News Chicago
Dzięki nowej ustawie zapłacimy mniej za lekarstwa w Illinois

Ustawa mająca na celu ograniczenie kosztów leków na receptę oraz zapewnienie wsparcia finansowego dla niezależnych aptek w Illinois została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne i wkrótce trafi na biurko Gubernatora J.B. Pritzkera do podpisu. Prescription Drug Affordability Act (HB 1697), wprowadza szereg regulacji dotyczących menedżerów świadczeń aptecznych (PBM) – pośredników między ubezpieczycielami, producentami leków i aptekami, którzy mają ogromny wpływ na ceny leków i warunki dostępu do nich.
Co zmienia ustawa?
Zakaz nieuczciwych praktyk menedżerów świadczeń aptecznych PBM
Ustawa zabrania PBM:
- Kierowania pacjentów wyłącznie do własnych aptek poprzez ograniczenia lub różnicowanie kosztów,
- Praktyki tzw. spread pricing, czyli pobierania od ubezpieczyciela wyższej ceny niż ta, którą płacą aptece, i zatrzymywania różnicy.
Pełna przejrzystość finansowa
PBM będą zobowiązane do:
- Przekazywania 100% rabatów od producentów leków sponsorom planów ubezpieczeniowych,
- Raportowania stanowym regulatorom kwot uzyskanych z tytułu rabatów każdego roku.
Nowa opłata i wsparcie dla lokalnych aptek
Ustawa wprowadza opłatę 15 dolarów rocznie na osobę objętą PBM, która zasili fundusz wsparcia dla aptek w:
- społecznościach wiejskich,
- dzielnicach o niskich dochodach,
- tzw. „pustyniach aptecznych” – obszarach z ograniczonym dostępem do leków.
Z tych środków będzie finansowane nawet 25 milionów dolarów rocznie w formie dotacji, którymi zarządzać ma Departament Handlu i Możliwości Ekonomicznych stanu Illinois.
Dlaczego to ważne?
Menedżerowie świadczeń aptecznych PBM są mało znanym, ale kluczowym ogniwem systemu opieki zdrowotnej. Zajmują się:
- negocjowaniem cen leków z producentami,
- ustalaniem list refundacyjnych,
- decydowaniem, które apteki są „sieciowe” dla pacjentów.
Krytycy twierdzą, że PBM często faworyzują własne apteki (np. CVS Caremark, należący do CVS Health), szkodząc niezależnym farmaceutom. To prowadzi do likwidacji lokalnych aptek, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, i podwyższenia cen leków dla pacjentów.
„PBM wyciągają dodatkowe zyski dzięki nieprzejrzystym, często drapieżnym praktykom” – powiedział Gubernator Pritzker w lutowym orędziu o stanie stanu. – „Czas z tym skończyć”.
Ustawa Prescription Drug Affordability Act przeszła z miażdżącą większością głosów: Senat: 56–1, Izba Reprezentantów: 115–1. Jedynie dwóch Republikanów – Senator Dave Syverson i Kongresmen Jeff Keicher – głosowało przeciwko niej.
Gubernator J.B. Pritzker już zapowiedział, że podpisze ustawę, mówiąc: „PBM działały zbyt długo bez przejrzystości i odpowiedzialności. Illinois staje się krajowym liderem w walce o uczciwe ceny leków”.
Źródło: dailyherald
Foto: Wicegubernator Juliana Startton, istock/ViktorCap/gpointstudio/
News Chicago
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej: Nowa fala podatków już od 1 lipca
Od 1 lipca mieszkańców Illinois czekają istotne zmiany podatkowe. Nowe i podwyższone stawki obejmą szereg codziennych usług i produktów – od paliwa po zakłady sportowe i usługi telekomunikacyjne. Władze stanowe tłumaczą decyzję potrzebą zrównoważenia budżetu na rok fiskalny 2026. Krytycy natomiast ostrzegają, że wzrost obciążeń podatkowych może uderzyć zarówno w gospodarstwa domowe, jak i lokalny biznes.
Oto najważniejsze zmiany, które wejdą w życie:
1. Podwyżka podatku od paliw
Od lipca stanowy podatek od benzyny wzrośnie z 47 do 48 centów za galon. W przypadku oleju napędowego stawka wzrośnie z 54 do 55 centów za galon.
To kolejna coroczna korekta, wynikająca z ustawy z 2019 roku, która powiązała wysokość podatku z inflacją. Środki mają być przeznaczone na finansowanie modernizacji infrastruktury. Wzrost podatku może dodatkowo obciążyć kierowców, zwłaszcza w kontekście rosnących globalnych cen ropy związanych z napięciami na Bliskim Wschodzie.
2. Wyższy podatek od wyrobów tytoniowych i e-papierosów
Podatek od produktów tytoniowych i nikotynowych (w tym urządzeń do waporyzacji) wzrośnie z 36% do 45%.
Stan przewiduje, że nowa stawka przyniesie dodatkowe 50 milionów dolarów rocznie.
3. Nowy podatek od zakładów sportowych
Operatorzy zakładów sportowych zostaną objęci nową strukturą podatkową:
- 25 centów od każdego zakładu do wartości 20 milionów dolarów,
- 50 centów za każdy zakład powyżej tego progu.
Według urzędników, podatek wygeneruje około 36 milionów dolarów rocznego przychodu.
Spółki jak FanDuel i DraftKings zapowiedziały, że od 1 września przeniosą koszty na użytkowników – gracze z Illinois zapłacą dodatkowe 50 centów za każdy zakład.
4. Podatek od wynajmu krótkoterminowego
Platformy oferujące krótkoterminowy wynajem, takie jak Airbnb, będą od 1 lipca zobowiązane do płacenia podatku stanowego od noclegów – takiego samego jak hotele i motele. Chociaż Airbnb już dobrowolnie odprowadzała taki podatek, zmiana ma przynieść kolejne 10 milionów dolarów przychodu i objąć wszystkie podobne firmy.
5. Wyższy podatek telekomunikacyjny
Stawka podatku od usług telekomunikacyjnych wzrośnie z 7% do 8,65%. Nowy podatek obejmie usługi telefoniczne, komórkowe, internetowe oraz inne formy komunikacji cyfrowej. Władze szacują, że zmiana przyniesie 50 milionów dolarów rocznego dochodu do budżetu.
Reakcje i kontrowersje
Choć Gubernator JB Pritzker zapewniał, że nie poprze szeroko zakrojonych podwyżek podatków dla mieszkańców, wprowadzone zmiany wywołały falę krytyki – szczególnie ze strony Republikanów i organizacji biznesowych.
W oświadczeniu Izba Handlowa Illinois oceniła:
„Doceniamy inicjatywy wspierające rozwój gospodarczy i zatrudnienie, jednak nowy pakiet podatkowy uderza w firmy i może zniechęcić inwestorów. Obciążenia fiskalne wpływają na miejsca pracy, a to bezpośrednio dotyka lokalne społeczności”.
Podsumowanie
Od 1 lipca mieszkańcy Illinois zapłacą więcej za paliwo, nikotynę, zakłady sportowe, usługi telekomunikacyjne i wynajem krótkoterminowy. Choć władze stanowe liczą na większe wpływy do budżetu, przedsiębiorcy i konsumenci obawiają się wzrostu kosztów życia i ograniczenia aktywności gospodarczej.
Wciąż pozostaje pytanie, czy krótkoterminowe zyski budżetowe zrekompensują długoterminowe skutki dla konkurencyjności i kondycji gospodarczej stanu.
Źródło: fox32
Foto: JB Pritzker fb, istock/Juthamat Yamuangmorn/Ronira/
News Chicago
Policja z Algonquin poszukuje 80-letniej Mary Cisarik – apel o pomoc do mieszkańców
Departament Policji w Algonquin (Illinois) zwrócił się z pilnym apelem do społeczeństwa o pomoc w odnalezieniu 80-letniej Mary Cisarik, która zaginęła w czwartek rano. Kobieta opuściła swój dom własnym samochodem i od tego momentu nie nawiązała kontaktu z rodziną ani nie została nigdzie zlokalizowana.
Zaginęła w czwartek rano – ostatni ślad na skrzyżowaniu w Algonquin
Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez policję stanową Illinois, Mary Cisarik była ostatnio widziana tuż po godzinie 8:00 rano w czwartek, 19 czerwca, w rejonie skrzyżowania Randall Road i Miller Street w Algonquin. Poruszała się szarym Pontiaciem Vibe z 2005 roku, numer rejestracyjny stanu Illinois 9038913.
Zaginiona ma 5 stóp i 6 cali wzrostu (ok. 167 cm), waży około 130 funtów (ok. 59 kg), ma krótkie siwe włosy i była ubrana w pomarańczowy top.
Stan zdrowia kobiety budzi poważne obawy
Policja informuje, że Mary Cisarik cierpi na schorzenie, które może zagrażać jej zdrowiu i życiu, dlatego zaginięcie zostało potraktowane jako sytuacja kryzysowa. Z tego względu służby podkreślają pilność działań i proszą o natychmiastowe przekazywanie wszelkich informacji mogących pomóc w jej odnalezieniu.
Widziałeś mary Cisarik? Zgłoś to niezwłocznie
Jeśli ktokolwiek widział Mary Cisarik lub ma informacje na temat jej możliwego miejsca pobytu, powinien niezwłocznie skontaktować się z Departamentem Policji Algonquin pod numerem: (847) 658-4531 lub zadzwonić pod numer alarmowy 911.
Apel do kierowców i mieszkańców
Policja apeluje do kierowców oraz mieszkańców regionu, by sprawdzili kamery monitoringu prywatnego lub firmowego, a także zwracali uwagę na pojazdy pasujące do opisu – szczególnie zaparkowane w nietypowych miejscach. Nawet z pozoru błaha obserwacja może okazać się kluczowa.
Pomóż Mary wrócić bezpiecznie do domu. Każda minuta ma znaczenie!
Źródło: dailyherald
Foto: Algonquin Police
News Chicago
Pokaz fajerwerków w Lombard odbędzie się w święto 4 lipca w Madison Meadow Park
Miasteczko Lombard serdecznie zaprasza na coroczny pokaz fajerwerków z okazji Dnia Niepodległości, który odbędzie się w piątek, 4 lipca w Madison Meadow Park. Spektakl świetlny rozpocznie się około godziny 9:30PM, lub gdy niebo całkowicie się ściemni.
Aby zapewnić sprawną organizację i zminimalizować korki, w dzielnicach otaczających Madison Meadow Park zostaną wprowadzone tymczasowe ograniczenia parkowania. Uwaga: w tym roku nie będą kursowały autobusy wahadłowe.
Organizatorzy wydarzenia przypominają również, że obowiązują standardowe przepisy dotyczące parkowania, takie jak zakaz zatrzymywania się przy hydrantach przeciwpożarowych oraz w promieniu 25 stóp (ok. 7,5 m) od skrzyżowań.
Osoby planujące udział w wydarzeniu proszone są o wcześniejsze zaplanowanie przyjazdu i uwzględnienie dodatkowego czasu na znalezienie miejsca parkingowego.
Zgodnie z przepisami Lombard Park District, spożywanie alkoholu na terenie parku podczas wydarzenia jest surowo zabronione. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych czas wydarzenia może ulec zmianie lub zostać przesunięty na inny dzień.
Aby być na bieżąco z aktualnościami, warto śledzić oficjalne profile miasteczka Lombard na Facebooku i Instagramie lub odwiedzać stronę internetową: www.villageoflombard.org/fourthofjuly.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich uczestników, Departament Policji Lombard może prowadzić monitoring z wykorzystaniem dronów – zarówno przed rozpoczęciem imprezy, jak i w jej trakcie.
Źródło: dailyherald
Foto: Village of Lombard, istock/Shubhashish5/
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sandra i John Kucala z Orland Park walczą o dom. Ich podatek wzrósł z 3 do 17 tys. USD
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga – oszustwo: Fałszywe SMS-y o mandatach drogowych krążą w Illinois
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
W sobotę Polacy w USA ponownie głosują na nowego prezydenta Polski
-
News USA3 tygodnie temu
Republikanie oskarżają UE i rząd Tuska o ingerencję w wybory prezydenckie w Polsce
-
News USA3 tygodnie temu
Karol Nawrocki będzie Prezydentem RP. Wygrał z Trzaskowskim różnicą 369 tysięcy głosów
-
News USA3 tygodnie temu
Elon Musk odchodzi z Białego Domu po ponad 114 dniach pracy
-
News Chicago3 tygodnie temu
Rusza sprzedaż biletów na wielką uroczystość ku czci papieża Leona XIV w Chicago