Połącz się z nami

News USA

Nowy skuteczny lek na otyłość wejdzie na rynek. Kogo będzie stać na łatwe odchudzanie?

Opublikowano

dnia

Lek Eli Lilly może stać się najlepiej sprzedającym się lekiem wszechczasów, jeśli zostanie zatwierdzony do stosowania w celu odchudzania. Pozwala on na utratę średnio 22,5% masy ciała. Pojawiają się jednak obawy dotyczące ceny leku. Może ona sięgnąć poziomu 1500 dolarów za miesięczną kurację.

Eksperci są przekonani, że lek, zwany tyrzepatydem, zostanie zatwierdzony przez Food and Drug Administration FDA w 2023 roku.

Jeśli tak się stanie, dołączy do dwóch innych popularnych – i także drogich – niedawno zatwierdzonych leków odchudzających na rynku. Są to Wegovy i Saxenda od producenta leków Novo Nordisk.

Tyrzepatyd to organiczny związek chemiczny z grupy analogów peptydów, stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Został opracowany przez przedsiębiorstwo Eli Lilly and Company, a zatwierdzony do użytku w USA w maju 2022 r. Jest podawany w formie zastrzyków podskórnych.

Według szacunków analityka Bank of America, Geoffa Meachama, roczna sprzedaż tyrzepatydu może osiągnąć rekordową wartość 48 miliardów dolarów.

Inny analityk z Wall Street, Colin Bristow z UBS, oszacował, że roczna sprzedaż leku osiągnie 25 miliardów dolarów – liczba ta nadal przekroczy rekordowe 20,7 miliarda dolarów ustanowione przez lek Humira na reumatoidalne zapalenie stawów firmy AbbVie w 2021 roku.

Eli Lilly nie podał do tej pory ceny tyrzepatydu. Eksperci uważają, że producent leków może go wycenić go podobnie do Wegovy, którego cena katalogowa wynosi około 1500 USD za miesięczną kurację, oraz Saxenda, która kosztuje około 1350 USD.

Jeśli FDA potwierdzi skuteczność leku, „uczciwa” cena tyrzepatydu może wynosić około 13 000 USD rocznie lub około 1100 USD miesięcznie, uważa dr David Rind, główny lekarz Instytutu Przeglądu Klinicznego i Ekonomicznego, grupy badawczej, która pomaga ustalać uczciwe ceny leków.

W badaniach klinicznych wykazano, że nowe leki są wysoce skuteczne w odchudzaniu.

Wszystkie trzy leki – podawane w postaci zastrzyków – działają w podobny sposób: należą do klasy leków zwanych agonistami GLP-1, które naśladują hormon, który pomaga zmniejszyć przyjmowanie pokarmu i apetyt.

Jednak tyrzepatyd Eli Lilly naśladuje również drugi hormon, zwany GIP, który wraz ze zmniejszeniem apetytu może również poprawić sposób rozkładania cukru i tłuszczu przez organizm.

Badanie kliniczne fazy 3 wykazało, że wysoka dawka tyrzepatydu pomogła pacjentom stracić średnio 22,5% masy ciała, czyli około 52 funtów, lepiej niż jakikolwiek lek dostępny obecnie na rynku.

W badaniach Wegovy i Saxenda zmniejszyły masę ciała odpowiednio o około 15% i około 5%.

Czy leki odchudzające są objęte ubezpieczeniem?

W niższych dawkach wszystkie trzy leki są już zatwierdzone do leczenia cukrzycy. Tirzepatyd jest sprzedawany pod nazwą Mounjaro dla diabetyków.

Wielu lekarzy nadal postrzega otyłość jako problem behawioralny, a nie medyczny. Starsze leki przeciw otyłości nie były zbyt skuteczne i dlatego ubezpieczyciele niechętnie pokrywają koszty nowych terapii.

Medicare nie obejmuje leków przeciwko otyłości. Nie są one także obowiązkowym świadczeniem Medicaid, chociaż niektóre stany zdecydowały się je włączyć.

Otyłość jest w tej chwili uważana za chorobę przewlekłą i podobnie jak w przypadku innych chorób przewlekłych oczekuje się, że większość pacjentów będzie przyjmować leki przez całe życie, co stanowi duże obciążenie finansowe, jeśli są zmuszeni płacić z własnej kieszeni.

W 2021 r. ustawodawcy w Izbie Reprezentantów wprowadzili Ustawę o leczeniu i zmniejszaniu otyłości, która pozwoliłaby rządowi federalnemu rozszerzyć zakres Medicare Part D o leki przeciw otyłości.

Ustawa miała 154 ponadpartyjnych współsponsorów, ale nie została przegłosowana w Izbie przed końcem kadencji.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Halfpoint

News Chicago

„Makers Madness” 2024: Najfajniejsza rzecz wyprodukowana w Illinois to ciężarówka górnicza

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciężarówka górnicza wyprodukowana przez firmę Komatsu z Chicago została zwycięzcą konkursu „Makers Madness” 2024, zdobywając tytuł „Najfajniejszej rzeczy wyprodukowanej w Illinois” (“the coolest thing made in Illinois”) przyznany w środę w rezydencji Gubernatora J.B. Pritzkera.

Ciężarówka firmy Komatsu znalazła się wśród ponad 200 zgłoszeń w piątym corocznym konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Producentów stanu Illinois i sponsorowanym przez Comcast Business.

Konkurs trwał 8 tygodni i zebrał prawie 315 000 głosów na zgłoszone produkty, zawężając je do 16 najlepszych, a następnie do finałowej czwórki, która została doceniona w środę.

Według Komatsu, ciężarówka, wyprodukowana przez Komatsu w Peorii, ma udźwig do 400 ton i jest wyposażona w innowacje w zakresie przekładni zawieszenia, technologii napędu elektrycznego i działania autonomicznego. Ciężarówka 980E-5 waży ponad 1,3 miliona funtów.

Dan Funcannon, wiceprezes Komatsu, stwierdził, że ciężarówki to „najfajniejsze maszyny na świecie”. Pojazdy produkowane w Peorii są wysyłane na cały świat w celu wspomagania wydobycia minerałów.

Gubernator J.B. Pritzker pogratulował finalistom, podkreślając, że produkcja ma kluczowe znaczenie dla gospodarki stanu.

„Ta sala jest pełna utalentowanych i pełnych entuzjazmu ludzi, którzy w dalszym ciągu popychają nasz stan w stronę lepszej przyszłości” – powiedział. „Nasz wzrost gospodarczy wynika w dużej mierze z dobrze prosperującego sektora produkcyjnego, który wszyscy pomagacie budować każdego dnia”.

Podczas ceremonii wyróżniono także trzech innych finalistów, reprezentujących szeroką gamę produktów. Mullen’s Imitation French Dressing, to sos produkowany przez J.D. Mullen Company w Palestine, zakład założony przez weterana I wojny światowej i restauratora z Illinois, Johna Mullena.

Stacja tankowania dronów MQ-25 Stingray, zbudowana przez Boeinga w Mascoutah, to pierwszy bezzałogowy statek powietrzny, który zatankuje inny samolot w trakcie lotu.

Natomiast Enviro Buildings’ Mod Box, wyprodukowany przez Craig Industries w Quincy, to modułowy izolowany budynek zewnętrzny.

Według Stowarzyszenia Producentów stanu Illinois branża ta zapewnia prawie jedną trzecią miejsc pracy w stanie i wnosi do gospodarki ponad 580 miliardów dolarów rocznie.

Zwycięzcą w 2023 r. zostało siedlisko księżycowe Rosenberg, wykonane przez firmę Ingersoll Machine Tools w Rockford, o którym pisaliśmy tutaj.

Natomiast motoreduktor do szczelnej pokrywy basenu firmy Bison Gear and Engineering Corp. z siedzibą w St. Charles został uznany za jeden z 16 najfajniejszych produktów wyprodukowanych w Illinois w 2022 roku.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Komatsu
Czytaj dalej

News Chicago

Uber w Chicago ma teraz w ofercie nową opcję: taksówkę

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek firma przewozowa, od dawna obwiniana za upadek branży taksówkarskiej, dodała nową funkcję. Uber nawiązał współpracę z firmami zajmującymi się technologiami taksówkarskimi, Arro i Curb Mobility, dzięki czemu około 2600 taksówkarzy z Chicago obsługujących technologię Arro i Curb akceptuje polecenia Ubera. Miasto ma około 2800 aktywnych taksówek.

Za taksówkę pasażerowie Ubera płacą stawkę UberX, którą firma opisuje jako „tańszą opcję” w swojej ofercie. Pasażerowie otrzymują wycenę w aplikacji z góry, dzięki czemu znają cenę przejazdu przed jego zamówieniem. Klienci mogą dawać kierowcom napiwki i oceniać ich w aplikacji.

W niektórych miastach, takich jak Stambuł i Tokio, taksówki są podstawową ofertą Ubera. Podobne pilotażowe programy współpracy z taksówkami istnieją już w Nowym Jorku, San Francisco, południowej Kalifornii i Waszyngtonie.

Wielu taksówkarzy z Chicago jest jednak zaniepokojonych tą zmianą, obwiniając Ubera za zniszczenie biznesu taksówkowego w mieście.

Zarobki taksówkarzy Uber zostaną obliczone na podstawie opłaty wyświetlanej kierowcom z góry. Przed przyjęciem polecenia przejazdu z Uberem taksówkarze zobaczą tę opłatę z góry i będą mogli zaakceptować lub odrzucić zlecenie. Taryfa opiera się na zmiennych, takich jak czas, stawki za odległość i zapotrzebowanie w czasie rzeczywistym w miejscu docelowym.

W 2016 r. łączna liczba licencjonowanych taksówkarzy wynosiła 9500, ponad trzykrotnie więcej w porównaniu z obecnymi 2800.

 

Źródło: suntimes
Foto: istok/Alesia D/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Największa na świecie stacja ładowania Tesli powstanie w powiecie Osceola

Opublikowano

dnia

Autor:

Wkrótce kierowcy Tesli, którzy będą chcieli jechać ze środkowej Florydy na południową Florydę, będą mieli możliwość zatrzymania się i naładowania baterii. Tesla planuje budowę ogromnej stacji doładowania wzdłuż autostrady Turnpike na Florydzie w powiecie Osceola.

Nowa stacja ładowania Tesli jest zapowiadana jako największa na świecie. Grupa GPD, firma inżynieryjna, opublikowała wizualizację projektu. Tesla zbuduje 200 stanowisk do ładowania przy zjeździe 193, czyli zjeździe Yeehaw Junction.

Obecnie wzdłuż autostrady znajduje się tylko 7 punktów ładowania Tesli z 64 stanowiskami ładowania.

Yeehaw Junction położony jest wzdłuż 3 autostrad łączących południową i środkową Florydę, a także wybrzeże. Dzięki temu miejsce jest strategicznie zlokalizowane pod kątem stacji ładowania, a Tesla inwestuje w projekt dużą sumę.

Obecnie w tej lokalizacji znajduje się jedynie przystanek dla ciężarówek ze sklepem Dunkin i Metro. Prawdopodobnie ogromna stacja ładowania pomoże w zapewnieniu większej liczby udogodnień w tym miejscu dla kierowców i pasażerów oczekujących na pełne baterie.

Ale nowa stacja przyniesie korzyści nie tylko kierowcom Tesli. Niedawno firma Elona Muska zaczął udostępniać swoje stacje innym markom pojazdów elektrycznych, takim jak Ford i Rivian.

Nieco ponad miesiąc temu Tesla ogłosiła plan budowę nowej stacji ładowania ze 164 stanowiskami w Kalifornii.

Źródło: fox35, electrek
Foto: Tesla
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu