej powojennej emigracji politycznej w Anglii. Jego główny odnowicielem był Juliusz Nowina-Sokolnicki. Grupa funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych od prawie 40 lat, natomiast pierwsza Inwestytura w Chicago odbyła się w 2019 r.

Obecnie grupy Kawalerów i Dam Orderu Świętego Stanisława formalnie tworzą stowarzyszenia, choć wszyscy członkowie organizacji traktowani są jak członkowie zakonu, ponieważ uczestniczą w wielu uroczystościach kościelnych, tłumaczy Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława, Waldemar Wilk. 

Stowarzyszenia Orderu Świętego Stanisława dążą do tego by zostać formalnie zakonem.

„Kiedyś było to największe stowarzyszenie na świecie, liczyło około 1500 członków. Do tego stowarzyszenia należeli znamienici ludzie Stanów Zjednoczonych. Dużo wśród nich było czynnych żołnierzy, generałów, pułkowników, polityków”, wyjaśnia Waldemar Wilk.

W czasie stanu wojennego w Polsce organizacja przekazywała wielką pomoc do Ojczyzny, przede wszystkim Szpitalowi Dzieciątka Jezus w Warszawie, ale także szkołom. Po tym czasie działalność stowarzyszenia osłabła.

Zasadą, według której przyjmowani są nowi członkowie jest hasło stowarzyszenia: „Praemiando Incitat”(nagradzając zachęca). Dlatego organizacja zwraca uwagę na dokonania swoich kandydatów w przeszłości – „czy są to ludzie, którzy mają zainteresowania społeczne, jakie mają osiągnięcia i, generalnie, czy są skłonni pomagać innym ludziom” mówi Waldemar Wilk.

To, kto zostanie przyjęty w tym roku do stowarzyszenia jest na razie tajemnicą, ale możemy się spodziewać, że są to znani w Chicago działacze polonijni, zapowiada Oficer Orderu Świętego Stanisława, Maciej Żywicki.

Działalność stowarzyszenia Orderu Świętego Stanisława w Chicago rozpoczęła się w 2019 roku od 15 członków. Od tamtego czasu osób przybywa, choć pandemia nieco wstrzymała rozwój organizacji.

Do tej pory w Wietrznym Mieście odbyły się dwie Inwestytury, pierwsza w 2019 roku w kościele Św. Jacka  i druga w 2022 roku w kościele Ojców Cystersów w Willow Springs, wspomina Maciej Żywicki.

Wraz z nowymi osobami grupa z Chicago będzie liczyła około 50 członków.

„Głównym celem jest pomoc i wsparcie osób potrzebujących”, mówi o działalności stowarzyszenia Maciej Żywicki. Wsparcie jest przekazywane np. Lidze Katolickiej Rodzin, oraz innym organizacjom.

Światowa Inwestytura Kawalerów i Dam Orderu Św. Stanisława odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia. Uroczystości kościelne będą miały miejsce w kościele Św. Ferdynanda, przy 5900 West Barry Ave., Chicago IL 60634. Rozpoczną się o godzinie 3.00PM.

Uroczysta kolacja i część artystyczna odbędzie się w sali bankietowej Jolly Inn, przy 6501 W Irving Park Rd, Chicago IL 60634.

Jeszcze dzisiaj można rezerwować bilety. W sprawie rezerwacji organizatorzy proszą o kontakt z Panią Anią, pod nr. tel. 773-932-7632. Koszt od osoby wynosi 100 dolarów.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dostatnią emeryturę możemy mieć dzięki PNA: Promocja do 15 kwietnia!

Opublikowano

dnia

Autor:

Decyzje, które podejmujemy teraz, wpływają na to jak będzie wyglądała nasza emerytura; czy będzie okresem spokojnego korzystania z życia, czy martwienia się o rachunki. Dlatego zamiast polegać tylko na Social Security warto założyć konto emerytalne w Polish National Alliance. O ofercie polskiej organizacji mówią w studiu Radia Deon Agnieszka Szafrańska, dyrektorka marketingu PNA i Jolanta Walaszek, dyrektorka sprzedaży PNA. To jest właśnie ten czas by podjąć decyzję!

Polish National Alliance czyli Związek Narodowy Polski jest jedną z najstarszych polskich organizacji utworzonych w Stanach Zjednoczonych, założoną w 1880 roku, a jedną z jej ofert są atrakcyjnie oprocentowane konta emerytalne z możliwością odroczenia płacenia podatków.

Niezależnie od tego, czy emerytura jest tuż za rogiem, czy nadejdzie dopiero za kilka lat, nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć planować swoją przyszłość. Zwłaszcza, że właśnie teraz, tylko do 15 kwietnia, PNA oferuje promocyjne oprocentowanie, przypomina Agnieszka Szafrańska, dyrektorka marketingu PNA.

Polish National Alliance ma w swojej ofercie konta IRA, Roth IRA oraz konta non qualified, czyli annuities, które nie mają ograniczeń, jeśli chodzi o sumę wpłacanych pieniędzy.

Te konta oferują pewną elastyczność. Jeśli np. założymy konto annuity – plan na 5 lat to dostajemy gwarantowane 4,75%, a po zakończeniu tego okresu, pieniądze mogą na nim zostać lub możemy skorzystać z innej promocji, dokonując transferu naszego wkładu, wyjaśnia Agnieszka Szafrańska.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że świadczenia z Social Security nie pokryją naszych rachunków gdy już przejdziemy na emeryturę. Założenie jest takie, że zapewnią nam jedynie 30-40% potrzeb, podkreśla dyrektorka marketingu PNA. Warto więc założyć jedno czy dwa konta emerytalne, by zapewnić sobie spokojną emeryturę.

Reklama

Warto także sprawdzić konta, na których kiedyś ulokowaliśmy pieniądze – jakie mają obecnie oprocentowanie. „Dlaczego mamy tracić pieniądze, skoro jest szansa je przenieść do organizacji, która ma tak rewelacyjne oprocentowanie”, zaznacza Agnieszka Szafrańska.

„Zamiast trzymać oszczędności w słoiku czy też w skarpecie, faktycznie warto jest je ulokować tam, gdzie one mogą się po prostu pomnażać” podkreśla dyrektorka marketingu PNA.

Prawdą jest, że Polacy, przyzwyczajeni do systemu ZUS w Ojczyźnie, nie zawsze dobrze orientują się w amerykańskich kontach emerytalnych.

„Osobą, która pomoże nam zrozumieć konta emerytalne jest nasz księgowy, osoba, która wypełnia nasze podatki ” radzi Jolanta Walaszek, dyrektor sprzedaży PNA.

Wiele osób nie rozumie także jak działa konto z odroczonym opodatkowaniem, bardzo korzystne dla osób o większych dochodach. Dlatego najlepiej po prostu zadzwonić do PNA i wszystkiego się dowiedzieć.

W oddziale Polish National Alliance pracuje kilka osób, które udzielają informacji i pomagają podjąć najkorzystniejszą decyzję co do finansów – doradzą czy warto przenieść pieniądze z innej instytucji, albo z jakich promocji najlepiej aktualnie skorzystać, tłumaczy Jolanta Walaszek.

Jeśli szukacie pewniej i stabilnej instytucji finansowej, z którą zbudujecie swoją spokojną emeryturę, zwróćcie się do Polish National Alliance. Polska organizacja posiada licencje na działalność w 37 stanach.

Wszelkich informacji na temat aktualnej oferty można zasięgnąć dzwoniąc pod numer telefonu 800 621 3723 lub odwiedzając stronę internetową PNA.

 

Źródło: informacja własna
Foto: PNA
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu