Połącz się z nami

News USA

Prezydent na granicy. Biskupi amerykańscy sprzeciwiają się jego polityce wobec imigrantów

Opublikowano

dnia

W piątek amerykańscy biskupi katoliccy ogłosili swój sprzeciw wobec aktualnej polityki administracji Joe Bidena z nielegalną imigracją do Stanów Zjednoczonych. W niedzielę prezydent odwiedził granicę amerykańsko-meksykańską w celu spotkania się z lokalnymi urzędnikami i funkcjonariuszami organów ścigania. Trudną kwestię komentuje Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Biskup Mark Seitz z El Paso w Teksasie, przewodniczący Komitetu ds. Migracji Konferencji Biskupów Katolickich USA (USCCB), wydał oświadczenie w imieniu biskupów w piątek, 6 stycznia, dzień po tym, jak prezydent Joe Biden przedstawił nowe, surowsze przepisy imigracyjne.

Biskupi wezwali administrację do zmiany obecnej polityki stosowanej wobec imigrantów na rzecz humanitarnych rozwiązań, takich które uznają nadaną przez Boga godność.

Biden ogłosił w czwartek, że Stany Zjednoczone zintensyfikują egzekwowanie przepisów na granicy i zaczną zawracać Kubańczyków, Nikaraguańczyków i Haitańczyków, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę amerykańsko-meksykańską.

Nowe przepisy pozwolą na przyjazd do USA do 30 000 osób każdego miesiąca z Kuby, Nikaragui i Haiti.

Migranci mogliby przyjechać na dwa lata i otrzymać zezwolenie na pracę, pod warunkiem, że mają uprawnionego sponsora i mogą przejść weryfikację i sprawdzenie przeszłości.

W październiku administracja Bidena wdrożyła podobny proces wobec imigrantów z Wenezueli, który doprowadził do dramatycznego spadku liczby osób przekraczających granicę z tego kraju.

W swoim oświadczeniu bp Seitz zadeklarował sprzeciw biskupów wobec nowych przepisów, argumentując, że osoby uciekające przed przemocą mają prawo do szukania schronienia w USA.

W niedzielę Biden odwiedził granicę amerykańsko-meksykańską, gdzie spotkał się z funkcjonariuszami służb granicznych w El Paso.

Spotkał się również z Centrum Usług dla Migrantów Hrabstwa El Paso oraz organizacjami non-profit i grupami religijnymi, które służą migrantom.

W roku podatkowym kończącym się 30 września na granicy zatrzymano ponad 2,38 miliona migrantów.

Po raz pierwszy liczba zatrzymanych osób przekroczyła 2 miliony.

Ogłaszając zmiany w polityce imigracyjnej swojej administracji, Biden zwrócił się do osób rozważających migrację do USA: „Nie wystarczy zjawić się na granicy. Zostań tam, gdzie jesteś i stamtąd aplikuj legalnie”.

Stwierdził, że zmiany nie naprawią całego systemu imigracyjnego, ale mogą pomóc w jego lepszym zarządzaniu.

Funkcjonariusze Homeland Security zaczną odmawiać azylu tym, którzy unikają procesu prawnego i nie ubiegają się najpierw o azyl w kraju, przez który podróżowali.

Migranci, którzy wrócili do Meksyku zgodnie z nowymi przepisami, nie będą mogli ubiegać się o azyl w USA przez pięć lat.

Administracja Bidena zakończyła politykę „pozostania w Meksyku” administracji Trumpa, która wymagała od osób ubiegających się o azyl pozostania w Meksyku do czasu rozpatrzenia ich roszczeń w sądzie amerykańskim.

Wielu z tych migrantów było zmuszonych czekać w niehigienicznych i niebezpiecznych obozach w pobliżu granicy.

W marcu 2020 roku administracja Trumpa wprowadziła ograniczenia imigracyjne znane jako tytuł 42 jako środek zdrowia publicznego w związku z pandemią COVID-19, który umożliwił natychmiastowe wydalanie osób próbujących przekroczyć granicę.

Administracja Bidena ogłosiła w czwartek, że użyje tytułu 42 w rozprawie z nielegalnymi imigrantami.

Z 2,2 miliona migrantów zatrzymanych na południowej granicy w 2022 roku milion zostało odprawionych przy użyciu tytułu 42.

W kwietniu 2022 r. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ogłosiło, że nie będzie już autoryzować tytułu 42. Sprawa utknęła obecnie w sądach po grudniowym orzeczeniu Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych zawieszającym nakaz sądu niższej instancji kończący politykę.

Po zatrzymaniu się w El Paso Biden uda się do Meksyku, aby spotkać się z prezydentem Meksyku Andresem Manuelem Lopezem Obradorem i premierem Kanady Justinem Trudeau.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

News USA

Za rok zobaczymy kontynuację „Pasji” Mela Gibsona: „Zmartwychwstanie Chrystusa”

Opublikowano

dnia

Autor:

Studio Lionsgate oficjalnie dołączyło do realizacji filmu „Zmartwychwstanie Chrystusa” – “The Resurrection of the Christ”, długo wyczekiwanej kontynuacji kontrowersyjnego i kasowego hitu „Pasja” z 2004 roku. Za kamerą ponownie stanie Mel Gibson, a współproducentem projektu jest Bruce Davey z Icon Productions. “Dla jednych będzie to kontynuacja duchowej podróży, dla innych wielkie wydarzenie filmowe, którego nie sposób pominąć” mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Wiadomość została ogłoszona 15 maja przez Adama Fogelsona, przewodniczącego Lionsgate Motion Picture Group. „Dla milionów ludzi na całym świecie “Zmartwychwstanie Chrystusa” to najbardziej oczekiwane wydarzenie filmowe pokolenia. To spektakularna, epicka produkcja, która zachwyci widzów na całym globie” – powiedział Fogelson w oficjalnym oświadczeniu.

Dodał również, że dla Mela Gibsona projekt ma głęboko osobisty wymiar i jest doskonałą okazją do zaprezentowania jego kunsztu reżyserskiego.

Mel Gibson nie krył entuzjazmu wobec powrotu do współpracy z Lionsgate po 30 latach, podkreślając profesjonalizm i kreatywność studia.

Zwiastun już dostępny, zdjęcia ruszą latem

Na oficjalnych kanałach społecznościowych projektu opublikowano pierwszy teaser z krótkim, ale znaczącym podpisem: „Zmartwychwstanie Chrystusa – wkrótce”. Według informacji ujawnionych w marcu przez Manuelę Cacciamani, prezes Cinecittà Studios w Rzymie, zdjęcia mają ruszyć w sierpniu we Włoszech.

„Pasja” – film, który podzielił i poruszył

Pierwsza część, czyli „Pasja”, przedstawiała ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa – od modlitwy w Ogrodzie Getsemani po ukrzyżowanie. Obraz wzbudził olbrzymie emocje. Chwalony za realizm i wierność przekazowi ewangelicznemu, był jednocześnie krytykowany za brutalność i kontrowersyjne interpretacje.

Film odniósł jednak ogromny sukces – tylko w USA zarobił ponad 370 milionów dolarów, a wielu ekspertów uważa, że otworzył drzwi dla poważnych produkcji religijnych w Hollywood.

Choć szczegóły fabularne „Zmartwychwstania Chrystusa” wciąż są trzymane w tajemnicy, można spodziewać się kontynuacji realistycznego stylu, który cechował pierwszą część. Gibson zapowiada, że film nie będzie tylko bezpośrednim następstwem „Pasji”, ale duchowym i filmowym wydarzeniem, które ponownie wywoła dyskusje – zarówno wśród wierzących, jak i krytyków.

Źródło: cna
Foto: YouTube, fb
Czytaj dalej

Kościół

Narodowa Pielgrzymka Eucharystyczna 2025 rozpoczęta – tysiące idą z wiarą i nadzieją w sercu

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę, 18 maja, w kościele św. Jana Ewangelisty w centrum Indianapolis zainaugurowano Narodową Pielgrzymkę Eucharystyczną 2025. W uroczystej Mszy świętej otwierającej tegoroczną trasę udział wzięło około 1000 wiernych, w tym wiele młodych rodzin. Liturgii przewodniczył arcybiskup Charles C. Thompson, który przypomniał, że wiara nie kończy się w murach świątyni.

„Nasza wiara nie jest czymś, co przeżywa się tylko w kościele. Msza kończy się posłaniem. Eucharystia nas przemienia – i przez nas przemienia świat” – powiedział arcybiskup.

Wyruszyli z Chrystusem w sercu

Pielgrzymka 2025 jest kontynuacją czterech równoległych tras z ubiegłego roku, które zakończyły się w Indianapolis podczas Narodowego Kongresu Eucharystycznego w lipcu 2024 roku. Wszystkie te wydarzenia są częścią szerszej inicjatywy Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego, zapoczątkowanej przez Konferencję Episkopatu USA w celu pogłębienia wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

W tym roku trasa została nazwana Szlakiem św. Katarzyny Drexel (1858–1955) i obejmuje ponad 3300 mil (ok. 5300 km), prowadząc przez 10 stanów, 20 diecezji i 4 katolickie eparchie wschodnie. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie uroczysta Msza w Los Angeles, zaplanowana na 22 czerwca – Uroczystość Bożego Ciała.

Pielgrzymi z misją

Najświętszemu Sakramentowi w podróży towarzyszy ośmioosobowa grupa młodych dorosłych, określanych jako „Wieczni Pielgrzymi”. To oni codziennie uczestniczą we Mszy świętej, prowadzą adoracje i niosą świadectwo wiary – nie tylko w parafiach, ale również w więzieniach, domach opieki i podczas eucharystycznych procesji ulicznych.

Nadzieja w czasach zamętu

„Ta pielgrzymka niesie nadzieję i uzdrowienie – i to nie tylko dla katolików” – podkreśla arcybiskup Thompson. – „To Jezus Chrystus, droga, prawda i życie, który idzie przez Amerykę. On jednoczy i prowadzi”.

Hasło tegorocznej trasy Drexel brzmi „Nadzieja i uzdrowienie” – co wpisuje się w trwający w Kościele Katolickim Jubileuszowy Rok Nadziei. Pielgrzymka jest duchową odpowiedzią na niepokoje społeczne, kryzysy tożsamości i duchową pustkę, z którą boryka się wielu ludzi we współczesnym świecie.

Pielgrzymi odwiedzą nie tylko parafie, ale także miejsca zapomniane – zakłady karne, hospicja, ośrodki pomocy. W programie są również świadectwa wiary, konferencje, adoracje eucharystyczne i wspólne posiłki z lokalnymi wspólnotami.

Kalendarium pielgrzymki Drexel:

  • Start: Indianapolis, 18 maja 2025
  • Trasa: 10 stanów, 20 diecezji
  • Motyw przewodni: „Nadzieja i uzdrowienie”
  • Finał: Los Angeles, 22 czerwca (Boże Ciało)
  • Punkty szczególne: codzienna Eucharystia, adoracja, procesje, spotkania z ludźmi na marginesie społeczeństwa

Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne to nie tylko wydarzenie. To duchowa droga Ameryki, która – jak podkreślają organizatorzy – zaczyna się na ołtarzu, ale nie kończy na kościelnych ławkach. Jezus w Najświętszym Sakramencie idzie przez kraj – a Kościół idzie razem z Nim.

Źródło: cna
Foto: National Eucharistic Revival
Czytaj dalej

News USA

J.D. Vance u Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.

Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.

J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu