Połącz się z nami

Kościół

Postulator procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć: jej życiorys onieśmielający, dawała siebie innym

Opublikowano

dnia

Chcę ją jak najlepiej poznać i jak najlepiej pokazać światu – mówi ks. dr Paweł Wróbel SDS, nowo powołany postulator procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć, świeckiej misjonarki, zamordowanej w 2017 roku w Boliwii. Duchowny w rozmowie z Family News Service podkreśla, że chce bardzo dokładnie i sumiennie przeprowadzić cały proces, obwarowany licznymi wymogami.

Salwatorianin przyznaje jednak, że już otrzymuje wiele informacji o łaskach i znakach udzielanych za wstawiennictwem młodej misjonarki.

8 grudnia Prowincja Polska Salwatorianów poinformowała, że metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski powołał ks. Pawła Wróbla SDS na postulatora procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć.

Ks. Wróbel zaznacza jednak, że będzie to bardzo żmudna praca i podawana nieoficjalnie przez niektóre media data 24 stycznia 2023, jako otwarcie procesu beatyfikacyjnego, jest nieprawdziwa.

REKLAMA REKLAMA

Ksiądz Paweł Wróbel SDS wspomina, że Helenę Kmieć poznał 10 lat temu, gdy wówczas 21-letnia dziewczyna rozpoczęła działalność w Wolontariacie Misyjnym Salwator. Oboje współpracowali, gdy ks. Wróbel posługiwał w parafii w Mikołowie.

Helena Kmieć była wówczas liderką regionu śląskiego wolontariatu salwatoriańskiego. Później ich kontakt nie był już tak regularny, ale jak zapewnia duchowny, cały czas śledził działalność misyjną urodzonej w 1991 roku libiążanki.

„Kiedy człowiek zagłębi się w jej życiorys i ilość rzeczy, które podejmowała, to jest to onieśmielające” – mówi salwatorianin.

Ksiądz Paweł Wróbel zaznacza jednocześnie, że Helena żyła na 200 procent i choć – jak sama mówiła – wyśpi się po śmierci, to mimo pędu i różnych aktywności zawsze znajdowała czas na drugiego człowieka.

„Obserwowałem to z podziwem, że takiej młodej osobie chce się więcej niż innym, po to, żeby pomagać drugiemu człowiekowi” – podkreśla postulator procesu beatyfikacyjnego i wylicza, że Helena oprócz wolontariatu misyjnego, angażowała się także w Światowe Dni Młodzieży, organizację pielgrzymek i duszpasterstwo akademickie.

Przed wyjazdem do Boliwii była wolontariuszką w Zambii, Rumunii i na Węgrzech. Jednocześnie ukończyła studia z zakresu technologii i inżynierii chemicznej na Politechnice Śląskiej. Pracowała jako stewardesa.

„Przy tym była bardzo naturalna. W tym swoim pędzie, który gdzieś zawsze w jej życiu był, potrafiła w piękny sposób podchodzić do drugiego człowieka, zauważyć go, spotkać się” – akcentuje ks. Paweł Wróbel SDS.

W jego ocenie, taka postawa, choć onieśmielająca, sprawiała, że była osobą, z którą chciało się przebywać i spędzać czas. Czas, który – jak deklaruje postulator procesu beatyfikacyjnego – on sam poświęci na zgłębianie jej życiorysu i jak najlepsze pokazanie młodej wolontariuszki światu.

„Helena była taka, bo to wynikało z jej bardzo głębokiej i zażyłej relacji z Panem Bogiem, jestem tego w stu procentach pewien” – podkreśla ks. Wróbel.

Rozmówca Family News Service wyjaśnia również, że szczególnie ważne w procesie beatyfikacyjnym będzie ukazanie misyjnej działalności Heleny Kmieć.

Choć początkowo, tuż po jej śmierci, wielu mówiło o męczeństwie, to sam napad na ochronkę w Cochabamba, gdzie zamordowano Helenę, miał charakter rabunkowy i sprawca nie popełnił zbrodni z nienawiści do wiary albo ze względu na cnotę wynikająca z wiary.

A dopiero spełnienie tej przesłanki umożliwiałoby klasyfikowanie Heleny jako męczenniczki.

„Helenę cechowało zaangażowanie w wiele różnych aktywności, wspomniane Światowe Dni Młodzieży, pielgrzymki, duszpasterstwo akademickie – a ostatnie 5 lat życia Heleny w dużej mierze były poświęcone działalności misyjnej Kościoła i to jest właśnie to, co ją bardzo mocno wyróżnia” – zapewnia postulator procesu beatyfikacyjnego.

Ks. Paweł Wróbel SDS tuż przed publicznym ogłoszeniem wiadomości o powołaniu go na postulatora odwiedził rodziców Heleny Kmieć.

Jak podkreśla, było to bardzo miłe i ciepłe spotkanie a rodzina wolontariuszki z bardzo głęboką wiarą podchodzi zarówno do tego, co się stało, gdy Helena została zamordowana, jak i do obecnych wydarzeń związanych z przygotowaniem procesu beatyfikacyjnego.

„Te dwa filary, na których budowała swoją osobowość to bardzo głęboka więź z Panem Bogiem, ale też wychowanie, miłość i troska, którą zawsze otaczali ją rodzice. Helenę łączyła również bardzo zażyła więź z siostrą – Teresą” – zaznacza nasz rozmówca.

Jak dodaje, już teraz odbiera informacje od ludzi przekonanych o tym, że Helena cieszy się świętością. Ksiądz Wróbel zastrzega jednak, że wszelkie tego typu sygnały będą zbierane i weryfikowane.

W kontekście samego procesu beatyfikacyjnego postulator wyjaśnia, że najpierw potrzebne było uzyskanie zrzeczenia się prowadzenia procesu przez archidiecezję Cochabamba, gdyż według kościelnych przepisów to właśnie diecezja, w której zmarł kandydat na ołtarze, jest właściwym miejscem prowadzenia starań o ogłoszenie błogosławionym.

„Nie ma możliwości podania przybliżonej daty rozpoczęcia etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego, ale będziemy tak pracować, żeby ta data pojawiła się za jakiś czas na horyzoncie, żebyśmy mogli ją podać opinii publicznej” – przyznaje ks. Paweł Wróbel SDS.

Duchowny prosi również o modlitwę za zespół biura postulacyjnego, by jak najlepiej wykonał on postawione zadanie i by za jakiś czas móc cieszyć się z otwarcia procesu.

„Żeby formalnie otworzyć proces beatyfikacyjny musi być wykonanych kilka rzeczy.

Podstawą jest powołanie postulatora, musi być też komisja historyczna, powołanych dwóch cenzorów teologów, którzy zbadają jej pisma i całą historię jej życia oraz opinia Konferencji Episkopatu Polski, a także tzw. nulla osta, czyli brak sprzeciwu ze strony Stolicy Apostolskiej” – tłumaczy ks. Paweł Wróbel SDS.

Dopiero po spełnieniu tych warunków arcybiskup będzie podejmował decyzję w sprawie terminu pierwszej sesji trybunału beatyfikacyjnego i od tego momentu można mówić o diecezjalnej fazie procesu.

Biuro postulacyjne mieści się w Krakowie przy ulicy świętego Jacka 16. Z tym zespołem można skontaktować się pod numerem telefonu +48 12 352 27 55 lub pisząc na adres mailowy: beatyfikacja@helenakmiec.pl.

Family News Service

 

Foto:  Fundacja im. Heleny Kmieć

News USA

Dzisiaj w Ameryce wielkie święto: Marsz dla Życia 2023

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykanie pro-life z całego kraju planują wziąć udział w Marszu dla Życia – największej corocznej demonstracji praw człowieka na świecie – w piątek, 20 stycznia, w Waszyngtonie. Będzie to pierwszy Marsz dla Życia, który odbędzie się w Ameryce post-Roe. „Dzisiaj w Ameryce wielkie święto” – mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Oto osiem rzeczy, które warto wiedzieć o Marszu dla Życia 2023.

Czym jest Marsz dla Życia?

Marsz dla Życia rozpoczął się w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego z 1973 r. w sprawie Roe przeciwko Wade, która zalegalizowała aborcję w całym kraju. To, co zaczęło się jako mała demonstracja w 1974 roku w Waszyngtonie, szybko przekształciło się w największe doroczne wydarzenie pro-life w kraju.

Obecnie dziesiątki, a nawet setki tysięcy podróżują co roku do stolicy kraju w rocznicę sprawy Roe przeciwko Wade lub w jej pobliżu. Ci pro-life Amerykanie zbierają się nie tylko po to, by przeciwstawić się aborcji, ale także po to, by celebrować piękno życia, począwszy od momentu poczęcia.

Po obaleniu Roe, dlaczego marsz wciąż trwa?

Marsz dla Życia 2023 przejdzie do historii jako pierwszy marsz zorganizowany po tym, jak Sąd Najwyższy obalił Roe w decyzji, która daje państwom i ustawodawcom swobodę decydowania o polityce aborcyjnej. Ale organizatorzy Marszu dla Życia mówią, że narodowy marsz jest nadal potrzebny.

REKLAMA REKLAMA

Katoliccy liderzy pro-life zgadzają się, że tegoroczna demonstracja jest ważniejsza niż kiedykolwiek, poinformował we wtorek National Catholic Register.

Jaki plan na piątek?

 • 11:00AM do 12:00PM: Koncert przed rajdem w National Mall między pomnikiem Waszyngtona a 12th Street
 • 12:00PM do 1:00PM: Marsz dla Życia, także na National Mall
 • 1.00PM do 4:00PM: Marsz dla Życia, z National Mall do Kapitolu i Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych

Marsz dla Życia informuje, że 50. coroczny marsz odbędzie się w tym roku nieco inną trasą, obok budynku Kapitolu Stanów Zjednoczonych, zanim zakończy się między Kapitolem a budynkami Sądu Najwyższego. Szczegółowa mapa nowej trasy jest dostępna na stronie Marszu dla Życia.

W piątek odbędzie się kilka innych wydarzeń związanych z marszem:

 • Life Fest Sisters of Life i Rycerzy Kolumba (7:00 – 10:30 w D.C. Entertainment and Sports Arena.
 • March for Life Expo (9:00 – 11:00 i 16:00 – 19:00 w Renaissance D.C. Downtown Hotel).
 • Silent No More Awareness Campaign (14:30 – 16:30 przed Sądem Najwyższym).
 • Gala Rose Dinner (18:00 – 21:00 w Hotelu Renaissance).

Pełną listę powiązanych wydarzeń można znaleźć na stronie Marszu dla Życia.

Jaki jest motyw?

Tematem marszu w 2023 r. jest „Następne kroki: marsz w Ameryce post-Roe”.

Kim są mówcy?

 • Aktor Jonathan Roumie, który gra Jezusa w serialu „Wybrani”
 • Były trener NFL Tony Dungy.
 • Dr Christina Francis, ze stowarzyszenia pro-life położników i ginekologów;
 • Gina Tomes, dyrektor Domu Macierzyńskiego Betlejem;
 • Siostra Mary Casey z Siostrami Życia;
 • Casey Gunning, wieloletni atleta Olimpiad Specjalnych.
 • Prokurator Generalny Mississippi Lynn Fitch, która wygrała sprawę Sądu Najwyższego Dobbs, która obaliła Roe przeciwko Wade;
 • Lider większości Izby Reprezentantów Steve Scalise;
 • Kongresmen Chris Smith, Republikanin z New Jersey i współprzewodniczący Kongresowego Klubu Obrony Życia;
 • Przedstawicielka stanu Connecticut Treneé McGhee.

Biskup Burbidge z Arlington poprowadzi modlitwę otwierającą, a modlitwę końcową wygłosi amerykański ewangelista Franklin Graham. Logan Earnest, Rycerz uniwersytecki z George Washington University, złoży Przyrzeczenie Wierności. Ariel Walden zaśpiewa hymn narodowy.

Na koncercie przedzlotowym wystąpi wielokrotnie nagradzany zespół muzyczny „We Are Messengers”.

Co powinni wiedzieć osoby przyjeżdżające spoza miasta?

Marsz dla Życia zapewnia narzędzie do planowania podróży, które amerykanie pro-life mogą pobrać ze swojej strony internetowej. Zawiera listę kontrolną planowania, informacje o hotelach i podróżach, pomocne wskazówki dla maszerujących oraz powiązane wydarzenia pro-life, które mają miejsce w Waszyngtonie.

Jak najlepiej poruszać się po Waszyngtonie w piątek?

Marsz dla Życia zaleca korzystanie z systemu pociągów D.C. Metro. W dniu marszu ludzie mogą łatwo dojść do miejsca zbiórki i rozpoczęcia marszu z jednej z trzech przystanków metra: Federal Triangle, Smithsonian i Metro Center.

W Waszyngtonie goście mogą również korzystać z autobusów miejskich, taksówek i usług wspólnych przejazdów, takich jak Uber i Lyft. W D.C. dostępne są również wypożyczalnie rowerów i skuterów.

Jaka jest prognoza pogody?

Obecna prognoza na piątek jest częściowo słoneczna, a maksymalna temperatura wynosi 52, zgodnie z rozszerzoną prognozą National Weather Service.

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Xavier_Ascanio
Czytaj dalej

Kościół

Kościół w Polsce obchodził XXVI Dzień Judaizmu

Opublikowano

dnia

Autor:

Spotkanie modlitewne, konferencja naukowa poświęcona polskim Żydom, wykład rabina z Izraela o interpretacji Starego Testamentu oraz katolicko-żydowska celebracja Słowa Bożego – to główne punkty programu ogólnopolskich obchodów XXVI Dnia Judaizmu, który w Polsce obchodzony jest od 1998 r. W tym roku główne uroczystości odbyły się 17 stycznia w Siedlcach.

Celem tego dnia jest umacnianie relacji między katolikami i Żydami, wspólne rozważanie Słowa Bożego oraz pogłębianie wzajemnego zrozumienia.

Osią przeżywania Dnia Judaizmu jest wspólna modlitwa. Zwrócił na to uwagę Przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

„Zaczęliśmy nasz dzień od modlitwy i kończymy go modlitwą. W te nawiasy jest wpisane wszystko co czyniliśmy dzisiaj. Chcemy jeszcze raz odnaleźć sens całej naszej refleksji; ale w żywym spotkaniu z Bogiem i Jego słowem” – zaznaczył abp Ryś podczas wieczornego spotkania modlitewnego w katedrze siedleckiej.

REKLAMA REKLAMA

O znaczeniu dobrych relacji międzyludzkich mówił w czasie wieczornego spotkania rabin z Izraela Boaz Pash. „Ważniejsze od wielkich filozofii są stosunki międzyludzkie; żyć we wzajemnej przyjaźni i miłości. Żyjąc tak, możemy oczekiwać tego samego ze strony Pana Boga” – podkreślił rabin.

Słowo do zgromadzonych uczestników konferencji w Wyższym Seminarium Duchownym w Siedlcach wygłosił ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne.

„Przyjaźń i dialog pomiędzy religiami, pomiędzy judaizmem a katolicyzmem są bardzo ważne; i ja w to wierzę (…). Ten kontakt pomiędzy katolikami a Żydami jest nie tylko wspólnym zamieszkaniem, ale i relacją duchową. (…) Jest to ważne, abyśmy razem rozumieli naszą przeszłość i razem pracowali dla naszej lepszej przyszłości” – podkreślił ambasador.

„Wniosek ze wspólnej historii: Modlimy się do tego samego Boga, ale nie znamy się” – mówił wicedyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, jeden z prelegentów konferencji.

Wskazał na potrzebę mówienia o wspólnej historii Polaków i Żydów oraz konieczności budowania razem przyszłości.

Uczestnicy XXVI Dnia Judaizmu pamiętali także o ofiarach Holokaustu. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich podkreślił znaczenie pamięci o przeszłości w budowaniu relacji polsko-żydowskich.

„Nie mogę zmienić tragedii, która była, ale mogę pamiętać. Pamiętać nie tylko o tragedii, ale też uczyć się, w jaki sposób tworzyliśmy razem Siedlce, mieszkaliśmy tutaj, w radosne i smutne czasy. To jest nasz wspólny obowiązek: pamiętać o Żydach w Siedlcach” – powiedział Michael Schudrich podczas żydowsko-katolickiej modlitwy przy pomniku 17 tys. żydowskich ofiar Holokaustu w Siedlcach.

Dzień Judaizmu w Kościele polskim obchodzony jest od 1998 r.

Jego celem jest umacnianie relacji między katolikami i Żydami, wspólne rozważanie Słowa Bożego oraz pogłębianie wzajemnego zrozumienia. Każdego roku obchody centralne organizowane są w innej diecezji.

Family News Service

 

Foto:  Materiały prasowe XXVI Dnia Judaizmu
Czytaj dalej

Kościół

Kto śpiewa ten dwa razy się modli. Weź udział w konkursie muzycznym

Opublikowano

dnia

Autor:

Katoliccy poeci, kompozytorzy i autorzy piosenek są zaproszeni do udziału w konkursie, w którym zwycięski utwór zostanie wykonany przed 80 000 osób na Narodowym Kongresie Eucharystycznym 2024. Do udziału i wypróbowania swoich sił zachęca Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Sekretariat Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych ds. Ewangelizacji i Katechezy sponsoruje konkurs muzyczny Odrodzenia Eucharystycznego w celu odnowienia gorliwości dla Eucharystii.

Konkurs muzyczny jest jednym z elementów rozpoczętego 19 czerwca 2022 roku Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego — uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Bożego Ciała.

Po tym, jak badanie Pew z 2019 roku wykazało, że tylko 31% katolików wierzy w podstawową zasadę swojej wiary – że ciało i krew Chrystusa są naprawdę i substancjalnie obecne w Eucharystii – biskupi amerykańscy postanowili podjąć działania, aby przywrócić i promować zrozumienie i nabożeństwo do Eucharystii.

REKLAMA REKLAMA

Artyści katoliccy mogą przesyłać zgłoszenia w jednej z dwóch kategorii: hymn lub piosenka przewodnia.

W każdej kategorii zostanie wybrane jedno zgłoszenie, które zostanie zaprezentowane na Narodowym Kongresie Eucharystycznym, który odbędzie się w Indianapolis w dniach 17-21 lipca 2024 r.

Diecezje w całym kraju będą zachęcane do wykorzystania zwycięskich prac we wszelkich wydarzeniach, które koncentrują się na odrodzeniu eucharystycznym.

Osoby przesyłające prace są zachęcane do głoszenia nauki o prawdziwej obecności Jezusa w Eucharystii i wyrażania naszej jedności w Ciele Chrystusa. Utwory mogą być również wielojęzyczne.

Nowe i oryginalne prace będą oceniane pod względem poezji, muzykalności, kreatywności, teologicznej i doktrynalnej solidności, piękna, przydatności do użytku liturgicznego i wyrażania misji odnowy eucharystycznej.

Zwycięzcy otrzymają również 2500 dolarów nagrody w gotówce. Zgłoszenia będą przyjmowane od 13 stycznia do 21 kwietnia 2023 r. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 9 czerwca 2023 r.

Aby zapoznać się z pełnymi zasadami i wziąć udział w konkursie, odwiedź stronę Narodowego Odrodzenia Eucharystycznego.

 

Źródło: cna
Foto: Benedictines of Mary, Queen of Apostles, istock/Khanchit Khirisutchalual
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu