Połącz się z nami

News Chicago

Droższy prąd od ComEd kolejnym ciosem dla kieszeni mieszkańców Illinois

Opublikowano

dnia

We wtorek ComEd złożył w Illinois Commerce Commission wniosek o czteroletnią podwyżkę stawek o 1,47 miliarda dolarów. Jeśli zostanie zatwierdzona przez stanowe organy regulacyjne, klienci zapłacą średnio o 17 USD miesięcznie więcej za  dostawę prądu do 2027 r. Mieszkańców stanu prawdopodobnie czekają już podwyżki gazu.

Illinois Commerce Commission ICC dokona przeglądu planów stawek i sieci i oczekuje się, że wyda decyzję do grudnia.

ComEd zmaga się z politycznymi skutkami skandalu lobbingowego z udziałem najwyższej kadry kierowniczej. W 2020 roku ComEd zgodził się zapłacić grzywnę w wysokości 200 milionów dolarów w zamian za wycofanie zarzutów przez prokuratorów federalnych.

Wśród osób oskarżonych w związku ze skandalem są: były przewodniczący Izby Reprezentantów Illinois Michael Madigan, długoletni lobbysta Michael McClain i była dyrektor generalna ComEd Ann Pramaggiorre.

ComEd uzasadnił proponowaną podwyżkę stawek celem stanu w zakresie czystej energii.

Żądanie wysokości 1,47 miliarda dolarów rozłożyłoby koszty na cztery lata, przy czym średni miesięczny rachunek za mieszkanie wzrósłby o 6,72 dolara w 2024 roku; 5,73 USD w 2025 r.; i 6,20 USD w 2026 r.

ComEd przewiduje, że miesięczne rachunki spadną o 1,67 USD w czwartym roku planu, co spowoduje całkowity wzrost do około 17 USD miesięcznie do 2027 r.

W zeszłym roku ComEd złożył wniosek o podwyższenie opłat za dostawę energii elektrycznej o 199 milionów dolarów, co było największą podwyżką od 2014 roku.

Została ona zatwierdzona przez ICC w grudniu i przewiduje się, że w tym roku doda około 2,20 dolara miesięcznie do przeciętnego rachunku klienta indywidualnego.

 

Najnowsza prośba jest także związana z częścią stanowej ustawy o czystej energii, która wymaga od przedsiębiorstw użyteczności publicznej stanu Illinois, aby do 2030 r. otrzymywały 40% swojej energii ze źródeł odnawialnych.

Plan poprawy sieci ComEd obejmuje podłączenie do systemów energii słonecznej na dachach. W ubiegłym roku ComEd otrzymał rekordową liczbę 19 292 wniosków od klientów indywidualnych i biznesowych, którzy chcą podłączyć panele słoneczne do sieci.

Sieć ma także spełnić wymagania obsługi pojazdów elektrycznych.

Gubernator stanu Illinois, J.B. Pritzker, wyznaczył sobie cel, jakim jest posiadanie 1 miliona pojazdów elektrycznych do 2030 roku. 57 311 samochodów elektrycznych było zarejestrowanych w Illinois pod koniec grudnia, czyli mniej niż 1% z 10,3 milionów pojazdów w stanie.

Obsługa pojazdów elektrycznych może radykalnie zwiększyć zapotrzebowanie na energię elektryczną w sieci, dodając 40% do aktualnego obciążenia wykorzystywanego przez dom jednorodzinny.

Wieloletni plan sieci ComEd obejmuje również zabezpieczenie przed poważniejszymi zjawiskami pogodowymi spowodowanymi zmianami klimatycznymi poprzez modernizację i wymianę przestarzałego sprzętu oraz lepszą koordynację ze społecznościami w celu szybszego przywracania zasilania podczas burz.

Proponowana podwyżka ComEd jest ostatnim ciosem dla miesięcznego budżetu mieszkańców Illinois.

Wcześniej w tym miesiącu firma Peoples Gas złożył wniosek o podwyższenie stawki o 402 mln USD, które miałoby finansować kosztowny program wymiany rurociągów. Doda to 11,83 USD miesięcznie do średniego rachunku klienta w Chicago począwszy od stycznia 2024 r.

Na przedmieściach Chicago North Shore Gas złożył wniosek o podwyżkę stawek o 18,5 miliona dolarów, co zwiększyłoby o około 6 dolarów miesięcznie.

Nicor Gas stara się o podwyżkę o 321 milionów dolarów, która dodałaby 9,28 dolarów miesięcznie do przeciętnego rachunku klienta mieszkaniowego w przyszłym roku. Pisaliśmy o tym 6 stycznia.

David Kolata, dyrektor wykonawczy Citizens Utility Board zapowiedział analizę zgłoszenia ComEd i zakwestionowanie każdego centa, którego firma nie może uzasadnić.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: istock/tommaso79/ RoschetzkyIstockPhoto/ dusanpetkovic/ MarianVejcik

News Chicago

Już tu są: Z ziemi na terenie północnego Illinois wychodzą setki cykad

Opublikowano

dnia

Autor:

Po miesiącach oczekiwań i zapowiedzi cykady Brood XIII, które od 2007 roku żyją pod ziemią, zaczęły masowo pojawiać się w północnym Illinois. Ten rok ma się zapisać w historii jako czas jednoczesnego pojawu dwóch populacji owadów – na południu stanu z ziemi wyjdą cykady należące Brood XIX. Nie zdarzyło się tak od ponad 220 lat, dlatego cykady będą motywem przewodnim Illinois State Fair.

Cykady należące do Brood XIII (Northern Illinois Brood) – o 17-letnim cyklu rozwoju, będą najczęściej spotykane w częściach północnego Illinois i Indiany, a być może nawet w Wisconsin, Iowa i częściach Ohio. Ta generacja będzie najbardziej widoczna w Chicago.

Brood XIX (Great Southern Brood) – o 13-letnim cyklu życiamają bardziej rozpowszechnioną populację, prawdopodobnie największą pod względem zasięgu geograficznego, obejmującą części Missouri, południowego Illinois, Luizjany, Karoliny Północnej, Wirginii i Maryland.

Chociaż ogólnie uważa się, że te cykady występują na południu, najbardziej na północ znane wylęgi zanotowano w Chebanse w stanie Illinois, tylko 75 mil na południe od Loop.

Czego można się spodziewać w nadchodzących tygodniach w związku z masowym pojawem owadów?

— Młode cykady wychodzą ze swoich norek i zrzucają wylinki, które będą widoczne wszędzie; na źdźbłach trawy, budynkach, łodygach roślin – w zasadzie na każdej powierzchni, do której cykady mogą przylgnąć podczas procesu linienia.

— Kiedy ich ciała stwardnieją, a skrzydła będą w pełni rozwinięte, skierują się w stronę drzew tak wysoko, jak to możliwe, aby uciec przed niebezpieczeństwami na ziemi. Są to nieco niezdarni lotnicy, ale szybcy wspinacze.

Ostatnie linienie cykady połączone z przeobrażeniem w postać dorosłą.

— Samce potrzebują czterech lub pięciu dni, aby rozpocząć śpiew, czyli wołanie godowe. Więc teraz jest w miarę cicho. Ale tak nie pozostanie. Za tydzień lub dwa cykadzie chłopaki będą miały pełną moc.

— Cykady nie będą wszędzie. Na obszarach silnie rozwiniętych – miejskich lub rolniczych – nie występują okresowe cykady. Owady ewoluowały wraz z lasami – bez drzew nie ma cykad. Ludzie, którzy chcą uniknąć owadów, znajdą bezpieczne miejsca w wielu dzielnicach Chicago.

— Dla turystów cykadowych: „podwójne pojawienie się” nie oznacza jednak podwójnej liczby cykad. Choć w Illinois pojawiają się dwa różne lęgi w tym samym czasie, ale pojawiają się w różnych częściach stanu i tak naprawdę nie pokrywają się. Wąski pas wokół Springfield, w którym oba lęgi mogą się zetknąć, nie będzie znacząco różnił się od jakiejkolwiek innej części stanu.

— Psy będą chciały jeść cykady. Nie wolno im na to pozwalać, według Johna Cooleya, który od lat 90-tych XX wieku bada cykady występujące okresowo. Wylinki nie są strawne i psy mogą mieć poważne zaparcia i złe samopoczucie.

Departament Zasobów Naturalnych stanu Illinois ogłosił plan zorganizowania pokazu sztuki o tematyce cykad podczas Targów Stanowych stanu Illinois i oczekuje na zgłoszenia prac od publiczności.

Wystawa będzie upamiętniać historyczne podwójne pojawienie się cykad Brood XIII w północnym Illinois i Brood XIX na południu w 2024 r. , ponieważ populacje nie miały wspólnego pojawu od 1803 roku, zanim Illinois stało się w ogóle stanem.

Prace można zgłaszać do 16 czerwca. Na ich podstawie zostaną zorganizowane dwie wystawy: jedna poświęcona artystom do 17. roku życia i druga przeznaczona dla artystów od 18. roku życia.

Oryginalne prace mogą być wykonane na papierze lub płótnie, na różnych nośnikach. Akceptowana jest także fotografia. Pracownicy Departamentu Zasobów Naturalnych stanu Illinois i Muzeum Stanowego Illinois dokonają przeglądu zgłoszeń i wybiorą finalistów.

Nagroda publiczności zostanie przyznana w drodze głosowania przez bywalców targów.

Illinois State Fair odbędą się w dniach 8–18 sierpnia. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat przesyłania prac.

 

Źródło: wttw, nbc
Foto: USDA Forest Service, DNR Illinois, istock/Jeff Herge/ TacioPhilip/:Hakase_/
Czytaj dalej

News Chicago

Według meteorologów, silne burze mogą dziś przechodzić nad Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Oczekuje się, że we wtorek rano przez obszar Chicago przejdą przelotne burze, ale wieczorem warunki mogą się jeszcze pogorszyć – możliwe jest pojawienie się silnych burz, porywistych wiatrów, gradu i tornad – podała National Weather Service.

Dzisiejsze burze zaczną się nasilać około godziny 7:00PM i mogą przechodzić nad Chicago do północy. Choć możliwe są gradobicia i tornada, największym problemem będzie bardzo silny wiatr.

Wtorkowe temperatury będą wysokie i przez większą część dnia będą oscylować w granicach od 85 do prawie 90 stopni Fahrenheita. W środę możliwe są przelotne opady deszczu, ale do czwartku powinno się wypogodzić. W środę i czwartek temperatura ponownie spadnie do około 75 stopni.

Gwałtowne warunki pogodowe z burzami panowały także w poniedziałek, zwłaszcza na południowej częsci Wietrznego Miasta.

Burze uszkodziły drzewa w wielu dzielnicach Far South Side w Chicago, a niektóre gałęzie spadły na samochody i domy, powodując zamknięcie kilku ulic.

National Weather Service otrzymała liczne raporty o uszkodzeniach drzew w kilku dzielnicach, w tym Chatham, Grand Crossing, Beverly, Washington Heights i Roseland.

Mieszkańcy potrzebujący pomocy proszeni są o telefon pod numer 311 lub o odwiedzenie strony internetowej miasta Chicago.

Burza była prawdopodobnie przyczyną zawalenia się konstrukcji budowanej na przedmieściach Rockford, do którego doszło w poniedziałek, około 2.00PM. W czasie tego wypadku rannych zostało dwóch pracowników budowlanych, gdy obsługiwane przez nich dźwigi przewróciły się na placu budowy.

Budowa miała miejsce w pobliżu kampusu Hennning przy Alpine Road w Machesney Park,  społeczności liczącej około 24 000 mieszkańców, położonej około 7 mil na północny wschód od centrum Rockford.

Na miejscu pracowały trzy dźwigi, które się przewróciły prawdopodobnie z powodu gwałtownego wiatru. Dwóch operatorów, obaj mężczyźni po trzydziestce, zostało w nieznanym stanie przewiezionych do lokalnego szpitala. Osoba obsługująca trzeci dźwig odmówiła leczenia.

Strażacy stwierdzili, że przewrócenie się dźwigów, spowodowało zawalenie się całej stalowej konstrukcji oraz uszkodzenie wielu pojazdów na miejscu. Incydent bada Inspektorat Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Źródło: suntimes, nbc
Foto: YouTube, istock/kjkettner/
Czytaj dalej

News Chicago

Uwaga: nietoperze i inne dzikie zwierzęta mogą być chore na wściekliznę

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy ds. zdrowia stanu Illinois ostrzegają mieszkańców, aby zachowali ostrożność po tym, jak na początku tego miesiąca w domach w powiatach Cook i Will znaleziono nietoperze chore na wściekliznę.

Według Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois IDPH, dwa nietoperze znaleziono około 10 maja i obydwa zwierzęta uzyskały pozytywny wynik testu na wściekliznę. Doktor Sameer Vohra, dyrektor IDPH, ostrzega, że wraz z nadejściem lata rośnie ryzyko narażenia na wirusa, a mieszkańcy Illinois muszą podjąć kroki zapobiegawcze.

„Mieszkańcy stanu Illinois powinni trzymać się z daleka od nietoperzy i wszelkich dzikich, nieznanych lub bezdomnych zwierząt, a także wszelkich zwierząt, które wydają się chore” – powiedział Vohra.

Według IDPH wirus mogą przenosić nie tylko nietoperze, ale także skunksy, szopy, lisy i kojoty.

Zapobieganie to krok, który powinni podjąć mieszkańcy, starając się trzymać zwierzęta z dala od domów. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC kluczowe znaczenie ma również zapewnienie zaszczepienia zwierząt domowych i gospodarskich przeciwko wirusowi, ponieważ wścieklizna może rozprzestrzeniać się poprzez ukąszenia i zadrapania.

Jeśli w domu zostanie znaleziony nietoperz, zaleca się przykrycie go bezpiecznym pojemnikiem i skontaktowanie się z organizacją zajmującą się zwierzętami, aby można było zbadać zwierzę pod kątem wścieklizny.

Zmiany w zachowaniu zwierzęcia mogą być wczesnymi objawami wścieklizny. Według Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois jeśli obserwujemy nietoperza, który jest aktywny w ciągu dnia, leży na ziemi albo nie może latać, jest bardziej prawdopodobne, że jest chory na wściekliznę.


Jeśli dana osoba została ugryziona lub zadrapana przez zwierzę, co do którego istnieje podejrzenie wścieklizny, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Opieka medyczna po narażeniu obejmuje pielęgnację miejsca rany i podanie dawki ludzkiej immunoglobuliny przeciwko wściekliźnie oraz serię czterech do pięciu szczepionek przeciwko wściekliźnie.

Według CDC protokoły te są prawie 100% skuteczne, jeśli zostaną zastosowane w odpowiednim czasie.

Co roku w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się jedynie od 1 do 3 przypadków wścieklizny u ludzi, ale według urzędników CDC po zdiagnozowaniu wirusa jest on uznawany za „powszechnie śmiertelny”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/patrick8484/michjh/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu