Połącz się z nami

News Chicago

Tysiące listów, niektóre wysłane z Chicago prawie 2 wieki temu, będzie wystawionych na aukcję

Opublikowano

dnia

Jak wyglądało Chicago w latach latach 30. XIX wieku? Mogłeś wybrać się na polowanie na wilki lub napić się pół litra rumu za 25 centów. Pokój na noc kosztował o połowę mniej, przechowanie konia: 50 centów. Obraz dawnego Wietrznego Miasta wyłania się z pocztówek i listów, które będą wystawione na aukcję w marcu.

W latach 30. XIX wieku Chicago było małym skupiskiem domów z bali. Był cmentarz i Fort Dearborn, oraz ciągłe zagrożenie cholerą.

„Wszystko razem, w świetle 1833 r., wyglądało bardzo żałośnie, nawet jako miasto przygraniczne najniższej klasy. Nie było w nim ani jednej wieży ani komina, który znajdowałby się cztery stopy nad jakimkolwiek dachem”, według A.T. Andreasa, autora „Historii Chicago”, opublikowanej w 1884 r.

Z miasta wysyłano tak mało poczty, że rola naczelnika poczty nie była w tym momencie nawet pełnym etatem. Jej dostarczenie za pomocą koni zajmowało tygodnie by dotarła np. do Nowego Jorku czy Bostonu, wyjaśnia Charles Epting, prezes i dyrektor generalny H.R. Harmer Fine Stamp Auctions w Nowym Jorku.

Praca naczelnika poczty była w tym czasie tylko dodatkiem do innego zajęcia. Pierwsi poczmistrzowie byli sklepikarzami, sędziami pokoju. Przynajmniej jeden parał się poezją.

Epting spędził ostatnie sześć miesięcy zanurzając się we wczesnej historii Chicago, przygotowując do wystawienia na aukcję tysięcy przesyłek pocztowych, z których prawie wszystkie pochodzą z Wietrznego Miasta.

Kolekcja, należąca do 82-letniego właściciela, który dorastał w mieście, trafi do sprzedaży 28 marca.

Około 200 pozycji będzie oferowanych indywidualnie, a reszta podzielona na grupy. Oczekuje się, że minimalne oferty początkowe będą wynosić od około 50 USD do kilku tysięcy dolarów.

Na początku lat trzydziestych XIX wieku Nowy Jork liczył około 200 000 mieszkańców, Filadelfia i Baltimore przekraczały ponad 80 000 a Chicago około 300 osób, choć liczba ta zmieniała się w zależności od sporadycznych wybuchów cholery.

Ponieważ Chicago było takim zaściankiem, początkowo nie miało własnego znaczka pocztowego. Tak więc poczta wychodząca była ręcznie stemplowana i datowana od 1832 roku i przez większą część następnego roku.

Stawki za przesyłkę były oparte na odległości i liczbie arkuszy papieru. Dlatego listy pisano często na ogromnych arkuszach, a następnie wielokrotnie składano w mały kwadrat. Czasami ludzie pisali od lewej do prawej, a następnie odwracali stronę o 90 stopni i zapisywali ponownie to, co już napisali.

„Nie jestem w stanie tego przeczytać, ale w latach czterdziestych XIX wieku była to umiejętność, dzięki której ludzie mogli czytać pismo idące w dwóch różnych kierunkach” – powiedział Epting.

Właścicielem kolekcji jest Leonard Piszkiewicz. Mieszka w północnej Kalifornii, ale dorastał w Chicago — na Logan Square i w Jefferson Park. Z wykształcenia jest chemikiem. Ma telefon z tarczą i metalicznie zielonego Pontiaca Firebird 400 z 1967 roku, który kupił jako nowego w salonie. Uwielbia kolekcjonować różne rzeczy.

Piszkiewicz ma pokój wypełniony próbkami minerałów i inny, w którym znajduje się ceramika azjatycka, głównie chińska. I ma jakieś dwa tuziny tsegregatorów wypełnionych historią poczty chicagowskiej z XIX i XX wieku.

Napisał 573-stronicową książkę o historii poczty w Chicago, opublikowaną w 2006 roku i mówi, że nie potrzebuje już tej kolekcji.

„Czas, aby ten materiał znalazł nowe domy” – powiedział Piszkiewicz.

 

Źródło: suntimes
Foto: Leonard Piszkiewicz, chicagopostcardmuseum, istock/jalderferRockingStock

News USA

Ile osób o imieniu Kyle może być w jednym miejscu? 706 w Teksasie to wciąż za mało

Opublikowano

dnia

Autor:

Kolejna próba pobicia przez miasto Kyle w Teksasie rekordu świata w największym zgromadzeniu osób o jednym imieniu nie powiodła się w sobotę, mimo że w parku na przedmieściach Austin pojawiło się 706 Kyle’ów w każdym wieku z całego kraju i świata (w tym Nowej Zelandii). W 2023 roku najpopularniejszym imieniem dla chłopca był Liam.

Według Księgi Rekordów Guinnessa koronę posiada obecnie miasto w Bośni, w którym w 2017 r. mieszkało 2325 osób o imieniu Ivan.

To nie pierwszy raz, kiedy osoby o imieniu Kyle przypuszczają atak na rekordowych Ivanów. W zeszłym roku oficjalne zgromadzenie podczas corocznego Kyle Fair, które stało się znane jako „Gathering of the Kyles”, wyniosło 1490 osób. Kyle to szybko rozwijające się miasto w Teksasie, około 37 mil na południe od Austin, stolicy stanu.

Według majowego raportu Administracji Ubezpieczeń Społecznych, która od 1880 r. monitoruje imiona nadawane dziewczętom i chłopcom w każdym stanie, obecnie imię Kyle nie zajmuje czołowych miejsc wśród popularnych imion w USA.

Najnowsze dane wykazały, że w 2023 r. Kyle zajmował aż 416. miejscu wśród imion męskich. Dla porównania Ivan zajął 153. miejsce.

Liam i Olivia już piąty rok razem znalazły się na szczycie listy imion nadawanych chłopcom i dziewczynkom urodzonym w USA w 2023 r., natomiast Mateo po raz pierwszy dołączył do listy 10 najpopularniejszych imion dla dzieci.

Liam króluje już 7 lat z rzędu, a Olivia od 5 lat znajduje się na szczycie listy dziewcząt, po tym jak zdetronizowała Emmę, która przez 5 poprzednich lat zajmowała pierwsze miejsce.

Po Liamie najpopularniejsze imiona nadawane chłopcom to w kolejności: Noah, Oliver, James, Elijah, Mateo, Theodore, Henry, Lucas i William.

A po Olivii najpopularniejszymi imionami dla dziewcząt są Emma, ​​Charlotte, Amelia, Sophia, Mia, Isabella, Ava, Evelyn i Luna.

Najnowsze dane Administracji Ubezpieczeń Społecznych pokazują, że w 2023 r. w USA urodziło się 3,58 mln dzieci. Oznacza to niewielki spadek w porównaniu z 3,66 mln dzieci w zeszłym roku i oznacza ogólny spadek wskaźnika urodzeń w Ameryce.

 

Źródło: nbc, ap
Foto: YouTube, City of Kyle, istock/CreativaImages/
Czytaj dalej

News USA

Sprawdź czy mieszkasz w jednym z najmądrzejszych stanów Ameryki

Opublikowano

dnia

Autor:

Według niedawnego badania obejmującego takie czynniki, jak średni współczynnik IQ, odsetek absolwentów i wyniki testów, mieszkańcy Nowej Anglii wydają się być najbardziej bystrzy wśród Amerykanów. Analiza przeprowadzona przez badaczy edukacji z UTS Online, uczelni internetowej będącej częścią University of Technology Sydney w Australii, umieściła Massachusetts na szczycie swojego rankingu.

Ranking obejmował 10 czynników: średni współczynnik IQ, odsetek absolwentów szkół średnich, odsetek absolwentów szkół wyższych, wyniki SAT i ACT, wyniki Nation’s Report Card NAEP, wskaźniki umiejętności czytania i pisania, wskaźniki oceniające liczenie, udział w State Value Added for Arts and Culture Production (ACPSA) oraz liczbę szkół wyższych na jednego mieszkańca.

Zespół UTS Online stwierdził, że największe znaczenie w rankingach miały średnie IQ, wskaźniki ukończenia szkół wyższych i wyniki SAT/ACT.

Stan Illinois uplasował się na w połowie stawki, na 26. miejscu, Floryda na 38.

Które stany są najmądrzejsze?

Według badaczy, stan Massachusetts uzyskał ogólny wynik testu na poziomie 81,63. Miał najwyższy średni współczynnik IQ, na poziomie 104,3, a także najlepszy wynik z egzaminów SAT i ACT łącznie.

Stan, w którym znajdują się Harvard, MIT i inne prestiżowe uniwersytety, również może pochwalić się najwyższym w kraju wskaźnikiem ukończenia studiów.

Drugie miejsce w rankingu przypadło New Hampshire z wynikiem 79,52 punktów. Zespół ustalił, że stan ten miał najwyższy w kraju wskaźnik umiejętności czytania i pisania oraz liczenia.

Minnesota zajęła trzecie miejsce z łącznym wynikiem 78,39, zajmując 4. miejsce pod względem wskaźnika ukończenia szkół średnich i 10. pod względem wskaźnika ukończenia szkół wyższych. Badacze z UTS twierdzą, że stan ten miał średni wynik IQ na poziomie 103,7, a także dobre wyniki na egzaminach ogólnokrajowych.

Harvard University, Cambridge, Massachusetts

Na czwartym miejscu znalazł się Vermont z ogólnym wynikiem wynoszącym 75,60. Zespół stwierdził, że stan zajął wysoką pozycję w rankingu dzięki dobrym wskaźnikom umiejętności czytania i pisania, a także wskaźnikowi ukończenia szkół średnich na poziomie 93,3%.

Pierwszą piątkę zamknął Waszyngton z wynikiem 69,20. Stan Evergreen zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby szkół wyższych na mieszkańca i ma dobre wyniki w standardowych testach – jest w pierwszej dziesiątce pod względem wyników SAT, ACT i NAEP.

Baker Berry Library, Dartmouth College w Hanover, New Hampshire

Które stany znalazły się na końcu rankingu?

Według raportu UTS, Nowy Meksyk znalazł się na ostatnim miejscu listy najmądrzejszych stanów w USA, z łącznym wynikiem 17,74. Stan miał jeden z najniższych wyników w testach SAT i ACT oraz jeden z najniższych wskaźników absolwentów szkół wyższych na poziomie 28,1.

Zaraz za nim plasuje się Missisipi, zajmujący 49. miejsce z wynikiem 18,96. Z raportu wynika, że ​​w stanie tym niski odsetek osób kończących szkoły średnie wyniósł 85,3, a uczelni wyższych – 22,8. Miał również niski średni współczynnik IQ wynoszący 94,2, co jest najniższym spośród wszystkich innych stanów.

Luizjana zajęła 48. miejsce na liście z notą 20,59. Stan Pelican miał jeden z najniższych średnich IQ95,3, jeden z najniższych wskaźników liczenia – 58,4 i niskie wyniki w testach SAT i ACT.

Corbett Center Student Union na kampusie New Mexico State University campus w Las Cruces

Pełny ranking stanów według raportu UTS Online za rok 2024:

 1. Massachusetts
 2. New Hampshire
 3. Minnesota
 4. Vermont
 5. Waszyngton
 6. Montana
 7. Connecticut
 8. Północna Dakota
 9. Kolorado
 10. Wyoming
 11. Wisconsin
 12. Utah
 13. Maine
 14. New Jersey
 15. Iowa
 16. Nebraska
 17. Wirginia
 18. Południowa Dakota
 19. Kansas
 20. Pensylwania
 21. Maryland
 22. Oregon
 23. Alaska
 24. Idaho
 25. Michigan
 26. Illinois
 27. Indiana
 28. Ohio
 29. Missouri
 30. Hawaje
 31. Rhode Island
 32. Nowy Jork
 33. Karolina Północna
 34. Delaware
 35. Georgia
 36. Tennessee
 37. Kentucky
 38. Floryda
 39. Arizona
 40. Karolina Południowa
 41. Nevada
 42. Kalifornia
 43. Teksas
 44. Oklahoma
 45. Arkansas
 46. Alabama
 47. Wirginia Zachodnia
 48. Luizjana
 49. Missisipi
 50. Nowy Meksyk

 

Źródło: fox32
Foto: istock/metamorworks/TW Farlow/csfotoimages/
Czytaj dalej

News USA

Ruszamy w świat już od Memorial Weekend. Gdzie na wakacje w tym roku?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend z okazji Dnia Pamięci to nieoficjalny początek lata. American Automobile Association AAA spodziewa się, że w czasie przyszłego weekendu 43,8 miliona Amerykanów przejedzie co najmniej 50 mil.

Ale Memorial Day Weekend to tylko początek sezonu. Airlines for America, organizacja branżowa, prognozuje, że amerykańskie linie lotnicze przewiozą 271 milionów pasażerów w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia.

To wzrost o ponad 6% w porównaniu z 2023 r., który był rekordowym rokiem. Ale co czeka podróżnych, gdy pójdą kupić bilety lotnicze?

Jeśli pasażerowie chcą mieć spokojną głowę, powinni zaplanować lot wcześniej, ponieważ tego lata loty są już pełne, a te najbliższe kosztują najwięcej –informuje wiceprezes AAA ds. podróży, Debbie Haas.

Inną rzeczą, jaką mogą zrobić pasażerowie, to współpracować z doradcą ds. podróży, ponieważ doradcy mają dostęp do zasobów, których klient może nie znaleźć samodzielnie. Doradcy ds. podróży wiedzą, jak łączyć hotele i loty w pakiety, aby uzyskać dodatkowe zniżki.

Do popularnych kierunków podróży w kraju należą Chicago, Las Vegas i Nowy Jork.

Za granicą Amerykanie najczęściej wybierają Londyn, Paryż, Rzym i Japonię, twierdzi Ja’Vonne Harley, właścicielka Advantage International i gospodyni programu radiowego Traveling Culturati.

„Japonia otwierała się bardzo powoli po pandemii. Właściwie została otwarta w październiku 2022 r., więc wiele osób nadal tam podróżuje. Od ponownego otwarcia minęło dopiero około półtora roku”, podkreśla Harley.

Sztokholm

Kolejnym kierunkiem, który niektórzy mogli wziąć pod uwagę, jest Skandynawia, wybierana szczególnie latem ze względu na chłodniejszą pogodę.

Według Ja’Vonne Harley ​​jeszcze nie jest za późno na zaplanowanie podróży zagranicznej, ale to ostatni dzwonek by taka zaplanować i uzyskać wciąż korzystną cenę.

 

Źródło: abc7
Foto: istock/Everste/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu